CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
dunareanu
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 21 Mar 2010, 10:29
Localitate: bucuresti

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de dunareanu » 24 Mar 2010, 01:53

apa in scadere,garla Perivolovca curge in brat,ceea ce e de bine ca vine filtrata,deocamdata doar babusti frumoase taman bune de bors si platici,oricum,pranzul de maine e asigurat :) !!era sa uit,DUNAREA NU MAI E ASA TULBURE!!!!cel putin pe moment :)

Avatar utilizator
eugenraceanu
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 24 Mar 2010, 08:55

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de eugenraceanu » 24 Mar 2010, 09:56

Salut ! sunt nou pe forum ,si dupa ce am citit toate postarile voastre ,pot spune ca ma bucura faptul ca mai sunt oameni care destainuie locuri de pescuit unde poti pescui linistit .
Merg in delta de aproximativ 15 ani .La inceput mergeam in locuri unde aveam masina linga noi (canalul Dunavat , pe brat intre ,Murighiol si Dunavat ,Balteni etc), acum daca mergi asa zici ca esti la nunta .Dupa am inceput sa inchiriem barci sa ne duca dar si asta adevenit costisitor si in final mi-am luat o barca de ceva timp si ma duc pe unde ma taie capul .NOROCUL MEU CA SI SOTIEI AI PLACE LA PESCUIT CU CORTUL :D Am fost pe toate bratele . In ultimii 3 ani am fost la km 54 .la intrare in Perivolovca cam de 4 pori pe an ,niciodata nu a fost la fel . Asta vara am avut si crap la 13,5 kg la 3boabe uscate pe fir .Locul pe care l-a descris Sebi ? nu l-am gasit niciodata liber. Am vazut ca acum au unii o stana pe langa si 2 -3 lacasuri pentru pescarii din zona .
In noiembrie pe 14 am fost la intrarea in lacul Iacub (Crisan - Caraorman) in afara de caras si albitura nimic . Miar face placere sa discutam mai multe si va astept cu sfaturi si intrebari :e-mail : eugenraceanu@yahoo.com .
Prima plecare pe 11 iunie 2010.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de pharaoh » 24 Mar 2010, 15:35

Salut Eugen, bine ai venit pe forum.
Buna investitie ai facut cu barca aia.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de cosmin mihut » 24 Mar 2010, 21:02

D-le craparsef,iti doresc sa ai fire deosebit de intinse vineri,sa ne arati si noua niste poze cu rezultatele.Succese.
MERCEDES S

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de Paun Ion » 24 Mar 2010, 21:23

cosmin mihut scrie:D-le craparsef,iti doresc sa ai fire deosebit de intinse vineri,sa ne arati si noua niste poze cu rezultatele.Succese.
Mai Cosmine am inceput sa aud clopotei la lansete sunind,ce o fi asta?

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de Paun Ion » 24 Mar 2010, 21:25

Paun Ion scrie:
cosmin mihut scrie:D-le craparsef,iti doresc sa ai fire deosebit de intinse vineri,sa ne arati si noua niste poze cu rezultatele.Succese.
Mai Cosmine am inceput sa aud clopotei la lansete sunind,ce o fi asta?
Sa nu creez confuzie ,vorbesc de lansetele mele,si parca dimineata cind ma scol,aud plescanituri de crap sarind,cred ca am luato din loc.

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de cosmin mihut » 24 Mar 2010, 21:38

Sa nu zici ca pleci la o partida?Cand nea Paune?Iti doresc sa ai cele mai intinse fire pe care le-ai avut vreodata.Te salut si noroc.
MERCEDES S

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de Paun Ion » 25 Mar 2010, 21:13

Se pleaca in seara asta ,mai mult asa la vrajeala ,sa mai plecam de acasa ,nu se stie unde ajungem ,destinatie generala Delta,intoarcere duminica.

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de iorgu » 25 Mar 2010, 21:22

Sincer te invidiez. dar te asigur ca acest sentiment nu influienteaza absolut cu nimic partida pe care o faci. Iorgu nu zice nimic si nu ureaza nimic. Te felicit pentru faptul ca iti urmezi destinul :">
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
dunareanu
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 21 Mar 2010, 10:29
Localitate: bucuresti

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de dunareanu » 25 Mar 2010, 22:58

gasaca de la Crisan,s-a intors ieri acasa ,n-au mai avut succes in ultimele zile,practic n-au mai prins nimic,da' s-au scos suficient inainte,au fost multumiti,cat despre gasca de Perivolovca nimic interesant,distractie le babusca frumoasa(bine ca e si aia :)) )pe canal si cativa somotei pe brat,apa suficient de buna,scrumbia inca nu urca convingator,va tin la curent!!!

Avatar utilizator
dunareanu
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 21 Mar 2010, 10:29
Localitate: bucuresti

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de dunareanu » 26 Mar 2010, 01:09

nea Ioane..fir intins si distrctie placuta,da'..cred ca-ti gasesti locul ocupat.....glumesc =)) !!!!recunosc am fost un pic rautacios ,scuze,nu m-am abtinut:D ! :D

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de cosmin mihut » 26 Mar 2010, 21:46

Salut iorgu,unde ai fost? Sa nu zici ca la peste.
MERCEDES S

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de iorgu » 26 Mar 2010, 22:10

Cosmine pe langa pasiunea mea de pescuit, am si pe cea de horticultor. Pe langa elesteul din curte, ma ocup de ingrijirea pomilor fructiferi, a plantatiei de zmeura si a celor 75 cuiburi de mure. Mentionez ca toate acestea sunt de calitate. Am 126 de pomi fructiferi : meri,peri,caisi,pruni,visini,ciresi,gutui si vreo 25 de nuci. Parte din ei sunt pe spalieri de otel cu 4 randuri de sarma. Aceasta perioada este optima pentru stropit,taiat,legat,varuit tulpinile. Tot timpul il acord acestei livezi. Dar toate sunt socotite. Cand este salcamul in floare, somnul care l-am visat toata iarna, ma astepta sa-l prind. Anul asta vreau sa depasesc recordul personal la captura de top. Tu ai fost pe undeva? Cred ca si la tine este o perioada de tatonare. Astept opinia ta ;)
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de cosmin mihut » 26 Mar 2010, 22:26

Asa este asteptam si gandim,nu, nu am fost nicaieri am stat cuminte loco.Apropo de horticultura,chiar astazi am fost la fratele meu de l-am ajutat la varuit tulpinile pomilor are si el o livada destul de mare,mare parte peri si meri,cativa pruni,si 3 nuci.Mai vreau sa te felicit pentru livada pe care o ai,intradevar ti se potriveste semnatura.Te salut ,ne mai auzim pe mes.Pa
MERCEDES S

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de iorgu » 26 Mar 2010, 22:49

Cosmine este foarte multa munca si eu sunt foarte tipicar cu executarea lucrarilor. Le fac singur. Nu am incredere in nici un boscheter. Dar si satisfactiile sunt pe masura - nu atat financiar cat peisagistic. Peste o saptamana incep sa infloreasca, este raiul de pe pamant. Vad ca incurajezi baietii la pescuit. Sunt sigur ca ai mai mult timp liber. VREAU sa te citesc dupa ce ai facut o partida ;) :-h
Ocroteste natura, merita!

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”