Pellete

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Pellete

Mesaj de Costel Jambu » 21 Ian 2010, 01:26

Salut.Am si eu o nelamurire despre pelete.Se folosesc doar ca groundbait sau se folosesc si pe fir de par?Sunt solubile?
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
Radu25
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 26 Mai 2009, 10:37

Re: Pellete

Mesaj de Radu25 » 21 Ian 2010, 16:32

Salut se pot folosi in ambele cazuri si duca cum sti sunt de diferite dimensiuni cele mari sunt pentru fir de par si sunt solubile. **==

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Pellete

Mesaj de Costel Jambu » 21 Ian 2010, 21:01

Salut.A folosit cineva peletele de la Top Secret?Si daca da ,sunt de calitate?Multumesc.
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: Pellete

Mesaj de LUCKY » 23 Ian 2010, 16:59

Avand in vedere ca pe subiectul "pelete" nu prea s-au "bagat" multi cu mai multe detalii si datorita faptului ca din primavara pina in toamna la locul de munca am de -a face zilnic cu pelete am hotarat sa dezvolt putin subiectul pentru acei pescari care sunt la inceput de drum si sunt dornici sa "devoreze" ori ce informatie in materie de nade si nu numai.Peletii au aparut ca o necesitate in acvacultura intensiva cu mult inaintea boiliesurilor, sunt furaje granulate stabile in apa pe perioade scurtede timp( adica sunt solubile)sunt de doua tipuri flotante si scufundatoare cele mai raspandite sunt cele scufundatoare. Se produc in granulatii de la sub 1 mm cel destinat puietului de citeva zile pana la 8-10 mm destinat reproducatorilor in industria nadelor de pescuit se gasesc si se produc si de 20-25 mm diametru care poate fi folosit si ca momeala de cirlig cele care au o gaura in mijloc sunt fabricate special pentru firul de par.Solubilitatea(timpul de dizolvare)este hotarat de continutul de ulei , cu cat procentul de ulei este mai mare cu atat vom avea un timp de dizolvare mare in acvacultura furajarea cu pelete se face diferit pt . fiecare specie in parte exista peleti special concepute pentru ,crap,pastrav somn,etc.Peletii pt crap folositi in piscicultura au un continut de 64% proteina si 9-10 % ulei la puiet de citeva zile si se numeste furaj starter ,45-50 % proteina 11-20 % ulei in perioada dupa starter si 35-25 % proteina 5-9 % ulei furaj la crestere si ingrasare.La pastrav peletii sunt cu continut mai ridicat de ulei,adica 9-20 % starter si 20-30 chiar si 40 % grasime la reproducatori si crestere proteina este intre 65-42 % tipul de peleta folosit difera foarte mult de temperatura apei, pentru a intelege diferenta dintre 10 % si 25 % grasimi (ulei)dau un exemplu un boilies facut acasa din gris,malai,srot de soia, izolat de sioa,proteina lactica,putina faina de peste,faina de drijdie,robin red etc.si in care nu mai includem ulei in partea lichida zic eu nu va avea un continut mai mare de 5 % grasimi adica 50 gr /kg pentru a obtine 25 % ar trebui sa adaugam nu mai putin de 200 gr ulei @-) in toate experimentele mele am observat ca o pasta de boilies care are mai mult de 12-13% ulei creaza probleme la rulat si la uscare fara folosirea de emulgatori este dificil de lucrat.Fabricarea peletelor difera total de cea a boiliesurilor prima si cea mai importanta este ca nu sunt tratate termic daca in fabricarea boiliesurilor factorul economic(pretul de cost si de vinzare sunt dupa factorul util)la peletii din acvacultura de-a lungul timpului firmele de profil serioase ( nu sunt multe in europa)asociatiile de crescatori din piscicultura si nu in ultimul rind facultatile de specialitate au facut sute de experimentept a gasi soluti economice optime pt productia de pelete pt acvacultura, s-au testat zeci de retete si componente pt fabricarea peletiilor, s-au analzat raporturile de conversie ( spor mediu/furaj) s-a analizat diderabilitatea fiecarui ingredient continutul de aminoacizi esentiali continut de fiecare ca ele sa devina si utile dar si rentabile .Se stie ca in zilele noastre cu ajutorul tehnologiilor moderne se pot obtine proeine din absolut ori ce conteaza cat va costa in raportul cat va fi de eficient in ceva .Proteinele cele mai fregvente din furaje sunt cele din cereale si de origine animala .Pe o scara a raportului pret /utilitate in varful clasamentului sunt cele de origine animala ( fainuri de carne ,peste, faina de singe ,plasma de singe )toate au o digerabilitate intre 90-100 %cu un continut de aminoacizi esentiali mai mult decat e necesar si au un pret de fabricatie accesibil.Nu putem spune acelasi lucru despre proteinele cerealiere care au unele deficiente de aminoacizi esentiali cum ar fi lizina ,metioina , cisteina .si care au si o digerabilitate scazuta exemplu glutenul de griu si de porumb dar proteina de soia .mazare ,floarea soarelui,drojdia furajera si mai nou proteina din orez sunt ingrediente mai ieftine cu o digerabilitate optima ca si cele de origine animala si impeuna formeaza materia prima pt furaje (peletii).Proteina din orez este un inlocuitor ideal al faini de peste in furajarea puilor de carne s -a demonstrat ca digerabilitatea lui este de 90 %continutul de aminoacizi este identic cu cel al faini de peste si are un indice glicemic mai ridicat ( benefic) si procent de grasime de 1 % ( benefic daca se urmareste otinerea de carne fara grasimi)si este lipsit de contaminari de salmonela care poate face ravagi in ori ce ferma si nu in ultimul rind nu da gust de peste carnii ( un dezavantaj in productia de boiliesuri ca nu are miros).Pentru acvacultura in special s-au dezvoltat tehnologi de hidrogenare (predigerare)a proteinelor si chiar a lipidelor (uleiuri,grasimi) nu mai e o noutate daca auzi de grasimi si uleuri in foma de pulbere.Intru-n cuvant peleti din acvacultura sunt furaje in spatele carora se afla tehnologie si cunostinte exacte contin numai ingrediente folositoare fiecarei speci cu instructiuni stricte de furajare legate de dimansiunea pestilor ,temperatura apei si cantitatea de peste de furajat fara acesti factori furajarea devine nerentabila si vom obtine crap si pastrav la pret de morun( sturion) majoritatea producatorilor afiseaza ingredientele din care sunt fabricate peletii si in mare parte sunt :fainuri si uleiuri de peste ,soia si proteine din soia ,fainuri de carne ,singe ,drojdie,griu ,mazare,porumb.vitamine ,minerale si enzime digestive.Pescuitul sportiv a imprumutat cu succes unele pelete din piscicultura cele cu continut ridicat de proteina si cu continut scazut de ulei, dar pe timp de vara la temperaturi adecvate se pot folosi si cele cu ulei mult(20-30 %)uleiul nu este o problema ba din contra este atractiv .Tebuie avut mare grija ca vara pe lacuri mari cu fund neregulat temperatura apei ne poate pacali nu de multe ori am constatat pe sonar ca la suprafata 1-3 m adincime apa avea 25 grade la 6 m erau 17 grade si la 10-15m adincime era 12-7 grade si nu vad bine un boilies uleios sau o peleta cu 20 % ulei la aceasta temperatura .Cum am mai spus si inainte firmele care produc si pelete pt pescuit sportiv au venit in intimpinarea pescarilor oferind gama de pelete de cirlig comercializate gata gaurite sub denumirea de hook pellets sau soft hook pellets.Folosorea peletilor la noi in tara ca nada de fund ( groundbait) nu cred ca are o raspandire larga pt ca proprietari de balti nu prea lasa folosirea barcilor si barcutelor de nadit cea ce face ca nadirea la distanta sa fie grea si obositoare un alt motiv ar fi ca aproape nu exista lac cu caras si albitura care invadeaza imediat paturile de pelete ,acest lucru nu e o problema daca ne bazam nadirea pe acel lac pe cea piramidala adica primi sositi sunt pesti mici caras ,platica etc care prin frenezia cu care se hranesc atrag atentia ciortanilor care la rindul lor atrag crapi mari in acest caz nadirea nu se bazeaza numai pe un singur tip de peleta ci pe mai multe sortimente cu timp de dizolvare diferit presarat si cu cate- un boilies. Un alt motiv este ca la noi crapi populati din fermele piscicole aproape ca nu cunosc aest produs fiind furajati cu cereale , un pescar englez sau neamt nu pleaca la pescuit fara pelete ( lacurile care se respecta populeaza ori de cate ori e nevoie in timpul anului ) stind ca aproape toti pesti provin din ferme furajate.Crapi si pastravi proveniti din crescatorii eu le numesc "prostanacii "sau" fete de la tara "pentru ca pun botu repede la ori ce :)) , o perioada 3-4 max capturari dupa care se jmecheresc si te pun la lucru.In schimb peleti cu proteina ridicata si cu continut de ulei mai scazut sub 10 % pot fi un ingredient excelent in fabricarea boilisurilor daca se poate procura sub costurile cu care am putea cumpara mixuri gata sau ingrediente pt mixuri. Sunt ferm convins ca o mare parte din boiliesurile rady made si unele fabricate acasa fara cunostinte minime despre proprietatile, rolul si echilibrul ingredientelor din boilies sunt sub peletii de medie valoare din piscicultura.Ma intreb cati dau importanta vitaminelor ,mineralelor din boiliesul lor ???....este adevarat si vorba ca noi pescari nu furajam ci vrem sa prindem cat mai mult peste si daca se poate sa fie si mare ,dar o strategie de nadire pe un anumit lac care se bazeaza pe nadiri constante intru-n anumit loc care se vrea sa creeze dependenta si sa fie perceput ca hrana de crap trebuie sa fie o hrana completa si echilibrata .Problema cea mai mare pe care o intimpina multi care vor sa-si produca boiliesuri din peleta este ca trebuie macinat cu o risnta de bucatarie nu prea ai sanse sa macini cantitati mari o solutie este gasirea unei mori cu ciocane care macina contra cost furaje pt animale de capacitate mica spre medie 5-20to/h in functie de granulatia otinuta la prima macinare puteti cere morarului sa o macine de mai multe ori .Numai din faina otinuta din pelete nu am facut niciodata bile pentru ca in functie de dificultatea cu care se poate pinde crapul pe o anumita apa am corectat amestecul cu atractanti (robin red ,g.l.m., faina predigerata ,etc) si cu un liant care este grisul ,este ieftin are o putere de legare buna intodeauna o gasesti proaspata are o diderabilitate buna este echilibrat si nu in ultimul rand ii place crapului , sunt si altele cum ar fi C.L.O . , ou praf , proteinele lactice . Apropo de prospetime trebuie avut grija ca toti peletii , toate ingredientele care au uleiuri in compozitie sunt predispuse ranceziri ( oxidarii) nu putine au fost cand am primit C.L.O. bun si dupa 2-3 luni deja a rincezit .O caracteristica a mirosului rinced este ca se aseamana cu mirosul de plastilina pt copii ,.un lucru e sigur un produs fie el mai slab nutritiv dar proaspat va fi mai bun decat unul foarte nutritiv cu termen de valabilitate expirat ( din pacate sunt multe) . Avand in vedere ca pe ambalajele nadelelor de pescuit nu are data valabilitati ramane ca fiecare dupa experienta sa sa constate prospetimea produsului.(Sper ca nu v-am plictisit si v-am fost de folos =P~ )

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Pellete

Mesaj de gor965 » 23 Ian 2010, 17:12

@LUCKY
Ai scris ceva, nu gluma ... :D Bravos ... =D> =D> =D>
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Pellete

Mesaj de Madalin Dirla » 23 Ian 2010, 21:35

Bravo boss,o parte din detalii nu le stiam!!!!! >:D<

Avatar utilizator
maximarian
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 11 Oct 2009, 11:00

Re: Pellete

Mesaj de maximarian » 23 Ian 2010, 22:29

Am citit cu interes si placere,multumesc!

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: Pellete

Mesaj de LUCKY » 24 Ian 2010, 12:16

Am uitat sa spun ce lucruri minunate se pot face din pelete si nu numai cu ajutorul gelatinei( care la randul lui este o proteina )Ken Townley explica cu amanunt metoda de peparare intru-n articol scris pe siteul Carpnews(http://www.Carpnews.ro) avind titlul Nade cu gelatina( Jely Baits) . Este la indemana orcui fara investiti in pistol de cirnati ,fara masa de rulat . doar sa puteti folosi eficient tipul de nada pe apele pe care pescuiti. Multumesc pt compimente =P~ si eu la randul meu am invatat din "ceva" scris de "cineva" am povestit cu multi "cineva " care la rindul lui a preluat de la "cineva " daca toti acesti "cineva" ar fi ca uni care nu spun nimic si duc cu ei tot azi am fi in epoca de piatra .

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Pellete

Mesaj de Costel Jambu » 24 Ian 2010, 14:47

Salut.Multumim frumos pentru cele spuse ca sigur nu se stia mare lucru,sau cel putin eu nu stiam.Inca o data ,multumesc.Numai bine.
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
spagarel
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 23 Mar 2011, 22:18

Re: Pellete

Mesaj de spagarel » 23 Mar 2011, 22:23

vreau sa plec pe Dunare la pod la Harsova,ce momeala recomandati pt. crap?

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte momeli”