Semnati aici

cine esti si ce vrei..........de la pescuit

Moderatori: mini_mic, pharaoh

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Semnati aici

Mesaj de florentiniuga » 20 Noi 2007, 04:18

Cateva cuvinte despre fiecare, in loc de semnatura, ar fi binevenite. Ne intereseaza varsta, daca se poate si numele real, ce fel de pescuit practicati, in ce zona, de cati ani... si tot ce credeti ca va intereseaza si pe voi despre altii.

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Re: Semnati aici

Mesaj de kamasan » 20 Noi 2007, 11:59

florentiniuga scrie:Cateva cuvinte despre fiecare, in loc de semnatura, ar fi binevenite. Ne intereseaza varsta, daca se poate si numele real, ce fel de pescuit practicati, in ce zona, de cati ani... si tot ce credeti ca va intereseaza si pe voi despre altii.
Va salut si bine ati revenit. Ma numesc Cosmin Muntean, am 28 de ani, practic pescuitul la crap, si sint un impatimit al stationarului. Pescuiesc de cind eram copil (de la 8 ani).
Zona in care pescuiesc...?pai cam peste tot unde am ocazia sa arunc un cirlig.(din irlanda, pina la marea neagra)!
In primul rind, pe mine ma intereseaza sa aflu lucruri noi. Consider ca mai am multe de invatat. Tot timpul apar lucruri noi in ale pescuitului, si mi se pare normal sa putem face schimb de sugestii si pareri. :wink:
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Mesaj de stefanflorin » 20 Noi 2007, 13:29

Salut! Ma numesc Stefan Aurelian Florin, sunt din Craiova (momentan locuiesc in Londra), am 25 de ani, pescuiesc (cand sunt acasa) pe Jiu, Dunare, pe care o iubesc, uneori pe Olt dar ff rar si cateodata pe unele balti din jurul Craiovei sau din apropierea Dunarii . Stilul meu favorit de pescuit este pescuitul la crap pe ape curgatoare cu pauze de spining (cateodata) dar orice gen de pescuit este binevenit si il practic cu placere. Pot sa zic despre mine ca sunt mai mult decat un impatimit al pescuitului, as putea spune ca sunt chiar obsedat cateodata :shock: . De cand stau in Londra am pescuit pe unele lacuri locale(unele cu plata care pot sa spun sunt mult mai ieftine ca in Romania si conditiile excelente), am pescuit si pe Tamisa care e un rau foarte bogat in peste insa trebuie sa cunosti foarte bine locurile daca vrei sa ai partide bune (eu nu le cunosc si daca cineva m-ar putea ajuta e binevenit sa o faca). Toate ca toate pescuit ca la noi acasa nu exista nicaieri altundeva si deci ar trebui sa apreciem mai mult ce avem decat sa ne plangem. Englezii ne invidiaza pentru apele pe care le avem si chiar am discutat cu anumiti pescari si toti stiau de crapii si somnii pe care-i avem. Sa ramana ei cu platicile si linii lor de 3 kile si noi cu crapii de 20 de kile :twisted: . Ce as mai putea spune?!...a... sunt si un mare mancator de peste, ador carasul prajit. Momeala preferata : mamaliga :oops: , peste preferat: crapul, apa preferata: Dunarea in zona insulei de la Rast (nu cred ca o sa gasiti pe Dunare multe locuri ca acolo, cati pomi si cate adancimi, nu stii unde sa pescuiesti cateodata pt ca toate locurile iti fac cu ochiul! si ce namile s-au prins, si ce namile au scapat :shock: :shock: . Captura mea record este un Cteno de 9 kg, stiu e un peste mic pentru cineva care pescuieste de atata timp (ma duceam la pescuit cu tatal meu inca de pe la varsta de 5 ani pe balta Ratca de langa Urziceni) insa am avut cativa pesti destul de mari (peste 15 kg zic eu) la capatul firului care m-au invins, insa am tot timpul sa prind monstrul mult visat. Cam atat am avut de zis. Fir intins si numai bine!!
Work is for people who can't fish!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Mesaj de gor965 » 20 Noi 2007, 22:01

George Iorga ,33 de ani ,din Calarasi ,pescuiesc din 1995 pe Canalul Siderurgic Calarasi
Imagine


si pe Dunare intre km.360-388 + Bratul Borcea+
Imagine

+Bratul Rau
Imagine

Cam 7 ani am pescuit exclusiv la varga. In ultimii 2 ani "vanez" crapi salbatici ,primavara si vara mai mult pe canal ,la varga (findca locul unde dau de mustacios e la 10 m de mal iar drilul cu o varga de 7 m ,mono de 0.30 (forfac 0.25) si-un ciortan salbatic de 3 kg e fantastic) si spre toamna numai cu lanseta (apa mai creste si crapii sunt mult mai rai )
Nu alerg dupa trofee,imi place pur si simplu sa pescuiesc !
Toate cele bune tuturor !
Ultima oară modificat 13 Ian 2008, 13:42 de către gor965, modificat 1 dată în total.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
cornel
membru activ
membru activ
Mesaje: 87
Membru din: 20 Noi 2007, 23:29
Contact:

Mesaj de cornel » 20 Noi 2007, 23:46

vlad cornel 32 buzau...1....Zona in care pescuiesc : Braila-Tulcea ,,,, oriunde pe Dunare si in Delta luna august-septembrie [crap] octombrie-noiembrie rapitor [stiuca-salau-biban] --------2 -----ce fel de pescuit practicati : pescuitul la crap.......3 De cati ani..cel putin 10 primi 4-5 la bat de stuf-bambus-dupa care o varga adevarata :) ....4 Capturii Crap 7 kg Somn 5kg , Stiuca 3 kg , Salau 3 kg , Biban 0.300 g sunt un pescar inca incepator :)) cu capturi micute dar astea sunt..........[/img]
Ultima oară modificat 22 Noi 2007, 15:18 de către cornel, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Mesaj de vali003 » 20 Noi 2007, 23:47

salutari la toata lumea , ma numesc vali pavaloaia , stau la montreal in canada , impatimit al pescuitului la crap , pescuiesc de la virsta de 6 ani , interesat de tot ce este nou in materie de pescuit , la fel de interesat in tot ce este nou in materie de preparate culinare(sint sef bucatar de vreo 20 de ani ) , numai bine si fir intins la toata lumea.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 21 Noi 2007, 00:21

Bun venit tuturor !
Vali, special cu gandul la arta ta, mai infintez un topic. Il fac privat, sa nu aiba acces decat utilizatorii inregistrati ai forumului, pentru a se proteja cat de cat "secretele" :lol:

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

secrete

Mesaj de vali003 » 21 Noi 2007, 21:53

multumesc de grija dn.iuga si serios vorbind va astept in vara la mine la un pescuit si degustari internationale. numai de bine

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Mesaj de mini_mic » 21 Noi 2007, 23:13

salutari ! bine v-am regasit ! Ma numesc Petcu Mihai sunt din Craiova si am 22 de ani. Bineinteles ca mare mea pasiune coincide cu a tuturor care va aflati aici :). Pescuiesc de peste 10 ani; de aproximativ 3 ani vizez exemplarele mari din speciile pestilor de apa dulce ( somn, stiuca, salau, avat si crap ).Salut emisiunea Infopescar chiar daca este strict dedicata pescuitului de crap. Orice manifestare care ne ofera "hrana" celor impatimiti de pescuit este binevenita :)

Avatar utilizator
valentin geageac
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 22 Noi 2007, 21:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de valentin geageac » 22 Noi 2007, 21:45

Salut, numele si locatia sint deja vizibile, am 32 de ani si pescuiesc de 15 ani la stationar si nu numai, am pescuit pe linga Galati (am un prieten foarte bun acolo), la Drobeta Turnu Severin (pe la rude) si in Delta (la Crisan). Fire intinse tuturor.

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 22 Noi 2007, 21:47

Multumim la fel si bine ai venit pe acest forum.
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
gabi neamtu
senior
senior
Mesaje: 278
Membru din: 22 Noi 2007, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de gabi neamtu » 23 Noi 2007, 17:25

VA SALUT PE TOATA LUMEA .Ma numesc Neantu Gabriel am 43 ani si sant din Bucuresti pecuiesc de 20 ani in special la CRAP cam aproape pe toate baltilebune Timp liber fuficient Va doresc multa sanatate

Avatar utilizator
Zaplaic Nic
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 24 Noi 2007, 17:54
Localitate: Brasov

cateva cuvinte despre fiecare....

Mesaj de Zaplaic Nic » 24 Noi 2007, 18:10

Servus tok!Numele meu este Zaplaic Niculae,nascut si crescut in Brasov;Pescuiesc oricand am timp,oriunde se poate,si aproape orice.Sunt adept al stilului catch&release,retinand pestii raniti in urma inteparii sau pe cei pe care ii voi manca(dimensiuni legale).Salutari si fire intinse tuturor membrilor acestui site!

Avatar utilizator
Zaplaic Nic
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 24 Noi 2007, 17:54
Localitate: Brasov

alte precizari.....

Mesaj de Zaplaic Nic » 24 Noi 2007, 18:19

revin cu urmatoarele precizari:varsta 44 ani;pescuiesc de aprox.30 ani(foarte amator)din care ultimii 10 ani de pescuit intensiv.Inca o data-salutari!

Avatar utilizator
Pescar Brailean
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 24 Noi 2007, 11:01

Mesaj de Pescar Brailean » 25 Noi 2007, 15:31

Salut!Ma numesc Slabu Iulian si sunt un pescar dedicat pescuitului la somn. Am 27 de ani si am microbul asta in sange numit "pescuit" de la varsta de 7 ani . Am pescuit pana acum numai pe Dunare(inclusiv Delta). Imi doresc sa devin si un pescar de spinning si ash vrea sa invat mai multe despre arta nalucilor.
Numai bine tuturor!!! :wink:

Scrie răspuns

Înapoi la “Cateva cuvinte despre fiecare”