tinctura de valeriana

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

tinctura de valeriana

Mesaj de toader nicolae » 21 Feb 2009, 01:30

Am citit acum ceva timp in Pescar modern un articol despre tinctura de valeriana si m_am decis s-o incerc asa ca am folosit-o pe balotesti fieni.am cumparat un mix din obor si dupa ce l-am preparat am adaugat si jumatate din flaconul de tinctura iar cu cealalta jumatate am dipuit niste patratele si niste pufuleti galbeni.Ideia este ca am prins foarte bine dar toti pescarii din zona au prins asa ca nu am putut sa-mi fac o parere.Mentionez ca toti pescarii prindeau la bomba cu pufuleti iar eu am prins exclusiv la patratica(urasc bomba).Poate cineva sa-mi spuna daca valeriana a avut efect sau pur si simplu pestele a mancat foarte bine??????

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: tinctura de valeriana

Mesaj de toader nicolae » 22 Feb 2009, 23:06

Chiar nimeni nu pote da detalii despre valeriana?????????????????????????? @-)

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: tinctura de valeriana

Mesaj de krammar » 22 Feb 2009, 23:40

Citez de pe un site de medicina naturista:
"Despre valeriana se spune in medicina populara ca alunga demonii, ielele, zburatorii si toate spiritele rele, motiv pentru care este eficienta in toate soiurile de rataciri ale mintii, halucinatii sau stari de posesiune."
:D :D :D

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: tinctura de valeriana

Mesaj de toader nicolae » 23 Feb 2009, 00:46

MERCI, mi-ai fost de mare ajutor cu asta, tocmai vroiam sa alung spiritele rele di cativa patroni de balta si din paznicii lor cred ca am sa adaug si niste usturoi ca asta alunga vampirii care intind plasele si curenteaza apa.

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: tinctura de valeriana

Mesaj de gogu steriade » 23 Feb 2009, 10:59

Vati luat de administratoii :-w :-w sinu efrumos ar trebui scuze... :-w respect
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: tinctura de valeriana

Mesaj de krammar » 23 Feb 2009, 11:54

Toadere sa nu te superi pe mine, imi cer scuze, nu-mi sta in caracter sa fac bascau. Dar nefiind nimeni care sa spuna ceva despre valeriana in domeniul pescuitului si stiind ca are tot felul de efecte terapeutice (de genul somnifer, calmant ) nu m-am putut abtine sa nu arunc o "vorba-n vant".
Inca o data imi cer scuze daca prin spusele mele te-am facut sa te simti luat peste picior. Poate valeriana chiar are efect prinzator in pescuitul crapului.

Fir intins.

PS Sunt de acord cu tine ca unii administratori de balti ar trebui tratati cu nitica valeriana, sa nu mai traiasca cu impresia ca toti pescarii de pe balta incearca saii fure pestele. ;)

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: tinctura de valeriana

Mesaj de toader nicolae » 23 Feb 2009, 14:55

Frate krammer cum crezi ca pot sa ma supar pe un tovaras de suferinta????? [-x [-x [-x

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: tinctura de valeriana

Mesaj de toader nicolae » 23 Feb 2009, 14:58

Ce ne facem gogule ca inpotriva vointei noastre dam mereu de dracu'. :)) :)) :))

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: tinctura de valeriana

Mesaj de Sebastian » 23 Feb 2009, 17:21

ma bucur ca ati deschis acest topic.si eu auzisem de valeriana de un pescar batran care prinde ffff mult peste chiar si cind pe balta nu prea sunt rezultate.am incercat si eu anul trecut in delta ,dupa ce miam achizitionat de la farmacie un flacon de valeriana ,dar nu pot sa spun daca a avut efect sa nu pt ca am prins oricum .desi parca la lanseta unde pescuiam cu mamaliga peste care am picurat valeriana intra platica mai mult.oricum mirosul este rau de tot .acelasi pescar mia dat si pontul cu sticluta de esenta de rom pt prajituri cu care pescuiete la platica atasindo la montura de fund si gaurind capacul cu un ac. :-? ;)

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: tinctura de valeriana

Mesaj de toader nicolae » 23 Feb 2009, 18:59

detalii sticluta de rom>>>>pls

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: tinctura de valeriana

Mesaj de Sebastian » 24 Feb 2009, 11:23

esenta de rom pt prajituri are capac de plastic care se gaureste cu un ac de camalie in asa fel in cat in apa sa elimine cate o picatura cite o bula de aroma,toara chestia asta se baga intrun cosulet de nadire unde evident exista in apropiere si un cirlig sau doua.aroma se dizolva in apa deci atrage pestele in special platica.un fel de pescuit la fedeer adaptat conditiilor si ingeniozitatii romanesti ,si oarecum de criza tinind cont de costuri :D

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: tinctura de valeriana

Mesaj de toader nicolae » 24 Feb 2009, 12:30

De ce nu postezi asta pentru ca sunt sigur ca putem inlocui sticluta cu un recipient de plastic si sa-l atasam de plumb sau naditor cu orice aroma dorim?Poate mai gasim ceva idei si inbunatatim smecheria ca doar suntem romani si inventivitatea noastra nu are margini.

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: tinctura de valeriana

Mesaj de toader nicolae » 25 Feb 2009, 03:24

Cu valeriana m-am lasat la mana mea(o sa mai incerc,daca am rezultate,va tin la curent)dar cu adaptarile de rigoare la sticluta de rom?????Eu am vazut ceva asemanator intr-un film de pescuit facut de FOX dar era in germana si nu am inteles o iota.Asteptam crapistii care stiu ce arome se pot dispersa in apa ca si romul ca recipiente sa legam de plumb gasim noi. :-c :-c :-c :-c :-c

Avatar utilizator
scorpion
Veteran
Veteran
Mesaje: 1105
Membru din: 28 Ian 2009, 15:05
Localitate: IASI

Re: tinctura de valeriana

Mesaj de scorpion » 25 Feb 2009, 20:51

cu multi ani in urma cand nu cunosteam de arome speciale pentru pescuit foloseam esenta de migdale si cu rezultate foarte bune dar pe stator pe curgator nu am incercat niciodata.

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte momeli”