calcul parte lichida pt mixuri

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ravensun
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 28 Feb 2008, 15:08
Localitate: Bucuresti

calcul parte lichida pt mixuri

Mesaj de Ravensun » 08 Aug 2008, 15:45

Buna ziua
Pt 1 kilogram de mix cat sirop de porumb se foloseste si cu cata apa se dilueaza? Exista o legatura intre cantitatea de sirop folosita si mix? Ce se intampla daca supradozez si anume fac concentratia mai vascoasa si ce se intampla daca scad vascozitatea si pun apa mai multa?

Pt arome, aditivi am concetratiile de la producatori si acolo nu e problema insa la sirop de porumb nu am gasit informatia.

Am mai intrebat si pe alt forum la fel tocmai ca sa a vad mai multe pareri.
Multumesc si astept raspuns va rog
(Dle Iuga intru 2 saptamani in concediu si o sa fac bile dupa mixurile prezentate de dvs si o sa testez direct cu laptele de porumb facut de George)

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: calcul parte lichida pt mixuri

Mesaj de cristea radu » 08 Aug 2008, 16:01

pt. 3 kg de mix 0,5l de sirop si 0,5 l apa.daca pui mai mult sirop timpul de solubiltate al bilelor creste

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: calcul parte lichida pt mixuri

Mesaj de george-alexandru » 08 Aug 2008, 18:30

teoretic diluare siropului se face in parte egala cu apa,supradozarea siropului nu face nimic altceva decat creste un pic timpul de solubilitate,face mixul mai lipicios si bila isi va pastra mai mult timp fragezimea .cantiatea de parte lichida difere un pic de la mix la mix,nu toate absorb aceeiasi cantitate.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: calcul parte lichida pt mixuri

Mesaj de iulian petre » 09 Aug 2008, 18:43

"normal" se face 250 "lapte porumb " cu 250 ml. apa la 1 kg de mix dar daca e "produs GEORGE" merge 200 ml. lapte cu 300 ml apa.... dar conteza si ce mai adaugi in partea lichida ;;CSL,ATRACT NATURAL,AMINO PPC etc

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”