Bile crocante 2

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Bile crocante 2

Mesaj de Gabriel » 20 Feb 2008, 12:25

Salutare!
Am tot asteptat un raspuns...... :(
Macar sugereaza un procent de cit % bagi praf in mix....
Daca se poate...... :roll:
Fir intins!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bile crocante 2

Mesaj de florentiniuga » 21 Feb 2008, 00:13

Gabriel scrie:Salutare!
Am tot asteptat un raspuns...... :(
Macar sugereaza un procent de cit % bagi praf in mix....
Daca se poate...... :roll:
Scuze, nu stiu de ce mi-a scapat intrebarea ta.Topicul era marcat ca fiind citit si nu m-am mai uitat la el.
"Praf de muschi" bag cam 50%. 10%seminte diverse, 20% faina de peste (chiar mai putin in perioada rece), 5% faina de orez, 5% hrana pentru pisici pe baza de ton cu legume, 5% hrana Nesstle pentru bebe cu 7 vitamine si 5% germeni de grau sau fulgi de ovaz sau musli macinat. Praful il prefer fara arome, sa-mi lase libertatea de a-mi alege eu ce aroma vreau dar se pot folosi si cele cu arome. In ceea ce priveste doza de proteine a prafului, trebuie sa fie cat mai mare in perioada rece, urmand sa o scazi pe masura ce se apropie canicula. Daca gasesti, baga si 1 lingurita de glutamina/1 kg de mix (GLM se numeste la magazinele de specialitate pentru musculosi) si 1-2 linguri de betaina. Ai o reteta completa si complexa de mix, poate cu o valoare nutritiva mult mai mare decat cele gata facute. Singurul inconvenient este ca nu se gaseste in loc de faina de peste si altceva cu care sa schimbi "baza", ca de exemplu faina de crustacee sau alte inotatoare. Poate in viitor.
Legat de viteza de absorbtie, nu pot decat sa-mi dau cu presupusul. Cred ca ar trebui cu absorbtie lenta. Nu vrem sa se sature repede, nu?
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Bile crocante 2

Mesaj de Gabriel » 21 Feb 2008, 22:13

Salutare!
Mersi mult Florentin ... un lucru ma nelinisteste :se leaga mixul? ;nu am vazut decit cei 5% faina de orez,nu trebuie si ceva gris? Ai facut bile solubile ...si cu ou din acest mix,care cum o mers?
Si te mai rog ceva :daca ma poti lamuri cu "STROPEALA" stiu ca ii un amestec de aroma animala cu una vegetala(gen crab-ananas) dar nu am inteles exact cit la % ii animala si cit %ii vegetala,pe ce baza is cele animale si cele vegetale,cum se foloseste,se foloseste amestecul si la dip sau doar una dintre ele ..
Mersi :wink:
Fir intins!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bile crocante 2

Mesaj de florentiniuga » 23 Feb 2008, 15:27

1. Ca sa se lege bine, foloseste 4 oua la kg si lapte de porumb 60-70% fata de apa din combinatie.
2. Poate fi si stropeala de crab pe mix de ananas. Dozele de atrome sunt aceleasi. Important este care e baza mixului uscat. Daca e pe baza animala (peste, squid, etc.), atunci stropeala e de fructa iar daca baza e de natura vegetala (cereale, varec, etc.)atunci se poate spune ca stropeala e animala.
3. Se poate folosi si la dip dar nu-l recomand. Lasati-i dipului aroma unica de baza sau daca bilele nu sunt cu stropeala, atunci puteti folosi aroma complementara la dip dar tot simpla, necombinata cu aroma de baza.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Bile crocante 2

Mesaj de Gabriel » 02 Mar 2008, 20:57

Salutare!
Florentine mersi pentru mina intinsa...mai mult decit putea cere omul...
O ultima intrebare mai am :mrgreen: :si anume cele 10% (din mixu prezentat de tine)seminte diferite is intregi bagate in mix sau prajite si facute faina?
Daca mai folosesti mixu facut de tine cu ceva rezultate apreciabile in urma unor mici retusuri, daca o sa poti sa ne impartasesti si noua ... :mrgreen:
P.S : Un sfat, ce trebuie sa fac ca bilele facute cu ou sa ma tina mai mult sa nu se strice.
Salutari si fir intins!
Fir intins!

Avatar utilizator
nini
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 27 Ian 2008, 13:18

Re: Bile crocante 2

Mesaj de nini » 02 Mar 2008, 23:36

Sa le gongelezi...dar asta e alt subiect :wink:
APCR

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Bile crocante 2

Mesaj de Gabriel » 05 Mar 2008, 20:39

Salutare .
Nini mersi pentru sfat....alte variante.... sunt deschis si cu ochii beliti :shock: nu fiti timizi :lol:
Mersi :wink: .
Fir intins!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bile crocante 2

Mesaj de florentiniuga » 06 Mar 2008, 04:13

Gabriel scrie:Salutare .
Nini mersi pentru sfat....alte variante.... sunt deschis si cu ochii beliti :shock: nu fiti timizi :lol:
Mersi :wink: .
Alte variante... nu prea ai.
Semintele si mici si mari, prajite unele (ex. canepa) le dau prin blender sa le maruntesc dar nu le fac faina. Le las mai maricele. In boiliesurile de carlig nu bag seminte, e suficient ca le tin in dip.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
roby
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 01 Mar 2008, 17:23
Localitate: Resita

Re: Bile crocante 2

Mesaj de roby » 09 Mar 2008, 23:16

As avea o intrebare...
Unde se poate gasi acea masina de facut bile?
Ma refer doar la partea ceea de plastic care le taie!
:?: :?: :?:
Daca pescuit nu e,nimic nu e!!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”