Recomandari boilies ready-made

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
BerNard
membru activ
membru activ
Mesaje: 68
Membru din: 01 Ian 2011, 11:37
Localitate: Colacu-Racari
Contact:

Re: Recomandari boilies ready-made

Mesaj de BerNard » 10 Ian 2011, 23:14

Eu sincer nu asa stiam...pentru asta sunt boiliesurile, pentru atractie
Catch and Release
TEEN CARP TEAM

Avatar utilizator
valentin.v
membru activ
membru activ
Mesaje: 78
Membru din: 31 Ian 2010, 18:37

Re: Recomandari boilies ready-made

Mesaj de valentin.v » 12 Ian 2011, 22:37

Ce parere aveti de Top Banana de la Solar?
CCS

Avatar utilizator
valentin...
Veteran
Veteran
Mesaje: 820
Membru din: 03 Sep 2010, 19:00

Re: Recomandari boilies ready-made

Mesaj de valentin... » 13 Ian 2011, 18:32

buna seara
sunt nou pe acest forum si as vrea sa stiu si eu un lucru referitor la boiles
unde gasesc si eu mixul gata facut pentru al pune pe masa de boiles
imi poate recomanda cineva vrun magazin?va multumesc

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Recomandari boilies ready-made

Mesaj de pharaoh » 13 Ian 2011, 19:27

Orice magazin on-line care vinde nada pentru crap. As putea sa insir aici dar o simpla cautare pe google e de ajuns. Oricum, aici vorbeam de boilies ready-made.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Lazar Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 20 Feb 2010, 16:05
Localitate: Giurgiu

Re: Recomandari boilies ready-made

Mesaj de Lazar Mihai » 14 Ian 2011, 12:53

Daca te uitai cu atentie vedeai si in sectiunea aceasta a forumului , in capul listei de subiecte , cu galben : Mix Craptor , asta ca sa nu mai cauti pe google ::) . Hai odata cu 15 grade :-B
Fratilor inainte sa postati, verificati acordul subiectului cu predicatul , cu cati de "i" se scrie un cuvant (mai ales la sfarsitul lui), si unde se pune cratima si unde nu (-) .

Avatar utilizator
pangarici
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 22 Oct 2010, 23:36
Contact:

Re: Recomandari boilies ready-made

Mesaj de pangarici » 02 Feb 2011, 21:41

Salut . Am o intrebare: cum se pastreaza mai bine boiliesurile ready-made? Ma refer la bilele normale si la cele solubile. Mi-am luat 2 pungi cu bile de la Dynamite Baits si pana se fac afara 15 grade... nu stiu cum sa le pastrez. La frigider? La congelator? In camera??????

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Recomandari boilies ready-made

Mesaj de pharaoh » 02 Feb 2011, 21:43

In camera. Preferabil intr-un loc fara umezeala.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: Recomandari boilies ready-made

Mesaj de victoricarpteam » 03 Feb 2011, 09:41

cum stau pe raft in magazin , stau si la tine in casa , ferestele de soare
no kill&catch&release

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandari boilies ready-made

Mesaj de Jogo » 03 Feb 2011, 14:31

pangarici scrie:Salut . Am o intrebare: cum se pastreaza mai bine boiliesurile ready-made? Ma refer la bilele normale si la cele solubile. Mi-am luat 2 pungi cu bile de la Dynamite Baits si pana se fac afara 15 grade... nu stiu cum sa le pastrez. La frigider? La congelator? In camera??????
Daca ai luat cumva bile din gama "Fresh" le poti depozita oriunde pentru ca nu contin oua ( si nici solubile nu sunt :D )

Avatar utilizator
pangarici
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 22 Oct 2010, 23:36
Contact:

Re: Recomandari boilies ready-made

Mesaj de pangarici » 04 Feb 2011, 09:13

@Jogo

Da, am luat din gama Fresh de la Dynamite Baits. Ai folosit? Ai idee cum sunt? Merg pe vreme rece? Am luat Red Fish si Fresh Prawn Spicy Shellfish si Fresh Squid,Octopus and Black Pepper. Ma gandesc ca, neavand oua... or avea un grad mai mare de "solubilitate"? Raspandesc mai repede aroma in apa?... Ca sa zic asa...Ce parere ai?
Referitor la Pop-Up urile de la Dynamite Baits, ma refer la cele Fluro cu arome; ele pot fi puse in dip... dipuiesc si bila (boiliesul), dar ma gandeam sa pun in dip si pop-up ul... merg dipuite? Pop-up urile, avand si ele arome, disipa in apa ceva din aroma lor? pe langa aroma pe care o disipa boiliesul, evident...
Si, referitor la combinatiile de boilies / pop-up Fluro cu arome... aroma de la boilies trebuie sa fie aceeasi cu cea de la pop-up? sau pot face combinatii de arome, de exemplu la un boilies Fresh Squid,Octopus and Black Pepper sa pun un pop-up Fluro Strawberry & Scopex? Sau la un boilies Dynamite Baits Chocolate Malt & Tiger Nut sa pun un pop up Dynamite Baits Pop-up Fluro Coconut Cream??? Tot ce am enumerat eu aici, sunt de la Dynamite Baits... Fara a le face reclama :), ca nu cred ca mai au nevoie :)

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandari boilies ready-made

Mesaj de Jogo » 04 Feb 2011, 13:17

pangarici scrie:@Jogo

Da, am luat din gama Fresh de la Dynamite Baits. Ai folosit? Ai idee cum sunt? Merg pe vreme rece? Am luat Red Fish si Fresh Prawn Spicy Shellfish si Fresh Squid,Octopus and Black Pepper. Ma gandesc ca, neavand oua... or avea un grad mai mare de "solubilitate"? Raspandesc mai repede aroma in apa?... Ca sa zic asa...Ce parere ai?
Referitor la Pop-Up urile de la Dynamite Baits, ma refer la cele Fluro cu arome; ele pot fi puse in dip... dipuiesc si bila (boiliesul), dar ma gandeam sa pun in dip si pop-up ul... merg dipuite? Pop-up urile, avand si ele arome, disipa in apa ceva din aroma lor? pe langa aroma pe care o disipa boiliesul, evident...
Si, referitor la combinatiile de boilies / pop-up Fluro cu arome... aroma de la boilies trebuie sa fie aceeasi cu cea de la pop-up? sau pot face combinatii de arome, de exemplu la un boilies Fresh Squid,Octopus and Black Pepper sa pun un pop-up Fluro Strawberry & Scopex? Sau la un boilies Dynamite Baits Chocolate Malt & Tiger Nut sa pun un pop up Dynamite Baits Pop-up Fluro Coconut Cream??? Tot ce am enumerat eu aici, sunt de la Dynamite Baits... Fara a le face reclama :), ca nu cred ca mai au nevoie :)
Dupa cum am spus mai inainte nu am folosit nimic de la Dynamite, din auzite am inteles ca The Source si S&O& Black Papper sunt cele mai bune de la Dynamite. Am spus mai sus am auzit numai lucruri bune despre aceasta firma.
In ceea ce priveste solubilitatea lor, habar nu am, asteptam cu totii sa posteze cineva cara a pescuit mult cu produsele din gama Dynamite.
Da, in principiu poti combina dipuri de anumite arome cu boilesuri (bottom si pop-up) diferite ca aroma, insa nu stiu ce rezultate au.

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: Recomandari boilies ready-made

Mesaj de LUCKY » 04 Feb 2011, 13:33

In 75-80 % din situatii pop-up ul este diferit ca si aroma si culoare fata de boilies .Faptul ca nu au oua in compozitie nu inseamna neaparat ca sunt solubile ,in general bilele ready -made sunt din fainuri micronizate ( foarte fine )datorita faptului ca sunt rulate pe masini automate de mare viteza acest lucru face ca bilele ready -made sa fie foarte compacte ( gumoase ). pentru a test puteti pune in apa bile redy made si home made si veti vedea diferenta in care patrunde apa mai repede.

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandari boilies ready-made

Mesaj de Jogo » 04 Feb 2011, 14:41

Si nu uita atunci cand le pui in apa sa masori temperatura apei, in ambele recipienta sa fie aceas temperatura.
Eu personal verific sulubilitatea la 3 temperarui diferite cu ajutorul unui termometru (Omron, nu este deloc scump si il poti folisii si pe balta, este rezistent la apa).

Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: Recomandari boilies ready-made

Mesaj de victoricarpteam » 04 Feb 2011, 15:40

am pescuit cu red fish de 20 la o adancime de 4,5 m si au stai in apa mai mult de 12 ore, nu s-au topit deloc, se imoaie putin stratuirle de exterior dar in interior erau aproape uscate(f putin umezite)presiunea apei asupra bilei le forteaza sa crepe si asa patrunde apa in interiorul lor. in concluzie puteti pescui cu ele linistiti ca nu sunt solubile. pot sta peste 24 de ore in apa fara sa cada de pe fir.testul cu paharul e bun dar cred ca e valabil mai mult pentru cele solubile, in lac apa are adincime mai mare si presiunea apei nu e aceeasi cu cea din pahar.
no kill&catch&release

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: Recomandari boilies ready-made

Mesaj de LUCKY » 04 Feb 2011, 17:04

Eu m-am referit la bile ready made fierte nu solubile , nu am auzit ca Dynamite Baits sa aiba bile ready made solubile ,cand incerc boiliesurile tari ( fierte) la actiunea de patrundere a apei in ele le tin pe toate in acelas vas ,nu in vase separate .Ce importanta are daca apa poate patrunde in bile la 8-12-24-36 ore ? ....are pentru ca daca apa nu poate patrunde in ele exact asa nu poate aroma ,actractantul sa iasa din ele numai de pe o crusta exterioara eventual . cea ce inseamna atractie mai scazuta .La cele solubile acest impediment nu exista .Verificarea solubilitatii la temperaturi diferite tine de statistica personala a pescarului ,ajuns pe balta daca ai posibilitatea sa masori apa la substrat in zona pescuita te pune in situatia sa pescuiesti pe temperatura care exista la acel moment ,inca nu am vazut pescar care daca apa a fost mai rece sau calda nu sa apucat de pescuit pentru ca nu avea bile (solubile)pentru acea temperatura sau ca are in dotare bile ( solubile) cu diferite solubilitati in functie de temeratura apei ,iar cand prinde un crap zice am prins la bila cu 2 ore si 30 min.

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”