arome boilesuri

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
alexx
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 06 Feb 2010, 16:16
Localitate: baia mare
Contact:

arome boilesuri

Mesaj de alexx » 27 Ian 2011, 12:47

Am folosit multa vreme arome din magazine pe baza de diferiti solventi ,am avut rezultate bune dar totusi parca la boiliesuri aromate doar cu uleiuri esentiale a mers mai bine.As dori sa stiu daca si altii au avut rezultate la asa ceva,poate mai dezvoltam putin o discutie pe marginea acestui subiect,IARNA E LUNGAAAA.Ce ziceti? Cateva exemple de uleiuri esentiale bune ar fi:piperul negru(arhicunoscut deja),leek oil(praz),menta si nutmeg oil(nucusoara).Astea ar fi cele care le-am folosit eu.
MEFI CARP TEAM

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: arome boilesuri

Mesaj de Jogo » 28 Ian 2011, 00:38

Orice dar nu benzar, in cantitate ceva mai mare (esti nevoit sa folosesti cantitati mai mari pentru ca aroma este destul de slaba) boilesul sau mixul devin amare.
Am patit asta de 2 ori, prima data am aromizat boabele de porumb (la un borcanel de 250 ml am pus cca 10 ml de "turbo concentrat"), toti prindeau la porumb, toti inafara de mine, abia la sfarsitul partidei mi am dat seama de ce, am gustat o boaba si era EXTREM de amara.
A doua oara am folosit o cantitate mult mai mica la un mix de boilesuri si am avut acelas rezultat.

PS: Nu vreau sa semene a contra-reclama, nu am nici un interes, expun doar ce s-a intamplat !

Avatar utilizator
alexx
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 06 Feb 2010, 16:16
Localitate: baia mare
Contact:

Re: arome boilesuri

Mesaj de alexx » 28 Ian 2011, 09:14

Parerea mea e ca ai pus exagerat,indiferent de aroma eu nu pun mai mult de 1ml la 250gr de porumb.Nu uita ca pestii in general au simturile de citeva mii de ori mai puternice decit noi oamenii - ....deci 10 ml pentru tine lor li se pare 1kg.Ai respectat aproximativ dozajul recomandat de producator per kilogram? Apropo: ce este turbo concentat? nu cunosc acest produs.Eu vroiam sa vorbim de uleiuri esentiale.
MEFI CARP TEAM

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: arome boilesuri

Mesaj de Jogo » 28 Ian 2011, 15:05

alexx scrie:Parerea mea e ca ai pus exagerat,indiferent de aroma eu nu pun mai mult de 1ml la 250gr de porumb.Nu uita ca pestii in general au simturile de citeva mii de ori mai puternice decit noi oamenii - ....deci 10 ml pentru tine lor li se pare 1kg.Ai respectat aproximativ dozajul recomandat de producator per kilogram? Apropo: ce este turbo concentat? nu cunosc acest produs.Eu vroiam sa vorbim de uleiuri esentiale.

Este vb de aroma de la benzar, asa cum am spus mai sus, iar producatorul (benzar) nu recomanda nici un dozaj, daca pui 1ml de aroma deasta, te asigur ca nu va avea nici un miros, abia miroase daca bagi nasul in sticuluta.
Scuze daca am facut un oftopic, probabil ca nu am inteles eu bine.
Fire zdruncinate !!!

Avatar utilizator
Lazar Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 20 Feb 2010, 16:05
Localitate: Giurgiu

Re: arome boilesuri

Mesaj de Lazar Mihai » 01 Feb 2011, 01:35

Eu mi-am facut niste solubile din mix benzar si am pus 100 ml (adica tot borcanelul , ala mic concentrat nu aroma aia mare de 500 ml) de capsuna. M-am jucat , le-am facut pt nadit si vreau sa spun ca la un moment dat am bagat si la carlig si am avut parte de o ciortaniada pe cinste . Partida scurta de 12 ore cu momeala slaba proteic dar "imputita"Vrei calitate ia-ti Nutra , CC , solar , essential. ori ai ceva cu ei ori avea 2 ani pe raft in caldura(stii ca unele substante isi schimba proprietatile la caldura). Si inca ceva Benzar nu e o rusine, este o nada pentru bugetari.
Fratilor inainte sa postati, verificati acordul subiectului cu predicatul , cu cati de "i" se scrie un cuvant (mai ales la sfarsitul lui), si unde se pune cratima si unde nu (-) .

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: arome boilesuri

Mesaj de tonny » 01 Feb 2011, 01:50

Lazar Mihai scrie: Si inca ceva Benzar nu e o rusine, este o nada pentru bugetari.
=D> =D> =D>

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: arome boilesuri

Mesaj de Jogo » 01 Feb 2011, 01:57

Lazar Mihai scrie: ori ai ceva cu ei ori avea 2 ani pe raft in caldura(stii ca unele substante isi schimba proprietatile la caldura). Si inca ceva Benzar nu e o rusine, este o nada pentru bugetari.
M-ai prins, am actiuni la Nutra, CC, Dynamite, Nash, Mainline, Solar si multe altele :)) :)), sa fim realisti totus, am folosit si folosesc produse de la Benzar, nu am spus ca este o rusine, am spus doar ca efectul aromei nu a fost deloc cel asteptat, m-am raportat doar la un singur produs, este foarte probabil sa ai dreptate cu privire la vechimea produsului.
Si apropo de ciortaniada....nada de la Benzar cam atrage ciortanii, insa am avut rezultate f bune cu mixul pe baza de faina de peste. **==

Avatar utilizator
alexx
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 06 Feb 2010, 16:16
Localitate: baia mare
Contact:

Re: arome boilesuri

Mesaj de alexx » 04 Feb 2011, 11:47

Am putea totusi sa revenim la subiectul de baza:uleiurile esentiale? Uitati-va la primul post,cel de sus.
MEFI CARP TEAM

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: arome boilesuri

Mesaj de Jogo » 04 Feb 2011, 13:03

Da...scuze, ne a luat putin valul :D

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: arome boilesuri

Mesaj de LUCKY » 04 Feb 2011, 13:07

Am folosit in 2008 , 20 ml de asafoetida ( 2 sticlute) miroase a ceapa putrezita , a costat destul de mult cred ca costat peste 200 lei si a fost o frectie la picor de lemn cu acelas mix parte lichida si arome fara acest ulei ( minune ) am prins in paralel pe mai multe balti ( Livada ,Sarulesti,Sacel) Folosesc uleiul de piper negru dar in combinatie cu arome niciodata doar uleiul esential . Fiind un ingredient scump o folosesc doar in bilele de carlig si in locatiile unde da randament( exclus la ciortani) , in schimb la boiliesurile picante ( 70-100 gr/kg robin red + 20-50 gr/ kg chilii + aroma carnati) folosesc 10-15 gr de piper macinat ff fin. Piperul in locurile cu raci si somn pitic este benefic pentru ca reduce fregventa intrarilor acestora .Uleiul de usturoi este bun dar atata timp cat se gaseste usturoi praf nu merita lucrat cu uleiul care costa mai mult ,eventual unde da randament porumbul cu gust de usturoi se poate dipui cu uleiul de usturoi atunci cand apa este mai calda , cel folosit de mine a fost de la Antiche Pasture ( ITA).

Avatar utilizator
alexx
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 06 Feb 2010, 16:16
Localitate: baia mare
Contact:

Re: arome boilesuri

Mesaj de alexx » 04 Feb 2011, 16:36

Interesante uleiurile astea!Din ceea ce imi spui trag concluzia ca nu oriunde dau rezultate si ma refer aici la specificul fiecarei ape in general(ph-ul ar fi un aspect).Referitor la asafoetida, mie mi-a mers foarte bine doar intr-o singura combinatie,devastatoare mai ales la ten...are ceva tenul cu mirosul de ceapa(fishmeal ,100gr.Robin red per kg si doar doua picaturi de asafoetida la kg de mix,fara nici o aroma suplimentara-fruct sau altceva)iar cind am schimbat ceva ...basta.Combinatia de robin red si asafoetida da un miros zic eu aparte.
Da, sa stii ca prafurile picante gen chilli,curry sau piper dau in general rezultate bune chiar si la doze mari(nu exagerate totusi).
MEFI CARP TEAM

Avatar utilizator
adyman
membru activ
membru activ
Mesaje: 85
Membru din: 03 Feb 2010, 21:13
Localitate: Constanta

Re: arome boilesuri

Mesaj de adyman » 04 Feb 2011, 20:19

indian spice aroma- 2 picaturi nu mai mult (sunt uleiuri aromatice de ambient )

Avatar utilizator
alexx
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 06 Feb 2010, 16:16
Localitate: baia mare
Contact:

Re: arome boilesuri

Mesaj de alexx » 09 Feb 2011, 12:42

Incearca mai bine STARBAITS INDIAN SPICE decit uleiuri de ambient ,chestie de compozitie chimica doar(un sfat bun zic eu)....solventul folosit.
MEFI CARP TEAM

Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: arome boilesuri

Mesaj de victoricarpteam » 01 Mar 2011, 00:06

pt adepti aromei de usturoi , daca aveti ocazia sa gasiti uleiul de usturoi de la imperial baits folositi-l cu incredere, parerea mea ca printre cele mai bune de pe piata la ora actuala, cei ce l-au folosit stiu despre ce vorbesc.
no kill&catch&release

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”