Costum thermo

Moderatori: gor965, mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Lucacci
senior
senior
Mesaje: 310
Membru din: 28 Apr 2008, 15:17

Costum thermo

Mesaj de Lucacci » 26 Noi 2010, 19:10

Salut. As dori niste recomandari referitoare la un costum termoizolant (jacheta+salopeta). Important sa fie impermeabil, nu numai rezistent la ploaie...

Va rog sa posteze numai cei care au folosit costumul respetciv.
Respecte

P.S. Orice recomandare este binevenita, in afara de energoteam.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Costum thermo

Mesaj de pharaoh » 26 Noi 2010, 19:13

Scuze, impermeabil nu inseamna rezistent la ploaie? Ca asa, pentru 2-3 stropi de mocaneasca , nu ai nevoie de costum special.

Mi-am luat de curand costumul de la Cormoran, Astro-Thermo se numeste (http://cormoran.de/co/en/products/rain_ ... -model.htm). L-am scos o singura data pe balta acum o saptamana dar nici nu a plouat nici nu a fost foarte frig, ca sa-mi pot face o parere, si oricum am folosit doar geaca. Nu este un costum pentru temperaturi foarte scazute, in orice caz nu mi se pare a fi destul de gros. . Chiar este usor si comod. La exterior este dintr-un fel de fâs cauciucat. In schimb pare excelent pentru vant si ploaie. De altfel detaliile sunt si pe pagina lor. Finisajele arata excelent dupa parerea mea. Mai multe pareri la primavara :). A costat 220 lei + transportul la fishline. O solutie de buget.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Lucacci
senior
senior
Mesaje: 310
Membru din: 28 Apr 2008, 15:17

Re: Costum thermo

Mesaj de Lucacci » 26 Noi 2010, 19:33

...ma rog, eu m-am referit la faptul ca in cazul in care ploua toata ziua, sa nu se ude costumul in interior. Rezistent la ploaie inseamna rezistenta numai la un anumit timp...de ex. jacheta costumul energoteam dupa 2 ore de ploaie se uda.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Costum thermo

Mesaj de pharaoh » 26 Noi 2010, 19:35

Asta de la Cormoran cica e 100% waterproof. Asa zic ei cel putin. Si materialul acela tip cauciuc ma face sa cred ca chiar este.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
ionutniculae
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 06 Oct 2010, 08:55
Localitate: Bucuresti

Re: Costum thermo

Mesaj de ionutniculae » 27 Noi 2010, 00:25

Incearca ceva dupa parerea mea senzational http://www.bigfish.ro/imbracaminte/imbr ... -1643.html, fara sa fak reclama, dar e bine sa ajuti colegii de forum
Never give up

Avatar utilizator
Lucacci
senior
senior
Mesaje: 310
Membru din: 28 Apr 2008, 15:17

Re: Costum thermo

Mesaj de Lucacci » 22 Dec 2010, 19:07

Mersi de sfaturi, cred ca o sa merg pe ultima varianta


Avatar utilizator
diccosmin
Veteran
Veteran
Mesaje: 886
Membru din: 28 Mai 2010, 19:53
Localitate: SB

Re: Costum thermo

Mesaj de diccosmin » 08 Iul 2013, 08:56

pharaoh scrie:Mi-am luat de curand costumul de la Cormoran, Astro-Thermo se numeste.
Salut,

Intre timp ti-ai format o parere concreta? Merci.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Costum thermo

Mesaj de pharaoh » 08 Iul 2013, 11:07

Da. Costumul este excelent pe ploaie. Nici dupa ore in sir de stat in ploaie nu se unda la interior, nu patrunde apa deloc. E ok, ca si confort termic in noptile racoroase de vara si cele blande de primavara sau toamna. Nu-l recomand pentru perioadele reci ale anului, nu face fata temperaturilor sub 10-15 grade, cel putin in cazul meu, care sunt friguros de fel.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Nowatiny
Veteran
Veteran
Mesaje: 566
Membru din: 27 Oct 2008, 19:45
Localitate: Bucuresti

Re: Costum thermo

Mesaj de Nowatiny » 08 Iul 2013, 11:12

Un costum pret/calitate excelent : http://fishermansdream.ro/index.php?mai ... ts_id=2655

Am trecut prin 2 furtuni cu el si nu am simtit picatura de apa.100% waterproof/windproof , nu este un costum pentru anotimpul rece.

Scrie răspuns

Înapoi la “Altele”