Recomandare cort

Moderatori: gor965, mini_mic

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Recomandare cort

Mesaj de mirceasd » 30 Apr 2011, 22:17

Rog recomandati un cort pentru urmatoarele conditii de utilizare:
- 1 persoana ;
- perioada de utilizare martie-octombrie;
-partide uzuale de max 3-4 zile;
-timp montare 5 min ,demontare si strangere 15 min;
- impermeabilitate si respirabilitate;
-pret maxim 1250.
Mentionez ca pana acum nu am utilizat corturi pentru ca am dormit in masina si cum acea masina am vandut-o ...... ~x(
Multumesc si fire intinse
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Recomandare cort

Mesaj de bebe2011 » 06 Mai 2011, 22:49

Second hand,de la Nash,double top extreme MK 1 Man,eu l-am luat pe cel de doua persoane si vreau sa-ti spun ca e ceva de vis!Oricum cel de persoana nu cred ca, indiferent de cat de bine arata, sare de 700-800 de ron.Numai bine!

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: Recomandare cort

Mesaj de miyagi » 06 Mai 2011, 23:25

Bravo Bebe! =D>
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Recomandare cort

Mesaj de bebe2011 » 06 Mai 2011, 23:31

Cum m-ati ajutat dv.cu un sfat,ma simt indatorat si eu sa ajut pe altul.Tot respectul si fire intinse!

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Recomandare cort

Mesaj de mirceasd » 10 Mai 2011, 21:03

Multumesc de sfaturi ,intre timp am fost sfatuit de ceva prieteni ,pescari cu experienta sa-mi comand un cort Ehmans ,care cica este exact la calitatea unui Trakker de top dar este la jumatate de pret.Cortul inca nu mi-a sosit din Germania ,trebuie sa ajunga intr-o saptamana.O sa va tin la curent.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Recomandare cort

Mesaj de Neamtul » 10 Mai 2011, 23:09

Pot sa va intreb ce model de la Ehmanns?As avea posibilitatea sa-mi cumpar si eu din Germania.Ar fi util si numele magazinului/site-ului.
Multumesc.

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare cort

Mesaj de Tibi30 » 11 Mai 2011, 09:41

asa e Mircea,spune-ne si noua site-ul,daca se poate,ce bani ai dat pe cort,transportul cat e,cu ce card ai platit..mie cardul BRD lmi mai facea probleme la platile ,,afara",nu era acceptat de unele firme(site-uri..)
PS-M-am uitat si eu acum pe site-ul romanesc,au preturi mai mari ca Trakker....si calitatea nu e aceeasi...rezistenta la apa e lntradevar de 10.000mm,dar nu e la fel cu Aquatex-ul de la Trakker...

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Recomandare cort

Mesaj de mirceasd » 11 Mai 2011, 17:18

Scuze de intarziere ,acesta este site-ul http://www.ehmanns.ro/index.php?dispatc ... duct_id=30 ,

comanda se plaseaza la firma din Ro ,iti cere un avans sau plata in avans cu un discount de 6% (plata in avans integrala ) si cortul vine din Germania in 14 zile.Mie inca nu mi-a sosit ,dar am primit pe mail factura proforma pe care am achitat-o tot pe net prin internet banking, 2 prieteni priceputi in ale corturilor au corturi din acestea si mi-au zis ca Ehmanns face toti banii ,aceeasi calitate ca Trakker dar la aproape jumatate de pret .Acesta pe care l-am comandat eu este copie fidela dupa un cort nou Trakker care ei spun ca ar costa mult mai mult.Materialul este identic cu originalul ,custurile sunt la fel ,samd. Cica ar fi cam aceeasi smecherie ca si la rodpod-urile Daiwa Infinity Inox si X2C Alcatraz ,copie fidela dar banii la jumatate.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare cort

Mesaj de Tibi30 » 27 Mai 2011, 10:55

Intradevar,sant de calitate,m-am uitat pe site-ul din Germania,dar nu sant la jumatate de pret,fata de Trakker..sant cam tot asa..tu cat ai dat pe al tau,si ce model ai luat??

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Recomandare cort

Mesaj de mirceasd » 28 Mai 2011, 09:27

http://www.ehmanns.ro/index.php?dispatc ... duct_id=22

Mie imi place foarte tare ,se vede ca este un cort facut cu simt de raspundere ,materialul este foarte plin si dens ,este si mai gros , este aproape la fel de mare ca cel de 2 persoane ,este mult mai inalt si mai solid (compar cu batranul meu Senzorl Navigator). Singurul lucru care nu-l are sunt ferstre in spatele cortului care in mod sigur ar ajuta la aerisire.In rest le are pe toate ,plasa de tantari ,panou frontal de plastic transparent ,se poate face shelter numai prin desfacere a panoului frontal cu fermoar ,il poti folosi in toate felurile.
Sunt foarte multumit de el si sigur este la aproape jumatate de pret fata de omologul Trakker.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
manone
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 29 Mai 2011, 14:18

Re: Recomandare cort

Mesaj de manone » 29 Mai 2011, 14:20

Ehmanns-ul are acum o oferta buna, cu 24% reducere la orice model de cort. Si eu mi-am comandat un Hot Spot 2 Man, noroc ca am prins reducerea.

http://www.ehmanns.ro/index.php?dispatc ... duct_id=34

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare cort

Mesaj de Tibi30 » 29 Mai 2011, 16:44

mirceasd scrie:http://www.ehmanns.ro/index.php?dispatc ... duct_id=22

Mie imi place foarte tare ,se vede ca este un cort facut cu simt de raspundere ,materialul este foarte plin si dens ,este si mai gros , este aproape la fel de mare ca cel de 2 persoane ,este mult mai inalt si mai solid (compar cu batranul meu Senzorl Navigator). Singurul lucru care nu-l are sunt ferstre in spatele cortului care in mod sigur ar ajuta la aerisire.In rest le are pe toate ,plasa de tantari ,panou frontal de plastic transparent ,se poate face shelter numai prin desfacere a panoului frontal cu fermoar ,il poti folosi in toate felurile.
Sunt foarte multumit de el si sigur este la aproape jumatate de pret fata de omologul Trakker.
Fire intinse.
De acord cu tine Mircea,dar modelul ales de tine nu cel de top dela ei,cu material aquatex,gen cele de top de la Trakker...
si Trakker are corturi similare(ca pret)cu cel care l-ai luat tu,pe poliester ca material...nu zic ca nu e bun,am vazut corturi cu material mai prost,de 5000 mm,si rezista la ploi torentiale..
ti-a ajuns cortul??l-ai montat??poti sa bagi 2 paturi ln el??sa-l folosesti si pt 2 persoane?
aici ma refer doar la dormit,nu sa mai ai si loc lntre paturi...
am vazut ca cel ca al tau de 2 persoane e imens fratee..
PS-Frumos cort,sa-l stapanesti sanatos...asta de 1 persoana mi l-as comanda si eu,daca as putea la nevoie sa bag 2 paturi ln el(pe lung,pe lat,nu conteaza..)
astept raspuns,multumesc.

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Recomandare cort

Mesaj de mirceasd » 30 Mai 2011, 09:29

Intra la nevoie 2 paturi fara loc intre ele ,numai ca cel din spate trebuie sa sara peste patul tau , nu intra 2 paturi de-a stanga si de-a dreapta intrarii ,adica pe lung ,este totusi de o persoana.
In schimb inauntru intra un pat ,intre pat si partea din spate am avut loc de bagaje suficient ,in stanga cortului ,in fata patului am pus scaunul si in dreapta masuta.Deci loc pentru o persoana si hangarale super extra ,loc de 2 numai in caz de urgenta.
N-am spus totusi ca il compar cu capul de serie de la Trakker ,ci cu cel de aceeasi categorie ,pe balta le-am vazut pe amandoua unul langa altul ,la pipait ,la design ,calitate si detaliu le dau aceeasi nota la amandoua ,la pret castiga detasat Ehmanns.
Fire intinse.
Apropos vezi ca Ehmanns au si o promotie tare zilele astea la corturi.
Fire intinse
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Recomandare cort

Mesaj de mirceasd » 21 Iul 2011, 16:43

Aseara am infruntat un adevarat Armagedon pe balta ,furtuna de abia stateam in picioare si o ploaie de rar mi-a fost dat sa vad ,am fost pregatit sa ma refugiez in masina dar spre multumirea mea nu a fost nevoie.Cortul nu ca a rezistat eroic dar nu a intrat nici macar un strop in interior (pe deasupra ,lateral sau dedesubt) si al naibii s-a dovedit neclintit in vijelia aia.Totul ar fi fost Ok daca as fi prins si ceva peste :D .
Cortul are din partea mea nota 10 ,incomparabil mai bun decat vechiul si batranul meu ........cort.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
vioreld2008
senior
senior
Mesaje: 214
Membru din: 24 Sep 2008, 21:10

Re: Recomandare cort

Mesaj de vioreld2008 » 21 Iul 2011, 19:40

In perioada 21-27 iulie sunt reduceri de 35% la corturile Ehmanns.
Dinu Viorel

Scrie răspuns

Înapoi la “Altele”