Bile crocante 2

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Bile crocante 2

Mesaj de Gabriel » 02 Dec 2007, 17:17

Salutare!
Ma surprinde faptul ca din nou topicul cu mamaliga a fost deschis inaintea celui cu boiles ....reiese ca totusi inca multa lume de la noi foloseste inca mamaliga ...poate ca totusi ramine o nada/momeala "minune" :lol: :twisted:
Sa revin la topic :poate dezvoltam mai mult subiectu deschis de mine pe forumul xxx si cu o continuare aici... pentru cei ce nu stiu am sa dau un copy paste sper sa nu fie cu suparare:

Gabriel



Data ?nscrierii: 07/05/2007
Mesaje: 25
Loca?ie: Cluj-Napoca
Trimis: Lun 11 12, 2007 9:08 pm Titlul subiectului: Bile crocante

--------------------------------------------------------------------------------

Salutare!
Mai multe informatii poate ii amabil Florentin(Iuga) sa ne zica despre boilesurile cu care a pescuit la ultimul concurs ,care a fost difuzat si pe OTV.
Daca nu-i secret poate ne zici ce mix ai folosit,arome ....secrete.....stiu ca esti amabil sa ne impartasesti ...
O sa mai revin cu intrebari dar deocamdata is curios de cele mentionate!
Mersi!(sper sa nu te exasperez cu atitea intrebari )

Sus

Florentin Iuga



Data ?nscrierii: 06/10/2006
Mesaje: 207
Loca?ie: Bucuresti
Trimis: Lun 11 12, 2007 10:25 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------

Ai aici cateva explicatii mai amanuntite

Cod: Selectaţi tot

(link sters)
Stiu ca de fapt, cand ai scris "crocante", te refereai la faptul ca am pus coji de ou in compozitie. Nu e o noutate, le-au folosit altii cu mult inaintea mea. Crapul este foarte sensibil, atat prin miros cat si prin gust, la identificarea substantelor nutritive, a aminoacizilor, aromelor, vitaminelor si componentelor minerale de care are nevoie. Coaja oului are un dublu rol. Ii asigura un surplus de calciu si s-ar parea ca si placerea de a "rontai" in dintii faringieni boiliesul. In postarea la care ti-am dat link, mi-am dat cu parerea asupra unei posibile retete pentru raul St.Lawrence. Insa, in boiliesurile folosite de mine la Tancabesti, doar ca alternativa la S&O in care am inca incredere, am folosit pe langa acel mix pentru "muschi", o baza de faina de peste, canepa, seminte pentru pasarele si coaja de ou iar la partea lichida, am mers pe monster crab cu stropeala de ananas. In rest, aceleasi adaosuri care dau valoare sporita unui boilies (atract, stimulenti de apetit, digestive, etc.). Deoarece rezultatele au fost foarte bune si rapide (doar cantitatea pe care am facut-o a fost prea mica), pentru anul viitor voi incerca sa imbunatatesc reteta, ca alternativa la S&O. Raman la ideea ca nu e bine sa fortezi prea mult nota pe o balta, cu aceeasi nada. Crapul are creierul dezvoltat si memoria buna. Cand va incepe sa asocieze o anumita aroma cu un traumatism anterior, ...pa! Va prefera chiar si o nada cu valoare mai scazuta. Nu pot inca sa dau cantitati si componente exacte, pentru ca sunt la stadiul de test. Am deja pregatite de acum 2 saptamani 5kg de solubile pentru apa rece dar din nefericire, vremea nu mi-a mai permis sa le incerc, asa ca sunt la congelator in asteptarea ... primaverii . Respect!
_________________
OTV - "Fiindca nici nu stiti ce...prindeti" www

Mi se pare un subiect bun de dezbatut la "gura sobei" si poate mai invatam si noi cite ceva ,cel putin eu incerc sa acaparez cit pot . :wink:

Fir intins !
Fir intins!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 03 Dec 2007, 20:28

Din pacate nu mai stiu ce scrisesem exact in linkul ala. Erau niste sugestii pentru St. Lawrence Canada. Alte ape, alte mofturi ale crapilor :D

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Mesaj de mikif » 04 Dec 2007, 20:22

ce mix pt "muschi" ai folosit? din primavara o sa incep sa pescuiesc intensiv cu bile.(am ales reteta mai sus mentionata) si....orice informatie imi prinde bine.daca tot nu este secret ne poti spune o baza de plecare (gr.) pt acea reteta?

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Gabriel » 05 Dec 2007, 16:18

Salutare!
Cam aceeeasi intrebare vroiam sa pun si eu!
Ce aroma avea concetratul proteic de la Redis (ca sunt parca cu aroma de vanilie,ciocolata si tutti-frutti),ai zis ca erau si mai ieftine la vre-o 8-9 lei ,(dupa o studiere atenta a paginolor de net )cele ieftine nu contin un procent mai mare de proteine ci mai multi carbohidrati...Poate esti amabil si ne spui ce ai folosit tu de la Redis :wink:
II chiar o idee destul de buna folosirea concetratelor proteice si un kg de mix iese totusi cu celelate ingrediente la un loc ,zic eu(nu-s sigur) mai ieftin ,poate ne zici Florine daca ai observat ceva diferenta la buzunar......conteaza(nu strica la nimeni) . :wink:
Fir intins!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 05 Dec 2007, 22:06

Aroma de ciocolata.
Nu pot sa dau deocamdata gramajele dar sigur iese mai ieftin. Pe langa mixul acesta, care este o pulbere prea fina pentru a fi folosit exclusiv, am mai adaugat cel putin inca 50% un amestec format din faina de peste, seminte pentru pasarele macinate si hrana pentru pisici Purina pe baza de ton.
Puteti incerca si mixurile alea pentru prunci care au in combinatie 7 vitamine. Daca va uitati cu atentie in supermarket, o sa ramaneti surprinsi cate produse relativ ieftine pot intra in compozitia mixului de baza. Poate avea o valoare proteica, nutritiva si un aport in vitamine si aminoacizi, chiar mai ridicata decat a produselor scumpe de la SBS sau NUTRABAITS. Totusi nu va recomand sa incercati direct asa ceva si in niciun caz in cantitati mai mari de 3kg, sa nu risipiti banii de pomana si sa ma injurati. Eu am ajuns la substituirea cate unui component, pe baza de teste destul de multe si numai dupa ce am invatat sa fac bine boiliesuri din produsele dedicate. Deoarece abia am inceput testele cu aceasta ultima combinatie pomenita anterior, desi rezultatele au fost foarte bune, cine se hotaraste sa incerce, o face pe propria raspundere. Va tin la curent... imediat ce trece iarna. :lol: Deocamdata fac alte teste. De solubilitate si densitate. De asemenea studiez posibilitatea dezvoltarii unei microlinii de productie automatizata. Am ajuns cu proiectul la final, adica la rulaj si deocamdata am ramas fara idei. Nu vreau sa folosesc varianta masa de rulat ci altceva, asemanator liniilor de facut bomboane. Asta presupune o pasta mai moale dar ca rezultat, scade densitatea bilei si implicit posibilitatea de a fi aruncata departe. Poate statul la sueta cu voi imi face bine si imi vine vreo idee numai buna de brevetat :lol: .


Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 06 Dec 2007, 19:45

Multumesc :idea: ,acum s-au limpezit apele. :D Sa vad cum rezolv cu rolele alea.

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Gabriel » 06 Dec 2007, 22:59

Salutare!
Florentin am inteles bine??,vrei sa iesi pe piata cu ceva boilesuri?? :lol: Pas destul de important,daca o sa fie bune si pretul asemenea cine stie....
Daca esti amabil poate imi spui un atractant bun si un digestiv bun (de la Nutra ar fi mai bine ,acesetea sa gasesc pe la noi) si mod de folosire,ml/kg mix?etc . :wink:
Pe youtube sunt o groaza de masinarii pentru facut bile dar par destul de complexe!




Asta ii una dintre cele complexe masini bagi aluatu si ies bilele :lol:



Si asta ii tare


zici ca fac munitie pentru ceva razboi :lol:
Fir intins!

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Mesaj de arinlupascu » 07 Dec 2007, 00:15

interesant ult filmuletz...
;)Arin

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 07 Dec 2007, 08:35

@Gabriel
Nu ai inteles bine. Ziceam de o microproductie, cat sa nu frec masa toata ziua :) . Eu folosesc in sezon, in teste si concursuri, in jur de 3-5kg/saptamana ceea ce inseamna destul de mult... lucru manual :lol: . Deci nu am de gand sa ma apuc de vanzari.
Un digestiv bun de la Nutra ar fi Addit Digest. Atractant bun... :roll: ... cred ca e ala care-i place pestelui cel mai mult. Dozajele sunt inscrise de producator pe recipiente.
Personal, nu cred ca se poate vorbi despre un component bun ci despre o compozitie buna.

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Gabriel » 14 Dec 2007, 19:54

Salutare!
Scuze Florentin am crezut pe moment ca vrei mai mult :lol: ,daca reusesti sa-ti faci vreo masinarie de rulat boilesuri sa ne zici si noua,poate sa si arati :wink: .
In loc de whisky link ce alternative spirtoase ar putea fi?Ma gindeam, ca am linga mine aici mai multe sticle de bauturi si nu stiu pe care sa le beau si pe cere sa le las pentru pesti?
Oare un Angelli cherry nu ar merge?? :wink:
Fir intins!

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 14 Dec 2007, 20:46

Ba da...pe git in jos :!: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 14 Dec 2007, 21:46

Gabriel scrie:Salutare!
Scuze Florentin am crezut pe moment ca vrei mai mult :lol: ,daca reusesti sa-ti faci vreo masinarie de rulat boilesuri sa ne zici si noua,poate sa si arati :wink: .
In loc de whisky link ce alternative spirtoase ar putea fi?Ma gindeam, ca am linga mine aici mai multe sticle de bauturi si nu stiu pe care sa le beau si pe cere sa le las pentru pesti?
Oare un Angelli cherry nu ar merge?? :wink:
Nu radeti ca se poate. Nu bitter sau altele din plante dar merg distilatele din fructe (ex. prune :wink: ) sau lichioruri, de preferinta mai putin dulci. Eu am folosit la un concurs solubile care aveau in compozitie afinata si aroma de afine. Nu au mers prea bine in primele 24 de ore si am trecut pe Senzor. Nu le-am aruncat totusi si la urmatorul concurs, avand bile de la Senzor putine, m-am gandit sa nadesc masiv cu astea cu afinata (baza tot s&o) si sa vad ce se intampla. Mare mi-a fost mirarea ca de a doua zi a intrat pestele pe ele si am inceput sa prind destul de bine si constant, pana la final. Era doar vorba de incredere. Alcoolul e alcool. E facut din cereale sau fructe. Nu are ce strica daca e folosit in doza corecta. Totusi, in loc de whisky link iti recomand CSL-ul.

Avatar utilizator
costel pisoiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 23 Noi 2007, 23:10
Localitate: ploiesti

Mesaj de costel pisoiu » 15 Dec 2007, 02:03

La tuica de pufoaica ce ziceti ?! :D Glumeam, totusi ce rol are alcoolul in hrana crapilor? La om grabeste digestia si ne face sa vedem viata in roz, dar crapul nu are cum sa stie treaba asta, de fapt omul nu cred ca a creat alcoolul pt. digestie, dar asa sa nimerit. Ma scuzati pt. intrebari, stiu ca sunt cam puerile dar sunt incepator, de aceea am intrebat si de ce trebuie sa fie rotunde, ma gandeam ca avand aceeasi forma crapului ii este mai usor sa le evite. In mintea mea era sa le fac in cat mai multe forme si sa le arunc cu ceva solubil.(saculeti solubili, pungi etc...)

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Gabriel » 15 Dec 2007, 15:06

Salutare.
Florentin sa nu te superi iti spun de la inceput ca o sa revin tot timpul cu intrebari spre sa nu te stresez dar ma lamuresti cu o groaza de chestii si ma scutesti de o groaza de bani aruncati pe apa sambetei! :wink:
Pe aceasta cale eu iti multumesc! :lol:
La partea lichida poate contine si Whisky link si CSL?Sau numai una dintre ele?Si care sunt masurile?la whisky link am vazut ca ii 100 de ml la 2kg de mix (dupa reteta Senzor data de tine).
Si care varianta ii de preferat(sau pe care o preferi tu?): CSL sau Whisky link?
Fir intins!

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”