Intrebare legata de fabricarea boiliesurilor

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Intrebare legata de fabricarea boiliesurilor

Mesaj de Costel Jambu » 27 Iun 2010, 16:50

Salut.
Am si eu o intrebare.Nu e o mare problema care sa ma deranjeze foarte tare.De ce cand iese carnatul din pistol ,apare ca si cum ar agata marginea diuzei,adica apar mici fisuri.Adica nu iese compact,rotund,ci cu unele firicele(nu stiu cum sa le numesc), ca si cum ar fi inflorit.Unde gresesc?Trebuie pus mai mult adaos de legatura,sau fainurile sa fie mai fine?
Si inca ceva.Ce pot face pentru a nu se mai prinde mixul din carnat pe canalele mesei de rulat,dupa 2-3 rulari?Se foloseste ulei?Si daca da,de care?
Multumesc anticipat.
Numai bine.
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Intrebare legata de fabricarea boiliesurilor

Mesaj de Madalin Dirla » 27 Iun 2010, 17:58

Fisher scrie:Salut.
Am si eu o intrebare.Nu e o mare problema care sa ma deranjeze foarte tare.De ce cand iese carnatul din pistol ,apare ca si cum ar agata marginea diuzei,adica apar mici fisuri.Adica nu iese compact,rotund,ci cu unele firicele(nu stiu cum sa le numesc), ca si cum ar fi inflorit.Unde gresesc?Trebuie pus mai mult adaos de legatura,sau fainurile sa fie mai fine?
Si inca ceva.Ce pot face pentru a nu se mai prinde mixul din carnat pe canalele mesei de rulat,dupa 2-3 rulari?Se foloseste ulei?Si daca da,de care?
Multumesc anticipat.
Numai bine.
Inainte sa faci carnatii lasa mixul in folie de vid 1 ora la frigider,cand te apuci sa dai prin masina pasta incearca sa presezi mai mult pt. a iesii cat mai compacti carnatii(acum depinde si de granulatia mixului)........iar pt. a nu se mai lipi de masa unge-o cu ulei de porumb,eu cel putin asa fac,poti folosi si ulei de bucatarie,spor la treaba.

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Intrebare legata de fabricarea boiliesurilor

Mesaj de Costel Jambu » 27 Iun 2010, 19:51

Salut.Multumesc frumos pentru sfat.Ulei de porumb nu am.Poate voi gasi prin magazine pe la noi ,poate nu.Daca nu,voi folosi ulei pentru consum uman de floarea soarelui.Asta pentru uns mesele.Dar nu trebuie cumva si incropit in mix?Intreb si eu...
Numai bine.
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: Intrebare legata de fabricarea boiliesurilor

Mesaj de Nelutu » 27 Iun 2010, 20:47

Ulei de porumb gasesti la supermaket-uri, gen Kaufland, Billa, Auchan, Real ,etc, la raionul de uleiuri. ;)

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: Intrebare legata de fabricarea boiliesurilor

Mesaj de cristea radu » 27 Iun 2010, 22:28

In mix poti folosi linistit ulei de somon(25-30 ml/kg de mix),este indicat mai ales vara.
Numai bine

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: Intrebare legata de fabricarea boiliesurilor

Mesaj de mircea62 » 28 Iun 2010, 09:00

Imperial Baits aveau un spray special pentru uns masa.

Avatar utilizator
alin_f
membru activ
membru activ
Mesaje: 77
Membru din: 22 Oct 2008, 22:52
Localitate: la pesti
Contact:

Re: Intrebare legata de fabricarea boiliesurilor

Mesaj de alin_f » 28 Iun 2010, 22:22

iti recomand cu incredere acel spray, se ruleaza super si iti ajunge pt cel putin 100kg de bile. spor la rulat
crapu´e prietenu nostru nu mancarea noastra

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Intrebare legata de fabricarea boiliesurilor

Mesaj de Costel Jambu » 29 Iun 2010, 08:33

Salut.
Ce sariti asa totiiiiiiiiiiiiiii? :)) .Glumesc.Multumesc frumos de ajutor.Sper ca pe viitor, sa va pot rasplati in vreun fel.
Numai bine.
Ps.: Daca ar da si Cel De Sus sa se mai indrepte si vremea asta,ce bine ar fi.E jale.Ploua de 2 saptamani neincetat.Poate daca am fi si noi mai buni...
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”