bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușani)

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
Parlita Mare si Mica
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 02 Apr 2012, 22:46

bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușani)

Mesaj de Parlita Mare si Mica » 03 Apr 2012, 00:08

Salutare, oameni buni!

Anunț aici demararea proiectului de "redobândire a demnității" bălții Pârlita Mare (Frumușani, CL), pierdută cu mulți ani în urmă.

O primă etapă am depășit-o pentru moment (și sper să nu mai revină!): braconajul.
Am reușit să-l stopăm iar balta ne-a răsplătit cu o regenerare a populației de pește, ce-i drept, de mici dimensiuni.

În momentul de față suntem la etapa amenajării posturilor "de luptă", ptr atingerea unui confort minim spre bun asigurat pescarilor.

În curând, vom demara și o populare masivă a celor trei bazine: Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5. Bineînțeles, vom veni cu dovezi foto-video, ptr eliminarea oricărei îndoieli.

În principiu, cele 3 bălți vor avea destinații diferite:
1. Pasărea 5 (3,2 ha)se va adresa segmentului de pescari cu experiență medie.
http://lacrap.ro/pasarea-5/

2. Pârlita Mică (2 ha) va ținti segmentul de începători sau iubitori ai pescuitului la undiță.
http://lacrap.ro/parlita-mica/

3. Pârlita Mare (48 ha din care cca 15 ha sunt stufizate) dorim să devină destinația pescarilor cu experiență. Această baltă se bucură și de o bogata biodiversitate: lebede, egrete, cormorani :-S , vidre ~x( , rațe sălbatice, fazani. De curând am descoperit un bursuc, urme de porc mistreț. Paznicul mi-a povestit că ar exista și o pisică sălbatică însă aici sunt mai reticient! [-( .
http://lacrap.ro/parlita-mare2/

Am deschis sezonul de pescuit numai pe Pârlita Mare unde vă recomand ca momeală viermișori și râmă. Așa cum am specificat mai sus, există o densitate media a pestilor de mici dimensiuni. Week-end-ul 25-26 martie l-am petrecut cu o undiță și o cutie de viermișori și pot spune ca nu m-am plictisit, din contră, am rămas cu urmări: febră musculară la mâini și picioare (datorită genoflexiunilor :) )

Voi reveni cu vești proaspete...

Fir întins!

http://LaCrap.ro

Avatar utilizator
Parlita Mare si Mica
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 02 Apr 2012, 22:46

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de Parlita Mare si Mica » 03 Apr 2012, 00:16

Drumul catre Parlita Mare din DN4, km 31, Bucuresti-Oltenita


Avatar utilizator
gClaudiu
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 21 Mai 2011, 18:06

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de gClaudiu » 03 Apr 2012, 19:51

Frumusani, balta unde am dat prima data la peste :"> .
Eram mic (8-10ani) dar imi aduc aminte cum prindeau la lanseta caras mare, de 2 ori cat palma mea, guvizi de apa dulce, o gramada la undita. Balta era curata, n-avea stuf, bradis. Imi aduc aminte ca au pescuit in balta aia mare pe unde era soseaua, in spatele unei cabane (era cel mai frumos acolo, copaci, umbra, peste nu prea era) si am mai pescuit pe o parte unde erau (cred!) alea de dadeau drumu la apa, ma urcasem pe un d-ala si a trecut un baiat tanar (probabil de prin Frumusani) care mi-a zis sa ma dau jos, ca-i periculos.
Daca nu mergeam odata pe weekend acolo, sigur mergeam la 2 saptamani.

Dar am inteles ca-i cam saraca in peste :-< ? True :?: :?:

Avatar utilizator
Parlita Mare si Mica
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 02 Apr 2012, 22:46

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de Parlita Mare si Mica » 04 Apr 2012, 06:25

da, a fost braconata la greu dar nici populata! S-a dezvoltat natural! Asa cum imi spunea un prieten, sigur se ascund niste "monstri"in stuful si malul ca ocupa un segment al baltii... ptr ca cca jumatate din ea are nisip jos, cnf linkului de mai jos

Imagine

Totusi, ce a salvat-o intr-o oarecare masura este faptul ca a fost mult stuf acolo si mal de cca 1 -1,5 m in zona stufului iar asta se pare ca i-a cam dezarmat pe braconieri. Plus ca in zona sunt balti bune ce sut mai atractive ptr acestia.

ma bucur sa descopar inca un nostalgic... am mai intalnit cativa pe net care aveau amintiri frumoase... :)

Avatar utilizator
gClaudiu
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 21 Mai 2011, 18:06

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de gClaudiu » 04 Apr 2012, 12:24

Nu sunt chiar asa nostalgic, pentru ca a trecut mai mult de 8 ani de atunci. Eram in scoala prima, iar acum termin liceul.
Cert e ca am vizitat aproape toata balta, prietenul lui tata cu care mergeam, era nascut in Frumusani, cunostea toti paznicii si toata balta.

Poate vin si eu vara asta acolo.

Pana la urma, a concesinat-o careva sau "la negru" o protejeaza?

Avatar utilizator
Nowatiny
Veteran
Veteran
Mesaje: 566
Membru din: 27 Oct 2008, 19:45
Localitate: Bucuresti

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de Nowatiny » 04 Apr 2012, 16:12

I-mi pare rau balta este frumoasa dar propietarul tare nesimtit face reclama la balta si dupa ce bati drumul pana acolo nu te lasa sa pescuiesti .Pacat de balta adevarul ca si de baltile din jur care au fost lasate in parasire inclusiv cele ale lui diana

Avatar utilizator
Parlita Mare si Mica
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 02 Apr 2012, 22:46

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de Parlita Mare si Mica » 05 Apr 2012, 08:27

????????? wtf? cum adica nu sunteti lasati sa pescuiti? Am rugamintea sa va abtineti de la anumite caracterizari sau chestiuni de genul asta! Deja va banuiesc de alte interese. Ori ati nimerit unde nu trebuie! Sau cineva v-a facut o farsa!

Balta e deschisa, urmeaza un propgram intensiv de populare ce-l vom demara de joia viitoare si speram ca pana in Paste sa fie finalizat. La rapitor inca nu este permis pescuitul.

In momentul de fata este o taxa de 30 ron, (nu stiu daca este permis sa postez asta pe forum, daca nu, imi cer scuze admin-ului) iar ce recomand este folosirea viermisorilor ptr caras, rosioara, balos, etc, ce se afla in balta din plin.

multumesc!

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de mirceab » 05 Apr 2012, 10:29

Parlita Mare si Mica scrie:????????? wtf? cum adica nu sunteti lasati sa pescuiti? Am rugamintea sa va abtineti de la anumite caracterizari sau chestiuni de genul asta! Deja va banuiesc de alte interese. Ori ati nimerit unde nu trebuie! Sau cineva v-a facut o farsa!

Balta e deschisa, urmeaza un propgram intensiv de populare ce-l vom demara de joia viitoare si speram ca pana in Paste sa fie finalizat. La rapitor inca nu este permis pescuitul.

In momentul de fata este o taxa de 30 ron, (nu stiu daca este permis sa postez asta pe forum, daca nu, imi cer scuze admin-ului) iar ce recomand este folosirea viermisorilor ptr caras, rosioara, balos, etc, ce se afla in balta din plin.

multumesc!

prbabil este nevoie de postarea intregului regulament, clar si concis, pentru a inlatura orice suspiciune.
In acelasi timp, un numar de telefon de contact al administratiei cred ca ar lamuri si mai mult lucrurile...(doar o parere).


PS: "pescuit la undita" eu inteleg ca am voie numai cu undita si nu cu lansete...d c? care ar fi motivul?

Avatar utilizator
Parlita Mare si Mica
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 02 Apr 2012, 22:46

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de Parlita Mare si Mica » 05 Apr 2012, 12:51

Daca va referiti la bazinul Parlita Mica, acolo se va permite doar pescuitul la undita, datorita latimii bazinului si a faptului ca vrem sa-l dedicam segmentului de pescari la undita. Pe celelalte doua bazine, Parlita Mare si Pasarea 5 va fi permis si pescuitul cu ajutorul lansetelor.

Asa-i, trebuie si un regulamemt, se lucreaza la el.

Multumesc!

Ca alternativa de contact, exista si Marius, admin cele 3 balti tel: 0721084102

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de mirceab » 05 Apr 2012, 12:56

Parlita Mare si Mica scrie:Daca va referiti la bazinul Parlita Mica, acolo se va permite doar pescuitul la undita, datorita latimii bazinului si a faptului ca vrem sa-l dedicam segmentului de pescari la undita. Pe celelalte doua bazine, Parlita Mare si Pasarea 5 va fi permis si pescuitul cu ajutorul lansetelor.

Asa-i, trebuie si un regulamemt, se lucreaza la el.

Multumesc!

Ca alternativa de contact, exista si Marius, admin cele 3 balti tel: 0721084102

Va multumesc.

In ceea ce scrie pe site-ul postat de dvs. la regulament rezulta ca :

Pescuitul este permis pe parlita mare, contra sumei de 30ron la undita.
la oferta 1kg de raci gratuit :D

un pic de organizare nu ar strica :)

Avatar utilizator
Parlita Mare si Mica
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 02 Apr 2012, 22:46

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de Parlita Mare si Mica » 06 Apr 2012, 00:09

Wow! Asa e! Era o postare mai veche a anuntului cu oferta baltii iar ptr ca au fost cereri si ptr lansete am "cedat"!

Oricum, multumim ptr observatie!

Avatar utilizator
Parlita Mare si Mica
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 02 Apr 2012, 22:46

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de Parlita Mare si Mica » 07 Apr 2012, 16:57

Azi n-am rezistat tentatiei si, inarmat cu o undita si cateva râme, m-am aventurat pe canalul de pe Parlita Mare, din imediata apropiere a digului dintre Pârlita Mică și Pârlita Mare.
Ieri am avut in acea zona un pescar batran, un obisnuit al baltii si care prinsese in acelasi loc cca 6-7 kg de caras ca palma sau mai mare.
In intervalul 9.00-11.00 am capturat cca 2 kg de caras. Frumos.... :)

Avatar utilizator
Cristian Gavrila
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 11 Apr 2012, 09:18

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de Cristian Gavrila » 11 Apr 2012, 09:22

Cred ca dupa Paste trec si eu o fuga acolo! Din cate am auzit balta e superba si plina de caras...Abia astept sa ajung.Revin cu detalii imediat cr ma intorc

Avatar utilizator
redkic
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 11 Apr 2012, 18:49

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de redkic » 11 Apr 2012, 18:53

Daca vremea ne ajuta doresc pe 28 aprilie sa bag o prima pescuiala pe anul acesta pe parlita mare ...intrebare se pescuieste si noaptea sau doar pe zii ? si cat este taxa? nada si momeala stiu! daca nu ai viermi la viermi daca nu ai rama la rama daca a mers la boaba e bine :D oricum VIN ! ---<><

Avatar utilizator
Parlita Mare si Mica
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 02 Apr 2012, 22:46

Re: bălțile Pârlita Mare, Pârlita Mică și Pasărea 5 (Frumușa

Mesaj de Parlita Mare si Mica » 18 Apr 2012, 12:36

redkic scrie:Daca vremea ne ajuta doresc pe 28 aprilie sa bag o prima pescuiala pe anul acesta pe parlita mare ...intrebare se pescuieste si noaptea sau doar pe zii ? si cat este taxa? nada si momeala stiu! daca nu ai viermi la viermi daca nu ai rama la rama daca a mers la boaba e bine :D oricum VIN ! ---<><
Am recomandat momeala ce stiam ca este propice ptr o partida ok, tinand cont de faptul ca balta NU A FOST POPULATA!

Apropos de aceasta problema, au venit pescari care au citit in alte forumuri ca balta A FOST POPULATA!

Inca o data, atrag atentia asupra faptului ca URMEAZA A FI POPULATA, doream s-o facem inaintea Pastelui dar am fost incurcati de furnizor iar acum nu ne ajuta vremea ultimelor zile (ploaie, vant).

POPULAREA VA FI PREZENTATA ONLINE, CU FOTO SI VIDEO!

Pana atunci, va recomand sa luati in calcul doar pescuitul la caras sau rapitor.

Fir intins!

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”