boilesuri la inceput de martie

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Marinita
Veteran
Veteran
Mesaje: 1191
Membru din: 08 Feb 2008, 17:43

Re: boilesuri la inceput de martie

Mesaj de Marinita » 12 Feb 2009, 10:50

misu_sipanu scrie:Anul asta au aparut solubile la Concept .A folosit cineva ?

Da Misu,am vazut si se pare ca sunt de calitate, am sa aduc o parte din aceste produse care eu cred ca vor da rezultate.Am vazut niste GRAUND_BAIT-uri si niste arome care combinate cred ca vor face treaba buna in balti.Pretul este de bun simt .Despre bile stiu ca a facut ceva Tata Nitu si se pare ca a si avut ceva rezultate dar sa vedem daca cu solubile sau tari.MIX-ul se pare ca are cam totul in el mai trebuie (putin FUX =)) )doar acel lichid pentru ca sa faca bila solubila :))
Dan Marinita
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: boilesuri la inceput de martie

Mesaj de misu_sipanu » 12 Feb 2009, 18:00

Ciudat este ca Bruno(carprom)spune ca nu au aparut in Germania.Nu cred sa fie TOP SECRET. :))
Problema ca la CT nu am unde sa le incerc.Acum simbata aveam planificat sa vin la MV2 dar la cum se anunta vremea...ma las.Daca si simbata viitoare ploua si nu pot veni laMV.......m apuc de table =)) =)) =))

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: boilesuri la inceput de martie

Mesaj de Gabriel » 12 Feb 2009, 23:14

Salutare
Mersi de raspuns, intreb deoarece am observat(la emisune) ca cea pe baza EA se dilueaza un pic mai greu decit cea pe baza de esteri in apa rece in care au fost testate ... Imi imaginez pe timp cald....m-am documentat ,esterii sunt de fapt alcooluri si cica ar rezista la fierbere :-?? ....
Respecte
Fir intins!

Avatar utilizator
marian_oprea
partener
Mesaje: 23
Membru din: 17 Dec 2008, 03:47

Re: boilesuri la inceput de martie

Mesaj de marian_oprea » 13 Feb 2009, 01:58

Gabriel, nu se pune problema ca nu ar rezista la fierbere la nivel structural. Atunci cand se recomanda sa nu se fiarba prea mult timp aromele pe baza de alcool sau ester, motivul este ca vei pierde o mare parte din aroma in apa in care fierbi boiliesurile. Aroma ramane, dar in apa, nu in boilies.

Avatar utilizator
Marinita
Veteran
Veteran
Mesaje: 1191
Membru din: 08 Feb 2008, 17:43

Re: boilesuri la inceput de martie

Mesaj de Marinita » 13 Feb 2009, 09:38

misu_sipanu scrie:Ciudat este ca Bruno(carprom)spune ca nu au aparut in Germania.Nu cred sa fie TOP SECRET. :))
Problema ca la CT nu am unde sa le incerc.Acum simbata aveam planificat sa vin la MV2 dar la cum se anunta vremea...ma las.Daca si simbata viitoare ploua si nu pot veni laMV.......m apuc de table =)) =)) =))

Misule la Moara functioneaza ori ce nada si momeala datorita densitatii mai de peste .Diferenta o poti vedea daca aceiasi nada sau bila da rezultate pe mai multe balti.Atunci poti avea incredere in ea.Si eu sunt la nivel de testare a acestor produse.Sunt aproape sigur ca functioneaza Ground-Bait-ul de la ei si mai este un MIX pe care la prezentat Florentin in emisiune de la Big Fish.In rest toate cele de la mulinete sa fie intinse :))
Dan Marinita
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: boilesuri la inceput de martie

Mesaj de Gabriel » 13 Feb 2009, 13:06

Salutare
Mersi Marian de raspunsul promt.Respecte!!!
Dar totusi care ar fi mai indicat cel pe baza EA sau esteri???Doar nu-s aceeasi MARIE cu aceeeasi PALARIE,sau nu conteaza amindoua retin,pierd aceeasi cantitate de aroma in procesul de fierbere(sau diferenta ii insemnificativa)?
Multumesc.
Fir intins!

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: boilesuri la inceput de martie

Mesaj de misu_sipanu » 13 Feb 2009, 17:15

ok Marinita,luni imi vin bilele si daca este vremea buna simbata viitoare sint pe mv2.Poate incerc si Robin redul de la nemti.

Avatar utilizator
Marinita
Veteran
Veteran
Mesaje: 1191
Membru din: 08 Feb 2008, 17:43

Re: boilesuri la inceput de martie

Mesaj de Marinita » 15 Feb 2009, 15:29

misu_sipanu scrie:ok Marinita,luni imi vin bilele si daca este vremea buna simbata viitoare sint pe mv2.Poate incerc si Robin redul de la nemti.
Vezi cu ce le dip-uiesti sti ce prefera in perioada asta pestele la Moara. :!!
Dan Marinita
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: boilesuri la inceput de martie

Mesaj de misu_sipanu » 15 Feb 2009, 16:14

@-) @-) pm

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: boilesuri la inceput de martie

Mesaj de Gabriel » 15 Feb 2009, 20:25

Salutare.

Mersi Marian de raspunsul promt.Respecte!!!
Dar totusi care ar fi mai indicat cel pe baza EA sau esteri???Doar nu-s aceeasi MARIE cu aceeeasi PALARIE,sau nu conteaza amindoua retin,pierd aceeasi cantitate de aroma in procesul de fierbere(sau diferenta ii insemnificativa)?
Multumesc.Fir intins!
P.S sper sa nu deranjez pe nimeni cu atitea intrebari!
:?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
Fir intins!

Avatar utilizator
sorin24
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 30 Dec 2008, 19:34
Localitate: mechelen. belgia
Contact:

Re: boilesuri la inceput de martie

Mesaj de sorin24 » 16 Feb 2009, 18:33

reteta boiles sezon rece:
800 g ecstasy mix
100 g mancare de pasarele
100 g robin red
2 linguri de supa de extras de ficat
10 ml de aroma de scoica
10 oua in cazul boilesurilor tari

Avatar utilizator
razvanger
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 14 Ian 2009, 00:34

Re: boilesuri la inceput de martie

Mesaj de razvanger » 22 Feb 2009, 19:52

veterani sa ne mai zica si noua retete de boilesuri solubile chiar si cele prezentate la emisiune ...

Avatar utilizator
Toni Comsa
Partener
Partener
Mesaje: 286
Membru din: 21 Feb 2009, 17:32
Localitate: Moreni

Re: boilesuri la inceput de martie

Mesaj de Toni Comsa » 06 Mar 2009, 15:44

Salutre
Vreau sa-mi fac un mix de boilies-uri pt luna martie ;am inteles ca pe timp rece nu trebuie sa introduc faina de peste ,altii spun sa pun 50/50 faina peste/birdfood , sa nu folosesc multe ulei-uri , sa ridic procentajul de aminoacizi ; imi poarte spune cineva daca am inteles bine si daca trebuie sa renunt la faina de peste .Si cum pot sa imi pastrez bilele prostete 4 zile fara sa le congelez
http://www.green-paradise.ro
FairPlay Fishing Club

Avatar utilizator
faraon tudor
membru activ
membru activ
Mesaje: 99
Membru din: 20 Iul 2008, 21:38
Localitate: bucuresti

Re: boilesuri la inceput de martie

Mesaj de faraon tudor » 06 Mar 2009, 20:22

Reduci cantitatea de faina de peste,sau folosesti faina:http://www.bigfish.ro/produse/faina-de- ... erata.html .Ca sa pastrezi bilele proaspete 4 zile nu e o problema,le lasi la uscat si atit (vor fi proaspete)iniferent ca sunt tari sau solubile ;)

Avatar utilizator
Toni Comsa
Partener
Partener
Mesaje: 286
Membru din: 21 Feb 2009, 17:32
Localitate: Moreni

Re: boilesuri la inceput de martie

Mesaj de Toni Comsa » 06 Mar 2009, 23:53

Tudor multumesc mult pt sfaturile date o sa merg pe mana ta cu bilele la uscat, ca ultima data cand am facut nu mi-au rezistat 4 zile ,ori mi s-a parut mie ca au un pic de miros acrisor. fir intins
http://www.green-paradise.ro
FairPlay Fishing Club

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”