CUM STIU CARE SUNT CANTITATILE CORECTE PT MIX

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

CUM STIU CARE SUNT CANTITATILE CORECTE PT MIX

Mesaj de claufishi » 08 Dec 2010, 13:20

stimati pescari de crap si in special la boilies

va rog mult sa imi explicati , cei care stiti , cum imi pot da seama care sunt cantitatile optime/corecte din fiecare ingredient pentru realizarea unui mix de boilies?
doresc acest lucru pentru a nu mai cumpara mixuri gata preparate si pentru a avea satisfactia eficientei unui boilies cu adevarat home made.
am vazut pe acest forum multe retete de mix oferite cu diverse cantitati de ingrediente de la autor la autor sau chiar ceva de genul:- ar fi bine sa pun 100 g de x, 50 g de y, 150 g de z, etc?
Raspuns:- mai bine pui doar 80 g de x
sau
- 150 g de z e prea mult etc.
CINE DORESTE SA ELUCIDEZE ACEASTA NELAMURIRE A MEA IL ROG SA INTERVINA CU RASPUNSURI.
VA MULTUMESC. **==
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
Lazar Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 20 Feb 2010, 16:05
Localitate: Giurgiu

Re: CUM STIU CARE SUNT CANTITATILE CORECTE PT MIX

Mesaj de Lazar Mihai » 08 Dec 2010, 13:41

Ca sa putem sa iti raspundem , afiseaza reteta de mix , stiu eu daca pui hering sau predigerata ? daca pui faina de carne , soia , clo , faina alune , etc ??
Fratilor inainte sa postati, verificati acordul subiectului cu predicatul , cu cati de "i" se scrie un cuvant (mai ales la sfarsitul lui), si unde se pune cratima si unde nu (-) .

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: CUM STIU CARE SUNT CANTITATILE CORECTE PT MIX

Mesaj de claufishi » 08 Dec 2010, 15:17

Multumesc oricum D-le MIHAI dar la altceva ma refeream.
imi cer scuze in caz ca nu este evident din text dar intrebarea este la modul general si doresc sa imi explicati si mie cum trebuie procedat pentru a alege cantitatile ingredientelor pt mix , de unde stiu cat trebuie/este optim sa folosec din fiecare. nu am niste ingrediente anume deci nu doresc sa imi spuna cineva : pune din aceea atat , din aceea mai putin......... in acest caz scriam ingredientele si asteptam opinii legate de cantitate din fiecare.
cred ca nu se aleg cantitatile dupa ureche ci probabil sau sigur exista un algoritm sau ceva reguli de baza cu referire la cantitatile necesare din fiecare ingredient de baza(in afara celor care au imprimata pe eticheta cantitatea optima sau recomandata de producator). de exemplu de unde stiu cate g de seminte de pasarele de colivie sa pun sau cate g de faina de g sau faina de peste(ca nu toate au doze recomandate mai ales cea varsata) si alte fainuri care pot fi cumparete si din alte locuri decat magazine de pescuit.

VA MULTUMESC **==
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: CUM STIU CARE SUNT CANTITATILE CORECTE PT MIX

Mesaj de pharaoh » 08 Dec 2010, 16:00

Iti recomand un articol care ar trebui sa te lamureasca vis-a-vis de problema asta:
http://www.carpnews.ro/index.php?action ... p=articole
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
mariusangler
senior
senior
Mesaje: 188
Membru din: 02 Dec 2008, 12:31

Re: CUM STIU CARE SUNT CANTITATILE CORECTE PT MIX

Mesaj de mariusangler » 11 Dec 2010, 14:18

[quote="claufishi"]stimati pescari de crap si in special la boilies

va rog mult sa imi explicati , cei care stiti , cum imi pot da seama care sunt cantitatile optime/corecte din fiecare ingredient pentru realizarea unui mix de boilies?
doresc acest lucru pentru a nu mai cumpara mixuri gata preparate si pentru a avea satisfactia eficientei unui boilies cu adevarat home made.
am vazut pe acest forum multe retete de mix oferite cu diverse cantitati de ingrediente de la autor la autor sau chiar ceva de genul:- ar fi bine sa pun 100 g de x, 50 g de y, 150 g de z, etc?
Raspuns:- mai bine pui doar 80 g de x
sau
- 150 g de z e prea mult etc.
CINE DORESTE SA ELUCIDEZE ACEASTA NELAMURIRE A MEA IL ROG SA INTERVINA CU RASPUNSURI.


VA MULTUMESC.


Ai aici un ghid util,cu toate ingredientele de mix,caracteristicele lor si modul de folosire.Intrand pe fiecare in parte,vei gasi si dozajele recomandate de producator.

http://www.bigfish.ro/info-util/cc-moor ... hnice.html

Un exemplu faina de peste LT 94

http://www.bigfish.ro/producatori/cc-mo ... ature.html


Citeste atent recomadarile si vei reusi sa intelegi modul de constructie al unui mix,daca doresti sa ti-l faci singur.Bafta.
Team Select Baits Romania

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: CUM STIU CARE SUNT CANTITATILE CORECTE PT MIX

Mesaj de claufishi » 11 Dec 2010, 14:51

multumesc de informatie celor care au intervenit



**==
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”