Va Salut din Rm Valcea

cine esti si ce vrei..........de la pescuit

Moderatori: mini_mic, pharaoh

Scrie răspuns
Avatar utilizator
gabryboy
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 09 Mar 2009, 14:12

Va Salut din Rm Valcea

Mesaj de gabryboy » 09 Mar 2009, 14:22

M-ar interesa si pe mine niste zone de pescuit in zona Bechet. Am fost de curand pe Canalul Ianca din Dabuleni Jud. Dolj la spusele unui prieten ca acolo o sa am parte de capturi impresionante, dar ce sa zic nu am vazut nici macar o ciupitura :-S . .... daca e cineva care stie vreo zona buna de pescuit in special la crap. Fir intins!!!

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Va Salut din Rm Valcea

Mesaj de eugen » 09 Mar 2009, 14:34

Hai si bine ai venit printre noi.
Canalul acesta este cumva numit si C zero?

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Va Salut din Rm Valcea

Mesaj de nagy victor » 09 Mar 2009, 20:33

bine ai venit si fir intins ! :-h
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
gabryboy
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 09 Mar 2009, 14:12

Re: Va Salut din Rm Valcea

Mesaj de gabryboy » 10 Mar 2009, 13:23

Salut Eugen,
Da canalul se mai numeste si C zero.

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Va Salut din Rm Valcea

Mesaj de eugen » 10 Mar 2009, 14:36

I-am intrebat pe cei de la politia de frontiera anul trecut, ce este cu atata peste mort pe acolo(caci dupa cum ai vazut, gasesti peste pe de-a randul, mort, prin apa, pe mal, pe peste tot.
Ei mi-au spus ca este asa din cauza ca in acest canal este aglomerare mare de peste, in general mic, iar rapitorii care au "lacas" in acest canal sunt aproape inexistenti.
Despre canal pot sa-ti spun ca are peste, in general caras cam cat palma, platica(asta vara nu mai faceam fata pe timpul zilei la doua vargi, una-n stanga, una-n drepata, mai ales pana in pranz-acum depinde si de locul in care te pui), cu putin noroc si rabdare poti sa iei si cate o marlita la kilogram, dar asta foarte rar si daca-ti spun ca am luat-o la rama poate nu ma crezi, de ciortan inca nu-ti pot spune nimic.
Ai grija cu politia de frontiera ca nu glumesc cei de acolo. Anul trecut cand am fost tocmai se incheiase prohibitia pe Dunare(care se incheie de regula cam cu 2 saptamani inaintea celei la albitura). Stiind ca acel canal, pana mai anii trecuti facea parte din "zona inundabila a Dunarii", m-am pus la pescuit pe C zero si era sa fur o amenda babana de la PF.
Loc bun de pescuit, este la confluienta cu Dunarea, mai jos, parca ceva "la pietre" ii spune(din spusele celor de pescuiau acolo si din ce aveau in juvelnice-somotei de pana la 3-4 kg, ciortanei de Dunare cam la 1-2 kg, caras mai rasarit, platica. Beleaua mare la locul asta este densitatea mare de pescari pe metrul patrat. :D

Cu stima.

Avatar utilizator
gabryboy
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 09 Mar 2009, 14:12

Re: Va Salut din Rm Valcea

Mesaj de gabryboy » 10 Mar 2009, 15:29

Eu cand am fost pe C zero (07.03.2009) am intrebat si eu pe cei de la stavilar si au zis ca numai e pestele care era acum 2-3 ani pt ca au bagat "baieti" plasele si in canal a ramas pestele marut. Iar dupa stavilar in aval spre Dunare nu am fost pt ca nivelul la Dunare era ridicat si venea numai viitura. Erau pe pescari pe C zero in amonte(capatul canalului) si lua carasei . In legatura cu politia de frontiera noi an avut la noi chitantele de la trezorerie unde am platit taxa de 30 Ron. Ca persmisele de pescuit am inteles ca cei de la ANPA abia acum le tiparesc si pt PG la Dunare nu stiu unde sa merg sa platesc sau daca se mai plateste. Spre norocul meu nu au venit cei de la Pol. de Frontiera.
Fir Intis!!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Cateva cuvinte despre fiecare”