Concurs ieftin sau concurs scump?

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Concurs ieftin sau concurs scump?

Mesaj de Dan Andrei » 03 Mar 2009, 08:42

Buna dimineata.Doresc sa cunosc punctele dvs de vedere in legatura cu acest aspect.Eu unul pledez pt concursuri cu taxe de inscriere rezonabile (pana in 1500ron)cu premi nu foarte mari,organizate pe balti consacrate sau balti cu densitate mare de crap bine crescut :) Parerea mea este ca concursurile cu premi mari pot face uni concurenti sa se gandeasca la o posibila fraudare fie cu ajutorul arbitrilor sau al concurentilor vecini care ii dau pesti sau care contra unei sume de bani (de obicei contravaloarea taxei de participare)isi lasa vecinul care este "in carti" sa faca ce vrea pe vadul lui :)Astept parerile dvs in ideea ca vor fi constructive si nici de cum nu doresc sa intru in polemici aprine.Multumesc.
Numai bine!

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: Concurs ieftin sau concurs scump?

Mesaj de Ion Mironov » 03 Mar 2009, 11:16

dane cred ca toti am vrea sa participam la concursuri ieftine...cu premii mari....dar asa cum zici si tu e bine sa fie si concursuri ieftine cu premii mai mici...asa vom adopta mult mai multi pescari sa abordeze stilul de pescuit c&r cat si de a lua parte la spiritul de competitie.tinand cont ca este si socializarea dintre cei prezenti
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
BERRY
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 21 Feb 2009, 12:24
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Concurs ieftin sau concurs scump?

Mesaj de BERRY » 08 Mar 2009, 11:35

dan sunt multe concursuri cu taxe dupa parerea mea foarte scumpe si pemii mici ma gandesc eu restu de bani unde se duc oare??? din aceasta cauza sunt putini pescari care abordeaza concursuri sportive si pescuitu c&r cu banii care ai da la un concurs se duc pe anumite balti si pescuieste si pleaca si cu peste acasa multi gandesc astfel ,daca nu se vor face concursuri cu taxe ceva mai mici mai accesibile ca sa atragi pescari in acest domeniu eu si cu eduard vrabie am organizat un concurs la colacu pe data de 15 mai cu o taxa destul de accesibila(350 lei)vreau sa zic ca inscriierile merg in forta si sunt multi doritori de acest sistem de pescuit sportiv dar taxele de participare lasa de dorit ast parerea ta despre ce am scris mai sus

Avatar utilizator
BERRY
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 21 Feb 2009, 12:24
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Concurs ieftin sau concurs scump?

Mesaj de BERRY » 08 Mar 2009, 11:56

la concursul pe care l-am organizat la o taxa de 350 lei vreau sa spun ca avem premii mult mai consistente fata de alte concursuri care au o taxa 500-600 lei unde se duc diferentele de bani oare?????

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: Concurs ieftin sau concurs scump?

Mesaj de Dan Andrei » 08 Mar 2009, 12:23

BERRY scrie:la concursul pe care l-am organizat la o taxa de 350 lei vreau sa spun ca avem premii mult mai consistente fata de alte concursuri care au o taxa 500-600 lei unde se duc diferentele de bani oare?????
Salut.Sunt foarte putini patroni de balti care nu percep taxe pentru inchirierea baltii in vederea organizari unui concurs si tot atat de putini sunt patroni care percep taxe decente tot pt acelasi scop. Deci o mare parte din bani merg la patroni baltilor, o parte se regasesc in premi iar probabil o mica parte reprezinta cheltuieli de organizare (diplome, cupe poate si un gratar udat dupa :) ,etc)cu toate ca de cele mai multe ori se incearca gasirea unor sponsori pt a acoperi cost.Deci in lini mari cam asa sta treaba la organizarea unui concurs pe una din baltile mai renumite de la noi in tara.Mai astept si alte parei .
Numai bine!

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs ieftin sau concurs scump?

Mesaj de george-alexandru » 08 Mar 2009, 16:59

Mai este si un patron care nu numai ca nu percepe taxa dar si suplimenteaza fondul de premiere ;)
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
BERRY
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 21 Feb 2009, 12:24
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Concurs ieftin sau concurs scump?

Mesaj de BERRY » 08 Mar 2009, 20:03

parerea mea e ca pentru un concurs de pescuit sportiv c&r patronii de balti nu ar trebuii sa perceapa nici o taxa pentru ca nu are nimik de pierdut ,ba mai mult are numai de castigat :reclama la balta,pestele ramane in balta plus pestele din balta este hranit cu o masa festiva :D pe toata perioada de concurs.

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs ieftin sau concurs scump?

Mesaj de george-alexandru » 08 Mar 2009, 23:20

problema este nu sa o puna gratuit ci cat cere,pt ca majoritatea baltilor de concurs nu mai au nevoie de reclama.imagineazati ca sezonul de pescuit nu tine tot anul iar in sezon pe perioada unui concurs joi-duminica cat tine un concurs pierzi o gramada de clienti.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs ieftin sau concurs scump?

Mesaj de florentiniuga » 09 Mar 2009, 00:55

E simplu de facut calculul.
Sa luam de exemplu Moara Vlasiei. Un concurs cu 24 de echipe, inseamna 24 Inmultit cu 100lei/12ore = 2400lei inmultit cu 4 zile (adica de 8 ori 12 ore) = 19200lei.
Asa arata calculele dar va asigur ca multi patroni (e si cazul lui Victor Petcu), percep o suma mai mica, pe care o negociaza la buna intelegere cu organizatorii.
In rest, ce sa spun? Daca apar mai multi organizatori, atunci se reduc probabil si taxele. Cata vreme sunt putini, pot sa aiba si tendinta de a transforma concursurile in afaceri si asta nu e ceva ilegal dar cu timpul isi vor pierde concurentii. E vorba de legea cererii si a ofertei.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
zarguzon adi
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 14 Dec 2007, 20:30

Re: Concurs ieftin sau concurs scump?

Mesaj de zarguzon adi » 09 Mar 2009, 01:45

florentiniuga scrie:E simplu de facut calculul.
Sa luam de exemplu Moara Vlasiei. Un concurs cu 24 de echipe, inseamna 24 Inmultit cu 100lei/12ore = 2400lei inmultit cu 4 zile (adica de 8 ori 12 ore) = 19200lei.
Asa arata calculele dar va asigur ca multi patroni (e si cazul lui Victor Petcu), percep o suma mai mica, pe care o negociaza la buna intelegere cu organizatorii.
In rest, ce sa spun? Daca apar mai multi organizatori, atunci se reduc probabil si taxele. Cata vreme sunt putini, pot sa aiba si tendinta de a transforma concursurile in afaceri si asta nu e ceva ilegal dar cu timpul isi vor pierde concurentii. E vorba de legea cererii si a ofertei.
@ Dl Iuga poate n-ati aflat dar pe Moara Vlasiei taxa pe 12 ore s-a micsorat; este doar 60 lei si concursul dureaza 72 ore adica de 6 ori 12 ore;
P.S. mai umblati la calcule ca altfel iesiti in pierdere =)) =)) =))

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs ieftin sau concurs scump?

Mesaj de florentiniuga » 09 Mar 2009, 03:49

Nu, nu am aflat de reducere. Esti sigur?
Oricum nu calculul corect la un anume concurs de la MV conteaza. A fost doar un exemplu de calcul. Importanta e partea a doua a postarii.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
zarguzon adi
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 14 Dec 2007, 20:30

Re: Concurs ieftin sau concurs scump?

Mesaj de zarguzon adi » 09 Mar 2009, 11:32


Avatar utilizator
BERRY
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 21 Feb 2009, 12:24
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Concurs ieftin sau concurs scump?

Mesaj de BERRY » 09 Mar 2009, 19:57

va multumesc domnule florentin pentru raspuns si aveti dreptate, va urmaresc emisiunile pe net sunteti facut pentru aceasta emisiune si ami doresc foarte mult sa ajung si eu pe balta moara vlasiei este incredibil ce peste poate sa fie acolo ,am putut vedea numai prin intermediu emisiunii dumneavoastra tineti-o tot asa si daca se poate sa ajungeti si la concursu organizat pe 15 mai pe balta colacu 2 va multumesc cu respect safta catalin

Avatar utilizator
BERRY
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 21 Feb 2009, 12:24
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Concurs ieftin sau concurs scump?

Mesaj de BERRY » 10 Mar 2009, 10:31

sper sa nu radeti de captura mea de la avatar :))

Eduard65

Re: Concurs ieftin sau concurs scump?

Mesaj de Eduard65 » 08 Apr 2009, 21:08

Buna ziua. Ma numesc Eduard Vrabie si vrea sa imi cer scuze pentru afirmatiile facute de Safta Catalin (berry), eu personal nu am fost nici macar intrebat despre acest subiect. Categoric nu sunt de acord cu cele postate de catre "berry" (nici nu as putea gandi macar asa ceva). Este un atac direct la adresa patronilor de balti de pescuit, atac facut fara a cunoaste nici macar una din cheltuielile de intretinere ale acestor balti si totodata sunt convins de corectitudinea calculelor facute de catre organizatorii altor concursuri (fiecare organizator isi calculeaza foarte bine cheltuielile). Inca odata imi cer scuze si va rog sa nu asimilati acele postari si cu numele meu.
Cu stima,
Eduard Vrabie

Scrie răspuns

Înapoi la “Crap si somn”