Barca zona Crisan - sfaturi campare in zona

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Acidutzu
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 19 Ian 2009, 19:20

Barca zona Crisan - sfaturi campare in zona

Mesaj de Acidutzu » 03 Sep 2014, 14:45

Salut , imi puteti da un nr de telefon , recomandare de unde sa inchiriez o barca in zona Crisan? In principiu as dori una de fibra cu oglinda motor (am un Suzuky de 4 HP). Ajungem pe 12 Septembrie in zona .
In legatura cu locuri de pescuit/campare imi puteti recomanda ceva? N-am mai fost in zona , pana acum am batut mai mult zona Murighiol si Maliuc/Sontea.Amenzi de campare in zona s-au dat anul asta?
Daca cineva a fost in zona de curand as aprecia pareri si sugestii ,

Va Multumesc si fire intinse!

Avatar utilizator
atu_targoviste
membru activ
membru activ
Mesaje: 77
Membru din: 26 Iul 2012, 13:51

Re: Barca zona Crisan - sfaturi campare in zona

Mesaj de atu_targoviste » 03 Sep 2014, 18:59

Incearca un tel Florica( Crisan, 3-4 case aval de ponton)baietii ei au barci , sau roaga sa-ti dea relatii cine inchiriaza.
Locuri de campat ar fi si pe Dunarea Veche ( in spate la Lebada -km14 , sau mai jos, km 8, confluenta cu Bratul Sulina , canalul Magearu, Canalul Iacob-aici ai si varianta Lacului Iacob ptr rapitor, dar , dupa cum stii, conf legii ,risti amenda ptr campare .

Avatar utilizator
evelyn
senior
senior
Mesaje: 434
Membru din: 30 Ian 2013, 15:21

Re: Barca zona Crisan - sfaturi campare in zona

Mesaj de evelyn » 04 Sep 2014, 17:19

din cate am auzit sunt pusi pe treaba baietii de la biosfere pe toata delta, si am auzir ca se dragheaza la tulcea de face apa namol ziua si noaptea este limpede, vroiam sa plec si eu pe 15 dar dupa inf care le am mai bine stau acasa, daca aveti si alte inf va rog sa le spune ti

Avatar utilizator
Acidutzu
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 19 Ian 2009, 19:20

Re: Barca zona Crisan - sfaturi campare in zona

Mesaj de Acidutzu » 09 Sep 2014, 10:22

Multumesc mult , datorita programului ciudat al pasagerului/catamaranului care pleaca inapoi la 7 din Sulina am decis sa nu mai mergem in Crisan si ne-am hotarat sa mergem la Mahmudia pe dunarea veche . Macar cobori din masina direct in barca si am inteles ca sunt putrin mai ingaduitori daca ai taxele platite si curatenie luna la cort

Avatar utilizator
evelyn
senior
senior
Mesaje: 434
Membru din: 30 Ian 2013, 15:21

Re: Barca zona Crisan - sfaturi campare in zona

Mesaj de evelyn » 09 Sep 2014, 10:39

la mahmudia sunt controale la sange, pescari ca la concursc, pestele nu se lasa prins, eu m am orientat catre nufaru

Avatar utilizator
Acidutzu
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 19 Ian 2009, 19:20

Re: Barca zona Crisan - sfaturi campare in zona

Mesaj de Acidutzu » 09 Sep 2014, 11:35

Anul trecut la Nufaru la Ceatal era ca la concurs :) unii isi facusera o gradina ilegala si pusesera bariera si nu mai puteai ajunge cu masina pana la piatra unde se despart Sulina de Sfantu. De 2 ori m-am ciocnit de "electricieni" noaptea pe portiunea cu epava impanzisera pe noapte tot bratul de plase. Capturi cateva marlize si strapazani pana in 1.5 kg la piatra la Ceatal , ciortanei si somotei 3-4 kg la clonc pe Sulina spre Partizani. Daca ai nevoie de barca am un amic in zona la Malcoci dar isi tine barca la Nufaru.

Avatar utilizator
evelyn
senior
senior
Mesaje: 434
Membru din: 30 Ian 2013, 15:21

Re: Barca zona Crisan - sfaturi campare in zona

Mesaj de evelyn » 09 Sep 2014, 12:47

acolo la ceatal am fost si eu in toamna trecuta dar cand am ajuns acolo de dimineata a inceput sa se tulbure apa , atunci pe 2 octombrie cand au fost inundatiile alea prin dobrogea si frig de am baut tuica fiarta seara , dupa 4 zile am plecat nu am luat absolut nimic apa erea neagra ,si am vazut acea gradina pt ca m-am dus pe jos pe acel drum , eu am fost cu barca la ceatal , de barca am pe cineva de acolo, eu vroiam sa merg chiar la iesire din nufaru vizavi de acea insula , a mers bine pe acolo anii trecuti acum nu am nici o inf, si pe bucla la mahmudia am un prieten care sta acolo si ma tine la curent dar e jale, oricum am vazut ca dunarea creste in draci nu e bine de loc nici nu imi vine sa mai plec dar partenerii mei nu si mai pot amana concediul

Avatar utilizator
Acidutzu
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 19 Ian 2009, 19:20

Re: Barca zona Crisan - sfaturi campare in zona

Mesaj de Acidutzu » 10 Sep 2014, 10:59

Da si eu sunt in aceeasi dilema .. joi noapte trebuie sa plec nu mai putem amana concediile , ai pe cineva la Mahmudia sa inchiriez o barca ? sau fac ca de obicei ma duc la debarcader sau in primul bar si intreb?

Avatar utilizator
evelyn
senior
senior
Mesaje: 434
Membru din: 30 Ian 2013, 15:21

Re: Barca zona Crisan - sfaturi campare in zona

Mesaj de evelyn » 10 Sep 2014, 18:30

am pe cinava pe bucla la mahmudia nu acolo la bac, eu cred ca plec sambata seara si ma duc pe la nufaru , la mah pe unde vrei sa te duci pe bucla sau pe brat? pe bucla este nebunie, chiar ieri am sunat
0740028637 este nr meu daca vrei sa vb la tel ca poate vin si eu dupa tine duminica daca faci treaba
de unde esti?

Avatar utilizator
Acidutzu
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 19 Ian 2009, 19:20

Re: Barca zona Crisan - sfaturi campare in zona

Mesaj de Acidutzu » 11 Sep 2014, 10:53

Ma gandeam pe bucla la Mahmudia nu la Uzlina , pe langa canalul Filat pe partea interioara unde nu se prea ajunge cu masina.Oricum daca e nebuneala ma duc cred in aval dupa Dunavat pe la 44, ne orientam la fata locului.Te sun in vro 2 ore momentan sunt la munca.

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”