INGREDIENTE NECONVENTIONALE IN BOILIES

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

INGREDIENTE NECONVENTIONALE IN BOILIES

Mesaj de LUCKY » 06 Feb 2011, 14:10

De ceva timp ma tot sfatuiesc cu cei cunoscatori in privinta folosiri de ingrediente crude in boilies si aici ma gandesc la ,ficat ,icre,carne de scoica,fructe de mare ,etc ,pare o nebunie dar rau nu poate face ,astept parerea celor care poate deja au incercat asa ceva sau chiar au cunostinte in domeniu, o prima caracteristica a acestora este ca sunt :naturale ,mai ieftine ca cele praf ,se pot procura proaspete .

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: INGREDIENTE NECONVENTIONALE IN BOILIES

Mesaj de Jogo » 06 Feb 2011, 22:54

Eu am incercat cu ficat. L-am bagat in blender impreuna cu ouale.
Rezultate bunicele insa am facut doar 1 kg si nu am avut cum sa le testez pe mai multe balti.

Avatar utilizator
mazare
Veteran
Veteran
Mesaje: 523
Membru din: 10 Noi 2010, 21:06
Localitate: BRASOV

Re: INGREDIENTE NECONVENTIONALE IN BOILIES

Mesaj de mazare » 07 Feb 2011, 00:56

cred ca ar fi bune dar ma gandesc oare nu se stica pana sa apuci sa le usuci? :-??
chiar am avut odiscutie cu cineva care spunea ca un cunoscut de-al sau baga fructe de mare in bile dar nu stiu de rezultate dak aflu ceva o sa va anunt ---<><
Succesul nu este cheia fericirii. Fericirea este cheia succesului. Daca iti place ce faci,vei avea succes

MUNTEANU BOGDAN
***CAMPION NATIONAL 2012 ***
***CAMPION NAȚIONAL 2017***
**CC CORBU**

Avatar utilizator
florinw
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 23 Dec 2007, 12:50

Re: INGREDIENTE NECONVENTIONALE IN BOILIES

Mesaj de florinw » 16 Feb 2011, 21:59

bobo_pescar scrie:cred ca ar fi bune dar ma gandesc oare nu se stica pana sa apuci sa le usuci? :-??
chiar am avut odiscutie cu cineva care spunea ca un cunoscut de-al sau baga fructe de mare in bile dar nu stiu de rezultate dak aflu ceva o sa va anunt ---<><
exista faina de fructe.exemplu bana
http://www.querfood.de/Mehle-Backzutate ... ::353.html
un ingredient mai ciudat dar cu rezultate f bune am folosit faina de usturoi.
specific faina (e o pudra f fina) nu granulat) este solubila,atractor natural,f ieftin (cca 4 euro kg)

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: INGREDIENTE NECONVENTIONALE IN BOILIES

Mesaj de Jogo » 17 Feb 2011, 14:10

bobo_pescar scrie:cred ca ar fi bune dar ma gandesc oare nu se stica pana sa apuci sa le usuci? :-??
chiar am avut odiscutie cu cineva care spunea ca un cunoscut de-al sau baga fructe de mare in bile dar nu stiu de rezultate dak aflu ceva o sa va anunt ---<><

Nu trebuie neaparat sa le usuci, pe poti pune asa cum sunt. Important este sa "calibrezi" bine raporturile de lichide, asta pentru a nu-ti iesi pasta prea moale.

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: INGREDIENTE NECONVENTIONALE IN BOILIES

Mesaj de claufishi » 21 Feb 2011, 13:20

Jogo scrie:
bobo_pescar scrie:cred ca ar fi bune dar ma gandesc oare nu se stica pana sa apuci sa le usuci? :-??
chiar am avut odiscutie cu cineva care spunea ca un cunoscut de-al sau baga fructe de mare in bile dar nu stiu de rezultate dak aflu ceva o sa va anunt ---<><

Nu trebuie neaparat sa le usuci, pe poti pune asa cum sunt. Important este sa "calibrezi" bine raporturile de lichide, asta pentru a nu-ti iesi pasta prea moale.
Cred ca mai degraba bobo_pescar se referea la uscatul bilelor ca in topic se discuta de utilizarea directa a produselor respective crude fara a mai fi uscate ulterior ca astfel ajungem tot la utilizarea fainurilor.

Este o idee foarte buna insa bilele sigur nu vor rezista fara sa se altereze . Uscarea produselor respective si apoi convertirea acestora in fainuri este in sine un proces menit sa conserve pe o perioada de timp. Parerea mea.........

FIR "INCINS" **==
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: INGREDIENTE NECONVENTIONALE IN BOILIES

Mesaj de Jogo » 21 Feb 2011, 14:09

claufishi scrie:
Jogo scrie:
bobo_pescar scrie:cred ca ar fi bune dar ma gandesc oare nu se stica pana sa apuci sa le usuci? :-??
chiar am avut odiscutie cu cineva care spunea ca un cunoscut de-al sau baga fructe de mare in bile dar nu stiu de rezultate dak aflu ceva o sa va anunt ---<><

Nu trebuie neaparat sa le usuci, pe poti pune asa cum sunt. Important este sa "calibrezi" bine raporturile de lichide, asta pentru a nu-ti iesi pasta prea moale.
Cred ca mai degraba bobo_pescar se referea la uscatul bilelor ca in topic se discuta de utilizarea directa a produselor respective crude fara a mai fi uscate ulterior ca astfel ajungem tot la utilizarea fainurilor.

Este o idee foarte buna insa bilele sigur nu vor rezista fara sa se altereze . Uscarea produselor respective si apoi convertirea acestora in fainuri este in sine un proces menit sa conserve pe o perioada de timp. Parerea mea.........

FIR "INCINS" **==
Corect, asta in cazul in care raman fainuri. In momentul in care le-ai hidratat si le-ai bagat in boilesuri situatia este aceaeas.
De ex faina de sange. Este sange uzcat si macinat, dar in momentul in care ii adaugi apa, revine la forma initiala si se altereaza lafel de repede

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: INGREDIENTE NECONVENTIONALE IN BOILIES

Mesaj de claufishi » 21 Feb 2011, 14:39

Este o idee foarte buna insa bilele sigur nu vor rezista fara sa se altereze . Uscarea produselor respective si apoi convertirea acestora in fainuri este in sine un proces menit sa conserve pe o perioada de timp. Parerea mea.........

FIR "INCINS" **==[/quote]

Corect, asta in cazul in care raman fainuri. In momentul in care le-ai hidratat si le-ai bagat in boilesuri situatia este aceaeas.
De ex faina de sange. Este sange uzcat si macinat, dar in momentul in care ii adaugi apa, revine la forma initiala si se altereaza lafel de repede[/quote]

Chiar daca uscarea presupune deshidratare iar daca adaugi ulterior peste faina respectiva apa realizezi procesul opus si anume rehidratarea , nu este chiar acelasi lucru , majoritatea compusilor chimici in special organici isi modifica structura (prin uscare) , multi dintre ei prin procese plastice(ireversibile) care nu mai revin prin rehidratare ; Compusii care mentin omogenitatea si integritatea structurala initiala se pierd in mare si ei. Probabil ca forma va semana cu cea initiala dar nici aceasta in totalitate.

Tocmai din aceasta cauza produsele respective se conditioneaza sub forma de fainuri pentru a le asigura conservabilitatea.

FIR "INCINS" **==
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: INGREDIENTE NECONVENTIONALE IN BOILIES

Mesaj de Jogo » 21 Feb 2011, 15:51

claufishi scrie:Este o idee foarte buna insa bilele sigur nu vor rezista fara sa se altereze . Uscarea produselor respective si apoi convertirea acestora in fainuri este in sine un proces menit sa conserve pe o perioada de timp. Parerea mea.........

FIR "INCINS" **==
Jogo scrie:Corect, asta in cazul in care raman fainuri. In momentul in care le-ai hidratat si le-ai bagat in boilesuri situatia este aceaeas.
De ex faina de sange. Este sange uzcat si macinat, dar in momentul in care ii adaugi apa, revine la forma initiala si se altereaza lafel de repede
claufishi scrie:Chiar daca uscarea presupune deshidratare iar daca adaugi ulterior peste faina respectiva apa realizezi procesul opus si anume rehidratarea , nu este chiar acelasi lucru , majoritatea compusilor chimici in special organici isi modifica structura (prin uscare) , multi dintre ei prin procese plastice(ireversibile) care nu mai revin prin rehidratare ; Compusii care mentin omogenitatea si integritatea structurala initiala se pierd in mare si ei. Probabil ca forma va semana cu cea initiala dar nici aceasta in totalitate.

Tocmai din aceasta cauza produsele respective se conditioneaza sub forma de fainuri pentru a le asigura conservabilitatea.

FIR "INCINS" **==
Pentru a le asigura "conservabilitatea" doar in stare solida.
Daca rehidratezi, termenul de valabilitate este acelas. Iti spun asta pentru ca am facut ceva experimente de genul acesta. Fie ca adaugi sange lichid sau faina de sange, fie ca adaug ficat lichid sau faina de ficat, fie ca adaugi fructe sau faina de fructe, perioada de valabilitate este aceeas, insa, atractia este mai sporita cand adaugi ingrediente in stare lichida. Singurul inconvenient atunci cand adaugi ingrediente lichide este ca nu mai poti adauga acelas nr de oua. De ex daca dai in blender 300 g de ficat, vor rezulta 300 g de lichid, poti adauga maxim 1 ou, fapt ce-i creste solubilitatea si te chinui chiar si la fierbere.
Cea mai buna obtiune este sa usuci ingredientele lichide un timp relativ scurt, la o temperatura de 10-13 grade pentru a elimina o parte din apa,de ex le poti usca la gura spliterului, chiar daca aerul este rece, resuseste sa elimine o mare parte din lichid, lichid de care practic nu ai nevoie, apoi sa le adaugi in mix, in felul acesta poti completa mixul cu mai multe oua si implicit vei obtie un boiles mai bine legat.

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: INGREDIENTE NECONVENTIONALE IN BOILIES

Mesaj de LUCKY » 21 Feb 2011, 21:26

Faptul ca nr de oua scade chiar si la zero din cauza lichidului continut de ingredientele crude nu inseamna ca nu poate fi rulat si fiert , cu ajutorul oului praf sau al gelului de zer se pot face minuni dar daca ne apucam sa folosim din aceste ingrediente iarasi economia pe care am vrut sa o fac la fainuri si extracte de genul ,ficat ,scoica ,creveti ,icre ,se duce pe oul praf si gelul de zer .Varianta uscarii lor e un fel de "invartire in jurul cozii " .Eu m-am gandit ca ficatul si scoica este cel care contine cele mai mari % de lichid celelalte nu cred ca ar afecta tare partea lichida daca se folosesc 100-200 gr /kg ,in cazul ficatului si al scoicilor o fierbere ( ca in cazul pegatirii caltabosului ) si o tocare ar fi cea mai buna solutie dar prin fierbere se pierde 40-50 % din valoarea nutritiva iar dupa ce le rulam iarasi le mai fierbem inca odata ,cam prea multe fierberi ! O alta varianta ar fi tocarea lor si indepartarea lichidului prin presare (ca in cazul stoarcerii hainelor ).De alterarea lor nu ma tem dupa rulare si fierbere 1 zi uscare ,congelare pana la folosire ,dupa decongelare 1-2 zile stau si vara pe caldura .

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: INGREDIENTE NECONVENTIONALE IN BOILIES

Mesaj de claufishi » 22 Feb 2011, 17:57

Referitor la pastrare pentru bilele solubile ce parere aveti. Care metoda ar fi mai buna ?

va multumesc anticipat

FIR "INCINS" **==
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: INGREDIENTE NECONVENTIONALE IN BOILIES

Mesaj de Jogo » 22 Feb 2011, 18:43

Avand in vedere ca nu contin oua rezista mai mult, insa pe perioade mari le poti congela.
Apropo, eu am tinut 3-4 luni niste bile solubile in frigider (nu congelate) si au prins mucegai, deci cel mai indicat este sa le congelezi

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: INGREDIENTE NECONVENTIONALE IN BOILIES

Mesaj de LUCKY » 22 Feb 2011, 20:37

Daca sunt rulate cu lapte de porumb se usca si se pastreaza in locuri aerisite ferite de umezeala ,in general ori ce boilies daca este uscat si pastrat in locuri aerisite si fara umezeala se pastreaza bine pe perioade lungi, cele fierte fata de cele solubile se usca consider eu exagerat de tare si pierd din atractie , in cazul acestora congelarea e mai buna , dupa decongelare arata ca si facute de 2 zile .

Avatar utilizator
mazare
Veteran
Veteran
Mesaje: 523
Membru din: 10 Noi 2010, 21:06
Localitate: BRASOV

Re: INGREDIENTE NECONVENTIONALE IN BOILIES

Mesaj de mazare » 23 Feb 2011, 21:51

Jogo scrie:Avand in vedere ca nu contin oua rezista mai mult, insa pe perioade mari le poti congela.
Apropo, eu am tinut 3-4 luni niste bile solubile in frigider (nu congelate) si au prins mucegai, deci cel mai indicat este sa le congelezi
parerea mea este ca nu e bine sa le congelezi cel mai bine cum spune LUCKY numai ca acuma eu unul nu detin un astfel de loc(locuri aerisite ferite de umezeala)
sau am citit intr-un articol ca solubilele odata uscate se pot pastra foarte bine intr-o galeata in care pui un rand de sare (mare grunjoasa) un rand de bile si tot asa sau la fel dar cu pelete de mici dimensiuni atat sarea cat si peletele absorbind umezeala dar asta doar pe perioda iernii deoarece in restul timpului le putem pastra linistiti ;)
iar acum somn usor (:| :-h
Succesul nu este cheia fericirii. Fericirea este cheia succesului. Daca iti place ce faci,vei avea succes

MUNTEANU BOGDAN
***CAMPION NATIONAL 2012 ***
***CAMPION NAȚIONAL 2017***
**CC CORBU**

Avatar utilizator
daniel_c
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 23 Noi 2009, 23:01

Re: INGREDIENTE NECONVENTIONALE IN BOILIES

Mesaj de daniel_c » 23 Feb 2011, 22:38

merge si cu orez, nu neaparat sare.

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”