boiliesuri pentru ebro

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
crismadrid17
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 18 Dec 2013, 00:35

boiliesuri pentru ebro

Mesaj de crismadrid17 » 18 Dec 2013, 01:06

Salutare, peste vreo luna pregatesc o partida de pescuit pe Ebro la somn si as dori sa mi fabric niste boiliesuri solubile pe baza de faina de peste,dar nu am nici o reteta potrivita cerintelor mele (cantitate mare de faina de peste,aroma puternica de ficat probabil)Aici se pescuieste la somn aproape exclusiv cu pelets halibut dar mi ar place sa incerc niste boilisuri ceva mai imbunatatite decit peletii .Mi-ar fi de mare ajutor o reteta buna pentru ca adevarul este ca nu pera stiu de unde sa incep dar toate au un inceput....
Va multumesc.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: boiliesuri pentru ebro

Mesaj de florentiniuga » 18 Dec 2013, 16:10

De ce nu incerci cu belachan? Au dat rezultate foarte bune pe Tancabesti la somn si gasesti la mai multi producatori. Cred ca poti obtine si un pret foarte bun, ca de iarna.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: boiliesuri pentru ebro

Mesaj de darthfather » 18 Dec 2013, 21:37

De la Dinamites Baites,sunt peletele Halibut de 20mm,se gasesc mai rar la aceasta dimensiune ,dar nu imposibil.Sunt si destul de ieftine(cca 19 lei,800gr)si foarte eficiente

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: boiliesuri pentru ebro

Mesaj de Allen Besnovich » 20 Dec 2013, 00:56

Înainte de toate, te sfătuiesc sa eviti folosirea boiliesului pe fir de par la Ebro. Este mult prea cunoscut faptul ca somnul si mai es crapul este deja extrem de obișnuit cu formele conice (tubulare) ale pellet-ului. Iarna sunt ceva șanse pe boilies, intr-o gama de arome cu baza in general pe peste combinat cu arome mai fine, fructe, birdfood, ficat, etc dar totuși reduse, pellet-ul domina.
Pentru capturi rezonabile mai ales pe timp de iarna este indicată montura pe peste viu (interzisă totuși - atenție), trecută cu vederea sau privită mai relaxat in zone precum Sastago sau folosirea vestitei monturi pentru somn pe 3 sau 4 pelleti pe fir de par cu felie de calamar.
Pentru cea din urma este nevoie de o momire anterioară copioasa pe timp de vara,toamna. Pe timp de iarna totuși retineri la momeala, doar apel si mentinere !
C.S. OLTENIA FISHING

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”