AROME LA CRAP

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
NICOLESCU
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 08 Ian 2009, 17:55
Localitate: TUTOVA

AROME LA CRAP

Mesaj de NICOLESCU » 18 Mai 2010, 17:26

Am intalnit pescari de crap, care inca traiesc cu impresia ca adaugand cantitati mari de arome in nade si momeli , vor avea capturi mai multe si mai mari.
Adevaratii crapari stiu insa ca aceasta ipoteza nu se adevereste in practica, ba dimpotriva de fiecare data cand s-a exagerat cu aromele, rezultatele au fost negative

Daca veti cauta in literatura de specilaitate,veti gasii cu siguranta,ca,crapul este un peste cu simturile,(deci inclusiv gustul si mirosul) foarte dezvoltate, asadar cantitatile mari de arome in loc sa,, gadile'' intr-un mod placut simtul olfactiv al crapului,vor traumatiza pur si simplu ,,mucoasa nasala'' a acestuia alungandu-l la mare distanta de locul nadit.
Nu sunt chimist de meserie,dar daca am analiza cat de cat componenta chimica a unei arome, oarecare,am constata ca ea se compune din ami multe elemente de baza.

Gustul de banana de exemplu se compune din propilenglicol, vanilin si eugenol.

Simturile crapului pot fi sensibilizate numai de una, de doua sau chiar de toate elemente componente ale acestei arome,cred ca stiti si voi ca toate aceste arome sunt create artificial, fiind de fapt niste compusi chimici, ale caror amestec dau diferite arome.

Crapul de exemplu nu va simti niciodata gust de banane sau capsuni natural,,ci va percepe aroma data de un compus chimic format din diferitele elemente chimice

Un experminent arata ca daca crapilor le ve-ti da fructe cu arome naturale acestia nici macar nu vor trece pe langa ea,dar daca aruncati ceva boilesuri,boabe de porumb sau altceva,care in prealabil au fost trecute prin diferite arome artificiale,v eti obserca ca acestia se vor ingramadii efectiv pe momeala.
In lume exista cateva sute de arome descoperite de omenire,dupa ce am ami citit ,m-am documentat am observat ca defapt aceste toate arome,sute,sunt defapt compusii chimici, formate din uleiuri volatile, alcooli, diacetin-ul, triacetin-ul,etc

Asadar de retinut este faptul ca nu neeaparat unele arome pot fi mai de efect deact altele,puteti observa si voi,arome care pe o balta dau rezultate foarte bune iar pe alta ioc.

Aceiasi situatie se poate constata si daca ne referim la anotimpuri diferite,unele arome merg de minune vara dar iarna dau rezultate slabe,putem banuii ca o influenta oarecare pot avea si valorile diferite ale PH-ului apelor din diferite arii geografice,precum si modificarile acestor valori in functie de anotimp,acestea raman insa doar niste banuieli,atata timp cat nu avem efectuate studii care sa le confirme sau sa le infirme.

Ceea ce stim insa cu siguanta este faptul ca sansele de a ademenii crapul prin adaugarea unor arome in nada depind intr-un mod hotarator de cantitatea de arome pe care o utilizam.

Majoritatea producatorilor recomanda folosirea a 10 ml de aroma la un kg de nada, de exemplu nu va putea nimeni sa demonstreze ca nada mea este ocolita de crapii, fiinca folosesc cantitati mai mici de 10 ml de aroma, iar excesul de arome va asigur eu ca poate sa strice si cele mai bune nade.

Daca vreti sa faceti un expermiment simplu si eficace,la prima utilizare a aromei folositi cantiatea recomandata de producator apoi la fiecare partida reduceti pana veti ramane cu 1 ml,atunci vedeti paradoxal ca rezulattele vor creste pana la un anumit punct apoi pauza. Majoritatea pescarilor procedeaza exact invers , cum vad ca nu au rezultate cum mai adauga cateva picaturi de aroma si mai mult uneori pana la gradul de insuportabilitate al crapului diminuandu-si considerabil sansele.

Asadar ganditi-va bine inainte de a picura aroma in nada sau chiar pe momeli, o picatura poate face diferenta intre voi si vecinul de vis-a -vis.

Fir intins!

Astept raspunsuri,pareri ,critici etc.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: AROME LA CRAP

Mesaj de craparulsef » 01 Iun 2010, 15:04

Rechinache tu faci misto de noi?

Pai fraticule, tu copii articole intregi, cum ar fi,"Arome la crap cum le folosim" de pe un alt forum si ni le vari noua pe gat, in ideia sa le mai infrumusetam noi, in asteptarea ta, de sugestii, pareri, critici, pai pe cine sa critic pe tine sau pe celalalt?...nene las-o dracu de treaba, cereti scuze in mod public, pentru ce ai indraznit sa faci aici pe forum!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
NICOLESCU
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 08 Ian 2009, 17:55
Localitate: TUTOVA

Re: AROME LA CRAP

Mesaj de NICOLESCU » 03 Iun 2010, 11:26

Articoul este preluat de pe site-ul PESCUITMANIA.RO,pe care l-am scris tot eu domnule,nu credeti vb cu administratorul siteului si vedeti cine a scris articolula asta ,acolo sunt inregistrat cu numele de PEPY,iar aici Nicolescu ,acolo am multe multe,foarte multe articole scrise,si imi permit sa transfer daca vreau sa cer parerile si celorlalti pescari de pe alte site-uri,sunteti lamurit acum.sanatate si numai bine.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: AROME LA CRAP

Mesaj de craparulsef » 03 Iun 2010, 18:05

Mea culpa !
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
NICOLESCU
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 08 Ian 2009, 17:55
Localitate: TUTOVA

Re: AROME LA CRAP

Mesaj de NICOLESCU » 03 Iun 2010, 20:04

respecte-am vazut filmele si folografiile imi plac foarte mult,va doresc multa sanatate si fire intinse.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: AROME LA CRAP

Mesaj de florentiniuga » 04 Iun 2010, 11:28

...........................................
In urma multor teste de nada facute in ultimii ani si eu am ajuns la aceeasi concluzie. Excesul de aroma dauneaza. Sau mai bine zis, pe termen mediu si lung, pentru ca pe termen scurt are o oarecare eficienta. Asta pana "degajeaza" suficient cat sa indeparteze pestele sau sa-l faca reticent. Chiar recomand nadirea la inceput cu o cantitate mica de nada mai aromata, urmata de o nadire de intretinere cu nada foarte slab aromata. Eu folosesc mai mult palatant. In doze mici e mult mai eficient decat aromele obisnuite. In anotimpul cald, un ulei de somon, de cod sau canepa (in functie de ce specie si dimensiune urmarim), alaturi de o gama de fainuri de peste si/sau crustacee combinate in mix, aproape ca nici nu mai au nevoie de vreo aroma. Cel mai bun exemplu in acest sens sunt peletele.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
NICOLESCU
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 08 Ian 2009, 17:55
Localitate: TUTOVA

Re: AROME LA CRAP

Mesaj de NICOLESCU » 04 Iun 2010, 18:32

Vizionam o emisiune si am vazut ca prefearti mai mult peletele bineinteles si micropeletele,amestecate cu Diferite componente,am si eu o intrebare,mai folositi fructoza in nadele pe care le pregatiti sau a-ti renuntat la ea. inlocuind-o cu altceva mai bun?

Avatar utilizator
Vlad Pavlovici
Partener
Partener
Mesaje: 91
Membru din: 05 Feb 2009, 21:29

Re: AROME LA CRAP

Mesaj de Vlad Pavlovici » 05 Iun 2010, 00:01

NICOLESCU scrie:Articoul este preluat de pe site-ul PESCUITMANIA.RO,pe care l-am scris tot eu domnule,nu credeti vb cu administratorul siteului si vedeti cine a scris articolula asta ,acolo sunt inregistrat cu numele de PEPY,iar aici Nicolescu
E putin probabil ca articolul respectiv sa fie scris de tine. Cine e in stare sa scrie articole nu se ascunde sub pseudonim. Se ascund cei care le fura.

Daca spui ca esti una si aceeasi persoana cu "autorul" care semneaza PEPY pe site-ul pescuitmania.ro, uite o dovada de furt. Materialul cu titlul "Pescuitul Cu Sonar Pe Dunare", publicat la data de 21 mai 2010 la adresa http://www.pescuitmania.ro/pescuitul-cu ... ar-469.htm si semnat de PEPY, este copiat aproape integral dupa articolul publicat de Mihai Popa in numarul din aprilie al revistei "Aventuri la pescuit".

Tie iti apartine doar agramatismul cu care ai copiat textul din revista.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: AROME LA CRAP

Mesaj de craparulsef » 05 Iun 2010, 07:47

Rechinache...iat te tii de sotii? Daca e asa cum scrie Vlad, chiar va trebui sa-ti ceri scuze!!!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: AROME LA CRAP

Mesaj de Paun Ion » 06 Iun 2010, 15:59

Vlad Pavlovici scrie:
NICOLESCU scrie:Articoul este preluat de pe site-ul PESCUITMANIA.RO,pe care l-am scris tot eu domnule,nu credeti vb cu administratorul siteului si vedeti cine a scris articolula asta ,acolo sunt inregistrat cu numele de PEPY,iar aici Nicolescu
E putin probabil ca articolul respectiv sa fie scris de tine. Cine e in stare sa scrie articole nu se ascunde sub pseudonim. Se ascund cei care le fura.

Daca spui ca esti una si aceeasi persoana cu "autorul" care semneaza PEPY pe site-ul pescuitmania.ro, uite o dovada de furt. Materialul cu titlul "Pescuitul Cu Sonar Pe Dunare", publicat la data de 21 mai 2010 la adresa http://www.pescuitmania.ro/pescuitul-cu ... ar-469.htm si semnat de PEPY, este copiat aproape integral dupa articolul publicat de Mihai Popa in numarul din aprilie al revistei "Aventuri la pescuit".

Tie iti apartine doar agramatismul cu care ai copiat textul din revista.
....................................................................................................................................
M-ai nepoate ,pescuiesc pe Dunare de vreo 35 de ani,,stiu multe maruntisuri despre pescuit,dar sint si multe maruntisuri care nu le stiu,in orice caz ,,cam ce ma intereseaza pe mine personal pentru pescuitul la Dunare ,in mare parte stiu.Prost sa fiu sa nu i-mi dau seama ca la 18 ani cit spui ca ai ,,prea multe despre pescuit nu ai cum sa sti.Pacat de tine ca om ,,sa ne aburesti cu vrajeli dinastea,(in fapt, articole publicate de oameni care stiu despre ce vorbesc cind scriu unele articole)dar preluate de tine,sub ideea ca ar fi scrise si create tot de tine.(nu este o rusine sa preiei un articol )dar trebuie sa si spui ca este o preluare ,scris de autorul X.
Sper sa te insanatosesti cit m-ai repede si sa iti vina mintea la cap .
Sanatate

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: AROME LA CRAP

Mesaj de florentiniuga » 06 Iun 2010, 17:17

:-w Hmmm!
Astept reactia utilizatorului NICOLESCU. Si pe mine ma framanta ideea ca nu poti gandi atat de laborios si sa compui asa de agramat (repetat) dar nu am sapat mai departe de acest topic. Sa fiu clar inteles! Nu ma deranjeaza sa discutam pe subiecte preluate de aiurea dar nu e corect sa ne asumam paternitatea lor. Normal este sa citam sau sa mentionam sursa ori macar sa avem bunul simt de a face precizarea ca este o tema inspirata sau un text cules din notele (postarile) unor pescari, pe net. Fata de acestea, putem avea si interventii personale, bineinteles dar trebuie delimitate clar de textele preluate.

PS Multumesc celor vigilenti, care mentin la un standard ridicat seriozitatea acestui forum! Scuze daca cineva este totusi acuzat pe nedrept. Va fi imediat exonerat public, cat mai vizibil. Nu avem intentia de a se simti nimeni lezat nici prin ceea ce citeste, nici prin ce i se poate reprosa pe nedrept.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: AROME LA CRAP

Mesaj de Paun Ion » 06 Iun 2010, 19:51

florentiniuga scrie::-w Hmmm!
Astept reactia utilizatorului NICOLESCU. Si pe mine ma framanta ideea ca nu poti gandi atat de laborios si sa compui asa de agramat (repetat) dar nu am sapat mai departe de acest topic. Sa fiu clar inteles! Nu ma deranjeaza sa discutam pe subiecte preluate de aiurea dar nu e corect sa ne asumam paternitatea lor. Normal este sa citam sau sa mentionam sursa ori macar sa avem bunul simt de a face precizarea ca este o tema inspirata sau un text cules din notele (postarile) unor pescari, pe net. Fata de acestea, putem avea si interventii personale, bineinteles dar trebuie delimitate clar de textele preluate.

PS Multumesc celor vigilenti, care mentin la un standard ridicat seriozitatea acestui forum! Scuze daca cineva este totusi acuzat pe nedrept. Va fi imediat exonerat public, cat mai vizibil. Nu avem intentia de a se simti nimeni lezat nici prin ceea ce citeste, nici prin ce i se poate reprosa pe nedrept.
Nomentan sa ii uram insanatosire ,,ca e si el ,tot un om,(copilul e crud si poate fi modelat) ,,am auzit ca a avut un accident ,ieri parca, cu coma de citeva ore dar si-a revenit ,venea de la peste ,,nu a acordat prioritate soferul si au fost loviti de o cisterna,(informatiile sint de pe alt site) ,,cel mentionat de el m-ai sus)
Eu unu ii urez ,insanatosire

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: AROME LA CRAP

Mesaj de florentiniuga » 08 Iun 2010, 03:40

Doamne fereste! Rau nu le doresc nici la dusmani. Sper sa se faca bine repede si fara urmari.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
NICOLESCU
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 08 Ian 2009, 17:55
Localitate: TUTOVA

Re: AROME LA CRAP

Mesaj de NICOLESCU » 14 Iun 2010, 08:01

Da, de ce sa nu recunosc ca anumite materiale le-am copiat -unele- daca am deranjat pe cineva imi cer scuze,mii de scuze,credeti ca ma doare mana sa scriu adevarul.La revedere.Domnul Florentins multa sanatate si capturi cat mai mari!

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: AROME LA CRAP

Mesaj de iorgu » 14 Iun 2010, 09:12

@ Nicolescu. Misogismul, este un cuvant prea bland pentru tine :D

,,Cind o femeie nu vorbeste, sa no intrerupi pentru nimic in lume'' (Enriyeu Castaldo) * * * Feminismul exista doar pentru a integra femeile :!:
Ocroteste natura, merita!

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”