bitina 2 si 3

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bitina 2 si 3

Mesaj de Jogo » 16 Aug 2011, 17:26

mirceab scrie:am fost Sambata 13 august acolo, peste 100 de masini erau deja in linie la ora 5:30, a trebuit sa mergem pe 1 3-ul fiind ocupat deja in proportie de 100%, desi am prins peste mai mic (media de 450 gr/buc) modul in care esti tratat, in care vezi seriozitatea cleor implicati acolo, vezi respectul pe care-l poarta pescarului si in acelasi timp te distrazi pescuind, acesta fiind cel mai important lucru. Hobby-ul presupunand nu doar sa stai cu batu-n balta ci si sa te simti bine.
Asta inseamna o balta cu peste , o crescatorie/pista de concurs, balta privata, SA AIBE PESTE!!, ca este mai mic sau mai mare este altceva, dar la sf zilei pleci multumit si relaxat, si fara sa fii pacalit.

PS: Balta s-a deschis pe 12, eu am fost pe 13, daca este asa de plin in fiecare zi, inseamna ca de acolo se scot 1000kg peste/zi...30to/ luna...nu pacalelile gen stigma, fundulea si mai stiu eu ce in care prinzi doarpovestile patronilor ca baga 3-4 to intr-un an....si in rest incaseaza pana se plictisesc....
Daca prind numai ciortanel la 500 g, de ce sa ma duc pe bitina, cand ma pot duce pe sarulesti sa iau 30-40 kg de caras si platica, daca tot este vb de retinut peste.
Eu unul nu am nici o satisfactie sa prind peste atat de mic. Uneori scoti lanseti aiurea si te trezesti cu peste in ac, sincer, seamana a bambilici, dar fiecare cu pasiunea lui, gusturile nu se discuta.

Avatar utilizator
florinpopescu2003
senior
senior
Mesaje: 260
Membru din: 01 Aug 2010, 14:33

Re: bitina 2 si 3

Mesaj de florinpopescu2003 » 16 Aug 2011, 20:21

bitina nu este o balta de lanseta ,de undita ,match feeder da,anul asta pestele este mult mai mic decat in alti ani ,dar sunt curios jogo cum prinzi tu 30 de kile pe sarulesti ca am fost de o gramada de ori si mai ales caras care nu prea il vezi din cauza platici ca nu il lasa sa manance nam nici o treaba cu bitina nu fac reclama puteam sa zic da domne e peste ducetiva buluc dar nici sa exageram cu povesti de 30kile pe sarulesti .stima :D

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bitina 2 si 3

Mesaj de Jogo » 16 Aug 2011, 20:34

florinpopescu2003 scrie:bitina nu este o balta de lanseta ,de undita ,match feeder da,anul asta pestele este mult mai mic decat in alti ani ,dar sunt curios jogo cum prinzi tu 30 de kile pe sarulesti ca am fost de o gramada de ori si mai ales caras care nu prea il vezi din cauza platici ca nu il lasa sa manance nam nici o treaba cu bitina nu fac reclama puteam sa zic da domne e peste ducetiva buluc dar nici sa exageram cu povesti de 30kile pe sarulesti .stima :D
Sincer, nu cunosc personal pescar care sa nu fi prins minim 10 kg de platica si caras.
Nu vreau sa par indiscret, dar daca imi ca nu ai prins caras pe sarulesti ma face sa ma gandesc daca chiar ai fost acolo.
Daca te ar fi auzit fostul meu coleg de munca....acum ti-ar fi iesit din monitor :)) , el merge cel putin 1data pe luna acolo si fara 15 kg nu cred ca a venit nici o data.
Eu nu am mai fost acolo de 2 ani, insa nu cred ca s-a imputinat atat de mult densitatea de peste.

Avatar utilizator
florinpopescu2003
senior
senior
Mesaje: 260
Membru din: 01 Aug 2010, 14:33

Re: bitina 2 si 3

Mesaj de florinpopescu2003 » 16 Aug 2011, 21:58

pai de la 30 de kile ai ajuns la 10 :)) nam zis ca nu am luat caras doar ca am fost acum o luna si la match si o fixa de 7 m am luat numai platica

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bitina 2 si 3

Mesaj de Jogo » 16 Aug 2011, 22:25

florinpopescu2003 scrie:pai de la 30 de kile ai ajuns la 10 :)) nam zis ca nu am luat caras doar ca am fost acum o luna si la match si o fixa de 7 m am luat numai platica
1) Am spus "MINIM 10 KG".
2) Era vb de lanseta, nu de match.
3) La match in 95% din cazuri se prinde numai platica, vb cu Benzar, el este expert pe sarulesti. Daca il intrebi sunt sigur ca ti va da sfaturi referitoare la balta.

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: bitina 2 si 3

Mesaj de mirceab » 17 Aug 2011, 10:05

@jogo- ca este ciortan sau crap este peste, sa mergi la sarulesti doar pe partea barajului sa dai la platica la undita sau la feeder....
1. este mai departe, acolo se face clar o discriminare intre pescari( cai ai mai multi sau mai putini bani tot pescar ramai)
2. pentru caras prefer sa merg in delta pe un canal de 10 m si sa prind mai mult caras decat prinzi tu pe sarulesti in toata viata
3. densitatea pe care o au la bitina este mult mai mare decat ce de pe sarulesti.
4.platica chiar nu este peste de crescut intr-o crescatorie...ca si cum ai zice balos sau rosioara zici si platica.
5. eu militez pentru respectul fata de clientul latitor in cazul in care nu ai observat ;)
6. am zis ca media este de 450gr nu ca tot pestele are 450gr.
7. eu nu comentez preferintele tale de pescuit ci doar imi zic o parere la adresa baltilor, ca preferintele mele sunt blue marlin, barracuda, blue fin tuna, leather jacket....adica pescuitul marin ;)

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bitina 2 si 3

Mesaj de Jogo » 17 Aug 2011, 12:23

mirceab scrie:@jogo- ca este ciortan sau crap este peste, sa mergi la sarulesti doar pe partea barajului sa dai la platica la undita sau la feeder....
1. este mai departe, acolo se face clar o discriminare intre pescari( cai ai mai multi sau mai putini bani tot pescar ramai)
2. pentru caras prefer sa merg in delta pe un canal de 10 m si sa prind mai mult caras decat prinzi tu pe sarulesti in toata viata
3. densitatea pe care o au la bitina este mult mai mare decat ce de pe sarulesti.
4.platica chiar nu este peste de crescut intr-o crescatorie...ca si cum ai zice balos sau rosioara zici si platica.
5. eu militez pentru respectul fata de clientul latitor in cazul in care nu ai observat ;)
6. am zis ca media este de 450gr nu ca tot pestele are 450gr.
7. eu nu comentez preferintele tale de pescuit ci doar imi zic o parere la adresa baltilor, ca preferintele mele sunt blue marlin, barracuda, blue fin tuna, leather jacket....adica pescuitul marin ;)
*2)Aici ai dreptate
*3. cred ca nu vb de aceas balta, nu poti compara ligheanul ala de bitina cu sarulestiul (raduta lake). Nu poti compara Sarulestiul, care a scos 4 recorduri nationale la crap cu bitina, nici pretul de pe sarulesti 2 ( 400 euro 72 ore) cu 120 lei 12 ore.
*5) Respect, respect, dar cand ma duc acolo pe balta si nu iau un peste peste 2 kg, sa nu mai vb de over ten, ala nu mai este respect, este bataie de joc.
*7) De la baracuda la ciortan cat palma....care abia cand ajunge la mal sti ca ai peste in ac.....cam mare diferenta nu crezi? Nu mai bine te relaxezi pe MV2 cu un over 20? Sincer acum, ce ti convine 30 de bucati la juma de kg sau 10 buc la 10kg pe MV, Floarea sau Peris?

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: bitina 2 si 3

Mesaj de mirceab » 17 Aug 2011, 13:13

jogo, mie imi place sa pescuiesc si atat, ca prind peste de peste 10kg sau prind un marlin de 185kg, important este sa ma simt bine, sa stiu ca dau banu' si sunt respectat ca om, in primul rind, si ca si client, in al doi-lea rind, raduta lake are zona sandulita unde zici tu ca se da la platica si la caras....unde nu ai voie sa dai la crap....


respectul vine nu din marimea pestelui, ci din modul in care esti tratat, eu cand am intrebat care este situatia baltii, omul a zis cinstit, anul asta nu au crescut, nu stiu de ce dar sunt mult mai mici ca si in alti ani, are peste si mai mare, dar in momentul in care cel mic se infige mai greu ai ocazia sa iei si ceva peste 3-4 kg... exemplu greaca, are si capturi mari dar deja se pling oamenii ca vine ciortan de jumate la bila de 24...

asa cum am mai zis...eu militez pentru corectitudine si fair play, am vauzt multe crescatorii, balti in afara...colcaie de peste nu sunt doar reclama gen stigma fishing, fundulea12345677888, belciugatele, walter 1 si 2( 3 este cu totul altceva)MV este poate cea mai decenta dintre baltile care au potential de pista de concurs....

despre taxa de pe raduta lake...400 Eur pentru un loc de pescuit....mergand pe aceiasi linie promovata de tine, cu 4500 USD mergem 4 persoane 6 zile/5 nopti la marlin, ai inclus bilet avion bali- flores dus intors, cazare o noapte la hotel, speed boat echipat complet, sculele de pescuit , 3 mese pe zi, bere si apa la discretie, echipaj....motorina ...oare cum este mai bine? o captura de peste 150kg? sau un crap de peste 10? conditiile oferite de raduta sau conditiile oferite intr-o tara din lumea a 3 a ? gen indonezia?cu o diferenta de dublu ca si perioada, cu mancare, bautura si totul incluse?4500USD/4 = 1125 USd /persoana, si te mai costa biletul de avion pana in bali inca o data pe atat...dar, experienta?? este de 10 ori mai frumoasa, mai spectaculoasa, sa auzi cum tiuie firul sub tensiune, sa simti lanseta cum vibreaza cand isi trage firul, sa vezi cum se inalta la 2 m deasupra apei si sa stii ca tu l l-ai intepat....
diferenta? tien nu atat de pret cat de ceea ce se ofera inclus in el ;), de modul in care esti tratat si de modul in care te simti la sfirsit.

De asta apreciez bitina, ca o balta corecta si care iti ofera satisfactia unui tratament corect. raportat la pret...ca asa toate baltile sunt o afacere...pana si oceanul si pescuitul oceanic(marin) este o afacere, conteaza tu ca si client sa fii tratat corespunzator si nu in bataie de joc

Avatar utilizator
florinpopescu2003
senior
senior
Mesaje: 260
Membru din: 01 Aug 2010, 14:33

Re: bitina 2 si 3

Mesaj de florinpopescu2003 » 17 Aug 2011, 19:06

jogo nam nimic personal cu tine dar te rog frumos lumineaza ma si pe mine cum dai u la lanseta pe sandulita cand ai voie numai la match sau fixa ?sau poate ai optat pt lanseta la crap si ai prins caras :)) :)) .mai intreaba baieti care merg pe sandulita sarulesti ca au voie doar match si fixa nici macar feeder

Avatar utilizator
florinpopescu2003
senior
senior
Mesaje: 260
Membru din: 01 Aug 2010, 14:33

Re: bitina 2 si 3

Mesaj de florinpopescu2003 » 17 Aug 2011, 19:11

mirceab scrie:jogo, mie imi place sa pescuiesc si atat, ca prind peste de peste 10kg sau prind un marlin de 185kg, important este sa ma simt bine, sa stiu ca dau banu' si sunt respectat ca om, in primul rind, si ca si client, in al doi-lea rind, raduta lake are zona sandulita unde zici tu ca se da la platica si la caras....unde nu ai voie sa dai la crap....


respectul vine nu din marimea pestelui, ci din modul in care esti tratat, eu cand am intrebat care este situatia baltii, omul a zis cinstit, anul asta nu au crescut, nu stiu de ce dar sunt mult mai mici ca si in alti ani, are peste si mai mare, dar in momentul in care cel mic se infige mai greu ai ocazia sa iei si ceva peste 3-4 kg... exemplu greaca, are si capturi mari dar deja se pling oamenii ca vine ciortan de jumate la bila de 24...

asa cum am mai zis...eu militez pentru corectitudine si fair play, am vauzt multe crescatorii, balti in afara...colcaie de peste nu sunt doar reclama gen stigma fishing, fundulea12345677888, belciugatele, walter 1 si 2( 3 este cu totul altceva)MV este poate cea mai decenta dintre baltile care au potential de pista de concurs....

despre taxa de pe raduta lake...400 Eur pentru un loc de pescuit....mergand pe aceiasi linie promovata de tine, cu 4500 USD mergem 4 persoane 6 zile/5 nopti la marlin, ai inclus bilet avion bali- flores dus intors, cazare o noapte la hotel, speed boat echipat complet, sculele de pescuit , 3 mese pe zi, bere si apa la discretie, echipaj....motorina ...oare cum este mai bine? o captura de peste 150kg? sau un crap de peste 10? conditiile oferite de raduta sau conditiile oferite intr-o tara din lumea a 3 a ? gen indonezia?cu o diferenta de dublu ca si perioada, cu mancare, bautura si totul incluse?4500USD/4 = 1125 USd /persoana, si te mai costa biletul de avion pana in bali inca o data pe atat...dar, experienta?? este de 10 ori mai frumoasa, mai spectaculoasa, sa auzi cum tiuie firul sub tensiune, sa simti lanseta cum vibreaza cand isi trage firul, sa vezi cum se inalta la 2 m deasupra apei si sa stii ca tu l l-ai intepat....
diferenta? tien nu atat de pret cat de ceea ce se ofera inclus in el ;), de modul in care esti tratat si de modul in care te simti la sfirsit.

De asta apreciez bitina, ca o balta corecta si care iti ofera satisfactia unui tratament corect. raportat la pret...ca asa toate baltile sunt o afacere...pana si oceanul si pescuitul oceanic(marin) este o afacere, conteaza tu ca si client sa fii tratat corespunzator si nu in bataie de joc
mircea dc mai mergi pe bitina lasa mi un mesaj privat si iti spun cum sa selectezi pestele mai mare pe bitina merg de 8 ani acolo si stiu cat de cat

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: bitina 2 si 3

Mesaj de Madalin Dirla » 18 Aug 2011, 01:49

mirceab scrie:@jogo- ca este ciortan sau crap este peste, sa mergi la sarulesti doar pe partea barajului sa dai la platica la undita sau la feeder....
1. este mai departe, acolo se face clar o discriminare intre pescari( cai ai mai multi sau mai putini bani tot pescar ramai)
2. pentru caras prefer sa merg in delta pe un canal de 10 m si sa prind mai mult caras decat prinzi tu pe sarulesti in toata viata
3. densitatea pe care o au la bitina este mult mai mare decat ce de pe sarulesti.4.platica chiar nu este peste de crescut intr-o crescatorie...ca si cum ai zice balos sau rosioara zici si platica.
5. eu militez pentru respectul fata de clientul latitor in cazul in care nu ai observat ;)
6. am zis ca media este de 450gr nu ca tot pestele are 450gr.
7. eu nu comentez preferintele tale de pescuit ci doar imi zic o parere la adresa baltilor, ca preferintele mele sunt blue marlin, barracuda, blue fin tuna, leather jacket....adica pescuitul marin ;)
Tare rau punctul 3 :)) =)) :)) =)) !!!!
Scz. dar nu m-am putut abtine :) !

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: bitina 2 si 3

Mesaj de mirceab » 18 Aug 2011, 10:28

Madalin007
Tare rau punctul 3 :)) =)) :)) =)) !!!!
Scz. dar nu m-am putut abtine :)
interesant cum cei care administreaza si modereaza acest forum nu fac un sondaj clar pe balti, sau dac ail fac si nu sunt impartiali inseamna ca vor numai partide gratuite de pescuit, si lasa "patroni de balti" gen cel de la stigma fishing, fundulea sau altte balti de gen sa isi faca reclama falsa.

Madaline, vin-o cu argumente clare te rog nu doar cu mistocareala, de mistocareala este in stare si nepoata mea de 3 ani....hai sa vedem ceva serios si nu reclama falsa...voi are trebui sa informati corect despre starea reala a baltilor din romania si nu sa va pretati la astfel de practici de doi lei.

Am fost si pe Bitina si pe Sandulita, din punctul meu de vedere nu se compara ca si densitate de peste, sandulita cu bitina, faptul ca din bitina se scot zilnic 1 to de peste...iar din sandulita 3-400 kg...este o mare diferenta.

Raspunsul meu referitor la tipul de peste, am facut o comparatie la ce imi zicea jogo despre crapul prins pe raduta lake si ciortanul de pe bitina, dar se pare ca deh romani suntem si nu trebuie sa ne dezicem, profesionalismul merge doar pana aici, la mistocareala.

Avatar utilizator
vitorio mv2
Veteran
Veteran
Mesaje: 616
Membru din: 27 Feb 2010, 22:01

Re: bitina 2 si 3

Mesaj de vitorio mv2 » 18 Aug 2011, 11:16

Domnilor imi cer scuze, dar cred ca nu are rost sa va contraziceti in ceea ce priveste balta Bitina !!!!! Patronii de la Bitina au afacerea lor,care consta in cresterea pestelui (de la stadiul de puiet) si vinzarea lui fara a se folosi de "navod" incepind cu luna August!!!!!!
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro
Transmitem zilnic imagini live de pe lac !!!

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: bitina 2 si 3

Mesaj de mirceab » 18 Aug 2011, 11:29

vitorio mv2 scrie:Domnilor imi cer scuze, dar cred ca nu are rost sa va contraziceti in ceea ce priveste balta Bitina !!!!! Patronii de la Bitina au afacerea lor,care consta in cresterea pestelui (de la stadiul de puiet) si vinzarea lui fara a se folosi de "navod" incepind cu luna August!!!!!!
corect, este o afacere, iar ca si in cazul MV2, care am si precizat ca este administratia cu cel mai bun zimt si cel mai bine administrata dintre baltile de renume pentru capturi, din romania,si bitina la rindul ei are o administratie care stie sa respecte clientul, pescarul platitor, fara a insela pe fata si a-si bate joc de potentialii clienti.
Daca la MV se poate pescui pentru capturi, in sistem prinde si elibereaza, la bitina poti pescui pentru a lua niste ciortan acasa, cuvintul de baza fiind corectitudinea celor care administreaza aceste areale piscicole.

Asa cum se face un top al baltilor celor mai bune, ar trebui sa se faca un top al rusinii, unde pescarilor sa le fie explicat modul de administrare, cu parti bune si rele, sa existe impartialitate si in acelasi timp sa le asigure o viziune oibiectiva asupra baltilor din Romania, nu sa se faca cardasii cu anumiti indivizi care se lauda ca au 2-3 to de peste intr-un an, intr-o balta de 5-10ha sau poate chiar mai mult.
TREBUIE RESPECTATA AFACEREA ONESTA SI BLAMATA AFACEREA BAZATA PE INSELACIUNE SI LIPSA DE RESPECT FATA DE CLIENT!

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bitina 2 si 3

Mesaj de Jogo » 18 Aug 2011, 17:24

florinpopescu2003 scrie:jogo nam nimic personal cu tine dar te rog frumos lumineaza ma si pe mine cum dai u la lanseta pe sandulita cand ai voie numai la match sau fixa ?sau poate ai optat pt lanseta la crap si ai prins caras :)) :)) .mai intreaba baieti care merg pe sandulita sarulesti ca au voie doar match si fixa nici macar feeder

dupa cum am spus nu am mai fost pe sarulesti de o gramada de timp, dar colegul meu se duce frecvent (carasar convins) si crede ma, nu da la match.

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”