O informatie - Ce sunt Pop-Up-urile?????

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
pangarici
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 22 Oct 2010, 23:36
Contact:

O informatie - Ce sunt Pop-Up-urile?????

Mesaj de pangarici » 10 Dec 2010, 09:27

Salut,

Am o rugaminte. Ce sunt pop-Up-urile? La ce sunt bune? Cum se folosesc?
Astea, de exemplu??? Se pot pune in dip?
http://www.profishing.ro/nade-si-momeli ... op-up-uri/

Dar tehnopufi? Ce sunt, la ce se folosesc si cum?
http://www.profishing.ro/nade-si-momeli/tehnopufi/

Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: O informatie - Ce sunt Pop-Up-urile?????

Mesaj de stefan_kwr » 10 Dec 2010, 13:30

Pop-up-urile sunt niste boilesuri plutitoare de diferite marimi, culori si arome, cu rolul de a ridica montura de pe substrat. Se folosesc atat singure pe firul de par sau taiate si combinate intre ele (tot pe firul de par, pentru ten), cat si impreuna cu un boiles normal sub forma de om de zapada pentru crap.
Tehnopufi sunt asemanatoare pop-up-urilor, dar mult mai mici si se folosesc direct pe carlig alaturi de 1-2 boabe de porumb sau alte combinatii, pentru a ridica putin montura.

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: O informatie - Ce sunt Pop-Up-urile?????

Mesaj de claufishi » 10 Dec 2010, 17:53

vin cu o completare la ce a spus d-l stefan.

tehnopufi sunt artificiale(un fel de zapada artificiala cu densitate mai mare) , se gasesc in 4 tipuri de marimi (mici medii mari si foarte mari-aproximativ 16-18 mm pt cele f mari) si se pot folosi si pe firul de par dc doresti nefiind la fel de eficiente precum pop-up-le care sunt din ingrediente naturale, chiar dc unele tehnopufi sunt parfumate cu fel de fel de arome .
inca ceva : tehnopufi au flotabilitate mai mare decat pop-up -le
-pe langa metodele de utilizare prezentate de d-l stefan pt pop-up mai exista si posibilitatea invelirii unui pop-up in pasta solubila(sau materialul de bile solubile) dupa ce pop-up-l a fost introdus pe firul de par.
problema cu dipuitul este ca tehnopufi il dipuiesti degeaba(se spala dipul la contactul cu apa) iar cu pop-up dipuit nu am incercat desi este posibil insa prezinta o eficienta mai scazuta decat dipuitul bilelor tari(boiliesurilor).
sper sa te ajute cu ceva si sa te lamureasca

numai bine si fir "incins" **==
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
pangarici
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 22 Oct 2010, 23:36
Contact:

Re: O informatie - Ce sunt Pop-Up-urile?????

Mesaj de pangarici » 10 Dec 2010, 18:13

Va multumesc foarte mult la amandoi pentru informatii. Imi sunt utile informatiile.
Numai bine si fir intins la primavara... :)

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: O informatie - Ce sunt Pop-Up-urile?????

Mesaj de stefan_kwr » 10 Dec 2010, 18:37

Toate cele bune si tie.

Pentru a mai dezvolta putin acest topic, daca se poate, pentru cei care folosesc mai des pop-up, sa ne impartaseasca si noua de la ce firma sunt acestea, ce arome, culori, si ce dimensiuni au, cat si felul cum le pun pe firul de par pentru crap si ten.Ce randament ar avea pe o balta pe care se foloseste foarte putin boilesu?
Multumesc!!!

Avatar utilizator
pangarici
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 22 Oct 2010, 23:36
Contact:

Re: O informatie - Ce sunt Pop-Up-urile?????

Mesaj de pangarici » 11 Dec 2010, 11:23

Salut,
Vreau sa va spun ca am fost la o firma sa vad pop-up-urile astea.
http://www.profishing.ro/nade-si-momeli ... -7039.html
Au un miros, de iti vine sa le mananci ca pe bomboane. Au un miros super delicios. Nu mi-a venit sa cred... si arata foarte bine, ispititor. Acuma... nu stiu cat de ispititor ar fi pentru crap, dar stiu sigur ca mie imi venea sa le mananc. Vreau sa le incerc la primavara, dar impreuna cu un boilies solubil, sa vad care vor fi rezultatele pe balta. Pe o balta unde se foloseste mai putin boilies, cred ca trebuie folosit pop-up-ul impreuna cu un boilies solubil cu o montura snow-man, ca sa-l ispiteasca putin pe crap si sa disperseze ceva aroma in jurul nadei. Sunt tare curios de rezultate... dar trebuie sa astept sa treaca iarna, sa iasa crapul la lumina... ca acuma cred ca doarme. :)

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: O informatie - Ce sunt Pop-Up-urile?????

Mesaj de stefan_kwr » 12 Dec 2010, 19:20

Ca termen de valabilitate, se pot pastra de la un an la altul?

Avatar utilizator
pangarici
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 22 Oct 2010, 23:36
Contact:

Re: O informatie - Ce sunt Pop-Up-urile?????

Mesaj de pangarici » 12 Dec 2010, 19:45

stefan_kwr scrie:Ca termen de valabilitate, se pot pastra de la un an la altul?
Sincer, nu stiu, nu m-am uitat la asta si nici nu am intrebat. Dar vreau sa iau si eu un borcan de pop-up-uri din astea pentru ca mi s-au parut bestiale. Dar o sa iau la anu, pe la sfarsitul lui martie, sa fie... "proaspete"... vorba vine. Nu de alta, dar nu vreau sa mai dau banii pe momeli de acuma, o sa iau strict cand imi trebuie.
Acuma, singurul lucru care vreau sa mai iau sunt 2 mulinete Okuma Longbow LB-680 si fire pentru ele... atata. In rest, de la anu, din martie, o sa incep sa mai cumpar pop-up-uri, niste boilies-uri solubile, atractanti, arome, CSL... si altele, sa-mi ajunga pentru tot anul in curs.
Sincer sa fiu, abia astept noul sezon de pescuit, anul viitor.

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O informatie - Ce sunt Pop-Up-urile?????

Mesaj de cristian505ro » 19 Dec 2010, 22:01

pangarici scrie:Salut,

Am o rugaminte. Ce sunt pop-Up-urile? La ce sunt bune? Cum se folosesc?
Astea, de exemplu??? Se pot pune in dip?
E chiar recomandat sa le dipuiesti impreuna cu boiliesurile tari pe care le vei folosi in montura. Atentie cand pui solubile, verifica cum si in cat timp se dizolva in functie de anotimp si apa in care pescuiesti.
Poti sa iti faci singur dipul pentru ele, sau sa iei dipuri gata facute. Poti dipui separat si pop-upurile, in special cele de porumb artificial.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
Ionut_pescar
senior
senior
Mesaje: 184
Membru din: 31 Mar 2010, 21:01
Localitate: Braila
Contact:

Re: O informatie - Ce sunt Pop-Up-urile?????

Mesaj de Ionut_pescar » 19 Dec 2010, 23:08

Eu anul acesta am mers pe gama de pop-up uri de la Nutrabaits BFM.Iar ca dip iti recomand sa le tii inainte de a le folosi in partea lichida a blilelor cu care le folosesti.Poti face diferite artificii cu pop-up urile adica poti pune o jumatate de bile tare cu o jumate de pop up lipite normal sau fluture sau poti folosi pop-up ul si simplu dar sa verifici intai intr'un vas daca nu ridica si carligul. ---<><
CS CARP ZONE
Neguleasa Ionut Petrut

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: O informatie - Ce sunt Pop-Up-urile?????

Mesaj de claufishi » 20 Dec 2010, 00:40

@ Ionut_pescar

completez: poti folosi pop-up-l singur sau cu o bila dar pe care o ridica CU TOT CU CARLIG , in apele foarte adanci si unde nu intotdeauna crapul se hraneste pe fund utilizand asa numita tehnica(montura) ZIG-RIG . Aici ai nevoie de un forfac mult mai lung decat de obicei astfel incat pop-up-l si carligul vor sta sa zicem ,"intre ape".
**==
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: O informatie - Ce sunt Pop-Up-urile?????

Mesaj de victoricarpteam » 02 Mar 2011, 00:01

daca va uitati putin pe blogul meu , am cateva poze cu diferite forme ale pop-up-ului . poate o sa va dea cateva idei sau inspiratii pt. viitor. sper sa va placa
no kill&catch&release

Avatar utilizator
alikleo
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 16 Noi 2011, 11:36

Re: O informatie - Ce sunt Pop-Up-urile?????

Mesaj de alikleo » 16 Noi 2011, 11:54

E chiar recomandat sa le dipuiesti impreuna cu boiliesurile tari pe care le vei folosi in montura.
Poti sa iti faci singur dipul pentru ele, sau sa iei dipuri gata facute. Poti dipui separat si pop-upurile, in special cele de porumb artificial.[/quote]

Sti vreo reteta pentru prepararea dipurilor acasa?

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”