Va salut cu respect prieteni pescari

cine esti si ce vrei..........de la pescuit

Moderatori: mini_mic, pharaoh

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florinpaul
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 27 Feb 2012, 22:22

Va salut cu respect prieteni pescari

Mesaj de florinpaul » 03 Mar 2012, 21:38

Numele meu este Florin Enache, sunt din Bucuresti,momentan locuiesc in Germania si pescuiesc pe lacurile private de aici. Un pic mai dificil este ce-i drept, sa pescuiesc si pe lacuri salbatice, deoarece este nevoie de permis de pescuit care se obtine in urma unui examen. Singurul lucru care ma impiedica sa obtin acest permis este limba, deoarece nu am reusit inca sa o invat. In fine, voi obtine eu si acel permis candva. In alta ordine de idei ma bucur nespus ca sunt membru al acestui forum si sper pe viitor sa vin si eu cu ceva informatii despre pescuitul in Germania. Vreau sa le multumesc nespus Domnului Florentin si Domnului Pavlovici deoarece am invatat foarte multe lucruri de la dansi despre pescuitul la crap. Am omis sa spun ca sunt un impatimit al pescuitului la crap :-)

Fir intins tuturor!

Avatar utilizator
sigi
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 26 Feb 2012, 23:47

Re: Va salut cu respect prieteni pescari

Mesaj de sigi » 04 Mar 2012, 00:26

Salut Florin,
Bine ai venit!
Atentie insa cu pescuitul in Germania ca si pe lacurile "private" ai nevoie de permis.Lacuri private cum spui tu nu sunt multe.
Daca vorbesti de cele concesionate de cluburi (Angelvereine),acolo fara permisul de pescuit,cel care-l primesti cu examen,nu ai cum sa pescuiesti.
Ai insa posibilitatea sa-ti scoti un permis valabil pe un anumit termen de la administratia comunala.

In Bayern: Daca esti in concediu sau la munca si nu ai domiciliul stabilit aici poti cumpara de la Administratia Comunala (in cele mai multe cazuri Primaria Comunala) - daca poti dovedii ca ai drept de pescuit independent in tara ta de origine - un permis valabil 3 luni in valoare de 22,50 euro.

In Hamburg: Strainii (cetatenilor straini adica - nu se specifica zona Euro, Schengen etc.) care nu au
domiciliu in Germania si detin permis de pescuit in tara lor de origine li se poate incredinta dreptul de pescuit
valabil un an calendaristic in masura in care nu exista motive pentru care acest drept le-ar putea fi refuzat.

Asa in fiecare Land e alta regula sau lege.Dute acolo si intreaba si dute cu cineva care cunoaste limba.Dupa ce ti se elibereaza asa un permis poti merge la cluburi unde cumperi un bilet de zi,Tageskarte, cu care pescuiesti linistit.

Sa auzim de bine! ---<><

Sigi

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Va salut cu respect prieteni pescari

Mesaj de gor965 » 04 Mar 2012, 15:44

Salut Florin, bine ai venit printre noi ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
bogdu 38
senior
senior
Mesaje: 429
Membru din: 08 Dec 2011, 20:03
Localitate: timis

Re: Va salut cu respect prieteni pescari

Mesaj de bogdu 38 » 04 Mar 2012, 19:05

BINE AI VENIT ! >:D<
din om , reusesti sa faci pescar(si vanator), dar din pescar(si vanator) om, NICIODATA !

Avatar utilizator
catalins2008
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 26 Ian 2009, 21:56
Localitate: BUCURESTI

Re: Va salut cu respect prieteni pescari

Mesaj de catalins2008 » 05 Mar 2012, 20:00

Salut Florin, bine ai venit!

Avatar utilizator
florinpaul
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 27 Feb 2012, 22:22

Re: Va salut cu respect prieteni pescari

Mesaj de florinpaul » 05 Mar 2012, 20:36

Va multumesc tuturor pentru primire!
@Sigi ideea este ca sunt rezident aici in Germania, muncesc , platesc taxe etc. si sigur ma vor pune sa dau examen, cei de la primarie. Locuiesc in Hamburg si am gasit doua balti private nu foarte mari in care, spun cei care le au in grija, ca au si crap si chiar nu am nevoie de permis. Pana acum nu am prins niciun crap, ce-i drept nu am avut decat doua partide anul trecut pe aceste lacuri. Acum cu inceputul primaverii sa vedem poate voi avea ceva capturi acolo. Sincer abia astept sa se mai incalzeasca putin sa iesim la prima partida din 2012.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cateva cuvinte despre fiecare”