Boiliesuri Fierte+Pelete sau Boiliesuri Solubile

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
GabyM
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 04 Ian 2009, 23:13

Boiliesuri Fierte+Pelete sau Boiliesuri Solubile

Mesaj de GabyM » 11 Feb 2009, 00:32

Este acelasi lucru daca pescuim cu boiliesuri tari+nadit si cu pelete sau daca pescuim cu boiliesuri solubile?
Daca sunt diferente, care sunt acelea?

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: Boiliesuri Fierte+Pelete sau Boiliesuri Solubile

Mesaj de carprom » 11 Feb 2009, 09:14

GabyM scrie:Este acelasi lucru daca pescuim cu boiliesuri tari+nadit si cu pelete sau daca pescuim cu boiliesuri solubile?
Daca sunt diferente, care sunt acelea?
Buna Gabi,
nu am pescuit niciodata cu solubile, dar ma gindesc ca totusi este o diferenta la ceea ce ai scris tu mai sus.
Bilele solubile le poti face din mixul preferat, iar din acelasi mix poti sa-ti faci si cele fierte.
La pellete, sunt doar de citeva feluri Tono,Capsuna,Scopex,Hailbut, Cocos,Cinepa,etc asa ca trebuie sa-ti creezi un mix asemanator.
In general, este acelasi lucru, doar gust miros diferit (varianta Boilis Tari+ Pellete) aici are peletele functia de a aduce pestele mai repede la locul nadit, la varianta a doua o face solubila.
Cred ca intre cele doua variante mai este si timpul de solubilitate, dar asta il poti influenta prin marime (pellete cit si solubila)
Eu recunosc ca nu sunt Fan al Pelletelui, atrage prea mult peste mic, si mai ales platica. Solubile voi incerca sa-mi fac ptr prima data pe joi, si dupa ce le voi incerca, pot sa-mi dau o parere in ceea ce priveste atractia

Sper ca am fost pe intelesul tau
Imagine

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: Boiliesuri Fierte+Pelete sau Boiliesuri Solubile

Mesaj de misu_sipanu » 11 Feb 2009, 17:23

salut-nici eu nu sint un fan al peletelor,le am folosit spartura pe linga boiles la nadit,asta daca te referi la peletele pentru cirlig(tari ori solubile).In schimb boilisurile solubile au un randament mai mare,daca sint folosite pe balta potrivita .Parerea mea e ca boilisul solubil este pt pescarul de crap cum este larva de libelula pt. pescarul de stationar. :-??

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: Boiliesuri Fierte+Pelete sau Boiliesuri Solubile

Mesaj de carprom » 11 Feb 2009, 17:47

Daca nu am citit de solubile, de ma doare capul, dar azi sau maine tre sa ajunga laptele de Porumb ;) tare sunt curios ce va iesii :D
Imagine

Avatar utilizator
marian_oprea
partener
Mesaje: 23
Membru din: 17 Dec 2008, 03:47

Re: Boiliesuri Fierte+Pelete sau Boiliesuri Solubile

Mesaj de marian_oprea » 13 Feb 2009, 03:01

Sunt moduri de pescuit destul de diferite.
Diferentele majore vin in primul rand din ceea ce inseamna boiliesul solubil fata de pelete.

Nivelul de atractie si compozitia boiliesului solubil sunt superioare fata de cele ale peletelor. Boiliesul solubil poate avea aroma, lichide nutritive, extracte naturale, o compozitie identica cu cea a unui boilies normal. Peletele au o compozitie mai simpla si un nivel de atractie sustinut doar de aroma si de fainuri. Este adevarat ca si peletelor li se poate creste nivelul de atractie daca sunt hidratate cu lichide nutritive, dar asta este alta poveste. Valoarea nutritiva a unui boilies solubil este de cele mai multe ori mai ridicata decat cea a peletelor.

O alta diferenta ar putea fi si timpul de dizolvare, pentru ca in Romania ideea de pelete este blocata in jurul diametrului de 6mm (dimensiunea peletelor de CSL normale). La aceasta dimensiune, in functie de modul in care au fost obtinute, peletele au un timp de dizolvare de maxim 1 h si jumatate, la jumatatea timpului mediu de dizolvare al unui boilies solubil. Cu acest timp de dizolvare peletele fac ceea ce ar trebui sa faca, adica sa atraga pestele in zona, fara sa-i ofere nici o sursa de hrana. De aceea, alaturi de pelete se folosesc in nadire seminte si/sau boiliesuri, care reprezinta hrana pestilor. In cazul boiliesuirlor solubile situatia se schimba, pentru ca la un timp de dizolvare de 2-3 ore (vara), daca avem grija sa nadim la intervale regulate, vom avea si o sursa de hrana reala.

Daca decidem sa pescuim doar cu boiliesuri solubile vom avea posibilitatea de a lasa vadul sa se "spele", in cazul in care consideram ca ceva nu merge si trebuie sa abordam o alta strategie.Daca nu vom mai continua sa nadim, in 3 ore boiliesurile vor disparea, iar noi vom putea schimba nada sau locul nadirii, fara a risca sa aglomeram vadul cu nada. Nu acelasi lucru se intampla cand pescuiesti cu pelete si boiliesuri fierte. Peletele vor disparea relativ repede, iar boiliesurile vor continua sa ramana, daca pestii nu le mananca. In mod normal, acest lucru nu este o problema, insa daca timpul de pescuit este limitat sau ne aflam intr-un concurs, atunci devine foarte important.
Eu prefer sa pescuiesc combinand boiliesuri solubile cu fierte, amandoua avand aceeasi reteta la baza.

Sper sa fi fost suficient de clar pentru a-ti face o idee despre diferentele dintre cele doua metode de pescuit.

Avatar utilizator
GabyM
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 04 Ian 2009, 23:13

Re: Boiliesuri Fierte+Pelete sau Boiliesuri Solubile

Mesaj de GabyM » 14 Feb 2009, 15:39

Multumesc frumos pt informatiile primite.
Ah ce soare-i afara, vine ea si primavara, si se pare ca trebuie sa rulam si boiliesuri solubile.

Avatar utilizator
cris71tian72
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 01 Apr 2008, 18:11

Re: Boiliesuri Fierte+Pelete sau Boiliesuri Solubile

Mesaj de cris71tian72 » 16 Feb 2009, 21:19

Am vazut ca magazinul senzor a scos la vinzare boilesuri 1016 si impact de @-) 24 mm stie cineva cu cit au reusit sa mareasca timpul de dizolvare fata de cele de 20 mm.

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”