Bile crocante 2

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 15 Dec 2007, 17:35

costel pisoiu scrie:La tuica de pufoaica ce ziceti ?! :D Glumeam, totusi ce rol are alcoolul in hrana crapilor? La om grabeste digestia si ne face sa vedem viata in roz, dar crapul nu are cum sa stie treaba asta, de fapt omul nu cred ca a creat alcoolul pt. digestie, dar asa sa nimerit. Ma scuzati pt. intrebari, stiu ca sunt cam puerile dar sunt incepator, de aceea am intrebat si de ce trebuie sa fie rotunde, ma gandeam ca avand aceeasi forma crapului ii este mai usor sa le evite. In mintea mea era sa le fac in cat mai multe forme si sa le arunc cu ceva solubil.(saculeti solubili, pungi etc...)
In special pe apa rece dar cu acelasi efect si pe apa calda, respandeste mai usor in apa aromele. Alcoolul si esterii au aceasta proprietate. Si in aer sunt volatile. De aceea in apa rece nu sunt recomandate uleiuri. Impiedica sau ingreuneaza raspandirea aromelor.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 15 Dec 2007, 17:38

Gabriel scrie:Salutare.
Florentin sa nu te superi iti spun de la inceput ca o sa revin tot timpul cu intrebari spre sa nu te stresez dar ma lamuresti cu o groaza de chestii si ma scutesti de o groaza de bani aruncati pe apa sambetei! :wink:
Pe aceasta cale eu iti multumesc! :lol:
La partea lichida poate contine si Whisky link si CSL?Sau numai una dintre ele?Si care sunt masurile?la whisky link am vazut ca ii 100 de ml la 2kg de mix (dupa reteta Senzor data de tine).
Si care varianta ii de preferat(sau pe care o preferi tu?): CSL sau Whisky link?
Amandoua sunt lichioruri. Whisky link-ul este ceva mai puternic aromat. Asa pare la miros. Eu folosesc o combinatie in parti egale si cam cu 50% mai mult decat e recomandat in reteta.

Avatar utilizator
vladut mateianu
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 14 Dec 2007, 08:46
Localitate: SENZOR

Mesaj de vladut mateianu » 15 Dec 2007, 19:54

Wiskhy Link SBS - alcool de cereale
Corn Steep Lichior(CSL)- alcool de porumb

Amandoua sunt lichide nutritive, avand rol de atractant si ajutand digestia. Pot fi folosite impreuna sau separat, in functie de rezultatele testelor sau de experienta altora ! :D
APCR

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Gabriel » 15 Dec 2007, 21:42

Salutare!
Vladut tu ca fiind expert cu multa activitate in terenul bilelor cum recomanzi?Ai ceva sfaturi,ponturi cum trebuie mai bine folosite cele doua?? :roll: Nu te sfii :lol: !
Mersi! :wink:
Fir intins!

Avatar utilizator
vladut mateianu
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 14 Dec 2007, 08:46
Localitate: SENZOR

Mesaj de vladut mateianu » 16 Dec 2007, 11:20

Din pacate nu exista o regula clara, am avut si rezultate si deceptii cu amandoua variantele. Dar parca CSL-ul este mai bun.... :roll:
APCR

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Mesaj de mikif » 26 Dec 2007, 18:32

florentiniuga scrie:Multumesc :idea: ,acum s-au limpezit apele. :D Sa vad cum rezolv cu rolele alea.
cred ca acum sint cristal apele :wink:
http://www.boiliemaschine.com/3.html

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 26 Dec 2007, 19:24

mikif scrie:cred ca acum sint cristal apele :wink:
http://www.boiliemaschine.com/3.html
Sunt pe naiba. S-au tulburat si mai rau. De unde role? Abia acum am vazut ca un rand sunt crestate si mai au si dimensiuni diferite pentru diverse diametre. :cry: E prea complicat si nu merita numai pentru uz propriu. Poate Vladut sa incerce sa achizitioneze una gata facuta.

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Mesaj de mikif » 26 Dec 2007, 20:17

Acele role se pot face,din plastic, la un strungar bun.Dimensiunile pt santuri sint cele de la mesele de rulat.Zimtii...nu trebuiesc facuti mm, ei au rolul de a "apuca " coca, se pot face manual cu o pinza de bonfaier In rest...un motor de la o masina de risnit cafea sau o masina de spalat.

Avatar utilizator
LACI
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 21 Dec 2007, 13:06
Localitate: TURDA

Mesaj de LACI » 27 Dec 2007, 11:18

Salutare. Privind pozele si filmurile multi i-si doresc ca Mos Craciun s-a le aduca o masa de rulat bile (boilies) personal nu a-si spune acelasi lucru ,avand deja o masina de rulat v-a enumar unele dezavantaje :(1)productivitatea maxima se obtine doar cu un pistol pneumatic care cere si un compresor ,compresorul trebuie dotat cu filtru de filtrarea aerului pentru a nu contamina pasta cu vapori din sistemul de gresare a pistonului unde de regula se foloseste ulei din hidrocarburi un compresor uzat si ieftin va fi scump la final (2)gabritul masini de rulat si al compresorului plus galagia produsa de ambele creaza probleme fabricarii bilelor in apartament ,bucatarie ,etc deci necesita un spatiu special amenajat care daca nu exista face ca cheltuiala cu masina de rulat , pistol pneumatic ,compresor sa fie doar sarea si piperul din zeama.(3)bilele obtinute cu masina (cel putin la al meu)nu sunt la fel de rotunde (sferice)ca cele obtinute cu masa de rulat cea ce creaza probleme la nadirea cu cobra la punc fix la distante mai mari . Acest dezavantaj este relativ si depinde de pricepera fiecaruia de a folosi cobra, pentru cei experti se poate transorma in avantaj.Pe dl. Florentin doresc s-al anunt ca il pot ajuta in tot cea ce implica fabricarea masini daca este hotarat sa o aiba in dotare.

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Mesaj de mikif » 27 Dec 2007, 11:26

As dori si eu putin "ajutor" in fabricarea rolelor pt masina de rulat.se poate?

Avatar utilizator
LACI
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 21 Dec 2007, 13:06
Localitate: TURDA

Mesaj de LACI » 27 Dec 2007, 12:50

Sincer nu mi-as face inca moara in cap si mai sincer lucrez la un proiect prin care sa inglobez intr-o singura masina tot ce insamna obtinerea cirnatiului ,rularea de bile perfect rotunde iar gabaritul sa nu fie mai mare de dimensiunea unui cuptor cu microunde daca testele vor reusi si costurile de fabricatie nu vor fi mari fi sigur ca vi de comercializat.Daca una din conditii nu va fi indeplinit fi sigur ca i-l voi pune la dispozitia orcui. Nu e asa de greu sa faci niste desene pe baza pozelor e mai greu cu procurarea materialelor pt piese si gasirea unui atelier de prelucrari prin aschiere pt executarea lor.Pe dl Florentin m-am oferit s-al ajut cu piese gata facute sau chiar cu o masina gata daca mai este interesat si daca va fi de acord cu costurile pentru ca inca nu i-mi permit sa fac asta pe cheltuiala mea,intentia dea-l ajuta cu tot cea ce i-mi permit am simtit-o drept recunostinta a tot cea ce a facut si face pentru fenomenul crapist din Romania.Personal am considerat ca merita acest ajutor.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 27 Dec 2007, 15:10

LACI scrie:Pe dl Florentin m-am oferit s-al ajut cu piese gata facute sau chiar cu o masina gata daca mai este interesat si daca va fi de acord cu costurile pentru ca inca nu i-mi permit sa fac asta pe cheltuiala mea,intentia dea-l ajuta cu tot cea ce i-mi permit am simtit-o drept recunostinta a tot cea ce a facut si face pentru fenomenul crapist din Romania.Personal am considerat ca merita acest ajutor.
Multumesc prietene si abia astept sa bem o palinca impreuna. Poate la primavara. Am renuntat si eu la ideea de a face masina dupa modelele expuse. Am totusi in vedere un proiect care, asa cum doresti si tu, sa fie mai compact si in special mai putin dependent de electricitate, chiar daca nu va avea debitul celor din filmele vazute. Coca pot sa o framant manual ca nu-mi cade nimic :D si parca o simt mai bine. O fac pentru uz personal nu pentru productie de masa. Iti urez un an nou excelent si sper ca faci cat mai multi adepti ai pescuitului printre pustii de acolo.

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Mesaj de mikif » 14 Ian 2008, 22:40

florentiniuga scrie:
mikif scrie:cred ca acum sint cristal apele :wink:
http://www.boiliemaschine.com/3.html
Sunt pe naiba. S-au tulburat si mai rau. De unde role? Abia acum am vazut ca un rand sunt crestate si mai au si dimensiuni diferite pentru diverse diametre. :cry: E prea complicat si nu merita numai pentru uz propriu. Poate Vladut sa incerce sa achizitioneze una gata facuta.
uite ceva mai detaliat

http://www.carpistes.com/article.php?news=74

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 15 Ian 2008, 02:06

Multumesc dar am renuntat la varianta asta.

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Gabriel » 30 Ian 2008, 15:02

Salutare.
Dupa o cautare laborioasa pe saiturile diverselor firme am gasit o groaza de prafuri(pentru marirea masei musculare) cu un continut mai mare sau mai mic de proteine,cu o absorbtie rapida ,foarte rapida sau lenta,cu arome sau nutre...
Am citeva intrebari pentru tine Florentine daca esti amabil sa imi raspunzi in urmatoarea ordine :shock: :lol:
1 Daca conteaza sa fie cu absorbtie rapida ori ba(daca sti)?
2 Daca conteaza procentul de proteine din praf ,ii prafu cu continut proteic mai mare mai bun decit praful cu continut proteic mai slab?
3 Cam cit % de praf ai bagat in mix(daca nu-i secret)
4 Conteaza daca prafu are aroma(ciocolata,vanilie...)ori nu are(neutru)?
Mersi :wink:
Fir intins!

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”