Bazooka sau husa??

Moderatori: gor965, mini_mic

Avatar utilizator
bogdan0204
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 10 Mar 2008, 14:14

Bazooka sau husa??

Mesaj de bogdan0204 » 06 Ian 2009, 12:17

Va salut si La Multi Ani cu fire cat mai zbuciumate pe 2009!!!
Doresc sa-mi achizitionez un echipament de protectie si transport pentru betele de 3,90 m pe care le posed si as dori sa aflu o parere prin comparatie de la cei care au folosit atat bazooka cat si husa. Care dintre cele doua este mai buna prin raport calitate/utilitate/pret??? eventual imi puteti sugera ce modele folositi fara reclama bineinteles.
Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
cris71tian72
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 01 Apr 2008, 18:11

Re: Bazooka sau husa??

Mesaj de cris71tian72 » 06 Ian 2009, 13:48

Fara doar si poate bazooka prezinta siguranta la transport.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bazooka sau husa??

Mesaj de florentiniuga » 06 Ian 2009, 22:16

Indiscutabil Bazuka Pro flambeau. Fara alte comentarii, desi... trebuie sa mentionez o intamplare de pomina. Am fost martor la trecerea din greseala cu Hyundai-ul lui Iorgos peste Bazuka lui Vladut care continea toate lansetele cu care pescuiau, la Haromfa, acum 2 ani. Se si vedeau plecati acasa fara ca macar sa descarce masinile dar surpriza, nicio fisura macar la lansete.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Teddy
Veteran
Veteran
Mesaje: 588
Membru din: 26 Apr 2008, 18:35
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Bazooka sau husa??

Mesaj de Teddy » 07 Ian 2009, 11:14

Si eu am avut de ales intre husa si Bazooka. Dupa Cupa Iernii de pe MV2, am stat de vorba cu mai multi pescari, am vazut Bazooka Pro Flambeau la Florentin, si dupa patania lui Iorgos, am ales bazooka (si mai era si la reducere...) . Din punctul de vedere al transportului este mult mai practica, iar lansetele se pare ca sunt mult mai in siguranta. Totusi recomandarea mea este ca fiecare lanseta sa fie pusa in husa individuala, in bazooka se mai misca si se pot zgaria sau deterioara inelele, mai ales daca este pusa pe masina si drumul este accidentat.
Mie imi incap 4 lansete, minciogul si cobra, si ar mai loc pentru o lanseta de spod.
Dragos Dimache - Pescar sportiv
Fieldtester si colaborator SUPERBAITS

Avatar utilizator
bogdan0204
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 10 Mar 2008, 14:14

Re: Bazooka sau husa??

Mesaj de bogdan0204 » 07 Ian 2009, 12:13

Va multumesc pentru ajutorul dat si cred ca voi achizitiona pana la urma bazooka - daca mai este la reducere la Senzor. Este foarte important pentru mine ca lansetele sa fie in siguranta ca si asa de abia imi ajunge o masina sa car bagajul pentru o partida de pescuit.

Avatar utilizator
cris71tian72
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 01 Apr 2008, 18:11

Re: Bazooka sau husa??

Mesaj de cris71tian72 » 07 Ian 2009, 17:32

Chestia cu o masina pentru carat bagajului este valabila pentru toti pescari de crap[ scaun,pat,umbrela,cort,masa,lansete,rodpod,mulinete,monturi, BUCATARIE,nadeeeeeeeeeeeeeee,etc] :-?? :-?? :-?? :-??

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Bazooka sau husa??

Mesaj de IULIAN C » 08 Ian 2009, 02:59

Nu vreau sa se considere ca ma bag aiurea...nici sa se supere atat D-l Florentin cat si bunul meu prieten Teddy...insa,vreau sa va intreb ceva:nu vi se pare ca foarte avantajoasa ar fi varianta cu husa in care sa tinem lansetele..."gata de atac"???
Hai,ca D-l Florentin la mai toate partidele merge pt cel putin 24 h ,dar din cate il stiu pe Teddy (si multi altii),mai intra si cate un 12 ore,si cam dureaza pana te instalezi.....daca ai lansetele gata montate nu cumva e un avantaj?
Asta in cazul in care nu le uiti pe undeva prin decor sa treaca careva cu masina peste ele...n-a patit-o numai Iorgos cu senzorii,insusi Maestrul Rosioru a patit-o in martie anul trecut(exact la partida din emisiunea din 15 martie)cand un tip a trecut cu un hyunday coupe peste flambeau si s-a cam turtit la capat!
Eu,unul,de-as avea bani,acum,nu mai tarziu de maine mi-as lua o husa pt 4 ca m-ar ajuta enorm!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
bogdan0204
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 10 Mar 2008, 14:14

Re: Bazooka sau husa??

Mesaj de bogdan0204 » 08 Ian 2009, 10:25

Din punctul de vedere al costurilor si al duratei unei partide de pescuit as opta mai degraba pentru o husa dar intr-una dintre iesirile scurte (12 ore), care din lipsa de timp sunt destul de frecvente (plecat de la munca la 17.30, pana la 19.00 eram pe balta iar la 5.30 dimineata ma apucam sa strang a.i. sa pot ajunge la munca a doua zi de dimineata in jur de 9.00), am mers cu un prieten care avand husa a ancorat-o de porbagajul masinii iar pe la 120 km/h am pierdut-o din campul vizual neavand o forma aerodinamica. Din fericire a fost ancorata bine si doar s-a deplasat ca altfel shimano speed master erau istorie. De aceea va intreb daca le punem deasupra pe portbagaj lansetele in bazooka este mai sigura varianta?
Multumesc.

Avatar utilizator
Teddy
Veteran
Veteran
Mesaje: 588
Membru din: 26 Apr 2008, 18:35
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Bazooka sau husa??

Mesaj de Teddy » 08 Ian 2009, 11:18

Cu siguranta, daca ancorezi bine bazooka pe portbagaj, nu are cum sa fuga. Are destule gauri pentru transport si e usor de legat.
Si intradevar, iti ia mai mult timp sa montezi mulinetele pe lansete, dar maxim 10 minute. Eu am pescuit tot anul trecut asa, nu am avut nici husa, nici bazooka, lanstele au fost in husa individuala. Si chiar si ptr o partida de 12 ore (sper ca anul asta sa nu mai prea multe, acum stiu ce inseamna 24 de ore minim) nu este un mare dezavantaj. Puneti in balanta siguranta lansetelor cu timpul necesar pescuitului. Cred ca cele 10-15 minute necesare nu sunt foate importante totusi.
Si ca o mica paranteza, amicul cu care pescuiesc de obicei are un Logan MCV (Iulian tu il cunosti, este Cristi). El vine cu rodpodul montat la pescuit, are loc in masina. Si cu lansetele pregatite de pescuit. Si cu toate astea...nu a avut mai multe capturi decat mine, sau mai rapide.
Eu astept sa folosesc bazooka anul asta, si abia apoi o sa va pot spune parerea mea exacta. Pana una alta, hai pe balta, cu sau fara huse, in februarie se anunta 15 grade...si pestii sunt infometati !
Dragos Dimache - Pescar sportiv
Fieldtester si colaborator SUPERBAITS

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Bazooka sau husa??

Mesaj de krammar » 18 Ian 2009, 14:43

Ajutooor!!!
Am gasit la un moment dat pe net o husa: 1.90 m; se desface in doua si intre cele doua jumatati este un perete despartitor (clapa); pe o parte se pot pune 4 lansete cu mulinete montate; peste ele vine clapa; pe cealalta parte se pot pune alte 4 lansete dar fara mulineta. Lansetele se prind cu ceva sistem de arici sau elastice, iar mulinetele au locasuri gen buzunare pt. fiecare mulineta in parte. Pe laterale are buzunare pentru minciog. Pretul este de peste 300 lei. Vreau sa-mi iau o husa de genu asta, PROBLEMA este ca nu mai stiu unde am vazut-o, cum se numeste, nici producatorul. O caut de mai bine de o saptamana. Daca din descrierea facuta stie cineva despre ce este vorba.... va roooog frumoooos!!!!! ca innebunesc X-( X-( X-( ~x( ~x( da-ti-mi un link

Avatar utilizator
Ciuchi
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 21 Feb 2009, 02:18
Localitate: Pitesti

Re: Bazooka sau husa??

Mesaj de Ciuchi » 07 Apr 2009, 02:09

In cazul in care nu ai gasit husa, din descrierea ta as zice ca este un model de la Carp Pro. Cauta pe la magazinele care au la vanzare aceasta firma si poate o gasesti. Am una exact ca ceea ce ai spus tu, numai ca este pentru 3 lansete+mulinete + inca 3 fara mulinete.
Daniel Ciuchendea

Avatar utilizator
dani
senior
senior
Mesaje: 158
Membru din: 09 Mar 2008, 19:41
Localitate: Bucuresti

Re: Bazooka sau husa??

Mesaj de dani » 09 Apr 2009, 22:30

Salut!

Folosesc bazooka de vreo 4 ani si pot sa spun ca in mare este ok...insa este adevarat ca inelele au de suferit (eu am patit) si ca dureza mult pana montezi mulinetele si pana le strangi la sfarsitul partidei...
Pana la urma este o chestiune de preferinta (gust)...
Eu anul acesta renunt la bazooka... . o pastrez pentru orice eventualitate dar...imi iau husa ca nu mai suport... :-t

Fir intins!!!
today is the yesterday that tommorow won't count

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Bazooka sau husa??

Mesaj de Coleman » 29 Dec 2009, 23:02

Stie cineva daca in acest TUB intra 4 lansete cu inele de plecare de 50 mm, doar ca diametru ma intereseaza nu si la lungime.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: Bazooka sau husa??

Mesaj de misu_sipanu » 29 Dec 2009, 23:23

@Coleman
Am la fel ..cred,dar bag numai 2,am incercat varianta cu 4 ,dintre care doua intoarse cu inelele in jos,n am vrut sa risc.

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Bazooka sau husa??

Mesaj de Coleman » 29 Dec 2009, 23:44

Inseamna ca daca iau una cu diametru de 11 cm o sa intre nu?
TOTUL PENTRU CRAP

Scrie răspuns

Înapoi la “Altele”