fundulea 6

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
valentin...
Veteran
Veteran
Mesaje: 820
Membru din: 03 Sep 2010, 19:00

fundulea 6

Mesaj de valentin... » 28 Iul 2012, 20:28

buna seara,cateva detali despre aceasta balta poate sa imi ofere cineva?
am auzit ca e o balta ok
eu unu cand aud cuvantul FUNDULEA ma ia o durere de cap foarte tare...sper ca nu e la fel ca celelalte balti din fundulea...

Avatar utilizator
dianu marin catalin
senior
senior
Mesaje: 283
Membru din: 19 Oct 2008, 16:08
Localitate: bucuresti

Re: fundulea 6

Mesaj de dianu marin catalin » 31 Iul 2012, 18:21

si eu as fi interesat de aceasta balta,daca se poate si ceva informati ar fi perfect ca as dori sa fac o partida de 24-48 de ore luna asta si nu prea stiu unde sa ma orientez???rog pe cei care cunosc aceasta balta sa ma ajute si pe mine daca se merita

Avatar utilizator
zaky
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 07 Mai 2008, 15:22
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: fundulea 6

Mesaj de zaky » 31 Iul 2012, 19:37

o balta pe care pestele se prinde in special la plantat,nu te astepta la exemplare mari pestele are intre 500g si 4kg si in general destul de aglomerata destul de frumusica,distractie mare la undita

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: fundulea 6

Mesaj de Laurentiu » 31 Iul 2012, 21:15

In special la plantat daca nu esti pescar si esti lacatus-cofetar, daca ai ceva cunostiinte il prinzi si fara navo. Stau si ma intreb ce s-ar face unii daca s-ar intrezice navo? Probabil s-ar lasa de pescuit. :))

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: fundulea 6

Mesaj de costelino » 31 Iul 2012, 21:20

Stai putin ca nu inteleg.Daca ai vreuna din meseriile enumerate mai sus inseamna ca nu poti fi pescar?
Nu ma aflu in nici una din aceste ipostaze dar mi se pare ciudat sa injosesti aceste meserii ca si cum un "pescar" este o "functie" de manager iar cei cu meseriile respective sunt "necalificati" in ale pescuitului.
Urata comparatie.

Avatar utilizator
bosscrap2708
membru activ
membru activ
Mesaje: 130
Membru din: 09 Feb 2012, 14:41
Localitate: bucuresti

Re: fundulea 6

Mesaj de bosscrap2708 » 31 Iul 2012, 22:10

eu de meserie nu sant cofetar sau lacatus sant constructor si pot spune ca sambata seara spre duminica am prins 11 buc la aruncat ,la plantat am prins o singura captura :D

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: fundulea 6

Mesaj de Laurentiu » 01 Aug 2012, 09:42

Bai frate, stau si citesc si ma minunez de ce cititi voi si intelegeti. :))
S-o luam cu tine boss ca e mai simplu: adica se dovedeste ca poti prinde la aruncat nu numai la plantat, adica exact ce spuneam.
Cat despre lacatus-cofetar nu exista o asa meserie. Exista lacatus-mecanic, si expresia de mai sus era o figura de stil pe care unii nu au inteleso. :)
Cu alte cuvinte, dupa mintea mea, nu esti pescar daca te apuci sa intinzi betele cu navo ca sa prinzi cativa amarati de ciortani. Adica laso-n pana mea de pescuiala ca asta e surogat de pescuit, nu-l mai poti numai pescuit. Mai ales pe o balta mica, curata unde colcaie de ciortani clonati-cisternari care ar manca si patratica de iaurt sau limba de pantof de foame.
Ce ai inteles tu costelino e departe de discutia de fata. :)

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: fundulea 6

Mesaj de georgemarian » 01 Aug 2012, 15:07

Laurentiu scrie: Cu alte cuvinte, dupa mintea mea, nu esti pescar daca te apuci sa intinzi betele cu navo ca sa prinzi cativa amarati de ciortani. Adica laso-n pana mea de pescuiala ca asta e surogat de pescuit, nu-l mai poti numai pescuit. Mai ales pe o balta mica, curata unde colcaie de ciortani clonati-cisternari care ar manca si patratica de iaurt sau limba de pantof de foame.
Ce ai inteles tu costelino e departe de discutia de fata. :)
Foarte Adevarat!

Avatar utilizator
zaky
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 07 Mai 2008, 15:22
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: fundulea 6

Mesaj de zaky » 01 Aug 2012, 19:31

Cu alte cuvinte, dupa mintea mea, nu esti pescar daca te apuci sa intinzi betele cu navo ca sa prinzi cativa amarati de ciortani. Adica laso-n pana mea de pescuiala ca asta e surogat de pescuit, nu-l mai poti numai pescuit. Mai ales pe o balta mica, curata unde colcaie de ciortani clonati-cisternari care ar manca si patratica de iaurt sau limba de pantof de foame.
Ce ai inteles tu costelino e departe de discutia de fata





niciodata nu ai sa prinzi mai mult peste la aruncat decit unul care planteaza,ce faci daca pestele e invatat sa manince la un metru de malul opus la o distanta de 200 metri?ca ai prins mai mult peste decit unul cu barcuta pe o anumita balta parerea mea este ca diferenta a facuto locul unde pescuiai .Eu unul cred ca 80 % conteaza locul unde pescuiesti si pe urma alte lucruri,si iti spun cu siguranta ca pescuitul plantat este mult mai productiv decit cel la aruncat pe majoritatea baltilor. ma intreb ce ai mai spune la o partida de pescuit tu la aruncat si alt pescar la plantat pe o balta ca sarulesti?

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: fundulea 6

Mesaj de Laurentiu » 01 Aug 2012, 19:44

Ce spui tu acolo are o parte de adevar. Din fericire am apucat sa pescuiesc pe Sarulesti si inainte sa o ia Raduta si dupa. Sunt destule locuri, e adevarat cu agatatura, unde nu trebuie lanseu mai mare de 50 metri. Daca stau sa ma gandesc e vorba de numai 30 metri. Adica acum 15-25 ani nu prindeai peste pe Sarulesti?
Realitatea este ca tot voi, cei cu navo, l-ati invatat sa manance la 5 metri de malul opus, in disperarea de a duce montura cat mai departe de parca numai acolo ar exista pestele...
Si sa ai tu atatea partide bune de pescuit de cate ori am prins eu mai mult peste la aruncat decat cei cu navo si stateau langa mine. :)

Avatar utilizator
valentin...
Veteran
Veteran
Mesaje: 820
Membru din: 03 Sep 2010, 19:00

Re: fundulea 6

Mesaj de valentin... » 02 Aug 2012, 13:28

am deschis acest topic,referitor la fundulea 6,nu referitor la meseri,cafetar,lacatus si etc,,,
in seara asta merg 24 de ore.o sa revin cu detalii

Avatar utilizator
bosscrap2708
membru activ
membru activ
Mesaje: 130
Membru din: 09 Feb 2012, 14:41
Localitate: bucuresti

Re: fundulea 6

Mesaj de bosscrap2708 » 02 Aug 2012, 14:47

vezi ca a fost un prieten ,la plantat a luat un singur peste la aruncat a luat 2 a spus ca nu prea sa prins ,pe toata balta poate tu ai bulan **==

Avatar utilizator
Vladone
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 07 Iun 2009, 17:43
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: fundulea 6

Mesaj de Vladone » 02 Aug 2012, 21:53

sal a mai ajunc cineva pe acolo pt ca asi vrea sa ma dc maine ?ms

Avatar utilizator
valentin...
Veteran
Veteran
Mesaje: 820
Membru din: 03 Sep 2010, 19:00

Re: fundulea 6

Mesaj de valentin... » 04 Aug 2012, 08:56

am fost de joi seara pana vineri seara.
am ajuns pe la 19 pe balta,balta aproape plina cam greu sa iti gasesti un loc,am pescuit la plantat am prins 5 bucati pana in 3kg

Avatar utilizator
Vladone
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 07 Iun 2009, 17:43
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: fundulea 6

Mesaj de Vladone » 04 Aug 2012, 14:22

ok
ms

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”