Valabilitatea produselor

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Valabilitatea produselor

Mesaj de bujor marius » 17 Ian 2012, 01:15

Salutare, am si eu o nelamurire daca ma poate ajuta cineva, produsele astea lichide ( arome, aminoacizi, csl, uleiuri esentiale, stimulatori, etc) au si ele un termen de valabilitate, daca se mai pot folosi dupa un timp, 2-3 ani, si daca da mai dau acelasi randament? De exemplu eu am un ulei esential de usturoi, de vreo 3 ani, pe care l-am cumparat, l-am folosit la vremea respectiva iar pe urma nu l-am mai folosit si acum as vrea sa il folosesc din nou insa nu stiu daca mai este bun? Daca nu sa cumpar altul! :) VA multumesc

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: Valabilitatea produselor

Mesaj de bujor marius » 17 Ian 2012, 19:03

chiar nu stie nimeni nimic?

Avatar utilizator
Vlad Pavlovici
Partener
Partener
Mesaje: 91
Membru din: 05 Feb 2009, 21:29

Re: Valabilitatea produselor

Mesaj de Vlad Pavlovici » 18 Ian 2012, 13:28

Toate ingredientele si toate nadele au un termen de garantie. In principiu, il poti afla de la producator.

Unele uleiuri esentiale si majoritatea aromelor se pot pastra fara probleme de ordinul anilor, daca sunt tinute in conditii bune. Verifica daca uleiul esential pe care il ai si-a pastrat aroma si consistenta si, daca e neschimbat, foarte probabil ca e ok.

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: Valabilitatea produselor

Mesaj de bujor marius » 18 Ian 2012, 19:00

Aroma o mai are tot la fel de puternica si neschimbatoare, consistenta lichidului e schimbata o parte uleioasa care este la suprafata si una mai putin uleioasa care este jos pe fund. Eu vreau sa il folosesc intr-un fishmil ca stropeala in loc de aroma pe langa uleiul de somon. produsul fiind de la WCB

Avatar utilizator
Vlad Pavlovici
Partener
Partener
Mesaje: 91
Membru din: 05 Feb 2009, 21:29

Re: Valabilitatea produselor

Mesaj de Vlad Pavlovici » 20 Ian 2012, 14:28

Multe uleiuri esentiale, in ciuda numelui, nu sunt uleioase si nu au componente care sa se separe in timp. Sunt extracte 100% pure, nu combinatii de ingrediente, cum sunt aromele.

Nu cunosc insa produsul la care te referi, de asta am spus ca e mai indicat sa intrebi producatorul.

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”