Diferenta intre fishmeal si birdfood!!!!!!!

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Diferenta intre fishmeal si birdfood!!!!!!!

Mesaj de tonny » 17 Mar 2010, 23:40

Astept pe cei priceputi sa ma lamureasca si pe mine.Am cat de cat o idee,dar vreau mai multe informatii.Stima

Avatar utilizator
Thepsis
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 30 Iun 2009, 23:11
Localitate: Bucuresti

Re: Diferenta intre fishmeal si birdfood!!!!!!!

Mesaj de Thepsis » 18 Mar 2010, 02:12

Nu sunt foarte priceput, insa...

Fishmeal : mix alcatuit din fainuri de peste.
Birdfood : mix alcatuit din fainuri cerealiere.

Stima..
ET SI OMNES, SED NON EGO

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: Diferenta intre fishmeal si birdfood!!!!!!!

Mesaj de LUCKY » 18 Mar 2010, 10:40

Birdfood = mancare pentru pasari, se clasifica in doua tipuri : (1)seminte (2) hrana preparata
    Semintele eu le clasific in ( 1)seminte oleaginoase (2) cereale (3) seminte marunte pentru pasari de colivie
      hrana preparata sunt : megablendurile,nectarblenduri,PTX care sunt in general diferite tipuri de biscuiti cu ou ,vitamine ,minerale destinate pasarilor de colivie ,tot in aceasta categorie intra si CLO si robin red
        Diferanta dintre birdfood si fishmeal ?... se pot scrie multe despre ele dar principalele diferente constau in faptul ca birdfood-urile sunt cu continut redus de proteine si aminoacizi esentiali pe termen lung pierd teren in fata unui fishmeal dar " inobilate" cu proteine lactice , vegetale sau chiar de peste pot fi eficiente.Sursele principale de proteine din furajele din zootehnie sunt SROTURILE care sunt "birdfooduri" oleaginoase din care sa extras uleiul si care contin cantitati mari de proteine ,srotul de soia 42% rapita 38% floarea soarelui 32% .Pe ape unde stacheta calitatii hranei inca nu a fost ridicat foarte tare boiliesurile cu sroturi combinate cu fainuri cerealiere+ seminte marunte macinate grosier cu putina aroma este peste mamaliga si prin simplul fapt ca are si cel putin 4-5 oua in compozitie.

        Avatar utilizator
        STAN MIHAI
        membru activ
        membru activ
        Mesaje: 105
        Membru din: 08 Ian 2008, 21:06
        Localitate: SATU MARE

        Re: Diferenta intre fishmeal si birdfood!!!!!!!

        Mesaj de STAN MIHAI » 18 Mar 2010, 10:43

        gasesti aici pe forum destule explicatii dar, daca nu ai rabdare sa cauti pe forum, a scris Bogdan Dragan un articol, in AVP din Martie 2010 ,zic eu pe intelesul tuturor .
        Imagine

        Avatar utilizator
        tonny
        senior
        senior
        Mesaje: 301
        Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

        Re: Diferenta intre fishmeal si birdfood!!!!!!!

        Mesaj de tonny » 18 Mar 2010, 12:28

        Multumesc pt. lamurire si ce vreau sa spun este ca am citit destul de mult pe forumul asta,dar asta nu ma opreste sa deschid un topic si sa ating exact ceea ce ma intereseaza in mod special.Stima
        STAN MIHAI scrie:gasesti aici pe forum destule explicatii dar, daca nu ai rabdare sa cauti pe forum, a scris Bogdan Dragan un articol, in AVP din Martie 2010 ,zic eu pe intelesul tuturor .

        Avatar utilizator
        tonny
        senior
        senior
        Mesaje: 301
        Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

        Re: Diferenta intre fishmeal si birdfood!!!!!!!

        Mesaj de tonny » 18 Mar 2010, 12:33

        Lukcy u ce zici,pe o balta nepescuita pana acum cu boiles dar cu potential de peste mare este bine sa pescuiesc oare cu doua tipuri de boilesuri home made cu care o sa si momesc? As vrea sa fac o combinatie intre birdfood si proteina lactica cu aroma de fructe si cealalta reteta numai pe fishmeal-uri fara altceva cu extracte si esente naturale foarte condimentate.Astept un sfat de la tine.Stima

        Avatar utilizator
        LUCKY
        senior
        senior
        Mesaje: 182
        Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

        Re: Diferenta intre fishmeal si birdfood!!!!!!!

        Mesaj de LUCKY » 18 Mar 2010, 14:21

        Pe ape unde crapul nu cunoaste boiliesul problema cea mai mare e invatarea lui sa aiba incredere in a gusta din ele si sa o si accepte ca hrana completa , usor de procurat pe care se poate baza aproape zilnic pentru acest lucru e necesar sa momesti regulat un loc care are potential si daca se poate sa fie mai tot timpul liber mai bine zis "nebatut" linistit unde in prima faza poti nadi o suprafata mai mare cu cantitati moderate de seminte preparate ,pastura( mix din care ulterior vei face boilies ) bile solubile si fierte (cele fierte de diametre mici 14,16) treptat reduci suprafata ,elimini semintele,pastura,si solubilele si maresti doza de bile fierte prin care mai strecori si boilies cu diametre mai mari care treptat iau locul celor mici (te opresti la diametre care nu mai sunt consumate de caras,platica )daca incepi sa prinzi crap mic fi sigur si cei mari vor urma daca ai rabdare.Toate astea cum am mai spus in articolul pentru concursul InfoPescar nu se intimpla de azi pe maine e nevoie de timp,rabdare si ceva bani dar cind dai de ei si esti singurul care stie locul efortul va fi rasplatit dar orcum nu va trece mult timp si secretul se va afla si locul va fi facut praf si tandari .Toate astea le spun din propria experienta si spun sincer ca daca e vorba de un lac mic NU MERITA pe ape mari unde poti pastra scretul mai mult timp merita incercat.Intretinerea regulata cu hrana a unui loc stabil fie ea si cu hrana mai putin sofisticata este mai eficient decat sa pescuiesti cu boilies superfinisat 2-3 ori pe luna pe locuri diferite la fiecare partida (un unchi de-al meu avand in spatele gradinii apa x mentine locul nadit cu gainat si fecale de la porci la numai 2-3 m de mal nu prinde crapi mari dar nu ii lipseste niciodata pestele de pe masa ,caras,platica ,ciortan)Un astfel de loc poate fi mentinut cu boilies facut din pelete ,mancare pentru cani transformat in bile(pentru ca mai toate sunt flotante)sau un boilies facut din sroturi ,seminte,si putina aroma.

        Avatar utilizator
        tonny
        senior
        senior
        Mesaje: 301
        Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

        Re: Diferenta intre fishmeal si birdfood!!!!!!!

        Mesaj de tonny » 18 Mar 2010, 20:35

        Iti multumesc pentru raspuns si eu sper ca sa tina secretul mai mult deoarece este un lac de dimensiuni mai mari si cu peste frumos.Problema cea mai dureroasa este ce degeaba mumesc un loc si data viitoare cand o sa merg la pescuit o sa fie ocupat.De aceea cred ca o sa-mi propun 3 lucuri pe acel lac unde o sa nadesc,si asa vrea ca sa nadesc la o distanta apreciabila la care altii sa nu poate ajunge,ma gandesc ca in felul asta o sa tin pestele in locurile nadit de mine si la mare distanta de altii.Cred ca odata ce incep sa guste boilesurile facute si oferite de mine indiferent de locul ales pe lac ei vor simtii atractia lor si se vor oprii pe vadul meu,asa sper eu.Oricum nu voi pescui doar cu boiles deoarece sunt constient ca nu voi prinde primele partide mai nimik dar la fiecare partida o sa nadesc cu aceelasi tip de boiles si dupa cateva saptamani sau chiar doua luni o sa incerc numai pe bile,fara altceva sa vad daca au dat rezultate.Ce arome imi sugerezi pe mixul de birdfood si pe cel de fishmeal pe aceasta balta.Nu stiu de ce dar simt ca tre sa merg pe mana ta,pari un om experimentat.Multumesc

        Avatar utilizator
        LUCKY
        senior
        senior
        Mesaje: 182
        Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

        Re: Diferenta intre fishmeal si birdfood!!!!!!!

        Mesaj de LUCKY » 18 Mar 2010, 21:30

        A mentine "activ" trei vaduri in diferite zone a lacului este destul de greu si necesita mai multa nada, nadirea la distanta daca nu este permisa folosirea barcilor sau a navomodelelor te munceste ca pe negrii de pe plantatii #:-S In cea ce priveste aromele in ultimi ani nu prea am folosit doar o singura aroma ci combinatii de arome ,daca reusesti cum am mai spus sa intretii regulat din 2-2 zile vadul poti folosi un singur tip de boilies cu o combinatie de arome fructe/peste si acesta doar 1/2 dozajul maxim recomandat .Combinatii prinzatoare de arome sunt squid &octupus cu capsuna sau afina sau somon cu afina in cazul acesta aroma nu prea conteaza este doar pentru a recunoaste boiliesul ( hrana)pe care sa obisnuit sa o gaseasca in acelas loc zilnic . Nu ar fi indicat sa pescuiesti vadul din primele zile de nadire e important ca zona sa fie linistita si nederanjata pana prind curaj in a gusta din ele ca dupa acea devin dependenti de hrana oferita pe tava .

        Avatar utilizator
        tonny
        senior
        senior
        Mesaje: 301
        Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

        Re: Diferenta intre fishmeal si birdfood!!!!!!!

        Mesaj de tonny » 19 Mar 2010, 08:45

        Multumesc inca odata Lucky si vreau sa precizez ca balta nu se pescuieste si pe timp de noapte si atunci imi v-a fii greu sa prind intotdeauna aceelasi loc pe balta,si deaia as fii optat pt.3 vaduri sa le nadesc in functie de cum le voi gasi libere,neocupate de alti pescari.La varianta cu squid&octopus m-am gandit si eu.Ce zici oare mai bine sa ma axez pe o reteta simpla in prima faza ca sa invat pestele cu aroma,ceva combinatie intre gris.malai,srot de soia,putin vitamelo si seminte de paserele+aroma si aminoacizi.Oare daca vreau sa adaug si betaina praf mai bine trec boilesurile direct scoase de la fiert prin praful de betaina,este mai eficient sa nu-si piarda calitatile in fierbere?Daca as pune si 100 gr de faina de peste predigerata langa cele mai sus mentionate ar fii bine sau nu?Multumesc anticipat.

        Avatar utilizator
        LUCKY
        senior
        senior
        Mesaje: 182
        Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

        Re: Diferenta intre fishmeal si birdfood!!!!!!!

        Mesaj de LUCKY » 19 Mar 2010, 09:56

        Daca balta nu e pescuita cu boilies nu cred ca cineva foloseste mamaliga sau alte grundbaituri in cantitati semnificative si regulat in acelas loc ca sa concureze cu "amestecul tau" (pana la urma boiliesul este un amestec de ingrediente)dintre ingredientele enumerate toate sunt bune dar nu recomand dozarea malaiului si mai ales a semintelor pentru pasarele in doze mari 400-500gr/kg folosirea faini predigerate de peste va complecta profilul aminoacidic deficitar al ingredientelor ca soia,gris,malai,seminte si va oferi o amprenta olfactiva aparte mai greu de imitat ,aroma de squid&octupus este una din cele mai scumpe arome dar s-a dovedit ca este o aroma care prinde aproape pe ori ce apa combinat cu o aroma de fructe ( capsuna sau afina ) este si pe placul crapilor mici .Mai repet inca odata pe campani lungi de nadire( intretinere vad) nu e necesar folosirea de multa aroma, mai degraba a-si investi o parte din suma pentru aroma in 50gr faina de drojdie sau intr-un premix vitamino-mineral.

        Avatar utilizator
        LUCKY
        senior
        senior
        Mesaje: 182
        Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

        Re: Diferenta intre fishmeal si birdfood!!!!!!!

        Mesaj de LUCKY » 19 Mar 2010, 11:04

        In cazul in care vrei sa folosesti betaina, in boiliesuri fierte e mai eficient daca folosim betaina atat in partea lichida cat si presarat dupa fierbere ,sa nu fie prea costisitor poti impartii cantitatea recomandata in doua .

        Avatar utilizator
        tonny
        senior
        senior
        Mesaje: 301
        Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

        Re: Diferenta intre fishmeal si birdfood!!!!!!!

        Mesaj de tonny » 19 Mar 2010, 11:23

        Am inteles ce mi-ai spus si am bagat la cap,in cazul malaiului nu am de gand sa pun mai mult de 100 gr sir seminte pt.pasarele doar vre 50-80 gr asa pt dispersie mai buna,iar indrumarea catre faina de drojdie este foarte buna,intrebarea mea este daca as folosii un tip de drojdie ce se foloseste la prepararea berii :-?? ar fii de efect.Stima

        Avatar utilizator
        LUCKY
        senior
        senior
        Mesaje: 182
        Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

        Re: Diferenta intre fishmeal si birdfood!!!!!!!

        Mesaj de LUCKY » 19 Mar 2010, 15:58

        Daca nu ma insel drojdia de bere e acelas ca drojdia de panificatie nu am folosit asa ceva ,am surse la un FNC care ma ajuta sa fac rost contra cost la preturi corecte de drojdie furajera , betafin ( un tip de betaina)faina de peste, L lisina ,metioina,cisteina,premixuri minerale,proteina din orez,inlocuitor de faina de peste,srot de soia,srot de rapita,full fat soia, etc ,dar ma costa in plus si ceva bile brici cu GLM >:P

        Avatar utilizator
        tonny
        senior
        senior
        Mesaje: 301
        Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

        Re: Diferenta intre fishmeal si birdfood!!!!!!!

        Mesaj de tonny » 19 Mar 2010, 20:26

        Ok mersi de sfaturi,sper sa le si pot pune in practica.Deja se anunta caldura si mai trebuie sa-mi iau alt echipament de crap si dupaia o sa investesc in bile.Stima

        Scrie răspuns

        Înapoi la “Boiliesuri”