Probleme Mix Dynamite Baits

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
alecsandru
senior
senior
Mesaje: 486
Membru din: 18 Oct 2012, 09:39

Probleme Mix Dynamite Baits

Mesaj de alecsandru » 11 Dec 2012, 02:04

Salutare,

Am o nelamurire cu privire la acest mix (unul simplu din cate am inteles din partea mai multor pescari), dar care mie inca imi da batai de cap :-??
Pe ambalajul mixului este recomandata folosirea a 6 oua medii + minim intre 3-5 ml lichid mix/ou sau 15 ml/6 oua. Problema este ca intotdeauna la 1 kg de mix am depasit 6-7 oua mari! Un ou mediu ar avea 30 ml. Ouale pe care le-am pus eu aveau intre 52 si 54 ml (le-am cantarit cu cantarul de bucatarie). Stiu ca producatorii de mixuri ofera o informatie orientativa, marea mea nedumerire este ca si dupa ce folosesc 7-8 oua mari (zic eu)/kg de mix, coca tot nu se leaga bine! La rulare de multe ori se faramiteaza. Las de fiecare data coca sa "creasca" peste 30 de min (sa traga lichidul nutritiv). Aveti idee din ce cauza mi se intampla asta? Am corectat si duza de la pistol, cateodata am lasat-o mai lipicioasa insa fara rezultat. Cu alte mixuri nu am avut probleme astea. Rog cateva pareri/sfaturi de la cineva care foloseste de mai mult timp acest mix. Cate oua adauga ca sa imi fac o parere si eventual daca puneti cateva picaturi de ulei in pasta pentru a se rula mai usor.

Multumesc, :-h
...oboseala vine din odihnă!

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: Probleme Mix Dynamite Baits

Mesaj de darthfather » 17 Dec 2012, 16:26

Daca-ti spune in reteta sa pui 6-7 ouaplus celelalte substante,atatea pui.Important este sa pui partea solida peste partea lichida treptat.O sa observi ca la sfarsit o sa-ti mai ramana un rest de mix praf,nu-i nimic o sa-l folosesti la pasta solubila.Ma gandesc si la varianta sa nu fie mix-ul vechi dar putin probabil.Sanatate si succes la rulat ...bani!!!

Avatar utilizator
alecsandru
senior
senior
Mesaje: 486
Membru din: 18 Oct 2012, 09:39

Re: Probleme Mix Dynamite Baits

Mesaj de alecsandru » 28 Dec 2012, 19:30

darthfather scrie:Daca-ti spune in reteta sa pui 6-7 ouaplus celelalte substante,atatea pui.Important este sa pui partea solida peste partea lichida treptat.O sa observi ca la sfarsit o sa-ti mai ramana un rest de mix praf,nu-i nimic o sa-l folosesti la pasta solubila.Ma gandesc si la varianta sa nu fie mix-ul vechi dar putin probabil.Sanatate si succes la rulat ...bani!!!
MS frumos pentru raspuns. Am incercat cu mai multe oua si a iesit (am pus cam 9 oua) :) Am cerut si sfatul unor pescari "specializati pe Source" si aceasta a fost recomandarea. Sa vedem ce o iesi la vara.
...oboseala vine din odihnă!

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”