boiliesuri in curenti puternici

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
yahoo
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 13 Feb 2011, 18:44

boiliesuri in curenti puternici

Mesaj de yahoo » 13 Feb 2011, 19:15

buna !!! >:D< in primul rand vreau sa va aduc la cunostinta ca sunt nou aici... sunt un pusti de 15 ani dar sunt destul de bun pescar si am si eu o dilema in legatura cu pescuitul crapului in ape cu curenti puternici..... locuiesc pe malul bratului borcea bratul e plin de peste si bineinteles de crap.... cum ar trebui sa pescuiesc intr-un loc cu apa de adancime medie (4-7m) si curenti puternici,ce montura ar trebui sa folosesc....si mai ales ce ar trebui sa contina neaparat boiliesurile mele homemade? in curenti ce metoda de nadire ar trebui sa folosesc?....eu cred ca ar fi buna cea cu saculet naditor...sau feederdar(astept si parerea voastra) trebuie mentionat ca nu s-a mai pescuit cu boilies aici deci presupun ca pestele va fi destul de timid dar ...eu cred ca la problema asta solutia ar fi ca pe firul de par sa pun si un bob de porumb in capat........astept parerea voastra prieteni pescari....... :x

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: boiliesuri in curenti puternici

Mesaj de LUCKY » 13 Feb 2011, 23:48

Desi nu am experienta in pescuitul crapului pe ape curgatoare si mai ales pe dunare cu curenti puternici ,faptul ca locuiesti aproape de apa este un avantaj mare datorita faptului ca poti sa-ti formezi un loc unde zilnic sa nadesti cu boiliesuri chiar la 1-2 m de mal( 80 % fierte /20% solubile ) daca curentii sunt puternici bilele trebuie taiate in doua ca curentul sa nu le rostogoleasca.In asemenea locuri unde aproape obligatoriu zilnic (daca se poate chiar la ore exacte) faci nadire ( chiar daca nu o sa pescuiesti ) se folosesc boiliesuri ieftine( rulate acasa ) fara cantitati mari de aroma, fara aminoacizi si alte adaosuri scumpe ,in asemenea campanii se merge pe cantitate si pe constanta in intretinerea locului pentru a obisnui si mai apoi a-l face dependent de hrana gata si usor de procurat pe dl crap ,subliniez inca odata cantitate si nu calitate super premium ca pentru lacuri unde crapul este pescuit intensiv si invatat cu tot felul de bunatati pe care le gaseste in ori ce colti a baltii si umbla mai tot timpul cu burta plina si musca de ici colo cate o bila ademenitoare, constanta in mentinerea locului si exclus folosirea de boilies rotund daca curentul este puternic .La intrebarea ce ar trebui sa contina bilele tale home-made ? dupa parerea mea cea mai ieftina si cea mai eficienta este boiliesul din peleta de purcei de la Purina ex:
    800 gr peleta purcei macinata 3 lei /kg
      200 gr faina de peste NBM Sercaia 4.5 lei /kg
        2 ml aroma de somon nutrabaits 35 lei /100 ml
          8-9 oua
            perseverenta si multa munca .

            Avatar utilizator
            Jogo
            senior
            senior
            Mesaje: 176
            Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
            Localitate: Bucuresti
            Contact:

            Re: boiliesuri in curenti puternici

            Mesaj de Jogo » 14 Feb 2011, 00:48

            Sfatul meu este sa nu pescuiesti cu boilesuri, in 90% din cazuri nu vei prinde nimic.Marea majoritate a pescarilor de pe dunare nadesc si pescuiesc cu mamaliga sau porumb, foloseste asta in avantajul tau, nu ai nevoie de boilesuri complicate, pestele nu este obisnuit la boiles.A fost si un articol scris in Aventuri la Pescuit referitor la nadirea pe Dunare si in delta unde spunea acelas lucru.
            Daca spui ca in zona in care pescuiesti sunt curenti mari, chiar daca tai bilele ele tot nu vor ramane pe locul nadit.
            Atunci cand nadesti cu mamaliga tai-o in forma de discuri de grosimi relativ mici (max 5 cm). Daca vrei sa nadesti cu mixuri, fa bulgari, apoi strange i intr-o carpa, tare--asa obti o comprimare mai buna--apoi aplatizaza i.
            Foarte important, nadeste acolo unde pescuiesti, altfel nadirea va fi total ineficienta, nu nadi la 2 metri de mal ca sa pescuiesti la 100 metri de acesta, nu are rost....sincer.
            Referitor la retete....sunt o multime pe forum, incearca sa dublezi totus cantitatea de aroma din ele.
            Si inca ceva, nu pune doar o boaba de porumb pe firul de par, incearca sa pui 4-5 boabe, asa faci si o selectie mai buna.
            Fir intins !

            Avatar utilizator
            yahoo
            utilizator
            utilizator
            Mesaje: 11
            Membru din: 13 Feb 2011, 18:44

            Re: boiliesuri in curenti puternici

            Mesaj de yahoo » 14 Feb 2011, 18:03

            multumesc de sfaturi voi tine cont de ele ...dar la vara cel putin prin mai :(( ca nu prea musca pestele acum....am uitat sa mentionez ca stau la 100 de metri de apa...chear am avut parte de ceva inundatii dar nu grave...totusi unde locuiesc ..atunci cand apa creste se formeaza printre salcii "raiul oricarui pescar" sunt ff multe specii de pesi cred ca...o sa ma folosesc de nadirea locului pentru rezultate mai bune....dar unde vreu eu sa pescuiesc....solul e pietros si destul de incomod sa merg sa nadesc pana acolo (3km)......si in legatura cu boiliesurile cred ca o sa le fac pe baza de malai si colorant galben...sa nu.l dezvat de clasica mamaliga....si 2-3 boabe de porumb mai tare...ca astea pt consum propriu aduna maruntis si nu sunt eficiente( cad repede din carlig).....multumesc inca odata si sper sa ma pot revansa candva ...:-h fir tensionat rau de tot ;)

            Avatar utilizator
            Jogo
            senior
            senior
            Mesaje: 176
            Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
            Localitate: Bucuresti
            Contact:

            Re: boiliesuri in curenti puternici

            Mesaj de Jogo » 14 Feb 2011, 18:56

            Cel pentru consum uman este cel mai indicat, daca ai un serch pe site sau intri pe blogul meu ai sa gasesti mai multe informatii legate de acest subiect

            gor965
            Site Admin
            Site Admin
            Mesaje: 5455
            Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
            Localitate: Calarasi
            Contact:

            Re: boiliesuri in curenti puternici

            Mesaj de gor965 » 14 Feb 2011, 19:18

            yahoo scrie:..... locuiesc pe malul bratului borcea. bratul e plin de peste si bineinteles de crap....
            Bratul ERA plin de peste , dar tu nu te nascusei pe-atunci ! Acum mai are peste doar cand vin inundatiile mari, de genul celei din 2006 ! De pescuit si nadit cu boilies pe Borcea e extrem de costisitor ! Momentan mai eficiente sunt momelile clasice la crap, respectiv mamaliga si porumbul ! Poti face bile tari din mamaliga si ou si le poti arunca constant in timp intr-un loc fregventat mai des de crap...trebuie sa fie la voi in comuna o groaza de pescari care pescuiesc pe Borcea (nu pe Dunare) care-ti pot indica un loc bun in care sa momesti bine (o groapa, un golf, ceva butuci in apa, un mic anafor). Dupa o perioada poti incerca sa pescuiesti direct cu bile !
            Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

            Imagine

            Avatar utilizator
            yahoo
            utilizator
            utilizator
            Mesaje: 11
            Membru din: 13 Feb 2011, 18:44

            Re: boiliesuri in curenti puternici

            Mesaj de yahoo » 14 Feb 2011, 19:53

            Bratul ERA plin de peste , dar tu nu te nascusei pe-atunci ! Acum mai are peste doar cand vin inundatiile mari, de genul celei din 2006 !
            ........asa e ...ai cat se poate de multa dreptate **== tin minte cum ma duceam cu tata la pescuit cand eram mic (4-5 ani) si el prindea cu treistie si rama carasi si ciortani de ma miram asa mic :)).....apoi cand mam facut mai mare sia luat si el lansete si "scule" calumea si nu mai tin eu minte bine dar a fost o perioada (1-2ani) cand borcea era plin de ciortan mare ...(parca se sparsese crescatorii )...nu mai stiu bine ca eram mic....da atunci prindea oricine cu o rama un bat carlig si celuloza ca pluta :)) (asa dadeam eu) :)) in iarba si prindea peste frumos ...pacat.....mam facut si eu mare acum :)) si nu mai e peste :)) ..:( doar vara asta am mai prins stiuca la pestisor viu cu montura helicopter si la lingurita toamna... pacat se pescuieste excesiv cu setci plase etc..:(( iar pestele a devenit prudent....:(:(:( dar ii multumesc lui dumnezeu ca mam nascut langa apa @-) ...multumesc ca mai facut sami amintesc vremuri frumoase...desi sunt pustan si vremurile astea sun putine..:( fir intins oriunde ai pescui ;)

            Scrie răspuns

            Înapoi la “Boiliesuri”