ALBELE

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
janes romanes
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 26 Ian 2010, 13:16

Re: ALBELE

Mesaj de janes romanes » 11 Mar 2010, 15:59

si ciortanii despre care pomeneam mai sus
IMAG0006.JPG
IMAG0007.JPG
IMAG0008.JPG
nevasta mea cu o salonta
nevasta mea cu o salonta

Avatar utilizator
janes romanes
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 26 Ian 2010, 13:16

Re: ALBELE

Mesaj de janes romanes » 11 Mar 2010, 16:02

si inca unul frumusel luat "la maracini" un loc consacrat pt cei ce merg la albele des
IMAG0008.JPG

Avatar utilizator
mausse26
senior
senior
Mesaje: 265
Membru din: 13 Sep 2009, 22:58

Re: ALBELE

Mesaj de mausse26 » 11 Mar 2010, 16:05

Multumesc,am sa mai incerc si eu anul asta.Poate ne vedem pe balta.Si apropo,cat mai e taxa?

Avatar utilizator
janes romanes
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 26 Ian 2010, 13:16

Re: ALBELE

Mesaj de janes romanes » 11 Mar 2010, 16:05

si fratii gemeni luati unul dupa altul la un intreval de juma de ora 1-1.30 noaptea
IMAG0017.JPG
IMAG0022.JPG

Avatar utilizator
janes romanes
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 26 Ian 2010, 13:16

Re: ALBELE

Mesaj de janes romanes » 11 Mar 2010, 22:28

daca nu s a modificat intre timp taxa e de 120 ron/24h/6 lansete ...te lasa sa plantezi si sa iei peste dar in limita bunului simt...si aici e o problema la noi la romani dar asta e oricat vrei sa scapi de uscaturi mereu vine toamna si dai de altele... :-q :-q :-q in ce priveste balta asta n am nimik de castigat daca ii fac reclama dar de ce sa spun lucruri urate despre ea cand eu am avut momente frumoase pe ea...saluteri inca o data!!!! :-h :-h

Avatar utilizator
mausse26
senior
senior
Mesaje: 265
Membru din: 13 Sep 2009, 22:58

Re: ALBELE

Mesaj de mausse26 » 11 Mar 2010, 22:48

Multumesc pentru informatii. =D>

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: ALBELE

Mesaj de Tibi30 » 14 Mar 2010, 18:34

anul trecut,2009,de cate ori ai fost si nu ai luat nimic??ai dat numai la maracini?sau ai plantat si ,,la oala",unde e insula,ln stuful ala de vizavi..??am lnteles de la administratorul(patronul)baltii,ca paznicii,l-au terminat,si au rupt balta-n doua..au braconat...si asta nu pe balta,sa-si laude marfa...ln particular,fiind prieten cu un prieten de-al meu..vorbesc de dl.Preotu,nu de ion,Marin Ion,administratorul,pe care-l cunosc personal,tot asa ln particular,nu pe balta...ln 2009 nu am fost deloc,de aia lntreb si eu,vad,ca totusi se prinde ceva...sau se mai prinde..

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: ALBELE

Mesaj de iorgu » 14 Mar 2010, 18:53

Tibi, am pestisori vii, maine la 6,30 sunt pe albele dupa salau. Tu stii ca eu dau la fix, cu twisterele nu prea ma impac. Anul trecut pe vremea asta, jumatatea lui martie, am avut satisfactie la pescuit de salau. Maine seara postez, stii ca voi venii cu date reale. Sa auzim numai de bine. :-h
P.s. Poate si cu imagini foto ;)
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: ALBELE

Mesaj de Tibi30 » 15 Mar 2010, 10:58

sa ne ziceti si ln ce zona ati dat..Albele e balta mea de suflet,pacat ca nu e administrata cum trebuie...s-au bagat mereu navoadele sa se scoata novacul,chinezescul,mare greseala,deoarece acum 4-5 ani balta avea bucati de 8kg,prins de mine,si mai mari,va dati seama ce era acum...mai ales ca albele a devenit cunoscuta si datorita capturilor de novac mare,care pe alte balti nu pune botul..ln Cernica sant novaci de 15-20kg,multi,dar e genul de novac care nu mananca,nu pune botul la nimic(novac,nu chinezesc cu gura mica..)..am pescuit si eu la twister,dar fara rezultate notabile,pe Albele(doar strapazani),dar stiu ca are salau mare..

mircea pescar
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 27 Feb 2009, 23:03

Re: ALBELE

Mesaj de mircea pescar » 15 Mar 2010, 21:29

Iorgule ce ai facut la Albele :?: ---<>< ---<><

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: ALBELE

Mesaj de iorgu » 15 Mar 2010, 21:42

@Tibi,am plecat la 5.40 de acasa. Am intrat prin Naipu, stii drumul, este asfaltat total pana in buza baltii. Asfaltul exceptional, mi-a permis sa o calc nitel mai tare pentru curatarea injectoarelor, toata iarna am mers ca melcii. Am lasat masina la digul dintre Petru Rares si Albele, nu se poate intra mai mult, din cauza noroiului. Prin Schitu nu poti merge, drum impracticabil la iesirea din sat, iar prin Valea Bujorului drumul este varza pe langa padure. Am vrut sa dau in prima oala (lasatura) de la dig spre cabana lor, unde este perdeaua de stuf in malul opus, (anul trecut pe vremea asta acolo am dat in el) dar din cauza ca era mult noroi m-am oprit la 50m. de dig. Loc frumos, aerisit, iarba jos, stuf stanga si dreapta. Am dat cu 6 lansete aerisite, la montura ,,elicopter'' cu pestisor viu, trei sabioara, trei carasel 5-6 cm. La ora 7.30 a venit paza baltii cu taxa - 120 roni, 6 lansete 24 ore, la fel ca anul trecut. Erau 4. Doi plecau, doi veneau, lucreaza 24/24. S-au nimerit toti in acelasi loc. Am achitat si mi-am vazut de treaba. La ora 10,30 am luat un salau de 2,200kg. Pe la 12 am dat cu twisterul la pestisor de 7-8 cm. de culoare alba,verde si galbui. Pe la ora 9 au venit doi pescari cu un Opel argintiu, nr. de buc., au umflat barca, au pus motorul si au plecat in josul baltii. Aveau 2 lansete in barca si dupa schimbarea politicoasa de bineturi mi-au spus ca nu prea au luat bucati frumoase, deci am inteles ca au mai fost. Intre timp a venit o cireada de vaci si i-am intrebat pe insotitori daca e voie cu barca. Acestia mi-au raspuns ca numai cu aprobarea personala a patronului, deci? Pana la ora 17,00 nu am mai avut nici o trasatura la lansete. Atunci am luat 2 (doi) strapazani de 7-800gr la twister alb. La ora 18,00 am strans si am plecat. Salaul de 2,200 l-am luat acasa (avea lapti si inca vreo doi pestisori macerati in el). La strapazani le-am dat drumul ca radea Mugur de mine daca ma vedea cu ei, si avea dreptate. Apa putin cam tulbure, afara soare, vant moderat, pe la ora 16,00, a inceput sa bata mai tare. Daca vremea este frumoasa, vineri vreau sa incerc Chita. Am primit semnale ca s-a prins salau, nu mare, de 1,5-2kg. bucata. Au luat baieti cate 6-7 bucati. Sursele de informare sunt verificate in timp si spun adevarul. Iti urez toate cele bune si astept si eu de la tine sau alti pescari vesti mai bune si date reale.
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: ALBELE

Mesaj de Tibi30 » 17 Mar 2010, 14:40

multumesc...cu prima ocazie care ies te anunt...pe anul asta nu am iesit...chiar acum zilele astea,ma gandesc unde sa fac prima iesire..weekend-ul lL am ocupat,deci ori vineri,ori saptamana care vine..vreau sa ma duc dupa ciortan-crap...lmi place si la salau,dar nu am cu ce sa dau....am numai lansete de crap...3,90-3,5lb..

Avatar utilizator
janes romanes
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 26 Ian 2010, 13:16

Re: ALBELE

Mesaj de janes romanes » 18 Mar 2010, 00:25

baros eu zic sa stai linistit cu crapu pt moment pt ca deocamdata e prea frig pe albele pt crap si stii la ce ma refer daca zici ca albele e balta ta de suflet ;) ;) la insula nu am dat niciodata ci doar langa sat ,la maracini si mai in capu baltii inspre digu cu bila 2 vizavi de cabana paznicilor :D :D daca ai rabdare albele iti poate oferi un pescuit de neuitat si nu te mai lua dupa zvonuri de la unu altu eu stiu de la sursa sigura ca s apescuit numa novacu mare din balta si sa repoopulat iar cu novac mai mic de 2-3 kg si vezi ca paznicii acolo nu sunt chiar de capu lor pt ca din ce am trait eu iti spun eu ca nu a fost zi in care d l preotu sa nu treaca si sa controleze dc am bon si ionica admin ul baltii sa nu dea zeci de rotocoale baltii noaptea in control de rutina!!!! =D> =D> =D> ia o si logic nu faci zeci de km pe noapte cu masina in control dc ai in balta numa caras nu???? ;) ;) ;)

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: ALBELE

Mesaj de Tibi30 » 18 Mar 2010, 10:54

nu mann,nu la Albele vreau sa ma duc la crap..stiu ca nu faci nimic la crap acum la albele...cunosc balta de 20 de ani...am pescuit acolo si pana sa o ia actualul administrator..eu stiam locul ,,LA MARACINI",spre digul cu bila 2..tu unde stii?sub sat,ln capatul celalalt??e locul ala cu golfuletul ala mic,si pa malul de vizavi care e abrupt,cresc niste maracini mari...acest loc e pe canal,unde e lngusta balta,spre digul cu bila 2....eu acolo stiu ca li spune asa..

Avatar utilizator
stan nicolae
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 05 Dec 2009, 10:38

Re: ALBELE

Mesaj de stan nicolae » 18 Mar 2010, 23:27

pe albele...in MAI.

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”