Plumbi&Momitoare

Moderatori: gor965, mini_mic

Avatar utilizator
roataclaudiu
senior
senior
Mesaje: 199
Membru din: 12 Dec 2007, 22:39
Localitate: SIBIU

Plumbi&Momitoare

Mesaj de roataclaudiu » 06 Feb 2008, 22:01

Fox carp feeders sau Korda method feeder? pareri
CS Ovidius

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Plumbi&Momitoare

Mesaj de stefanflorin » 07 Feb 2008, 00:33

Eu am dat cu fox si nu prea sunt impresionat, decat de pret....si nu inteleg de ce method-feederele astea trebuie sa fie asa scumpe la urma urmei sunt confectionate din plastic si niste plumb(sau ce naiba se pune in loc de plumb). Sincer sa fiu cred ca de acum incolo imi confectionez niste inline-uri cu spirala de sarma cu plumb mai greu, genul celor clasice numai ca o sa torn plumbul pe o parte si nu pe mijloc ca sa fie in ton cu astea scumpe sa tina carligul deasupra si nu cred ca o sa fie diferente la eficienta. La urma urmei cred ca "placuta" noastra a aparut inainte de korda si fox.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Plumbi&Momitoare

Mesaj de george-alexandru » 07 Feb 2008, 01:05

Korda clar pt ca ofera avantajut de a ateriza pe supstrat intotdeauna pe o parte din cauza pozitionarii plumbului,acest avantaj se aplica doar in cazul in care carligul este infipt in nada de pe naditor.un alt avantaj este efectul de autointepare in momentul in care nada sa dezintegrat,condensarea greutatii plumbului la acest model il face sa faca o priza foarte buna pe substrat.acest lucru la/m observat datorita faptului ca vartejul desi iese foarte greu din locasul unde se infige de nenumarate ori cand aduceam pestii la miciog naditorul era undeva sus pe leadcore sarit din vartej.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: Plumbi&Momitoare

Mesaj de Dan Andrei » 07 Feb 2008, 20:25

roataclaudiu scrie:Fox carp feeders sau Korda method feeder? pareri
Tot pe korda as merge,dar pt amandoua modelele trebuie o pastura mai colanta pt ca de multe ori mi-sau desfacut bucati in aer reducand mult distanta de lansare.
Numai bine!

Avatar utilizator
roataclaudiu
senior
senior
Mesaje: 199
Membru din: 12 Dec 2007, 22:39
Localitate: SIBIU

Re: Plumbi&Momitoare

Mesaj de roataclaudiu » 16 Feb 2008, 15:25

george-alexandru scrie:Korda clar pt ca ofera avantajut de a ateriza pe supstrat intotdeauna pe o parte din cauza pozitionarii plumbului,acest avantaj se aplica doar in cazul in care carligul este infipt in nada de pe naditor.un alt avantaj este efectul de autointepare in momentul in care nada sa dezintegrat,condensarea greutatii plumbului la acest model il face sa faca o priza foarte buna pe substrat.acest lucru la/m observat datorita faptului ca vartejul desi iese foarte greu din locasul unde se infige de nenumarate ori cand aduceam pestii la miciog naditorul era undeva sus pe leadcore sarit din vartej.
i see you :D otv
CS Ovidius

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Re: Plumbi&Momitoare

Mesaj de arinlupascu » 24 Mar 2008, 20:49

dar la pret chiar ca e mult...stiti ceva mai ieftin?...sau momitoare mai bune la preturi rezonabile???
;)Arin

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: Plumbi&Momitoare

Mesaj de Dan Andrei » 24 Mar 2008, 21:03

arinlupascu scrie:dar la pret chiar ca e mult...stiti ceva mai ieftin?...sau momitoare mai bune la preturi rezonabile???
Nu cred ca gasesti ceva bun si ieftin dar daca totusi reusesti anuntane si pe noi.
Numai bine!

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Plumbi&Momitoare

Mesaj de george-alexandru » 24 Mar 2008, 21:51

arinlupascu scrie:dar la pret chiar ca e mult...stiti ceva mai ieftin?...sau momitoare mai bune la preturi rezonabile???
din punctul meu de vedere naditoarele de 120 de mii fac acelasi lucru ca cele de 15 mii,doar ca daca luam ca exemplu pe cel de la korda iti mai ofera si inca doua avantaje,unu ar fi ca daca optam ca momela sa fie cireasa de pe naditor din cauza pozitionarii plumbului la naditorul de la korda suntem siguri ca de fiecare data momeala nu va fi prinsa sub naditor,acesta aterizand pe substrat cu momeala in sus si plumbul jos si al doilea avantaj ar fi eficacitatea efectului de autointepare.
in rest toate fac acelasi lucru :wink:
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Re: Plumbi&Momitoare

Mesaj de arinlupascu » 25 Mar 2008, 11:06

george nu stiu ce sa spun...eu am pescuit cu momitoare la 15 mii si sa stii ca nu e chiar asa treaba...intradevar posibil ca momeala sa cada sub momitor..dar vesi tu eu cand prind momeala de momitor o prind asa superficial k la contactul cu apa momeala sa se dsprinda de momitor si astfel nu pra are cum sa cada sub momitor...iar la partea cu plumbul...intradevar plumbul fiind prins la capete momitorul nu prea are o pozitie anume...cum cade cam asa va sta...dar asta cam la ce incurca?...ma gandesc ca atata timp cat pui un vartej nu ar avea cam la ce sa te incurce..si astea la 1,5ron nu au autointepare?...sau nu e chiar asa de eficace ca la cele de la korda?(ma refer la momitoare in line la 1,5lei)
;)Arin

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Plumbi&Momitoare

Mesaj de stefanflorin » 25 Mar 2008, 12:42

Stau si ma gandesc, oare e posibil ca momeala sa cada sub plumb? eu unu zic ca nu, imaginati-va naditorul ala dupa ce cade in apa cu forfacul dupa el, oare nu plumbul aterizeaza primul pe fund urmat de carligul cu momeala? cred ca plumbul pe o parte e numai pt atunci cand fixezi carligul in nada si vrei sa fi sigur ca va fi in varful gramajoarei de nada. Daca nu urmaresti asta, orice momitor zic eu ca e eficient fie el de 15 mii sau de 150 de mii.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Plumbi&Momitoare

Mesaj de george-alexandru » 25 Mar 2008, 13:11

stefanflorin scrie:Stau si ma gandesc, oare e posibil ca momeala sa cada sub plumb? eu unu zic ca nu, imaginati-va naditorul ala dupa ce cade in apa cu forfacul dupa el, oare nu plumbul aterizeaza primul pe fund urmat de carligul cu momeala? cred ca plumbul pe o parte e numai pt atunci cand fixezi carligul in nada si vrei sa fi sigur ca va fi in varful gramajoarei de nada. Daca nu urmaresti asta, orice momitor zic eu ca e eficient fie el de 15 mii sau de 150 de mii.

corect la asta ma refeream cu carligul sub momitor,in cazul in care vrei sa infigi carligul in nada la Korda vei stii intotdeauna ca momeala sta in sus fata de un momitor normal la care nu poti face treaba asta.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Plumbi&Momitoare

Mesaj de george-alexandru » 25 Mar 2008, 13:15

[quote="arinlupascu"]george nu stiu ce sa spun...eu am pescuit cu momitoare la 15 mii si sa stii ca nu e chiar asa treaba...intradevar posibil ca momeala sa cada sub momitor..dar vesi tu eu cand prind momeala de momitor o prind asa superficial k la contactul cu apa momeala sa se dsprinda de momitor si astfel nu pra are cum sa cada sub momitor...iar la partea cu plumbul...intradevar plumbul fiind prins la capete momitorul nu prea are o pozitie anume...cum cade cam asa va sta...dar asta cam la ce incurca?...ma gandesc ca atata timp cat pui un vartej nu ar avea cam la ce sa te incurce..si astea la 1,5ron nu au autointepare?...sau nu e chiar asa de eficace ca la cele de la korda?(ma refer la momitoare in line la 1,5lei)[/quote

la naditoarele de 15 mii autointeparea nu este asa eficienta din cauza prizei mai slabe pe care o face pe substrat fata de Korda care are centrul de greutate grupat,plus locasul unde vartejul intra fix
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Re: Plumbi&Momitoare

Mesaj de arinlupascu » 25 Mar 2008, 14:50

in momentul in care tu arunci momitorul in apa si el cade pe fund...tu automat mai mulinezi putin pt a intinde firul...si daca faci asta o sa tragi putin si de momitor,astfel carligul cu forfac vor ramane mai in urma si nu prae are el cu sa stea in momitor decat daca e infipt mai tare in nada...iar la partea cu vartejul care intru fix in momitorul de la korda asa e aici ai dreptate :lol: ...dar totusi e scump... :evil: :evil: :evil: ...trebuie sa caut ceva sau sa improvizez eu cumva...ca nu imi permit sa dau 15lei pe unul de la korda fata de 1,5lei unul dala normal :|
;)Arin

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Plumbi&Momitoare

Mesaj de george-alexandru » 25 Mar 2008, 22:44

:D eu dupa ce arunc nu intind firul pt a misca naditorul,pe anumite balti interesul meu este ca momeala sa fie chiar pe gramajoara de nada :wink:
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Re: Plumbi&Momitoare

Mesaj de arinlupascu » 26 Mar 2008, 10:00

te-am inteles...si tu sa inteleg folosesti momitoare korda?nu ti se par scumpe?
;)Arin

Scrie răspuns

Înapoi la “Altele”