CN 2009 - A PRINS CONTUR

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Cornel Rosioru
maestru emerit
maestru emerit
Mesaje: 17
Membru din: 24 Feb 2008, 20:26

CN 2009 - A PRINS CONTUR

Mesaj de Cornel Rosioru » 15 Feb 2009, 15:01

Ieri 14 februarie 2009 la Dirvari a avut loc sedinta deschisa catre toate cluburile si asociatiile din tara care si-au manifestat intentia de a lua parte la organizarea campionatul national 2009.
Sa hotarit si adoptat urmatorul sistem :
Competitia se va desfasura in sistem turneu.
Vor avea loc 5 etape din care 3 cu cele mai bune rezultate vor puncta in clasamentul general.
La sfirsitul turneului locul 1 va desemna campionii nationali, iar primele 4 locuri vor alcatui lotul national al romaniei.
Datele de desfasurare a etapelor sunt cele 4 hotarite in sedinta din 15 decembrie, urmind sa se aleaga o data pt. ultima etapa.
Au fost 10 cluburi si asociatii care si-au depus candidatura pt. organizarea unei etape din turneu.
Criteriul de alegere a pistelor si cluburilor organizatoare a dat-o in primul rind capacitatea de a gazdui echipele participante.
Astfel ca:
Prima etapa se va desfasura pe Hobaia in organizarea cluburilor Crapul, Clubul pescarilor si Crap 4ever.
A doua etapa Dirvari organizator clubul Pelicanul
A treia etapa Tincabesti organizator CS Carp Zone
A patra etapa Lates organizator CS Planet Carp.
A cincea etapa urmaza sa se hotarasca pe 21 februarie dintre cluburile Ovidius Constanta, Energy Carp din Brsov, Imperial Carpfishing din Oradea si APS Oltenia din Craiova.
S-a aprobat regulamentul de competitie al turneului.
Pe 21 februarie va avea loc adunarea organizatorilor de etape unde se vor stabili ultimele amanunte si al cincilea organizator.
La sedinta au mai participat din partea ALP Malin Musatescu si Victor Hodorog din partea Fishing and Hunting.
Cornel Rosioru
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA
http://WWW.CRAPMANA.RO

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CN 2009 - A PRINS CONTUR

Mesaj de george-alexandru » 15 Feb 2009, 16:10

Bravo in sfarsit ati gasit un sistem competitiv si realist.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CN 2009 - A PRINS CONTUR

Mesaj de florentiniuga » 15 Feb 2009, 21:35

Mentiuni :
1. Etapa "Carp Zone" se va desfasura pe Tancabesti 2, adica pe aceeasi balta pe care se desfasoara si Turneul Info Pescar.
2. Anumite reguli difera de la o etapa la alta in functie de organizatori. Astfel, cei care se bucurau cu gandul la tenii de pe Hobaia, sa-si caute solutii ca sa-i evite sau... alt hobby. :D

De maine seara veti putea vedea inregistrarea integrala a dezbaterilor (peste 4 ore).
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Cornel Rosioru
maestru emerit
maestru emerit
Mesaje: 17
Membru din: 24 Feb 2008, 20:26

Re: CN 2009 - A PRINS CONTUR

Mesaj de Cornel Rosioru » 16 Feb 2009, 00:06

Eu am dat-o ca stire. Dupa intilnirea din 21 februarie fiecare organizator de etapa va da amanunte.
Cornel Rosioru
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA
http://WWW.CRAPMANA.RO

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CN 2009 - A PRINS CONTUR

Mesaj de Dan Mitranescu » 16 Feb 2009, 15:22

florentiniuga scrie:Mentiuni :
2. Anumite reguli difera de la o etapa la alta in functie de organizatori. Astfel, cei care se bucurau cu gandul la tenii de pe Hobaia, sa-si caute solutii ca sa-i evite sau... alt hobby. :D
Mai exact in loc sa invete sa se pescuiasca conform REGULILOR INTERNATIONALE facem regulamentul sa ne cada noua mai bine.

Daca Hobaia este o balta egala acest lucru se datoreaza tenului !!! El echilibreaza balta.
Nu are nevoie de structuri,este in permanenta cautare de hrana pe toate zonele.

In aceiasi situatie se afla si Tancabesti 1 . Acolo tot tenul echilibreaza balta (pentru cine stie) ! Ca ex.

Eu nu sustin punctarea tenului, dar doresc balti echilibrate pentru calificari.
Hobaia nu este o balta echilibrata daca se scoate tenul !!!

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CN 2009 - A PRINS CONTUR

Mesaj de george-alexandru » 16 Feb 2009, 16:39

ai perfecta dreptate Dane pt ca romanescul pe hobaia nu e raspandit uniform pe toata balta iar tenul nu face altceva decat sa echilibreze sectoarele.desi la CC 2008 intre castigatorii sectoarelor nu a fost o diferenta mare fata de anii trecuti,acest lucru sa datorat tenului.organizatorii ar trebui sa se gandeasca bine la acest aspect daca va fi un numar mare de participanti la Hobaia pt ca fara ten balta va fi foarte dezechilibrata.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
zarguzon adi
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 14 Dec 2007, 20:30

Re: CN 2009 - A PRINS CONTUR

Mesaj de zarguzon adi » 16 Feb 2009, 17:28

Dan Mitranescu scrie:
florentiniuga scrie:Mentiuni :
2. Anumite reguli difera de la o etapa la alta in functie de organizatori. Astfel, cei care se bucurau cu gandul la tenii de pe Hobaia, sa-si caute solutii ca sa-i evite sau... alt hobby. :D
Mai exact in loc sa invete sa se pescuiasca conform REGULILOR INTERNATIONALE facem regulamentul sa ne cada noua mai bine.

Daca Hobaia este o balta egala acest lucru se datoreaza tenului !!! El echilibreaza balta.
Nu are nevoie de structuri,este in permanenta cautare de hrana pe toate zonele.

In aceiasi situatie se afla si Tancabesti 1 . Acolo tot tenul echilibreaza balta (pentru cine stie) ! Ca ex.

Eu nu sustin punctarea tenului, dar doresc balti echilibrate pentru calificari.
Hobaia nu este o balta echilibrata daca se scoate tenul !!!
@ Dan Mitranescu: ce virulent ai devenit in apararea regulilor internationale; poate ar trebui sa invatam sa pescuim la toate concursurile (inclusiv cele private) dupa aceste reguli si sa evitam intoarcerea in timp adica MOMITORUL.
Hobaia este chiar cea mai echilibrata balta,iar dupa spusele tale cei care au organizat in ultimii trei ani calificarile pe aceasta balta si nu au punctat tenul inseamna ca au dezechilibrat balta.

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: CN 2009 - A PRINS CONTUR

Mesaj de iulian petre » 16 Feb 2009, 18:40

ADI nu uita ca au fost calificari pe Hobaia DAR PE LOTURI si fiecare club a avut cate o echipa in fiecare sector fie el prost sau bun.


ps. esti sigur ca eu, daca o sa cad pe sectorul C (agatatura) tu ai aceeas sansa ca mine in sectorul A ?...Ca sa echilibrezi balta trebuie pescuit numai pe sectorul B si A.

Avatar utilizator
zarguzon adi
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 14 Dec 2007, 20:30

Re: CN 2009 - A PRINS CONTUR

Mesaj de zarguzon adi » 16 Feb 2009, 19:04

ps. esti sigur ca eu, daca o sa cad pe sectorul C (agatatura) tu ai aceeas sansa ca mine in sectorul A ?...Ca sa echilibrezi balta trebuie pescuit numai pe sectorul B si A.[/quote]

@Iulian vezi ca ai gasit solutia singur sectoarele (A si B) ; atat pe Hobaia cat si pe Darvari se organizeaza concursuri de ceva timp si sunt sigur ca se vor alege cele mai echilibrate locuri.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CN 2009 - A PRINS CONTUR

Mesaj de Dan Mitranescu » 16 Feb 2009, 19:31

zarguzon adi scrie:
Dan Mitranescu scrie:
florentiniuga scrie:Mentiuni :
2. Anumite reguli difera de la o etapa la alta in functie de organizatori. Astfel, cei care se bucurau cu gandul la tenii de pe Hobaia, sa-si caute solutii ca sa-i evite sau... alt hobby. :D
Mai exact in loc sa invete sa se pescuiasca conform REGULILOR INTERNATIONALE facem regulamentul sa ne cada noua mai bine.

Daca Hobaia este o balta egala acest lucru se datoreaza tenului !!! El echilibreaza balta.
Nu are nevoie de structuri,este in permanenta cautare de hrana pe toate zonele.

In aceiasi situatie se afla si Tancabesti 1 . Acolo tot tenul echilibreaza balta (pentru cine stie) ! Ca ex.

Eu nu sustin punctarea tenului, dar doresc balti echilibrate pentru calificari.
Hobaia nu este o balta echilibrata daca se scoate tenul !!!
@ Dan Mitranescu: ce virulent ai devenit in apararea regulilor internationale; poate ar trebui sa invatam sa pescuim la toate concursurile (inclusiv cele private) dupa aceste reguli si sa evitam intoarcerea in timp adica MOMITORUL.
Hobaia este chiar cea mai echilibrata balta,iar dupa spusele tale cei care au organizat in ultimii trei ani calificarile pe aceasta balta si nu au punctat tenul inseamna ca au dezechilibrat balta.

In concursurile private pescuiesc dupa regulile organizatorului.
Ca pescuiesc "primitiv" cu momitor si mamaliga nu cred ca este o problema asa jenanta pentru mine.
Mai ingrijorati sa fie aia care-si iau bataie la diferente de peste 800 kg si pescuiesc "modern" !

Eu mi-am spus parerea, in nici un caz "virulent" si mai ales fara atac la persoana !

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: CN 2009 - A PRINS CONTUR

Mesaj de iulian petre » 16 Feb 2009, 19:33

SA vedem daca asa o sa faca .Eu zic ca ,cluburile care organizeaza mansele si nu prea au echipe valoroase o sa traga spre loteria locurilor bune si o sa lase locurile pe balti neechilibrate ca stiu ca mai au o sansa asa :)) .

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CN 2009 - A PRINS CONTUR

Mesaj de Dan Mitranescu » 16 Feb 2009, 19:45

iulian petre scrie:SA vedem daca asa o sa faca .Eu zic ca ,cluburile care organizeaza mansele si nu prea au echipe valoroase o sa traga spre loteria locurilor bune si o sa lase locurile pe balti neechilibrate ca stiu ca mai au o sansa asa :)) .
Asa cred ei !
Spre exemplu anul trecut la calificari pe Hobaia (cu 9 echipe pe balta !!!) greu s-au putut prinde peste 100 kg de crap.
La CC , in aceiasi perioada,cu 30 de echipe pe balta, aveam dupa 24 de ore 180kg de peste din care 100 kg erau de romanesc.Asa ca...

Problema nu cred ca este asta pe care o spui tu. Cred ca prin scoaterea tenului diferentele de cantitate vor fi mai mici, implicit rusinea ! :))

Avatar utilizator
zarguzon adi
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 14 Dec 2007, 20:30

Re: CN 2009 - A PRINS CONTUR

Mesaj de zarguzon adi » 16 Feb 2009, 19:58

@Dan Mitranescu
prin 2007 unii nu reuseau sa termine un concurs de pescuit la crap si abandonau dar asta nu inseamna ca acum trebuie sa ii punem la zid; sunt perioade si perioade...,vecini si vecini...,noroc ca se repeta tragerea la sorti...si se poate continua.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CN 2009 - A PRINS CONTUR

Mesaj de Dan Mitranescu » 16 Feb 2009, 20:00

Ce uituc sunt !

Iar vorbesc de pescuit cand totul este comert.

Intradevar daca vindeam boiliesuri nu cred ca mai aveam punctul asta de vedere cu tenul.

Asa ca va rog sa ma scuzati ... :">

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CN 2009 - A PRINS CONTUR

Mesaj de Dan Mitranescu » 16 Feb 2009, 20:07

zarguzon adi scrie:@Dan Mitranescu
prin 2007 unii nu reuseau sa termine un concurs de pescuit la crap si abandonau dar asta nu inseamna ca acum trebuie sa ii punem la zid; sunt perioade si perioade...,vecini si vecini...,noroc ca se repeta tragerea la sorti...si se poate continua.
Eu nu ma leg niciodata de trecutul cuiva , decat daca sunt atatat :D .

Incercam doar sa spun ca scoaterea tenului este un lucru care dezechilibreaza o balta. Asa cum este si punctare de la 7kg in sus la unele concursuri. Ciortanii la randul lor echilibreaza pistele de concurs.

Scrie răspuns

Înapoi la “Crap si somn”