boiliesuri proaspete

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
danipa
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 16 Feb 2009, 17:20
Localitate: romania
Contact:

boiliesuri proaspete

Mesaj de danipa » 20 Mai 2010, 20:14

Saluteare !
mi=am facut boiliesuri si le am la uscat de 24 de ore. arata foarte bine si miros foarte bine.sunt puse intr-un sac pt boiliesuri dar nu stiu perioada necesara pt uscare in sac sau dupa o perioada se transera in alt recipient? am nevoie sa le folosesc in weekend ex: le-am facut miercuri seara si vreau sa le folosesc sambata este o problema daca nu le congelez? este neaparata vevoie sa fie dipuite inainte de folosire?
multumesc forumului infopescar !

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: boiliesuri proaspete

Mesaj de Madalin Dirla » 20 Mai 2010, 21:08

danipa scrie:Saluteare !
mi=am facut boiliesuri si le am la uscat de 24 de ore. arata foarte bine si miros foarte bine.sunt puse intr-un sac pt boiliesuri dar nu stiu perioada necesara pt uscare in sac sau dupa o perioada se transera in alt recipient? am nevoie sa le folosesc in weekend ex: le-am facut miercuri seara si vreau sa le folosesc sambata este o problema daca nu le congelez? este neaparata vevoie sa fie dipuite inainte de folosire?
multumesc forumului infopescar !
Salut Dani,sunt tocmai bune de pescuit,important este sa se usuce sa poti si nadi cu ele(ma refer la faptul ca daca nu sunt usacte binisor se pot sparge cand vei nadii cu cobra,ca sa nu se sparga uda cobra dupa cateva bile,te ajuta mult,aluneca mai bine),dar pt. carlig sunt minunate ;) !!
Fire tensinate!!!! ;)

Avatar utilizator
danipa
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 16 Feb 2009, 17:20
Localitate: romania
Contact:

Re: boiliesuri proaspete

Mesaj de danipa » 20 Mai 2010, 21:22

am inteles ! dar cat timp sunt in regula de cand le-am facut si pana sa le arunc in balta?cred ca nu prea mult din moment ce contin oua!
multumesc mult imi esti de mare ajutor! sunt printre primele boiliesuri facute acasa deci o sa mai am nevoie de ajutorul tau si al colegilor.

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: boiliesuri proaspete

Mesaj de Madalin Dirla » 20 Mai 2010, 21:52

daca nu le folosesti repede trebuie sa le bagi la congelator ;)

Avatar utilizator
danipa
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 16 Feb 2009, 17:20
Localitate: romania
Contact:

Re: boiliesuri proaspete

Mesaj de danipa » 20 Mai 2010, 22:06

cam dupa cate ore de uscare trebuiesc bagate la congelator?

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: boiliesuri proaspete

Mesaj de mircea62 » 21 Mai 2010, 13:31

Bilele tari nu este obligatoriu sa le bagi in congelator. Daca le tii in sac la aer nu se intampla nimic rau. Cand le folosesti le poti rehidrata (apa din balta in care poti pune amino, aroma, csl ...). Pe cele care la pui in carlig le poti dip-ui. Cel mai bun dip e chiar partea lichida de la reteta la care mai adaugi putina aroma. Daca le vrei proaspete pentru carlig le poti congela. Te sfatuiesc sa le pui intr-o punga ce se inchide ermetic in care sa mai adaugi cateva picaturi de aroma si acid n-butiric. ;) Cand vrei sa le folosesti le scoti in ziua respectiva din congelator si le lasi in punga sa se dezghete (vor absorbi aroma si acidul!). Fa pungi cam cat iti trebuie la o partitada pt. ca odata decongelate nu le mai poti recongela.
Fire intinse!

Avatar utilizator
danipa
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 16 Feb 2009, 17:20
Localitate: romania
Contact:

Re: boiliesuri proaspete

Mesaj de danipa » 21 Mai 2010, 22:10

merg maine sa le testez,sunt sigur ca voi avea rezultate bune.
Madalin007 am citit in rubrica vanzari si am vazut ca erai interesat de niste bog bite runner.ce ai facut le-ai cumparat?daca da vreau sa stiu parerea ta despre ele.
fire intinse weekendul asta si vorbim dupa !

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: boiliesuri proaspete

Mesaj de Madalin Dirla » 21 Mai 2010, 22:45

Dani,
eu le-am achizitionat si sunt foarte multumit de ele,acum trebuie sa le invat sa prinda si peste :D !!
Fire intinse!!

Avatar utilizator
danipa
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 16 Feb 2009, 17:20
Localitate: romania
Contact:

Re: boiliesuri proaspete

Mesaj de danipa » 24 Mai 2010, 19:21

ce fel de plumb momitor folosesti madalin? eu folosesc culisant normal cu tija si lungimea firului undeva la vreo70-80cm. am avut 2 rateuri mari,dupa intepatura i-am pierdut pe amandoi. care e cauza?

Avatar utilizator
costyxxlbt
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 13 Iun 2010, 08:04

Re: boiliesuri proaspete

Mesaj de costyxxlbt » 13 Iun 2010, 08:32

Buna.Sper sa pot ajuta si eu cu mica mea experienta de 40 de ani pe balti.IATA O RETETA de boilesuri super ce a dat mereu roade chiar si in perioade mai rele.
4 linguri de gris
4 linguri de faina de grau
1 punguta intaritor frisca
4 linguri miere de albine
10 linguri de faina de porumb
1 lingura ulei de soia sau canepa.
1 pliculet zahar vanilat.
PREPARARE: se amesteca totul bine intr-un vas bine adaugand apa pana continutul este semi moale si se lasa sa se odihneasca 30 de minute.Se pune continutul intr-o pungulita care se inchide ermetic .Intrun vas se pune apa la fiert si cand da in clocot se da drumul pungutei.Se fierbe 15 minute pe o parte si 15 pe cealalta fara a sparge punguta la intors.Se scoate punguta si se desface lasand continutul sa se raceasca 15 minute dupa care se trece la modelarea boilesurilor propriuzise cu masina sau manual.Boilesurile sar de la pamant 5-10 cm cand sant bune.Se pot folosi dupa 24 de ore cu rezultate surpriza.De asemenea si pot prepara si tine la congelator.Atentie nu se recongeleaza.Este meticulos,necesita timp,dar MERITA.Da foarte bune rezultate la CRAP,CARAS,MREANA,TEN.Va doresc o zi in care sa ma pomeniti.La noi se spune: c***t LA SAC in loc de noroc sau un DRILL cu orgasm.Ozi buna. :!!

Avatar utilizator
danipa
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 16 Feb 2009, 17:20
Localitate: romania
Contact:

Re: boiliesuri proaspete

Mesaj de danipa » 20 Iun 2010, 21:39

Salut si multumesc frumos pt reteata ta,dar tu nu pui ou in aluat?

Avatar utilizator
dami21
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 21 Iun 2009, 17:38

Re: boiliesuri proaspete

Mesaj de dami21 » 14 Feb 2011, 21:22

punguta aia nu se topeste

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”