barci pneumatice si RIB-uri

Moderatori: gor965, mini_mic

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

barci pneumatice si RIB-uri

Mesaj de vioril » 26 Ian 2013, 10:34

Deschid topicul acesta pentru a cere ajutor celor ce au mai multa experienta in utilizarea si utilitatea barcilor pneumatice sau a RIB-urilor .
Pe mine in acest moment ma intereseaza montarea unor roti pe placa pt motor , roti care sa le montez atunci cand dau barca jos de pe remorca si dupa ce am intrat pe apa sa le pot demonta usor sau repune la loc pt a ajunge inapoi la remorca .
Am tot cautat pe google asta , dar nimic fiabil , practic si costuri minime . Am gasit ceva interesant prin Noua Zelanda , dar si pretul este pe masura , uitati-va si voi : http://www.beachmaster.co.nz/ . Stie careva daca gasesc asemenea sistem in Romania ?

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: barci pneumatice si RIB-uri

Mesaj de vioril » 26 Ian 2013, 14:58

:-?? :-?? :-??

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: barci pneumatice si RIB-uri

Mesaj de vioril » 26 Ian 2013, 21:37

stie careva de unde pot cumpara 1m bara patrata plina de aluminu de 30/30mm ?

Avatar utilizator
shahjaban
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 15 Feb 2012, 12:48
Localitate: Brasov

Re: barci pneumatice si RIB-uri

Mesaj de shahjaban » 26 Ian 2013, 23:34

si eu am cautat ...si nu am gasit decat la REMAT ..
te duci la un Remat de neferoase si gasesti aproape tot ce vrei.....eu am luat o bara de 100*100 mm ....

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: barci pneumatice si RIB-uri

Mesaj de Madalin Dirla » 27 Ian 2013, 00:43

Vioara,sa iti iei si roata de rezerva ,cric si coarda,pardon,coarba :))

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: barci pneumatice si RIB-uri

Mesaj de Dan Mitranescu » 27 Ian 2013, 01:20

Madalin Dirla scrie:Vioara,sa iti iei si roata de rezerva ,cric si coarda,pardon,coarba :))
Nu este nevoie de asa ceva pentru el !
Are o stanga in barca ... Suna un prieten si il ia imediat . :-B
( :D )

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: barci pneumatice si RIB-uri

Mesaj de vioril » 27 Ian 2013, 01:43

Madalin Dirla scrie:Vioara,sa iti iei si roata de rezerva ,cric si coarda,pardon,coarba :))


Mi-ai adus aminte de o intamplare nostima rau de tot : trebuia sa ma intalnescu cu Piticu sa mergem la stiuca , am vb cu el sa vina si cu 2l de benzina ca sa nu mai fac eu un drum pana la peco . Piticu a baut puternic in seara dinaintea partidei (cred ca a baut si benzina ) si nu a mai venit . In fine ,hai ca nu e panica , daca tot am ajuns pe malul lacului si am umflat barca , hai la pescuit . in rezervor mai avem cam 500gr de benzina ( am zis eu ca-mi ajunge ,mai ales ca stiam locurile si nu ar fi fost nevoie sa caut ) . Am ajuns la locurile cu pricina si canci stiuci ,dupa care am inceput sa le caut . Am tot biciuit balta cand colo ,cand dincolo si nimic . Inevitabilul s-a produs : CANCI BENZINA . Asta e , dau la vasle si tot prind eu o stiuca , acasa nu plec ( erea cam 10 dimineata ) . Am inceput sa tot caut si cand colo a picat un somn de 21kg . UPS ,ce draku fac acum ? cum plec eu de pe apa ? aveam de mers cam 7km de la locul cu pricina pana la mal unde aveam masina cu remorca , si i-ao Viorile la vasle ca sa-ti iasa pescuitul prin palme .

Deci ca o concluzie si un raspuns la cele spuse de tine : IN BARCA NU AI NEVOIE DECAT DE BENZINA .

Avatar utilizator
Desideiu Bogdan
Veteran
Veteran
Mesaje: 654
Membru din: 24 Mar 2010, 21:26
Localitate: Bucuresti

Re: barci pneumatice si RIB-uri

Mesaj de Desideiu Bogdan » 27 Ian 2013, 02:28

Ce nu stii tu Viorele , este ca te-a fotografiat lumea. :D
Fişiere ataşate
PANA MAGARULUI
PANA MAGARULUI
pana magarului.jpg (18.03 KiB) Vizualizat de 3018 ori

Avatar utilizator
Desideiu Bogdan
Veteran
Veteran
Mesaje: 654
Membru din: 24 Mar 2010, 21:26
Localitate: Bucuresti

Re: barci pneumatice si RIB-uri

Mesaj de Desideiu Bogdan » 27 Ian 2013, 02:45

Si daca tot am ajuns la capitolul barci , am gasit o poza cu 2 astfel de agregate cu un sistem de ancorare inovator. Se zvoneste ca ambarcatiunile sunt ale unui individ pe nume Cristi cu puternice legaturi in lumea matematicienilor. :-??
Fişiere ataşate
Se da in barci
Se da in barci

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: barci pneumatice si RIB-uri

Mesaj de Alexandru Mihai » 27 Ian 2013, 09:17

vioril scrie:
Madalin Dirla scrie:Vioara,sa iti iei si roata de rezerva ,cric si coarda,pardon,coarba :))


Mi-ai adus aminte de o intamplare nostima rau de tot : trebuia sa ma intalnescu cu Piticu sa mergem la stiuca , am vb cu el sa vina si cu 2l de benzina ca sa nu mai fac eu un drum pana la peco . Piticu a baut puternic in seara dinaintea partidei (cred ca a baut si benzina ) si nu a mai venit . In fine ,hai ca nu e panica , daca tot am ajuns pe malul lacului si am umflat barca , hai la pescuit . in rezervor mai avem cam 500gr de benzina ( am zis eu ca-mi ajunge ,mai ales ca stiam locurile si nu ar fi fost nevoie sa caut ) . Am ajuns la locurile cu pricina si canci stiuci ,dupa care am inceput sa le caut . Am tot biciuit balta cand colo ,cand dincolo si nimic . Inevitabilul s-a produs : CANCI BENZINA . Asta e , dau la vasle si tot prind eu o stiuca , acasa nu plec ( erea cam 10 dimineata ) . Am inceput sa tot caut si cand colo a picat un somn de 21kg . UPS ,ce draku fac acum ? cum plec eu de pe apa ? aveam de mers cam 7km de la locul cu pricina pana la mal unde aveam masina cu remorca , si i-ao Viorile la vasle ca sa-ti iasa pescuitul prin palme .

Deci ca o concluzie si un raspuns la cele spuse de tine : IN BARCA NU AI NEVOIE DECAT DE BENZINA .
Mincinosule...nu te cred.

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: barci pneumatice si RIB-uri

Mesaj de vioril » 27 Ian 2013, 09:45

Bogdane , pune si somnul in poza ,ca sa creada si Maxu

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: barci pneumatice si RIB-uri

Mesaj de vioril » 27 Ian 2013, 11:14

hai ca am mai gasit ceva interesant : http://www.youtube.com/watch?v=Zxe-Xs7c ... re=related

Ma poate ajuta cineva cu comandarea lor din Rusia ? sau stie careva un strungar care sa-mi faca ceva asemanator , dar cu mici rectificari ?

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: barci pneumatice si RIB-uri

Mesaj de Madalin Dirla » 27 Ian 2013, 12:04

Ai uitat esentialul " .......si BRICHETA" :))
Deci ca o concluzie si un raspuns la cele spuse de tine : IN BARCA NU AI NEVOIE DECAT DE BENZINA .

Avatar utilizator
Desideiu Bogdan
Veteran
Veteran
Mesaje: 654
Membru din: 24 Mar 2010, 21:26
Localitate: Bucuresti

Re: barci pneumatice si RIB-uri

Mesaj de Desideiu Bogdan » 27 Ian 2013, 13:48

vioril scrie:Bogdane , pune si somnul in poza ,ca sa creada si Maxu
Nu pun Madaline somnul in poza...chiar m-am chinuit sa scot proba incriminatorie din barca lui. :-$ Nea Petcu nu stie ca a intrat cu barca si a prins un somn de 21 de kg , daca-l afla ce crezi ca se intampla? :-??
Maxule , te-am mintit eu vreodata? :D

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: barci pneumatice si RIB-uri

Mesaj de vioril » 27 Ian 2013, 16:32

Bogdane , mai facem si noi treaba ? zi mai bine daca ma poti ajuta cu rotile astea buclucase .

Scrie răspuns

Înapoi la “Altele”