ALBELE

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
janes romanes
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 26 Ian 2010, 13:16

Re: ALBELE

Mesaj de janes romanes » 07 Oct 2010, 15:43

doamne nene iorgule un ten de 15 kile e visul meu de cand eram mic ..... :O :O :O

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: ALBELE

Mesaj de mircea62 » 07 Oct 2010, 17:58

Persevereaza si nu dispera. Nu se stie niciodata de unde "sare", uneori de unde sau cand te astepti mai putin.
Jonny_23 iti poate confirma ca a "patit-o". Mai mult, a fost si over 20
;)

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: ALBELE

Mesaj de iorgu » 07 Oct 2010, 18:32

Sincer sa fiu, Adi, nu cred ca mai exista la marimea asta cteno pe Albele. Dar romanesc de 7-10kg cred ca a mai scapat cateva bucati, este mai bine adaptat la aceasta balta. Un mic secret: acum vreo 3-4 ani eram la un prieten la magazin cam pe la ora 6,30 dimineata, cine crezi ca a venit si i-a vandut vreo 8-9 buc. de crap romanesc intre 4 si 8 kg. ? Da ai intuit bine, asa este. Tocmai 2 persoane care faceau parte din paza baltii ! Dar asta se intampla peste tot. Cei doi nu mai fac parte din paza la momentul acesta. Am observat ca ai un loc bine stabilit unde pescuiesti tu de obicei. Locul ales este bun , dar dupa mine este in functie si de anotimp si specia cautata. Balta, la fel ca altele de marimea ei, are foarte bine stabilit, e ceva natural, locurile si obiceiurile fiecarei specii. Personal, in cursul unui sezon, din martie pana in noiembrie, schimbam locurile de pescuit de 5-6 ori. In zona unde dai tu acum, eu pescuiam in octombrie si noiembrie- este o zona buna de salau, nu stiu cat a mai ramas. Iti ramane sa incerci si cu multa perseverenta sunt sigur ca vei avea si rezultate pe masura :-h
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
janes romanes
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 26 Ian 2010, 13:16

Re: ALBELE

Mesaj de janes romanes » 07 Oct 2010, 19:01

multumesc pt sfaturi ,puteam sa merg si pe alte balti dar pt mine balta asta are un farmec aparte...am trait o gramada de aventuri aici...incepand cu vulpile care veneau si ne vizitau noaptea cand stateam la maracini pe malu cu padurea si pana la furtunile care le am prins anu trecut ca si anu asta ...balta asta iti da senzatia ca la capatul firului vei avea indiferent de locul unde pescuiesti o gramada de surprize!!! :D :D ....daca nu ma insel a ramas cam singura balta din zona aia care mai are peste si care se populeaza an de an !!!! cat despre capturi am eu o vorba toate la timpu lor!!!! fir intins nene iorgule ca ne asteapta iar o iarna lunga ~x( ~x(

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: ALBELE

Mesaj de Madalin Dirla » 07 Oct 2010, 22:30

janes romanes scrie:da madaline tot acolo la locu meu nu la salcie mai spre podu de fier!!! :D :D pt voi toti nu pot decat sa va urez fire intinse si sa treaca iarna cat mai repede!!! >:) >:) >:)
merci adi,fire tensionate daca o mai comiti!!!

Avatar utilizator
janes romanes
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 26 Ian 2010, 13:16

Re: ALBELE

Mesaj de janes romanes » 09 Oct 2010, 18:57

te pupa fratele tau poate facem o iesire la anu!!!!! :D :D

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: ALBELE

Mesaj de Madalin Dirla » 10 Oct 2010, 13:12

janes romanes scrie:te pupa fratele tau poate facem o iesire la anu!!!!! :D :D
La anu???pai..... pana la anu mai sunt aproape 3 luni,cred ca la sfarsitul lui octombrie o comit :D !!

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: ALBELE

Mesaj de Ion Mironov » 10 Oct 2010, 17:53

ti-ai luat tractor si nu stiu eu madaline?

ps:merge salaul bine la twister
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: ALBELE

Mesaj de iorgu » 10 Oct 2010, 18:33

Daca se raceste vremea, salaul va pune botul pana la sfarsitul lui noiembrie. Ideal este sa intrati cu masina prin Naipu, si o lasati langa digul de la Petru Rares. Drumul este coala de hartie iar la masina nu umbla nimeni, eventual 2,3 painici si o lasati in poarta la cei care locuiesc langa dig. Cisme in picioare, twistere (nu prea mari)diferite, fir textil, multa rabdare si incepeti o periere, ideal de pe ambele maluri. Insistati in locurile unde da de obicei Adi.
Sunt sigur ca,,voi'' stiati aceste amanunte, dar le-am postat in ideea de a informa si alti pescari dornici de salau.

P.S. Si pe Caminesca, doi prieteni au prins cateva bucati de salau dar nu mai mari de 1-1,5kg. Ca timp-de la 7:30 la 16:00 - 4 bucati. Taxa, nu a venit nimeni.
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: ALBELE

Mesaj de Madalin Dirla » 10 Oct 2010, 19:28

jonny_23 scrie:ti-ai luat tractor si nu stiu eu madaline?

ps:merge salaul bine la twister
Nu sti ca trebuie sa vina,negru cu geamuri fumurii :D !!
P.S. Multumim Iorgule!!

Avatar utilizator
janes romanes
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 26 Ian 2010, 13:16

Re: ALBELE

Mesaj de janes romanes » 11 Oct 2010, 13:14

acolo la dig si vara fierbe apa de atata albitura care fuge de salau ca la balamuc!!!! :D :D si mai e un loc e exact in golful care se face dupa ce cobori pe langa cimitir din sat....e un golf destul de mare si jos e pamant tare acolo sta cumatru salau(sursa sigura!!!!)acolo am inteles ca s a luat si la 10 kile....o bucata ;) ;) nene iorgule si madaline stiti unde zic nu????

Avatar utilizator
janes romanes
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 26 Ian 2010, 13:16

Re: ALBELE

Mesaj de janes romanes » 11 Oct 2010, 13:18

asta e locu in stanga lnsetelor!!!
IMAG0014.JPG

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: ALBELE

Mesaj de costelino » 11 Oct 2010, 20:53

Cat costa o partida la salau?
Acelasi pret ca la crap?

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: ALBELE

Mesaj de vioril » 11 Oct 2010, 21:39

ave !!!

sincer pana acum nu am spus mai nimanui dar ar cam fi cazul sa o fac : - in luna iunie 2010 aflat la o partida pe albele , se navodea la greu , se oprea tot crapul si ciortanul , se elibera chinezescul . am inteles de la un vecin care cica vorbise el cu unul dintre pazinici ca ar fi murit nustiu cine mai in varsta dintre administratori si ca de acum in colo se va cam alege praful si ca tot ce se scoate este pt vanzare catre alte balti . acum nu stiu cat este de adevarat dar am mai fost de doua ori pe albele dupa acea intamplare si nu am prins nimic din categoria ciprinide ( crap, ciortan , salonta , ten ) , sa spun precizez ca am plantat 14 lansete in doi de fiecare data si nimic . :-q :-q :-q :-q :-q :-q :-q :-q :-q :-q :-q :-q :-q :-q :-q :-q :-q :-q :-q :-q :-q :-q :-q :-q :-q :-q :-q :-q :-q .

in privinta salaului nu am info ,dar pot reveni cu niste info miercuri 13 .10.2010 .

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: ALBELE

Mesaj de iorgu » 11 Oct 2010, 21:53

janes romanes scrie:acolo la dig si vara fierbe apa de atata albitura care fuge de salau ca la balamuc!!!! :D :D si mai e un loc e exact in golful care se face dupa ce cobori pe langa cimitir din sat....e un golf destul de mare si jos e pamant tare acolo sta cumatru salau(sursa sigura!!!!)acolo am inteles ca s a luat si la 10 kile....o bucata ;) ;) nene iorgule si madaline stiti unde zic nu????
Adi, de obicei toate speciile de pesti au habitatul (locurile unde isi duc traiul) in acele zone unde gasesc mai usor hrana din abundenta, fie ca este data de natura acvatica, fie data de om. Binenteles fiecare specie are modul sau de viata si de hranire. Asa cum bine ai observat si tu in vara aceasta, unde era mult maruntis, erau si rapitori. Odata cu racirea apei, maruntisul se retrage in locurile unde are mai mult adapost, marginea vegetatiei, aproprierea malurilor, sau locurile unde apa este cat de cat in miscare. Pestii rapitori in sezonul de racire a apei trebuie sa continue hranirea si tocmai de aceea alearga cam prin toate zonele. ,,Meseriasii'' care stiu unde sa il caute au cele mai mari satisfactii. Binenteles ca acest ,,simt'' il avem numai dupa multe esecuri, dar asa cum a postat un prieten comun, perseverenta este sursa reusitei.
Doamne cat de bun este salaul pane cu maioneza, putina lamaie si doua,trei fire de patrunjel @-)
Ocroteste natura, merita!

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”