swingere

Moderatori: gor965, mini_mic

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: swingere

Mesaj de pharaoh » 08 Mai 2012, 11:46

Bun. Multumesc. :)
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: swingere

Mesaj de Laurentiu » 08 Mai 2012, 12:00

Noi discutam aici de marfa de calitate nu de improvizatii..:)
Daca se cumpara niste hangere de calitate cat de cat, nu o sa fie nicio problema cu lovitul in avertizor deoarece se poate regla desprinderea de fir, nici nu o sa atarne in noroi ca nu ai lantul de juma de metru, se poate regla greutatea fara probleme prin desurubarea sau adaugarea de greutati, cat despre vant si bipuri false, trebuie sa fie furtuna si atunci nu poti nici sa lansezi..Nu am inteles treaba cu lovitul piulitei in lanseta... :-/
Repet, eu am realizat avantajul swingerelor la distante mari sau plantat si la momitoare sau plumbi grei;
si avantajul hangerelor pe distante mai mici si plumbi, momitoare mai usoare. Am pescuit destule partide si cu unele si cu altele si am tras concluzia ca la stilul de pescuit de placere sunt mai agreabile niste hangere.
Acum fiecare e liber sa-si cumpere ce doreste si sa foloseasca ce-i place. Eu mi-am exprimat numai o parere si ceva din experienta mea. **==

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: swingere

Mesaj de Dan Mitranescu » 08 Mai 2012, 14:11

Laurentiu scrie:Noi discutam aici de marfa de calitate nu de improvizatii..:)
=
Reglaj inseamna una si improvizatie inseamna alta , dar ambele se gasesc in "bagajul" oamenilor receptivi . :)
Nu este bine sa ne ferim de ele mai ales daca vrem sa fim pescari ! :)

"Marfa de calitate" este pentru restul ! :D

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: swingere

Mesaj de georgemarian » 05 Iun 2012, 16:01

am achizitionat swingerele....totusi mi se pare cam tare arcul,cand ridic batul de pe suport cu greu firul iese din 'clips''
Nu exista riscul sa imi deterioreze firul?

Avatar utilizator
REMUSGL
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 26 Oct 2010, 12:03
Localitate: Galati
Contact:

Re: swingere

Mesaj de REMUSGL » 05 Iun 2012, 16:09

Dan Mitranescu scrie:
mirceasd scrie:
Dan Mitranescu scrie:@Dan Mitranescu
Sistemul de prindere al firului este magnetic ca la FOX sau pe arc :?:
Sistemul de prindere este pe arc.
Din cunostintele mele , verificat la prieteni posesori Fox MK2 , pot sa spun ca in afara de descrierile de pe site-ul aferent nu exista nici la Fox magnet. Poate gresesc ... Am sa mai caut.
Verificarile au fost facute cu un ac metalic. Nu a fost atras de nicio parte a capului de swinger !!!
Unde este magnetul ?! Poate stie cineva ...

Originalele MK2 nu au magnet , in schimb arculetul este foarte finut deschizand capul imediat , arculetul este si foarte rezistent in timp , in schimb la Hakuyo poate ma invata cineva cum sa slabesc arcul ala nemernic ca trag de lanseta si doar cu ceva efort desface capul sa iasa firul. I-am dat cu ulei siliconic si pe la arculet si pe la toate articulatiile (care sunt si ele cam intepenite ) dar capul acela nu cedeaza asa usor :-) . Exista solutii sa-l imblanzesc ? :-?
Pentru a micsora forta clapetei se scoate stiftul cu ajutorul unui cater sau cutit subtire .
Se ajunge la un mic piston de plastic actionat de un arc.
Se taie o spira a acestui arc cu un sfic , dupa care se remonteaza capul swingerului.
Operatia dureaza maxim 3 minute .

Pentru a creste forta clapetei se desface sistemul si se intinde putin arculetul .

P.S. Se poate trece pe la magazin in cazul in care nu am fost foarte explicit.

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: swingere

Mesaj de georgemarian » 05 Iun 2012, 16:16

la primul pas nu ma descurc?cum fac sa il scot?

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: swingere

Mesaj de pharaoh » 05 Iun 2012, 17:09

Stiftul ala intra un pic fortat in orificiul sau. Ca sa il scoti folosesti o lama de cutit pentru ca este subtire incat sa intre printre balama si capul de plastic si un pic ascutit incat sa adere apoi la stift pentru a-l impinge, putin cate putin, in sus pana iese. Mai bine de-atat nu stiu cum sa-ti explic. Mie mi-a reusit operatiunea. Am taiat din arculet un pic si acum elibereaza perfect firul.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
REMUSGL
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 26 Oct 2010, 12:03
Localitate: Galati
Contact:

Re: swingere

Mesaj de REMUSGL » 05 Iun 2012, 17:14

georgemarian scrie:la primul pas nu ma descurc?cum fac sa il scot?
Eu am reusit sa scot putin varfu stiftului cu o surubelnita foarte subtire, apoi cu un patent am scos stiftul.
Atentie atunci cand scoateti stiftul ca sare arculetul ala destul de departe, eu am cautat ceva timp piese aceea mica de cauciuc.

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: swingere

Mesaj de georgemarian » 05 Iun 2012, 17:27

nu stiu cum as putea sa il scot atat cat trebuie sa il prind cu un patent...

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: swingere

Mesaj de Dan Mitranescu » 05 Iun 2012, 23:02

Pentru cine poate sa treaca pe la mine pe la magazin putem sa aratam noi cum se poate scoate stiftul si cum se procedeaza pentru a slabi forta balamalei .

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: swingere

Mesaj de georgemarian » 05 Iun 2012, 23:20

Dan Mitranescu scrie:Pentru cine poate sa treaca pe la mine pe la magazin putem sa aratam noi cum se poate scoate stiftul si cum se procedeaza pentru a slabi forta balamalei .
Am rezolvat....m-am prins :))

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: swingere

Mesaj de Dan Mitranescu » 07 Iun 2012, 00:11

BClaudiu scrie:Mie miar fi rusine sa vand asemenea mizerii dar se pare ca dorinta de inbogatire a unora este mai mare decat grosimea obrazului. Cum adica, sa le cumpar ca sa le modific sa functioneze? Eu le aruncam direct la tomberon.
In primul rand sa-ti fie rusine pentru ca jignesti oameni fara sa ii cunosti si pentru ca judeci produse pe care nu le-ai vazut in viata ta .Pe urma sa-ti fie rusine ca nu stii ce inseamna snob si ce inseamna prost. Le amesteci fara nicio explicatie ...
Aici vorbim de lucruri ieftine care cu putina minte ( scuze de deranj) pot sa fie foarte bune.

P.S. Tu te-ai fi aruncat si pe tine la tomberon cand te-ai nascut daca aflai ca ti-a dat doctorul o palma ca sa incepi sa respiri !

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: swingere

Mesaj de vioril » 07 Iun 2012, 21:08

oricine a avut vreo problema cu produsele vandute de catre Dan M . si care s-a dus inapoi la el la magazin cu produsul problematic , sigur 100% i la inlocuit sau la ajutat sa-si rezolve problema .
Spre ex : ma aflam din intamplare la magazinul lui Dan M. si vine un baiat care se vedea dupa cum e imbracat si din ce masina a coborat ca ar avea bani de HI-S , cu un varf de MTX 14 rupt . Dan s-a uitat la varful cu pricina si i-a spus ca a fost rupt prin lovire sau strivire , fapt care la inceput omul nu l-a recunoscut ( el nu , BATMAN , BATMAN , ca s-a rupt in aruncare ) , apoi dupa vreo 15 min de discutii ,cand Dan mai avea putin si scotea doua varfuri de MTX 14 si sa rupa unul indoindu-l si altul spargandul , ca sa-i arate omului cum arata un carbon rupt din aruncare si cum arata unul rupt din lovitura , omul a recunoscut ca o fi fost posibil sa-l fi lovit prin masina pe unde a tinut lansetele sau cine stie ce or fi facut colegii lui cu care a fost la pescuit ,dupa cateva pahare , poate o fi calcat cineva pe varf si el nu a vazut . In final Dan i-a spus ca un varf nou costa vreo X lei si ca e deacord sa-i suporte si el jumatate din pret .
La ce magazin te duci cu un varf de la o lanseta scumpa si patronul magazinului iti plateste el 50 % din pret ?

eu zic ca ceea ce indruga unii pe aici nu reprezinta decat :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O :^O
sau :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ :-@ .

in spatele calculatorului si a tastaturii sunteti zmei si faceti diverse acuzatii la adresa unor diferite balti , diferite magazine cu specific . PUNETI BRE MANA SI DUCETI-VA LA PESCUIT !

hai ---<>< ---<>< ---<>< ---<>< ---<>< ---<>< ---<>< ---<>< ---<>< ---<>< ---<>< ---<>< ---<><

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: swingere

Mesaj de vioril » 07 Iun 2012, 21:24

aaaaaaaaaaaaaaaaaa hai ca mi-am adus aminte de ultimul concus la care am participat , cel de la CORBU , unde dupa o furtuna zdravana nu mai mergeau DELKIMI . Se scurt-circuitasera . Colegul meu de echipa ,posesorul senzorilor , erea negru de suparare , incerca fel si fel de baterii , ii stergea peste tot de apa . s-a dus cu ei la garantie si nici in ziua de azi nu cred ca i-au venit inapoi .

Ce ar trebui sa faca baiatul acum ? sa-i critice sau sa-i mascareasca pe cei de la magazinul de unde i-a cumparat ( si e un magazin cu renume printre pescari ) ? RASPUNSUL ESTE : NU .Pentru ca baiatul e un om cu capul pe umeri , cu coloana vertebrala si cu foarte mult bun simt , care si-a dat seama in adevaratul sens al cuvantului ca reclama e sufletul comertului si ca el a gresit in momentul in care a facut acea investitie .

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: swingere

Mesaj de Dan Mitranescu » 09 Iun 2012, 18:04

Un subiect deschis de un pescar din Craiova pe un alt forum :

"am cumparat acest set de euro swinger mk2 in februarie la un targ de crap in italia bucuranduma cu o noua achizitzie si nerabdator sa le probez ,am ramas foarte neplacut surprins sa vad ca la cea mai mica trasatura sau adiere de vant cadeau
dupa cateva drumuri la magazin si repetate schimburi in sfarsit (3 luni)si 11 euro swinger schimbate am fost sunat sa le aduc inapoi ca sunt retrase de fox pentru o modificare la arcul care inchide firul acum sa vedem cat o sa dureze .Am deschis acest topic in ajutorul celor interesatzi sa le cumpere sa intrebe bine la magazin ce versiune sunt."



O prima constatare : si Fox lucreaza cu arc ... nu cu magnet cum nascoceau unii "fara obraz gros" pentru a le vinde in defavoarea modelelor mai ieftine care fac acelasi lucru .

Si doi : exista mici probleme si la case mari ... ( pentru cei care "sufera" de fite pe bani multi )

Scrie răspuns

Înapoi la “Altele”