Boilesuri solubile-articol PM

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
vladut mateianu
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 14 Dec 2007, 08:46
Localitate: SENZOR

Boilesuri solubile-articol PM

Mesaj de vladut mateianu » 15 Dec 2007, 20:10

Boilesul solubil, trecut si viitor

Asa cum am promis in articolul trecut, azi vom discuta doar despre boiliesurile solubile. In ultima vreme, tot mai multi pescari au constatat ca aparitia boiliesurilor solubile pe piata autohtona a provocat o intreaga insiruire de evenimente de care trebuie tinut cont , cum ar fi : castigarea majoritatii concursurilor din tara s-a facut pe baza de solubile, capturi mult mai numeroase pe baltiile deja invatate cu boiliesuri, rezultate incredibile pe balti pe care nu s-a pescuit niciodata cu boilies, dar si titlul de vicecampioana mondiala pe care l-a obtinut Romania la Campionatul Mondial. din Serbia.
Avand onoarea sa fiu printre primii care au pescuit in Romania cu aceasta noua nada si contribuind in decursul ultimilor 4 ani la fabricarea a circa 10 -15 tone de boiliesuri solubile in incinta magazinului Senzor, vreau sa va explic mai pe larg acum, concluziile la care am ajuns in urma experimentelor facute in acest domeniu si testate pe balti (uneori in concursuri, alteori in partide de agrement).
In primul rand, sa vorbim despre mix. In functie de granulatie , acesta influenteaza in mod direct procesul de solubilitate, aparand diferente de 2-3 ore pana la dizolvarea completa. Deci, un mix mai grunjos, cu granulatie mare, va ajuta boiliesul sa se descompuna mult mai repede decat un mix alcatuit doar din ingrediente in forma fina ,prafuri ! Ca sfat, aici v-as sugera ca macar o data sa incercati sa introduceti in mix micropellete SBS, nu creaza probleme la rulaj, iar boiliesurile care contin micropelletele vor actiona in apa ca o tableta de calciu efervescent .
Urmatorul lucru care conteaza enorm in procesul de solubilitate si care poate mari perioda de dizolvare totala de la 2 la 12 ore, este amestecul lapte de porumb-oua-apa. Cu toti stim ca pentru a face boilesuri solubile, amestecam laptele de porumb (diluat in proportie de 1:1 cu apa fierbinte) cu substantele nutritive, iar apoi adaugam mixul.Astfel, faceam solubile cu o perioada de viata medie de 2 ore. Dar ,anumiti pescari, doreau boiliesuri solubile care sa dureze mai mult, care sa se topeasca total in 8-10 ore. Asa am ajuns sa amestec laptele de porumb cu oua si sa observ ca asa putem sa crestem timpul de solubilitate al boiliesurilor. Cu cat si care sunt proportiile ? Din pacate aici nu va pot raspunde exact, in joc sunt si cateva variabile( de una am vorbit deja mai sus, mixul) , asa ca nu se poate face un table standard, trebuie rabdare si facute teste !
Iar un lucru foarte important il constituie temperatura si adancimea apei in care vom lansa momeala. Pe o apa rece, boiliesurile se vor dizolva mai greu, iar presiunea variata exercitata asupra bilei datorita diferentelor de adancime , influenteaza in mod direct procesul de solubilitate.
Timpul de uscare si modul de uscare sunt iar niste factori de care trebuie tinuti cont. Un boilies uscat natural timp de 2 saptamani , se va dizolva mult mai repede decat unul uscat fortat in 48 de ore ! Si inca un mic secret, daca vrem ca o bila sa se dizolve mai repede( uneori si sub 1 ora !) este de ajuns sa o tinem cu cateva zile inainte intr-un dip care sa contina si putin CSL sau Wisky Link SBS.
Cam acestea ar fi, in mare, punctele de care trebuie sa tineti cont cand va apucati de facut solubile. Mai sunt si alte variante prin care putem modifica timpii de dizolvare (una ar fi fierberea boiliesurilor solubile !), dar deja cred ca ne complicam. Avantajul la aceste bile este ca le putem testa si in conditii de laborator, chiar putem inventa chiar noi un nou tip de momeala, cu ajutorul pastei solubile.
Iar pentru pescarii comozi, carora noaptea le este greu sa schimbe constant boiliesurile de la carlig, am sa le divulg o inventie marca Senzor : boilesuri tari( de 16 sau 18 mm) invelite intr-o pasta solubila de 2-4 mm si lasate la uscat minim o saptamana ! Este momeala ideala pentru carlig, langa boilesul tare ramanand in timp o mica gramajoara nutritive, asta in cazul in care vre-un crap mai curios nu s-a lasat deja pacalit de solubila ! Boiliesul tare din interior nu se strica(nu are contact cu aerul), iar un alt avantaj este ca putem lansa la distante mari, unde nu putem ajunge cu saculet solubil. Plus, repet, comoditatea !
In speranta ca am deslusit cateva dintre secretele boiliesurilor solubile, va invit sa treceti la mesele de rulat si la teste, iar pe cei comozi(de care tot am pomenit) ii anunt pe aceasta cale ca din primavara 2008 va fi lansata pe piata o intrega gama de boiliesuri solubile Senzor, si de nadit si de carlig si dipuite ?plus alte surprize?solubile !


Acest articol a aparut in ultimul nr. Pescar la crap, daca sunt nelamuriri sau intrebari, putem discuta si aici....
APCR

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Mesaj de arinlupascu » 17 Dec 2007, 13:05

diluat in proportie de 1:1 cu apa fierbinte


cum adica 1:1? 1 litru de lapte de porumb la 1 litru de apa fiarta?
;)Arin

Avatar utilizator
vladut mateianu
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 14 Dec 2007, 08:46
Localitate: SENZOR

Mesaj de vladut mateianu » 17 Dec 2007, 19:54

Exact, solutia rezultata trebuie sa fie fierbinte cand se amesteca cu mixul, se omogenizeaza mult mai bine....
APCR

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Gabriel » 19 Dec 2007, 10:23

Salutare!
Vladut cam ce cantitate de lapte de porumb iti trebuie pentru un kg de mix?Si pretul la voi cit ii la laptele de porumb?
Mersi! :wink:
Fir intins!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 19 Dec 2007, 17:26

E greu de spus exact. De obicei mixul se adauga la cantitatea de lichide pe care o folosesti, nu invers iar cantitatea de mix poate varia in functie de cat de absorbant este. Un mix pe baza de cereale absoarbe mai mult lichid fata de unul pe baza de peste si deci va fi nevoie de o cantitate mai mica sau mai binezis la 1 kg de mix va intra un pic mai mult lichid. Sunt si alti factori care influenteaza direct cantitatea de lapte de porumb, ca de exemplu cat de solubile vrei sa-ti iasa boiliesurile, pentru ca poti sa mai adaugi oua sau apa. Sper ca nu am explicat prea complicat.

Avatar utilizator
vladut mateianu
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 14 Dec 2007, 08:46
Localitate: SENZOR

Mesaj de vladut mateianu » 27 Dec 2007, 23:28

Raspunsul il ai mai sus de la Florentin, iar pretul este 35 ron.
APCR

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Mesaj de arinlupascu » 27 Dec 2007, 23:30

pretul pt ce??? :?: nu am inteles
;)Arin

Avatar utilizator
vasile miclea
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 07 Dec 2007, 22:01
Localitate: Oradea

Mesaj de vasile miclea » 28 Dec 2007, 13:54

arinlupascu scrie:pretul pt ce??? :?: nu am inteles
"laptele de porumb"
@ Vlad ,acest lapte poate fi folosit si intr-o nada folosita pe momitor,ma gindesc sa folosesc acest lapte la concursurile de stationar.

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 28 Dec 2007, 14:12

...si o sa ii zic lu suciu de ce ai avut nada mai buna ca a lui... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :wink: Vine cupa Trabucco...deci poti incerca...Fa 1:1 cu apa, si inmoi Ttx-ul.
Un An Nou fericit si plin de medalii, diplome si cupe!
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
vladut mateianu
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 14 Dec 2007, 08:46
Localitate: SENZOR

Mesaj de vladut mateianu » 28 Dec 2007, 14:29

Bineinteles ca poate fi folosit, este o substanta foarte nutritiva si care are un rol important in solubilitatea nadei .
Atata doar ca este cam scumput..... :roll:
APCR

Avatar utilizator
vasile miclea
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 07 Dec 2007, 22:01
Localitate: Oradea

Mesaj de vasile miclea » 29 Dec 2007, 12:13

kamasan scrie:...si o sa ii zic lu suciu de ce ai avut nada mai buna ca a lui... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :wink: Vine cupa Trabucco...deci poti incerca...Fa 1:1 cu apa, si inmoi Ttx-ul.
Un An Nou fericit si plin de medalii, diplome si cupe!
:cry: :cry: :cry: :shock:

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Gabriel » 03 Ian 2008, 13:38

Salutare!
Pentru bilele solubile trebuie sa folosesti acelasi mix? dar atractanti si digestivi, banuiesc ca nu trbuie si in bilele solubile sau gresesc?
Eu pur si simplu nu le vad rostu in bilele solubile :roll:
Fir intins!

rares1984

Mesaj de rares1984 » 03 Ian 2008, 20:12

Gabriel scrie:Salutare!
Pentru bilele solubile trebuie sa folosesti acelasi mix? dar atractanti si digestivi, banuiesc ca nu trbuie si in bilele solubile sau gresesc?
Eu pur si simplu nu le vad rostu in bilele solubile :roll:
este aceiasi reteta,diferenta la solubile este laptele de porumb in loc de oua.asta se povesteste si mai sus.

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Boilesuri solubile-articol PM

Mesaj de Margescu Romeo » 11 Mar 2008, 21:18

Am si eu o intrebare pentru echipa senzor.Daca vreau sa cumpar boilesuri solubile,se poate prin posta ? Ca la pitesti nu gasesc.

Avatar utilizator
vladut mateianu
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 14 Dec 2007, 08:46
Localitate: SENZOR

Re: Boilesuri solubile-articol PM

Mesaj de vladut mateianu » 12 Mar 2008, 10:37

Bineinteles ! Poti trimite comanda la vladut@senzor-team.ro
APCR

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”