Marea stiucareala la budeasa 11 sept.

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Madalin013
membru activ
membru activ
Mesaje: 122
Membru din: 15 Ian 2009, 00:29
Localitate: Pitesti
Contact:

Marea stiucareala la budeasa 11 sept.

Mesaj de Madalin013 » 09 Sep 2009, 11:48

am citit intamplator in ziar si am aflat ca se tine un concurs de pescuit la stiuca pe lacul de acumulare Budeasa

Din 11 septembrie incepe marea Ştiucareala
12345(4 voturi) luni, 07 septembrie 2009
Intr-o încercare de a mã autodepãşi, am avut inspiraţia, nu de mult, sã scot prin lume un personaj. El se numeşte Serafim. Cum în ziarul nostru nu publicãm poezii, îmi îndepãrtez feliuţa de la botul laudei şi mã las pãgubaş, cã numai de poezie nu vã mai arde. Am totuşi în praştia la care aş vrea sã renuţ (mã refer la titlul acesta, dar mã gîndesc sã dezvolt un pic structura) o chestiune de interes.
Dacã pe vremuri oamenii învãţaserã sã devinã pescari de oameni, în zilele noastre, vai nouã, devenim pescari de pescari. Fraţilor, începe ştiucãreala secolului. Devin un pic uman, ca sã puteţi înţelege cum dezamorsãm bomba. Existã în Budeasa un loc pe care proprietarii, dacã nu s-ar zgîrci, şi-ar bãga nişte bani în publicitate, ar face din locul acela, şi aici mã refer la Mojo, unul dintre cele mai grozave locuri de agrement din Europa. Nu exagerez. Revin însã la ce s-ar putea sã vã intereseze. Din 11 septembrie (coincidenţã tristã şi stranie) se desfãşoarã, preţ de trei zile, cel mai mare concurs la ştiucã de dupã Revoluţie. Nu mai punem la socotealã cã pînã în ‘89 nu exista... decît o singurã ştiucã. Organizatorul de la Mojo zice aşa: cã te costã 20 lei taxa de participare în fiecare zi şi cã, dacã eşti meseriaş şi nu bagi în ele, ai ocazia sã dai în monstrul de la Budeasa. Cred cã pe copilul monstrului, dacã nu mã înşel, l-a prins chiar anul trecut un pescar din zonã. O ştiucã la vreo 11 kg, cu o lungime de peste un metru. Dincolo de faptul cã locaţia pe care o sã vedeţi casã de închiriat pe perioada pescuitului, grãtare, dincolo de faptul cã veţi degusta vinuri şi cã un personaj va gãti în vãzul lumii o reţetã de ştiucã împãnatã, veche de mai bine de 100 de ani, dincolo de faptul cã pentru prima datã cineva vã va învãţa secretele conduitei pescarului şi în plus toate aceste acţiuni piperate cu hamsii şi bere pe sãturate, cel mai mare cîştig va fi şansa de a prinde într-adevãr monstrul din Budeasa. În 1865, în zonã, un venetic de prin pãrţile Moldovei poposeşte sã prindã un peşte, pentru a putea oferi un dar unui mare logofãt. Fuge de îi sar picioarele fiindcã din apã sare la 2 metri ceva care seamãnã şi cu taurul, şi cu dracul, şi cu necuratul, care tot aia este. În 1956 cîţiva bãieţi dau şi ei sã prindã ceva, numai cã o rup la fugã, pentru cã o dihanie sare din apã fãcînd valuri înalte de un metru. Ba şi în timpul Regelui Carol, care vine personal în zonã, se întîmplã ca unul dintre supuşi sã dea în bîlbîialã pentru cã avea sã spunã cã ceva nemaivãzut a ieşit din apã. Un alt lucru curios în toatã zona de la Budeasa: pe lacul acesta nu existã ţînţari. Aş putea scrie un ziar întreg despre ce se întîmplã. Aveţi grijã doar 40 de echipe (1+1= o echipã) se încadreazã în aceastã aventurã. Vom fi şi noi probabil martori. Dacã monstrul din adîncuri se va lãsa pãcãlit de îndemînarea pescarilor argeşeni şi a celor strãini? Offfff şi, sã nu uit, mai multe amãnunte aflaţi sunînd la 0747822768. Marea finalã va avea loc duminicã la prînz. În caz cã plouã în vreuna din zile, nu intraţi în panicã. Veţi avea parte de fel şi fel de surprize. Ori te culci dupã şpriţuri, cã ai unde, ori faci grãtare, dar cel mai bine zic eu e sã umblaţi la tot ce aveţi mai preţios ca tehnicã şi inspiraţie, ca ştiucãreala secolului sã nu mai fie o legendã.

Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri improvizate”