CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de cosmin mihut » 05 Mar 2010, 10:57

Sa facem impreuna un topic dedicat exclusiv crapului si somnului de Delta >:D< .DOAR DE DELTA.Multumesc.
MERCEDES S

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de Sebastian » 05 Mar 2010, 11:00

ai reusit ;) ai vazut ca nu a fost greu.uite incep eu cu prima intrebare.cum lansezi tiparul in forta si la distanta fara sa iti pice din cirlig ,de pe mal?{sau carasul}

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de cosmin mihut » 05 Mar 2010, 11:06

Eu pescuiesc doar in Delta ,de obicei pe Bratul Sfantu Gheorghe.Din anul 1996 merg regulat,an de an pe brat,din anul 2000 merg cam de 3-4 ori ,in special la crap .Anul trecut in luna iunie am avut cea mai mare captura de pana acum crap de 15,6 kg .Drill exceptional,o frumusete.
MERCEDES S

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de cosmin mihut » 05 Mar 2010, 11:13

Zii tu Sebastian esti tatic la somn.
MERCEDES S

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de Sebastian » 05 Mar 2010, 11:16

:D

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de cosmin mihut » 05 Mar 2010, 11:21

MULTUMESC . **== Sebastian ;)
MERCEDES S

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de craparulsef » 05 Mar 2010, 12:47

sebastian scrie:ai reusit ;) ai vazut ca nu a fost greu.uite incep eu cu prima intrebare.cum lansezi tiparul in forta si la distanta fara sa iti pice din cirlig ,de pe mal?{sau carasul}
2 variante - 1. carlige speciale. 2 intepat de 2 ori dar trebuie sa-ti arat cum anume!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de craparulsef » 05 Mar 2010, 12:49

gor965 scrie:Domnii mei , v-am mutat topicul ptr. ca nu avea ce cauta in rubrica de intrebari si sugestii a Emisiunii Info Pescar ! :D
Multumim !!! :D
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de cosmin mihut » 05 Mar 2010, 13:02

Am luat aminte la ce zice nea Paun Ion,foarte bine si eu fac mamaliga curata,si de nadit fac in felul urmator;am un prieten care lucreaza la o fabrica de paine,el imi face rost de coaja de paine(coaja care ,cade atunci cand se bate painea)intr-o galeata de 10 l pun vreo 3l apa,vreo 4-5 pumni de coaja ,4 pumni de porumb uscat,si las la inmuiat cateva ore .Nadirea o fac inaintea locului de pescuit cca.60-80m.Rezultate apreciabile.
MERCEDES S

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de cosmin mihut » 05 Mar 2010, 13:04

Bine ai venit d-le craparsef.
MERCEDES S

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de Sebastian » 06 Mar 2010, 09:03

"2 variante - 1. carlige speciale. 2 intepat de 2 ori dar trebuie sa-ti arat cum anume! " folosesc calrige speciale pt asa ceva ,si am incercat sa il si cos dar la aruncari in forta .folosind fir textile,plumb greu si lansete cu actiune mare,din trei lansari doua sunt un esec,iar pt a treia nu am garantia ca odata asezata montura pe prag pestisorul[caras sau tipar]mai este in cirlig sau e doar agatat destul de fragil permitand astfel somnului sa il inhate fara ca eu sa sesizez ,ba mai mult sa fie luat de curent. :-?

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de craparulsef » 06 Mar 2010, 09:48

Este foarte adevarat, ca eu folosesc acele carlige speciale care de altfel se gasesc si la noi... sau doar carlige cu tija lunga, deschidere relativ mica, diametru material carlig subtire pentru monturile de salau unde linia desi textil e de finete si plumbul foarte rar depaseste 30-40gr., intepand cum am mai spus de 2 ori obletele care se mentine astfel suficient timp viu....pescuiesc din barca si lansez cred la cel mult 40 m dupa care execut acele miscari in dinti de ferstrau pe fund la intervale neregulate functie si de apetitul pestelui la momentul respectiv, pe stationare pestisorul miscandu-se natural, astfel ca am cele mai multe atacuri dupa o stationare relativ mica in timp cateva secunde 10-20, si in momentul in care incerc a schimba pozitia in zonele cu structuri imerse am primele tentative de atac sau chiar pe primii zeci de centimetri de evolutie dupa unul din aceste momente atacul decisiv. Zona are structuri de piatra cu multa scoica pitica pe ecestea, de asemeni este mult guvid mic prin preajma, peste cu care salaul este obisnuit, avem un stil facil cu care putem sa-i prindem dar salaul nu refuza nici obletele care si el se afla relativ in apropierea zonei dar pe ape mai mici. Adancimea la care evoluam momeala e de aproximativ 6-11m. Sper sa mai gasesc prin arhiva digitala o harta batimetrica a locului cu absolut toate curbele de nivel imerse, si sa o postez...
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de Sebastian » 06 Mar 2010, 11:48

la salau da , nu e nici o problema.si eu am pescuit demulte ori in stilul acesta cei drept nu din barca ,cel putin pe dunare,ci de pe mal la buza primului prag.dupa cum cred ca ti ai dat seama problema mea era la somn. :-?? :-??

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de craparulsef » 06 Mar 2010, 12:31

La somn, cu precadere, nu prea mai pescuiesc in ultimii ani...decat ocazional, eventual conjunctural, dar pe Chilia cu ceva vreme in urma, pana a se instala dinastia raduta, procedam pe scurt cam asa: Multiplicator Penn 40 long beatch, lanseta daiwa....2.40m, linie miez otel 3 fire rasucite matisite cu matase, o linie pe care am primit-o odata cu multiplicatorul, plumb aprox. 300 gr., 1 carlig mare legat cu struna, pe care-l procuram atunci de la magazia Piscicola Sulina, folosite de pescarii profesionisti la mare, ham (confectionat), si in carlig pipote imputite legate cu elastic...ce e trist e ca atunci nu erau camere digitale! Evident pescuiam din barca la obriz, linga piciurka facuta in mal de mustacios, deci nu lansam departe. Nu am o solutie infailibila pentru lansari lungi de genul bete de 5 livre plumbi grei la mare distanta fara sa cada pestisorul din carlig - probabil ca sunt pe forum baieti priceputi in acest sens!?
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: CRAP SI SOMN IN DELTA DUNARII

Mesaj de cosmin mihut » 06 Mar 2010, 20:40

septembrie 2009  a treia iesire
septembrie 2009 a treia iesire
Bild 163.jpg[/attachment] Nu le-am aranjat prea bine ,dar sa tinem cont ca sunt primele atasamente
Fişiere ataşate
A doua captura...
A doua captura...
prima captura
prima captura
MERCEDES S

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”