nadire pe strat de mal gros

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
danipa
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 16 Feb 2009, 17:20
Localitate: romania
Contact:

nadire pe strat de mal gros

Mesaj de danipa » 20 Iun 2010, 21:35

Salutare oameni buni !
vreau sa imi spuneti si mie despre nadirea cu boilies sau porumb in locuri cu namol.
Dupa parerea mea consider ca boiliesul sau boaba nu sunt gasite de crap sau in cel mai fericit caz sunt gasite dar mai tarziu si cand zic asta inseamnand si 7 ore de asteptare(la boaba). Care credeti ca este cea mai inteligenta strategie pe care as putea sa o aplic in asemenea conditii,avand in vedere faptul ca mai am si raci.
Multumesc frumos celor care sunt pasionati de acest sport,celor care doresc sa impartaseasca si altora din experientele dumnealor,sa nu pateasca si altii la fel ! sau sa pateasca? :)) ok,sa vedem raspunsurile !
as vrea sa pot pescui si eu in **== ! Salutare !

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: nadire pe strat de mal gros

Mesaj de cristea radu » 21 Iun 2010, 13:22

Salut
Eu asa fac:
-momesc locul cu seminte fierte(mei,rapita,porumb,canepa)amestecate cu spartura de porumb ,pelete si bile sparte si solubile.
-ciortanii si tenul(daca este)o sati curete tot locul si o sa ai loc tare.
-montura fie cu porumb(boaba-flotant-boaba),fie cu bila le dau obligatoriu cu pufulete solubil sau saculet solubil lasand forfacul de cca 20-25 cm(are efect de parasuta la contactul cu apa, iar cand ajunge pe substrat nu o mai misc deloc)
Sper ca ti-am fost de folos.
Numai bine :-h

Avatar utilizator
danipa
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 16 Feb 2009, 17:20
Localitate: romania
Contact:

Re: nadire pe strat de mal gros

Mesaj de danipa » 21 Iun 2010, 19:22

multumesc pt raspuns. sa stii ca apreciez !
in balta unde pescuiesc eu nu este decat crap si somn dar nu ca cel romanesc. de cele mai multe ori am nadit cu bulgari in care am pus si boabe vechi lasate la inmuiat vreo 12 ore,avand rezultate satisfacatoare dar cu timpul au venit ploile si s-a adunat namol. bine nici nu prea mananca el cum trebuie acum. cu ce cantitate nadesti la o partida de 48 ore?(boabe)

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”