Zona Brasov

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
radu90
membru activ
membru activ
Mesaje: 68
Membru din: 27 Apr 2012, 22:34

Re: Zona Brasov

Mesaj de radu90 » 12 Apr 2013, 22:26

nu am pescuit pe balta de c&r cea cu 30 lei, nu era nimeni pe ea, am aruncat doar asa o privire, e la fel de mica , foarte bine amenajata, cu foisoare la fiecare loc, paznicii ziceau ca sunt numai bucati adevarate acolo, dar ca vezi doamne deocamdata e cam frig si nu au inceput sa mance...nu stiu cum o fii, dar sincer mai decat sa mergi la budila pe drumu ala de c***t 3 km, mai bine mergi aici, daca o iei asa sunt doar 5 lei in plus. Acum pana nu pescuiesc odata la crap pe balta aia nu stiu ce sa zic...

Avatar utilizator
iuuli
senior
senior
Mesaje: 209
Membru din: 06 Noi 2008, 12:26
Localitate: BRASOV

Re: Zona Brasov

Mesaj de iuuli » 12 Apr 2013, 23:51


Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de tache » 13 Apr 2013, 12:29

Multumesc frumos.
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
OvidiuBV
senior
senior
Mesaje: 404
Membru din: 03 Mar 2010, 15:04
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de OvidiuBV » 13 Apr 2013, 14:49

Pe balta de la Fish 4Life trebuie sa retii tot pestele prins sau este in sistem C&R?Nu de alta dar nu vreau peste acasa.
Sunt un amator profesionist....Pescuitul este cel mai puternic drog al carui remediu nu ma intereseaza!!!

Avatar utilizator
radu90
membru activ
membru activ
Mesaje: 68
Membru din: 27 Apr 2012, 22:34

Re: Zona Brasov

Mesaj de radu90 » 13 Apr 2013, 16:11

pastravu se retine absolut tot, crapul se poate elibera...dar crap mai mare de 1,7 kg nu o sa gasesti...majoritatea crapilor sunt intre 600 grame - 1 kg. Pastrav stai linistit ca nu e atat de mult incat sa prinzi cat nu poti cumpara. Populeaza cate o galeata -2 pe zi. Intr-o galeata fiind vreo 20 maxim 30 bucati si au doar cateva perioade cand manca..daca nu vrei pastrav deloc, atunci dai dupa crap cu porumb, boilies mic etc... Eu am luat toti pestii la viermii: crapi, carasi, babusca.

Avatar utilizator
OvidiuBV
senior
senior
Mesaje: 404
Membru din: 03 Mar 2010, 15:04
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de OvidiuBV » 14 Apr 2013, 16:49

Salutare,
Am fost astazi la balta din Ilieni.Am ajuns pe la 9 si pana la 15 cand am plecat am luat cativa carasei,regine.Am auzit ca pe partea cealalta s-ar fi prins 2 crapi.unul de 1,5 si unul de vreo 3kg dar nu prea imi venea a crede.Vecinul de langa a luat 3 carasi mai rasariti chiar si peste kg.La sfarsit cand impachetam a inceput sa ii sune alarma si m-am dus sa il ajut ca el avea un minciog f mic.A prins un crap de 5,2kg.Deci balta are ceva potential pentru pescari amatori
Maine sau mai tarziu revin cu o poza cu pestele.
Si am uitat sa precizez eu nu am prins mai nimic ca ne-am dus 4 persoane sa ne distram la pluta.Nu eram pregatiti de nimic.Aveam doar ceva mamaliga la noi
Sunt un amator profesionist....Pescuitul este cel mai puternic drog al carui remediu nu ma intereseaza!!!

Avatar utilizator
radu90
membru activ
membru activ
Mesaje: 68
Membru din: 27 Apr 2012, 22:34

Re: Zona Brasov

Mesaj de radu90 » 14 Apr 2013, 17:44

Balta Lunca ilieni? sau alea mici de la mosu?

Avatar utilizator
iuuli
senior
senior
Mesaje: 209
Membru din: 06 Noi 2008, 12:26
Localitate: BRASOV

Re: Zona Brasov

Mesaj de iuuli » 14 Apr 2013, 19:51

OvidiuBV scrie:Salutare,
Am fost astazi la balta din Ilieni.Am ajuns pe la 9 si pana la 15 cand am plecat am luat cativa carasei,regine.Am auzit ca pe partea cealalta s-ar fi prins 2 crapi.unul de 1,5 si unul de vreo 3kg dar nu prea imi venea a crede.Vecinul de langa a luat 3 carasi mai rasariti chiar si peste kg.La sfarsit cand impachetam a inceput sa ii sune alarma si m-am dus sa il ajut ca el avea un minciog f mic.A prins un crap de 5,2kg.Deci balta are ceva potential pentru pescari amatori
Maine sau mai tarziu revin cu o poza cu pestele.
Si am uitat sa precizez eu nu am prins mai nimic ca ne-am dus 4 persoane sa ne distram la pluta.Nu eram pregatiti de nimic.Aveam doar ceva mamaliga la noi
Bine ai facut ca ai plecat am prins o ploaie cu gheata de jumate de ora in continu,intradevar pe malul care am stat eu sa prins doi crapceni.
14042013273.jpg

Avatar utilizator
OvidiuBV
senior
senior
Mesaje: 404
Membru din: 03 Mar 2010, 15:04
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de OvidiuBV » 14 Apr 2013, 19:57

iuuli scrie: Bine ai facut ca ai plecat am prins o ploaie cu gheata de jumate de ora in continu,intradevar pe malul care am stat eu sa prins doi crapceni.]
Am vazut masina ta.Pe malul opus unde am stat eu erau cateva persoane de vineri si nu prinsesera mai nimic.
Sunt un amator profesionist....Pescuitul este cel mai puternic drog al carui remediu nu ma intereseaza!!!

Avatar utilizator
OvidiuBV
senior
senior
Mesaje: 404
Membru din: 03 Mar 2010, 15:04
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de OvidiuBV » 14 Apr 2013, 21:02

Cum spuneam am revenit cu pozele
http://img801.imageshack.us/slideshow/w ... 0071mb.jpg
Eu sunt cel in negru si baiatul din spate in bluza alba este cel care a prins pestele(Tibi parca am inteles ca il cheama)
Sunt un amator profesionist....Pescuitul este cel mai puternic drog al carui remediu nu ma intereseaza!!!

Avatar utilizator
mihneaBV
membru activ
membru activ
Mesaje: 94
Membru din: 09 Mai 2011, 11:34

Re: Zona Brasov

Mesaj de mihneaBV » 15 Apr 2013, 11:10

lukacs claudiu scrie:Ca si punct de pe harta ie 131 scuze ......
s-a auzim de bine il astept pe Claudiu Cozma si plecam s-a mai facem o pescuiala .....
ceva detalii despre partida? era vorba de o partida filmata, s-a facut cumva acea partida sau este vorba de alta?

Avatar utilizator
lukacs claudiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 68
Membru din: 08 Apr 2013, 17:28

Re: Zona Brasov

Mesaj de lukacs claudiu » 15 Apr 2013, 12:23

mihneaBV scrie:
lukacs claudiu scrie:Ca si punct de pe harta ie 131 scuze ......
s-a auzim de bine il astept pe Claudiu Cozma si plecam s-a mai facem o pescuiala .....
ceva detalii despre partida? era vorba de o partida filmata, s-a facut cumva acea partida sau este vorba de alta?
Partida care se va filma se va desfasura de Vineri - Duminica saptamana asta .

Avatar utilizator
lukacs claudiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 68
Membru din: 08 Apr 2013, 17:28

Re: Zona Brasov

Mesaj de lukacs claudiu » 15 Apr 2013, 12:28

mihneaBV scrie:cu scuzele de rigoare. am pus pe pagina precedenta o poza cu lacurile de la sanpaul. se poate sa ne indicati pe ea care este aceasta balta c&r? multumesc.
Fişiere ataşate
Sanpaul.jpg

Avatar utilizator
bucuka
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 27 Iul 2010, 11:55

Re: Zona Brasov

Mesaj de bucuka » 15 Apr 2013, 13:07

Exista balti cu concentratii mari de pesti mult mai aproape de brasov: budila 15 km si belin 40 km, diferenta, fata de mult discutatul Sanpaul, este ca nu sunt exemplare mari peste 10 kg, insa taxele sunt mult mai lejere intre 25 si 40 lei pe 24 ore. La budila s-a populat cu crap intre 5 si 8 kg si cu carasi intre 500g si 1 kg, iar la belin (plopi) cei care merg stiu ce este in balta. Ideea este ca se pescuieste doar C&R, ma rog, cei care vor sa ia, pot contra cost ceea ce e normal, iar proprietarii acestor balti tin sub control acest lucru. La restul baltilor, faptul ca nu s-a tinut sub control cat peste s-a luat a dus la falimentul baltii de la movile, respectiv la scaderea populatiei de peste in lacuri gen Augustin, Chichis, Cismasu, etc. Insa, exista oameni care pescuiesc C&R de placere, cu saltea de primire , cu spray, fara saci de pastrare caci le dau drumul imediat la pesti, fara a face o mare virtute din acest lucru caci asa este normal.

Avatar utilizator
mihneaBV
membru activ
membru activ
Mesaje: 94
Membru din: 09 Mai 2011, 11:34

Re: Zona Brasov

Mesaj de mihneaBV » 15 Apr 2013, 14:19

bucuka scrie:Exista balti cu concentratii mari de pesti mult mai aproape de brasov: budila 15 km si belin 40 km, diferenta, fata de mult discutatul Sanpaul, este ca nu sunt exemplare mari peste 10 kg, insa taxele sunt mult mai lejere intre 25 si 40 lei pe 24 ore. La budila s-a populat cu crap intre 5 si 8 kg si cu carasi intre 500g si 1 kg, iar la belin (plopi) cei care merg stiu ce este in balta. Ideea este ca se pescuieste doar C&R, ma rog, cei care vor sa ia, pot contra cost ceea ce e normal, iar proprietarii acestor balti tin sub control acest lucru. La restul baltilor, faptul ca nu s-a tinut sub control cat peste s-a luat a dus la falimentul baltii de la movile, respectiv la scaderea populatiei de peste in lacuri gen Augustin, Chichis, Cismasu, etc. Insa, exista oameni care pescuiesc C&R de placere, cu saltea de primire , cu spray, fara saci de pastrare caci le dau drumul imediat la pesti, fara a face o mare virtute din acest lucru caci asa este normal.
parerea mea este ca nu isi are rost o comparatie de genul asta. din cate am inteles despre aceasta noua balta singura comparatie care se poate face cu vre-o balta din zona brasov este cu Doripesco Balta 4 si tras putin de par cu Stigma fishing. Asta pentru ca se vrea a fi o balta nu atat pentru pescuitul de placere ci pentru pescuitul competitional si pentru pescuitul dupa capturi capitale. nu poti sa ceri de la o balta de competitii sportive sa aiba taxa de 25-40 ron. cel putin nu in Romania.

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”