sfat

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cosminbene
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 09 Sep 2009, 18:22

sfat

Mesaj de cosminbene » 23 Ian 2010, 16:01

Salutare toti pescarii!
Pentru nadirea de pe mal foloseam seminte, si nadeam cu racheta.Mi-am achizitionat o catapulta si as vrea sa nadesc cu ea,iar pentru acest lucru trebuie sa fac bulgari, dar spuneti-mi va rog ce "liant" sa folosesc la formarea bulgarilor pentru a nu schimba gustul la seminte??

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: sfat

Mesaj de LUCKY » 24 Ian 2010, 17:41

Poti face bulgari cu aproape ori ce method mix ( slava domnului sunt destule )numai ca acestea au diferite gusturi si aromatizari semintele in timpul scurt petrecut in combinatia method mixului (liantului)sigur nu-si vor shimba gustul si mirosul dar avand in vedere ca un bulgare ca sa reziste la socul creat de catapulta( daca e vorba de o catapulta cu trepied cu elastic simplu sau dublu ) nu poate avea mai mult de 30-40 % seminte si restul method mix acest lucru inseamna ca daca erai obisnuit sa dai 5 kg de seminte cu racheta acum vei avea si vreo 6 kg de method mix toate astea judecand asa la rece. La fata locului conteaza si cat este de colant metodh mixul si ce fel de seminte ai , altfel se comporta bila cu seminte mari ca porumbul si soia fata de semintele marunte de rapita si cinepa de exemlu (e bine sa ai de toate )in concluzie semimtele nu vor prinde gust dar patul de nada nu va fi ca si cand nadeai cu racheta. Liant care nu ar fi asa de aromat ar fi TTX -ul bine macinat cu o granulatie cat se poate de fina in combinatie cu grisul , nu a-si putea zice in ce proportie una de 70 % TTX si30 % gris ar fi inceputul dar cum am mai subliniat si mai inainte nu o sa ai un pat de nada numai cu seminte acest lucru are si avantaje si dezavantaje avantaje sunt daca fundul lacului e malos albitura o va roscoli si in timp scurt vei pescui pe un platou tare care vara la temperaturi mari cind malul incepe sa "fermenteze "si sa elimine gaze va fi un loc unde ai sanse mai mari de reusita asta in cazul in care il poti pastra fara sa fie ocupat dezavantajul e ca fainurile atrag albitura si in special daca exita platica mare singura solutie e sa dai cu boilis dupa crap ( banuiesc ca ai cumparat catapulta sa dai dupa crap)Si eu dupa un sezon in care am rupt o lanseta (nu era de spod) nadind cu catapulta de pe lanseta am hotarat sa achizitionez una am si cumparat una de la firma Tehnipeche crezand ca e mai susor sa nadesti cu catapulta cu trepied ca si cu cea de pe lanseta la prima iesire fara antrenament m-am facut de tot rahatu :)) pt ca in ori ce domeniu fara antrenament esti zero .Am venit acasa am iesit pe un camp si cu un amestec de ttx ,gris si faina alba am facut antrenamente la punct fix ca la punct "aiurea " stiam deja dar si acum cind ma uit la gumele acelea intinse la maxim si ma gandesc ca se rupe si imi zboara dinti prefer sa nadesc cu cupa de pe lanseta care totusi se incarca mai progresiv si poti folosi daca vrei mai multe seminte decat liant.

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: sfat

Mesaj de LUCKY » 24 Ian 2010, 18:09

Mai sunt si colanti folositi mai mult in pescuitul de "stationar" sunt cele de la firma Senzas si Top mix eu nu am lucrat cu ele niciodata dar se pare ca au o putere de legare inegalabil se gasesc in varianta nearomate si aromata tin minte ca odata dicutam despe ele cu vanzatorul din magazinul de pescuit care printre altele a subliniat ca inainte de folosire e bine daca se inearca niste dozaje /kg ca nu cumva sa ai surpriza sa ramana bulgari intregi :))

Avatar utilizator
cosminbene
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 09 Sep 2009, 18:22

Re: sfat

Mesaj de cosminbene » 24 Ian 2010, 20:23

As dori ca dupa nadire sa nu atrag albitura, platica etc.., voiam ceva neutru.Ce am mai auzit,ca este pamant ambalat de la van der Eynde, la kilogram,extrem de fin care zice ca "leaga" foarte bine semintele si creeaza un norisor in jurul semintelor.Ce stiti despre asa ceva, ati folosit?

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte momeli”