HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de Dan Mitranescu » 29 Oct 2011, 15:54

Organizator Clubul Sportiv Carp Zone.
Data : 12 februarie 2012
Locatie : periferie Bucuresti ( se va anunta exact in apropierea concursului )
Locuri : 60

Concursul de aruncari se va desfasura pe teren marcat , se vor folosi numai lansete de serie, nemodificate, de maxim 4m . Mulinetele folosite vor fi numai cu tambur fix , fara modificari .
Vor fi acceptate numai aruncarile agreate de regulamentul CIPS-FIPS. Se interzic aruncarile de pe pamant , laterale sau orice alta aruncare care pune in pericol concurentul sau pe ceilalti participanti la concurs (ex. pendul).

Dupa o prima etapa eliminatorie in care fiecare concurent va arunca cu lanseta proprie de doua ori se va face un clasament in functie de cea mai buna aruncare a fiecaruia . Astfel primii 30 de concurenti intra in finale :

FINALA GREILOR locurile 1 – 10
FINALA MIJLOCIE locurile 11 – 20
FINALA USOARA locurile 21 – 30

PREMII : in valoare totala de 10.000 lei , toate sub marca HAKUYO .

FINALA GREILOR:
Locul 1 : 4 LANSETE MTX14 + 4 MULINETE HAKUYO TD6000
Locul 2 : 6 LANSETE HAKUYO MTX12
Locul 3 : 5 LANSETE HAKUYO MTX12

FINALA MIJLOCIE :
Locul 1 : 6 MULINETE HAKUYO TD6000
Locul 2 : 5 MULINETE HAKUYO TD6000
Locul 3 : 4 MULINETE HAKUYO TD6000

FINALA USOARA:
Locul 1 : ROD POD + SET 4 AVERTIZORI CU STATIE + SET 4 SWINGERE LUMINO
Locul 2 : 4 LANSETE HAKUYO MTX8
Locul 3 : SET 4 AVERTIZORI CU STATIE + SET 4 SWINGERE LUMINO + 4 PICHETI

SE VOR ACORDA CUPE PENTRU TOTI PREMIANTII SI DIPLOME PENTRU TOTI PARTICIPANTII.

In finale concurentii vor arunca de doua ori cu o lanseta MTX 14 folosind mulineta proprie ,aceiasi din prima etapa . Obligatoriu la aruncarile din finale se vor folosi plumbi de 110g cu tija pusi la dispozitie de catre organizator . Se va contabiliza cea mai buna aruncare cu lanseta MTX14 si aruncarea cu care concurentul a intrat in finala respectiva .
Castigator este declarat cel care insumeaza din cele doua aruncari distanta cea mai mare.

Se vor folosi obligatoriu aceleasi fire ( 0,25 tronsoane de 300m ) si plumbi cu gramaje intre 80g si 130g la alegere . Firul ( o rola de 300m ) cat si cei 10 plumbi ( ecologici , culisanti cu tija sau ficsi cu vartej ) se pun la dispozitie de catre organizator ,costul acestora fiind acoperit de taxa de participare. Plumbii se primesc in momentul achitarii taxei , iar firul se primeste la inceperea concursului.
Concurentii sunt rugati sa vina cu mulinete pregatite cu “umplutura “ care sa accepte 300m fir de 0,25 .
Aruncarile se vor efectua dintr-un stand bine determinat .Terenul de aruncari va avea o linie centrala care pleaca perpendicular pe linia de stand si alte sase linii perpendiculare pe aceasta ( paralele cu linia de stand ) la 120m ,130m , 140m , 150m , 160m , respective 170m fata de linia de stand. Astfel vor fi avantajate aruncarile cat mai drepte pe directia liniei centrale.
Linia de stand nu trebuie depasita sau calcata de catre concurent in momentul aruncarii , lansarea fiind considerata anulata in aceasta situatie.
Concurentii au dreptul sa repete o singura aruncare ratata in prima etapa si o singura aruncare ratata in finala. Aruncare ratata este considerata numai ruperea involuntara a inaintasului , a monofilamentului , a lansetei sau formarea “perucilor” pe fir. Tot ratate sunt considerate aruncarile sub 80m. Calcarea liniei de stand nu intra in aceasta categorie si este considerata aruncare anulata . Aruncarile slabe , dar peste 80 m, nu se pot repeta fiind calculate ca atare.
Inaintasul va fi de maxim 10m si intra in obligatia concurentului .
Concurentii pot cere verificarea grosimii firului pe o anumita lanseta pe parcursul intregii competitii. Fiecare concurent are dreptul la doua astfel de verificari. Firele se vor masura cu micrometrul .
Concurentii au obligatia de a pastra linistea in momentul in care ceilalti participanti la competitie se pregatesc sa arunce sau in timpul aruncarii. La prima abatere concurentul in cauza primeste un avertisment verbal , iar la a doua sau la abaterea vadit intentionata concurentul este depunctat cu 2m din aruncarea proprie. La repetarea abaterii concurentul primeste eliminarea din concurs.

In urma unui clasament general facut pe cele trei categorii primii 15 concurenti sunt repartizati direct in finalele concursului de casting viitor organizat de Clubul Sportiv Carp Zone. Locul celor care renunta sau nu se pot prezenta este luat de urmatorii clasati .Vor intra cate cinci concurenti in ordinea clasamentului la fiecare categorie , iar restul de cinci locuri pe fiecare categorie ( in total 15 ) vor fi ocupate printr-o noua selectie.
La sfarsitul concursului viitor se face o noua selectie a primilor 15 ( pe toate categoriile) care au dreptul sa intre direct in finalele unui nou concurs.

Taxa de participare este de 200 lei .
In momentul achitarii taxei se primesc cei 10 plumbi ecologici ( gramaje la alegere ) pentru un eventual antrenament .
Concurentii sunt rugati sa anunte tipul lansetei si al mulinetei cu care vor participa la competitie. Acest lucru se poate face la achitarea taxei sau pe forum.

NOTA:
Data se poate decala in functie de conditiile meteo din acea perioada .
Premii valabile in situatia participarii a 60 de concurenti .

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de Madalin Dirla » 29 Oct 2011, 18:00

...am spart gheata:
1. Madalin Dirla

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de Ion Mironov » 29 Oct 2011, 18:44

2.jonny
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de miyagi » 29 Oct 2011, 19:07

3. Miyagi
Ce rapizi ati fost Tata? Cand am scris nu era niciun post.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de Dan Mitranescu » 29 Oct 2011, 19:59

Ca sa nu va mai certati : :D

1. Razvan Ulmeanu
2. Madalin Dirla
3. Jonny
4. Miyagi
5. Dan Mitranescu

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de Alexandru Mihai » 29 Oct 2011, 20:08

1. Razvan Ulmeanu
2. Madalin Dirla
3. Jonny
4. Miyagi
5. Dan Mitranescu
6. Mihai Alexandru
7. Marian Constantin

Avatar utilizator
vioreld2008
senior
senior
Mesaje: 214
Membru din: 24 Sep 2008, 21:10

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de vioreld2008 » 29 Oct 2011, 20:23

8. Dinu Viorel
Dinu Viorel

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de vioril » 29 Oct 2011, 20:55

martie din post ? nu se poate asa ceva !

VIORIL - prezent

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de Dan Mitranescu » 29 Oct 2011, 21:58

1. Razvan Ulmeanu
2. Madalin Dirla
3. Jonny
4. Miyagi
5. Dan Mitranescu
6. Mihai Alexandru
7. Marian Constantin
8. Dinu Viorel
9. Vioril

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de Alexandru Mihai » 29 Oct 2011, 22:17

1. Razvan Ulmeanu
2. Madalin Dirla
3. Jonny
4. Miyagi
5. Dan Mitranescu
6. Mihai Alexandru
7. Marian Constantin
8. Dinu Viorel
9. Vioril
10. Razvan Niculescu

Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Veteran
Mesaje: 898
Membru din: 16 Dec 2007, 13:55

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de Marian Constantin » 30 Oct 2011, 00:10

Dan Mitranescu scrie:
In finale concurentii vor arunca de doua ori cu o lanseta MTX 14 folosind mulineta proprie ,aceiasi din prima etapa . Obligatoriu la aruncarile din finale se vor folosi plumbi de 110g cu tija pusi la dispozitie de catre organizator .
Dan , nu mi se pare corect ca dupa ce arunc cu lanseta mea , in finala sa fiu obligat sa arunc cu un MTX 14 , ......poate nu ma inteleg cu lanseta ..... si sa mai arunc si cu un gramaj obligatoriu de 110 g...... Daca am ajuns in finala am ajuns datorita ansamblului pe care o sa il folosesc de la inceput si mai apoi ma obligi sa dau cu un asamblu care ti se potriveste mai mult tie ...

te rog mai umbla la regulament sa fie bine pentru toti concurentii .... mai ales ca tu ai de castigat cel mai mult din acest concurs , prin promovarea lansetelor si prin banii incasati la care dai la schimb doar echipamente hakuyo si nu premii in bani ..

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de Dan Mitranescu » 30 Oct 2011, 00:48

Marian Constantin scrie:
Dan Mitranescu scrie:
In finale concurentii vor arunca de doua ori cu o lanseta MTX 14 folosind mulineta proprie ,aceiasi din prima etapa . Obligatoriu la aruncarile din finale se vor folosi plumbi de 110g cu tija pusi la dispozitie de catre organizator .
Dan , nu mi se pare corect ca dupa ce arunc cu lanseta mea , in finala sa fiu obligat sa arunc cu un MTX 14 , ......poate nu ma inteleg cu lanseta ..... si sa mai arunc si cu un gramaj obligatoriu de 110 g...... Daca am ajuns in finala am ajuns datorita ansamblului pe care o sa il folosesc de la inceput si mai apoi ma obligi sa dau cu un asamblu care ti se potriveste mai mult tie ...

te rog mai umbla la regulament sa fie bine pentru toti concurentii .... mai ales ca tu ai de castigat cel mai mult din acest concurs , prin promovarea lansetelor si prin banii incasati la care dai la schimb doar echipamente hakuyo si nu premii in bani ..
Singurul castig al acestui concurs este promovarea lansetelor MTX.
In rest este non-profit. Daca vrei pun si calculele.
O promovare reala prin care se compara cu alte modele.Altfel nu se poate.
Intradevar aparent sunt avantajati cei care folosesc deja MTX-uri ... pentru simplul fapt ca il folosesc de doua ori . :D Un aruncator bun da bine cu orice lanseta . Cateva exemple repede : Jubileu prima data cand a pus mana pe un MTX a dat cea mai lunga aruncare de care am auzit la noi ( 206m cu 0,18 ) , Silviu Florescu a aruncat din prima 165m cu 0,25 ( o aruncare foarte buna ), Sandu Podaru la fel a aruncat mai bine cu MTX-ul ( erai si tu acolo ) si mai am cateva situatii in care cei care au aruncat prima data cu MTX si-au vandut lansetele pe care le aveau ... Sau de asta iti este frica ? :D
Gramajul obligatoriu este numai pentru MTX-urile din finala. Daca vreau sa scot de la ele tot ce se poate mai bun le pregatesc asa cum cred eu de cuvinta ... Nu crezi ? In prima etapa dai cu ce vrei tu .

Daca eu consideram ca cineva arunca mai putin cu un MTX decat cu lanseta proprie nu faceam concursul sub aceasta forma. Bagam si in prima etapa tot MTX , puneam linia de 170m la 120 :D ... si gata ... :D

P.S. Ai la dispozitie trei luni in care poti sa faci cateva aruncari cu lansetele tale si cu un MTX . Ai sa vezi ca nu sunt diferente in minus. ;)
Ultima oară modificat 30 Oct 2011, 01:52 de către Dan Mitranescu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de Dan Mitranescu » 30 Oct 2011, 01:30

Ca sa terminam si acest capitol:
Premii 10200
Plumbi 1800
Fire 900
Cupe + diplome 800
Arbitraj + organizare 500
Diverse ( banda , stand din lemn , ...) 300
10 lansete MTX desigilate minim 500
Riscul deteriorarilor accidentale ...
Nu pun zilele pierdute de mine cu regulamentul si cu explicatiile ... :D

Sa zicem ...Total 15.000.
Se incaseaza 12000.

Plumbii sunt cei ecologici si raman la pescari . I-am pus 10 de caciula pentru ca vreau ca lumea sa stie de diferentele la aruncare intre cei cu tija si cei fara. Pentru un eventual antrenament (- am sa explic cu alta ocazie) .La pretul la care sunt nu cred ca deranjeaza pe nimeni ...
Firul este neaparat necesar sa fie acelasi pentru toti asa ca trebuia si asta .

La premii plus fire si plumbi adaosul comercial nu depaseste 3000 .

Scopul nostru nu este profitul in acest concurs.

1.Clubul isi scoate banii pe sponsorizarea in produse ( atentie! ...la pret de en-gross )
2.Mitranescu mai promoveaza si el putin MTX-urile si plumbii cu tija ( pe riscurile si bataia lui de cap )
3. Pescarii din concurs cat si cei de acasa invata poate cat nu invata din toate tv-urile , revistele si reclamele la un loc despre echipamentele de pescuit .
4. Premii de 100 milioane pentru cei buni in aruncari.

Cam asta este. Daca te-am lamurit pe tine nu cred ca mai am probleme cu cineva ! :D

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de Dan Mitranescu » 30 Oct 2011, 01:50

1. Razvan Ulmeanu
2. Madalin Dirla
3. Jonny
4. Miyagi
5. Dan Mitranescu
6. Mihai Alexandru
7. Marian Constantin
8. Dinu Viorel
9. Vioril
10.Razvan Niculescu
11.Stefan Minzala
12.Cazacu Bogdan

Avatar utilizator
REMUSGL
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 26 Oct 2010, 12:03
Localitate: Galati
Contact:

Re: HAKUYO CASTING CUP 2012 - EDITIA 1

Mesaj de REMUSGL » 30 Oct 2011, 14:05

Drobota Remus-Mihai

Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri improvizate”