un sfat va rog

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

un sfat va rog

Mesaj de georgemarian » 01 Iun 2011, 14:33

am luat niste porumb si l-am fiert intr-un ibric am pus apa peste el...si din cand in cand adaugam zahar si amestecam pana se topea,am pus foarte mult zahar....dupa o ora si 15 min porumbul nu sa fiert asa bine fiind uscat,dar sa facut o pasta exact ca mierea,l-am scos si l-am pus intrun borcan de duminica....e iesit ceva bine?merge sa bag croseta in el,nu trebui gaurit!

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: un sfat va rog

Mesaj de bebe2011 » 01 Iun 2011, 17:34

Georgica tot ce ti-am spune noi e egal cu zero,fa-i testul pe balta si spune-ne si noua cum a mers si daca-i ok incercam si noi. o:-) Numai bine si fire intinse!

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: un sfat va rog

Mesaj de georgemarian » 01 Iun 2011, 17:51

adevart:)) duminica sunt pe o balta foarte buna,are foarte mult crap,si o sa testez si asta..:)

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: un sfat va rog

Mesaj de Laurentiu » 02 Iun 2011, 09:33

Pilafu' ala de l-ai facut nu se testeaza pe "balta buna cu multi crapi" unde prinzi si la carlig gol, il testezi pe balti cat mai dificile ca sa-ti dai seama de rezultate.

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: un sfat va rog

Mesaj de georgemarian » 02 Iun 2011, 18:33

m-am straduit si eu,putin respect va rog! da de la dvs ma astept la orice ....:)) sa nu mai continnui!

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: un sfat va rog

Mesaj de Laurentiu » 02 Iun 2011, 19:18

Bai baiatule, eu chiar am vorbit serios, daca nu ai inteles esentialul, e problema ta.
Si daca nu te intereseaza sa cumperi, nu imi polua topicul cu oferte de doi lei, eventual du-te si maturizeaza-te putin.

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: un sfat va rog

Mesaj de georgemarian » 02 Iun 2011, 19:27

am inteles...dar era mai bine daca excludeati si ''pilaful ala''.....e da oricum eu nu v-am inteles niciodata!

Avatar utilizator
daniel74
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 14 Noi 2010, 12:42

Re: un sfat va rog

Mesaj de daniel74 » 02 Iun 2011, 20:22

Frate numai doctori docenti in pescuit pe aici ,ce aveti fratilor cu omul a postat si el o idee si gata la-ti bagat in cartea de bucate la rubrica orez fiert, sunt satul de acesti autostiutori ai pescuitului la crap dar in realitate cred ca au panze de paianjen pe lansete.Baga frate boabele de porumb la experimentat si spunene si noua daca merge ca si marii producatori de nade nu au visat noaptea retetele prinzatoare si dimineata le-au scos pe piata.Hai gata si fire cat mai intinse.

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: un sfat va rog

Mesaj de georgemarian » 02 Iun 2011, 20:43

da,asa raspuns mai zic si eu . =D> ...multumesc pt incurajare,am nevoie !o sa revin cu rezultate (daca o sa fie ) :)) de asta am nevoie,cu oameni ca dvs am mai vb si de aceea m-am ambitionat si mai ma duc la cate un ciubuc cand pot,am strans ceva bani de mulinete,mai imi trebuiesc putini! sanatate!

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: un sfat va rog

Mesaj de Laurentiu » 02 Iun 2011, 21:26

daniel74 scrie:Frate numai doctori docenti in pescuit pe aici ,ce aveti fratilor cu omul a postat si el o idee si gata la-ti bagat in cartea de bucate la rubrica orez fiert, sunt satul de acesti autostiutori ai pescuitului la crap dar in realitate cred ca au panze de paianjen pe lansete.
Nu e frate nimeni doctor docent si nici nu se crede, dar daca omu a recunoscut ca s-a facut pasta (pilaf), noi ce sa zicem? Sa-l incurajam sa puna in carlig pilaful ala si la impactul cu apa sa cada si apoi sa stea cu ele ca intr-o fantana? Adica sa-l luam la misto si sa piarda ziua de pescuit?

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: un sfat va rog

Mesaj de bitza35 » 02 Iun 2011, 21:56

Dle Laurentiu...am impresia ca ai ceva personal cu acest copil :) ,unde il vezi ca posteaza,vii Dumneata si ai intotdeauna ceva de spus contra lui si chiar nu inteleg de ce :-/ ...am intervenit pe aceasta cale ptr ca il stiu pe acest baiat si ii urmaresc tot ce posteaza ptr ca este tanar si are nevoie de ajutor...din partea celor cu mai multa experienta...si daca vreti sa stiti ceva si asta ptr Dvs personal,acest copil a terminat de curand clasa a-12ea si in timp ce vine si posteaza pe acest forum mai invata si ptr BAC =D> si cum spunea cineva tot pe acest forum,ar trebui sa facem ceva si sa indruma-m tinerii din ziua de azi catre ceva bun si eu cred ca daca el a ales pescuitul este ceva bun,ptr ca vad ca si noi am facut-o...hai sa facem ceva si sa-i sustinem nu sa-i facem sa renunte cu gen "pilaf de porumb" si multe alte lucruri de natura sa se simta inferiori...cu tot respectul cuvenit Dvs-tra si nu numai hai sa fim mai blanzi cu cei ce sunt la inceput de drum..."omu' cat traieste invata"... **== ---<>< ---<><
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: un sfat va rog

Mesaj de Laurentiu » 02 Iun 2011, 22:05

Da mai, eu stiu tot ce ai spus, dar atata timp cat posteaza prostioare nu pot sta locului.
Acum pe bune: cum crezi tu ca el poate folosi ca momeala pasta aia? Cum crezi tu ca sta in carlig? Nu esti de acord ca la impactul cu apa cade? Si atunci cum sa fiu de acord cu asa ceva? Imi exprim parerea logica, ca nu e buna...ca e o parere mai altfel spusa..da...dar mai bine decat sa ia teapa cu asa ceva. Ceilalti l-au sfatuit sa o incerce; pai cum naiba sa o incerce daca e pasta, nici macar cocolos? Mmm? Macar eu l-am sfatuit in felul meu ca nu e buna si sa n-o foloseasca daca nu vrea sa aiba surprize neplacute. Dar voi nu ati vazut decat partea rea, nu si partea buna a sfatului..La cate retete bune pt prepararea porumbului sunt aici pe forum si nu numai, nici nu mai are rost sa experimentezi pilaful ala.
In fine..nici nu ma mai bag, n-are decat sa foloseasca pasta aia ca pe un boiles sau ca pe ce vrea el.

Avatar utilizator
daniel74
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 14 Noi 2010, 12:42

Re: un sfat va rog

Mesaj de daniel74 » 02 Iun 2011, 22:11

Laurentiu cum a spus si Bita mai sus hai sa incurajm acesti tineri care sunt la inceput de drum deoarece nu toti avem bani de nade senzor ,carping, sbs,si daca citeai atent prima postare vedeai ca nu porumbul sa facut terci si amestecul rezultat din adaugarea zaharului.Nu sunt un profesionist al pescuitului la crap dar am incercat cu trecerea timpului si banii cheltuiti pe scule de calitate ca nu conteaza ce ai pe firul de par si nada care sta pe naditor sau cu ce bile nadesti.Sper ca postarea mea sa nu deranjeje prea multa lume dar asta este adevarul.

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: un sfat va rog

Mesaj de georgemarian » 03 Iun 2011, 17:42

da,nu stiu cum postez aiurea,si nu mai stiu cum sunteti dvs asa convins ca este ''un pilaf''domnule?eu zic cum au spus si mai sus pescari trebuie incercat nu?si dupa pot sa va zic daca a fost ''pilaf'' s-au nu...am facut si eu ceva,am zis sa incerc.Boabele le pun pe fir...peste ceva timp poate o sa am si eu buget sa cumpar ceva dipuri!ReSpEcT

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: un sfat va rog

Mesaj de pharaoh » 03 Iun 2011, 17:58

Ai facut un fel de lapte de porumb. Multa lume il foloseste ca dip pentru boabe. Daca ai crap in fata cred ca vei avea si rezultate. Dar adu-ti aminte ca pe langa momeala din carlig mai tre` sa ai ceva nada si prin zona: un momitor, un saculet solubil, sau bulgari de nada...
I Fish. Therefore I am.

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte momeli”