swingere

Moderatori: gor965, mini_mic

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

swingere

Mesaj de georgemarian » 06 Mai 2012, 21:20

o parere:
http://danmitranescu.ro/98-540/SWINGERE ... HAKUYO.php
la momentul actual am uni de 8 lei buc,si-au facut treaba,....ce parere aveti de astia?multumesc

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: swingere

Mesaj de Laurentiu » 06 Mai 2012, 22:45

Banuiesc ca pescuiesti pe distante mai mici si cu momitoare mai usoare..atunci iti recomand niste hangere, isi fac treaba mult mai bine.

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: swingere

Mesaj de Madalin Dirla » 06 Mai 2012, 22:57

georgemarian scrie:o parere:
http://danmitranescu.ro/98-540/SWINGERE ... HAKUYO.php
la momentul actual am uni de 8 lei buc,si-au facut treaba,....ce parere aveti de astia?multumesc
Am si eu un set si sunt foarte multumit de ei,ii recomand cu incredere!
Fire intinse!!

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: swingere

Mesaj de georgemarian » 07 Mai 2012, 01:20

Laurentiu scrie:Banuiesc ca pescuiesti pe distante mai mici si cu momitoare mai usoare..atunci iti recomand niste hangere, isi fac treaba mult mai bine.
Da,exact,nu am luat in calcul pana acum varianta cu hangere,o sa ma uit putin sa vad cate ceva despre ele....multumesc
Multumesc Madalin...!

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: swingere

Mesaj de Dan Mitranescu » 07 Mai 2012, 10:34

Greutatea swingerelor este reglabila , chiar si cu valori mult sub hangere , dar si peste acestea .
Swingerele nu au balans lateral atunci cand bate vantul si astfel nu activeaza senzorii cu alarme false.
Capul MK2 este considerat cel mai sigur sistem de prindere a firului.
Hangerele sunt mai comode la transport ... In competitii le folosesc 1% din pescari ... asta ca sa nu zic 0,1 ... :)

In alta ordine de idei :
Chiar si atunci cand pescuim aproape este indicata o greutate a monturii de minim 50g ( momitor sau plumb )care asigura autoanteparea. Aceste greutati asigura si folosirea swingerelor la greutate mare cu avantajul intinderii firelor rapid si sigur pentru ca asezarea acestora sa nu dureze mult , cu deranjul aferent produs de sonor. Totodata tinerea swingerelor pe greutate cat mai mare diminueaza alarmele false provocate de diferite cauze ( vant , valuri , obiecte ce plutesc si ating firele , pesti care ating firele ...) .
Chiar daca pestele este "aproape" este indicat sa ne departam de locul respectiv si sa pescuim in lungul malului, la distanta ceva mai mare. ;)
Singurele monturi cu gramaje mici sunt forfagurile si bombele ( 20-25 g ). Aici am pierdut contactul pentru ca nu le mai folosesc de multi ani ... nu le-am combinat cu swingere sau hangere ca sa pot trage o concluzie ... :D

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: swingere

Mesaj de Laurentiu » 07 Mai 2012, 12:40

Dn-ul Mitranescu iti impartaseste din experienta lui de campion care pescuieste la peste 100 m si cu momitoare de peste 100 grame, unde este total adevarat ce a afirmat.
Eu iti impartasesc din experienta mea de pescar obisnuit ca si tine care practicam cam acelasi stil si care difera total de stilul dn-ului Mitranescu.
In cazul unul momitor mai usor de 70-80 gr si la o distanta de lansare mai mica de 70 metri toate coroborate
cu o balta unde predomina ciortanul si carasul, hangere isi fac mult mai bine treaba, anunta trasaturile mai anemice sau timide.
Povestile cum ca bate vantul si semnalizeaza fals sunt deja legende...
Ca sa ajunga sa semnalize fals, deja nu mai poti lansa.
Daca hangerele nu si-ar face treaba cu brio atunci nu s-ar mai fabrica si comercializa.
Asta nu inseamna ca eu contest calitatea swingerelor din linkul de mai sus.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: swingere

Mesaj de Dan Mitranescu » 07 Mai 2012, 17:21

Laurentiu scrie:Dn-ul Mitranescu iti impartaseste din experienta lui de campion care pescuieste la peste 100 m si cu momitoare de peste 100 grame, unde este total adevarat ce a afirmat.
Eu iti impartasesc din experienta mea de pescar obisnuit ca si tine care practicam cam acelasi stil si care difera total de stilul dn-ului Mitranescu.
In cazul unul momitor mai usor de 70-80 gr si la o distanta de lansare mai mica de 70 metri toate coroborate
cu o balta unde predomina ciortanul si carasul, hangere isi fac mult mai bine treaba, anunta trasaturile mai anemice sau timide.
Povestile cum ca bate vantul si semnalizeaza fals sunt deja legende...
Ca sa ajunga sa semnalize fals, deja nu mai poti lansa.
Daca hangerele nu si-ar face treaba cu brio atunci nu s-ar mai fabrica si comercializa.
Asta nu inseamna ca eu contest calitatea swingerelor din linkul de mai sus.
Vorbesc si dau exemple din competitii deoarece acolo am activat in ultimii ani , dar pescuiesc de peste 30 ani si comercializez articole de pescuit de 10ani lucrand cu sute de pescari. Acestea le "coroborez" eu cand dau un sfat.

De ce un swinger nu poate fi reglat sa semnalizeze "trasaturile anemice" si de ce sa ne luam un echipament adecvat numai pentru acestea ?

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: swingere

Mesaj de Laurentiu » 07 Mai 2012, 19:59

Eu sunt de acord sa facem in felul urmator: dn-ul Mitranescu ofera swingerele si eu hangerele. George pescuieste cu ele si apoi pronunta un verdict. Care pierde plateste si partea celuilat.
Asta asa ca sa evitam certurile si polemicile...

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: swingere

Mesaj de georgemarian » 07 Mai 2012, 20:17

Vreau sa ajung la magazin (maine cred) si sa ma uit mai bine si la un hanger...nu prea am vazut,totusi mi se pare interesant,multumesc tuturor

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: swingere

Mesaj de pharaoh » 07 Mai 2012, 21:33

Mariane, swingerele respective au un raport calitate pret foarte bun, dupa parerea mea. Referitor la hangere, pe care le-am folosit mult timp, intr-adevar, isi fac treaba destul de bine, pana cand incepe sa bata vantul. Dupa care se balangane aproape la fel ca bambinele :). Chiar si cele tip "lant de bicicleta". Swingerele, reglate cum trebuie din greutate fac fata si trasaturilor sensibile. Ba chiar cele tip MKII exceleaza tocmai in cazul pescuitului la distante mici si medii, cu fire subtiri, iar sistemul de prindere al firului este unul din cele mai eficace si prietenoase.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: swingere

Mesaj de georgemarian » 07 Mai 2012, 21:41

pharaoh scrie:Mariane, swingerele respective au un raport calitate pret foarte bun, dupa parerea mea. Referitor la hangere, pe care le-am folosit mult timp, intr-adevar, isi fac treaba destul de bine, pana cand incepe sa bata vantul. Dupa care se balangane aproape la fel ca bambinele :). Chiar si cele tip "lant de bicicleta". Swingerele, reglate cum trebuie din greutate fac fata si trasaturilor sensibile. Ba chiar cele tip MKII exceleaza tocmai in cazul pescuitului la distante mici si medii, cu fire subtiri, iar sistemul de prindere al firului este unul din cele mai eficace si prietenoase.
Multumesc si dvs...La asta ma gandesc si eu,pana sa imi iau swingerele astea care le am acum,aveam bambine,cand batea vantu' imi venea sa scot senzori,toata ziua'piuuu'piu''....dar ma gandesc ca hangerele sunt mai grele..

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: swingere

Mesaj de Dan Mitranescu » 08 Mai 2012, 09:53

Laurentiu scrie:Eu sunt de acord sa facem in felul urmator: dn-ul Mitranescu ofera swingerele si eu hangerele. George pescuieste cu ele si apoi pronunta un verdict. Care pierde plateste si partea celuilat.
Asta asa ca sa evitam certurile si polemicile...
Sunt "certuri si polemici" constructive . "Verdictul" il da fiecare pescar in parte citind aceste randuri. Eu cred ca facem un lucru bun ... atat timp cat discutam cu argumente .

P.S. Dupa ce trece georgemarian pe la mine poate facem si pariul ... :D

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: swingere

Mesaj de Dan Mitranescu » 08 Mai 2012, 10:31

georgemarian scrie: Multumesc si dvs...La asta ma gandesc si eu,pana sa imi iau swingerele astea care le am acum,aveam bambine,cand batea vantu' imi venea sa scot senzori,toata ziua'piuuu'piu''....dar ma gandesc ca hangerele sunt mai grele..
Cu ani in urma aveam in trusa de pescuit o punga cu piulite M10 . Intrau fortat pe bambine si obtineam ce greutate doream ... :D
Apoi mi-am luat hangere. Improvizate mai mult. Erau niste clipsuri care nu aveau lant si erau fluorescente :D . Se legau de pichet cu ata si aveau posibilitatea de lestare prin introducerea de greutati in interiorul lor. Acum umblam cu cutiuta cu alice de plumb dupa mine. Problema era ca atunci cand le incarcam mai tare cadeu de pe fir si le mai zbura capacul daca le reglam mai strans ...
Mai tarziu mi-am luat swingere ( cred ca ceva identic cu modelul de 8 lei din discutie ) . Toate bune numai ca erau prea usoare si nici nu se puteau lesta prea usor . In plus prinderea de plastic nu era atat de buna si atunci cand intindeam firul , pe trasatura sau in zilele foarte calduroase ( cand se inmuia plasticul capului de swinger ) sistemul cadea de pe fir ...
In cele din urma am gasit la Energo niste swingere similare cu cele din link-ul de pe site-ul meu. Le folosesc de 4 ani si inca nu le-am gasit cusur. Le-am pus si lumina acum doi ani ...
In primavara aceasta mi-am luat modelul de la Hakuyo , similar ca sistem de prindere a firului , dar cu firul de la led tras prin interiorul tijei. Am zis sa nu mai stau cu cele lipite cu banda adeziva ... :D

Diferentele sunt fata de "inceputuri" :
- nu mai lovesc lanseta cu piulitele :D
- nu mai lovesc avertizorul sau pichetul cu hangere.
-nu le mai adun din noroi ...
- sistem de prindere a firului precis .
-eliminarea bipurilor generate de vant .
-greutate reglabila de la valori foarte mici ( nu le folosesc niciodata) pana la cote mari ( pe care le folosesc la maxim ) chiar daca pescuiesc intotdeauna cu momitoare de 60g.( intinderea rapida a firului si semnale reale la trasatura )
- lumina pentru a depista de la distanta ,pe timpul noptii, daca swingerul este 'lipit" de bat sau este cazut total in urma unui simplu "bip" ... ce nu anunta prea multe ...

Nu am pescuit la caras niciodata cu lansetele prevazute cu senzori si nu pot sa ma exprim in acest sens fata de utilitatea swingerelor grele. Totusi am pescuit cu lansetele "la varf" , pe Olt , la caras , sezoane la rand. Tensiunea din varful lansetei cred ca era ceva mai mare ca greutatea unui swinger ... si lucrurile mergeau foarte bine ...

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: swingere

Mesaj de pharaoh » 08 Mai 2012, 10:55

Dan, ca veni vorba, la unul din swingerele mele firul se elibereaza foarte greu. Se detensioneaza greu "clipsul" acela. Ce pot sa-i fac? Crezi ca isi mai revine in timp? Celelalte functioneaza ok.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: swingere

Mesaj de Dan Mitranescu » 08 Mai 2012, 11:33

pharaoh scrie:Dan, ca veni vorba, la unul din swingerele mele firul se elibereaza foarte greu. Se detensioneaza greu "clipsul" acela. Ce pot sa-i fac? Crezi ca isi mai revine in timp? Celelalte functioneaza ok.
La MK2 - uri forta clipsului se poate regla.
Cu ajutorul unui cutit ascutit se impinge ( prin frecare) stiftul care tine balamaua si astfel aceasta se scoate.
Sub balamaua metalica exista un bolt din plastic cu un arculet.
Pentru a intari sistemul se intinde arcul putin .
Daca vrem sa slabim forta de prindere putem sa taiem o spira din arc cu un sfic sau sa pilim din capatul de plastic.
( Eu am pilit jumatate din partea groasa a capatului de plastic - aprox. 1mm .)

Dupa aceasta se remonteaza piesa si totul este gata .

Scrie răspuns

Înapoi la “Altele”