Grindul Lupilor - Canalul 5

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Grindul Lupilor - Canalul 5

Mesaj de Qnyx » 30 Mar 2008, 01:47

Canalul 5 se afla la extremitatea drumului practicabil cu masina, cu plecare din localitatea Sinoe, inspre Gura Portitei. Drumul de acces principal este pe soseaua Tulcea-Constanta. Consider acest loc de pescuit unul din cele mai bune locuri de pescuit posibile din tara noastra, putand chiar rivaliza cu Delta Dunarii in ceea ce priveste pescuitul. Capturile de salau si de crap ce se pot pescui incepand cu venirea primaverii, pot euforiza cu usurinta orice pescar, fie el si unul experimentat. O minunata descriere a acestui loc este prezentata in cartea "Insula Lupilor" a lui Sadoveanu. Din proprie experienta, spun ca in acel loc imediat in dreapta ecluzei care "taie" canalul, am prins vara, in luna iulie, pe o temperatura de 34 de grade C, 42 de buc. de salau cuprinse intre 800 si 4500 de grame fiecare. O data cu inceperea toamnei incepe foarte bine sa manance crapul , pe care poti pur si simplu sa-l prinzi la o amarata de fixa de 3 m. Apa este adanca, uneori depasind 10 m, chiar si la mal. Conditii de cazare nu exista, iar prezenta vreunui magazin este exclusa. De mentionat este ca aici am prins cel mai mare biban din viata mea (1,400 g), ceea ce este un adevarat record zic eu. Nimeni din cei care au stat macar 2 zile, nu pot spune ca nu au prins macar un peste cat de cat mai mare decat restul pestilor cu care se confrunta ceilalti pescari. In acelasi timp, in partea stanga a ecluzei se prind foarte bine somni de 1-8 kg, dar asta in functie de noroc. Poate ca specificul lacului (Salmastru) este cel care favorizeaza cresterea preponderenta a salaului, comparativ cu celelelate zone ale tarii. Ca o ultima adaugire, drumul este extrem de prost o buna bucata, dar eu cred ca merita toti banii si timpul aferent.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Grindul Lupilor - Canalul 5

Mesaj de vali003 » 30 Mar 2008, 16:53

frumoase locuri , se pare , cu cit sint mai proaste drumurile , cu atit se pastreaza mai bine zona respectiva , deci acest inconvenient are si o parte buna . cind mai mergi acolo Cosmine mai fa niste poze , sa ne mai clatim si noi ochii . :lol:

Avatar utilizator
ati
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 30 Apr 2008, 23:14

Re: Grindul Lupilor - Canalul 5

Mesaj de ati » 01 Mai 2008, 00:06

Frumoase locuri,pline de amintiri.Le-am "batut"in armata,in anii 79-80.La Sinoe,in mijlocul campului,pe o colina inalta era o subunitate pe care o aprovizionam.De acolo,mergeam cale de 22km pe un drum de nisip pana la canalul5.Acolo ne asteptau cei de la Portita.Pe vremurile acelea nu ajungea oricine acolo.Am facut de curand o plimbare pana la Midia.Au trecut anii,mi-ar place sa revad canalul 5,sa pescuiesc cativa pesti si mai ales amintiri...

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Grindul Lupilor - Canalul 5

Mesaj de vali003 » 01 Mai 2008, 00:44

nimic nu ramine Ati , decit amintirile , fa-ti timp si dute , chiar daca nu mai este ce a fost , tot se merita . fir intins .

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Grindul Lupilor - Canalul 5

Mesaj de timer » 01 Mai 2008, 17:29

Frumoase locuri si "salbatice"..Sunt convins ca uiti de toate grijile..M-as teleporta si io de s-ar putea.... :)

Avatar utilizator
ati
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 30 Apr 2008, 23:14

Re: Grindul Lupilor - Canalul 5

Mesaj de ati » 02 Mai 2008, 01:19

Luna ce a trecut am participat la o expeditie pescareasca pe canalul Perivolovca.O saptamana.Noua oameni.A iesit superb.A fost prima mea "iesire de primavara".Cu siguranta,o voi repeta si la anul.La toamna,negresit,voi fi la canalul 5.Va fi "iesirea de toamna".Sper sa gasesc parteneri de "haiduceala".

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Grindul Lupilor - Canalul 5

Mesaj de Butaru Gabriel » 13 Sep 2008, 10:43

Da aveti dreptate cu totii frumoase locuri dar se pare ca doar cu amintirea acestor locuri am ramas de ce ? cum sa-va spun am fost la canalul 5 de cateva ori pe an pana acum trei ani ne facusem prieteni acolo dormeam la Gica asa il cheama pe domnul dela debarcader sau la cei dela ecluza,in ultimul timp langa canalul 2 la cateva sute de metri dormeam acolo este o vila ,oameni de treaba pret bun,dar sa revenim la ce ne doare pe noi,de 3 ani nu mai se poate merge la canalul 5,doar la canalul 2 taxa 50 ron,am dat telefon inainte au spus ca putem veni ca se poate dar can am ajuns acolo nu-se putea pescui in c 5 de 2 ori am patit asa ,acum zic cai inchis 5 ani ,dar totusi se mai da la peste acolo dar nu ori cine ,pe acea zona cu c 5 a pus mana nepotul matusi Tamara,si de aceea toate astea.Sper ca intro buna zi sa mai putem pescui acolo cu totii Fir intins la toti pescarii

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Grindul Lupilor - Canalul 5

Mesaj de Qnyx » 13 Sep 2008, 16:09

Neah'

Da-mi voie sa te contrazic. Atata timp cat nepotul matusii Tamara avea balta aia, totul era roz si se putea pescui la canalul 5. In momentul cand nepotul s-a "evaporat" de pe "scena", au venit sacalii si si-au adjudecat sursa de venit constanta de sute mii de euro, respectiv cel mai prolific lac din Europa vizavi de proliferarea salaului. Si avand in vedere ca fileul de salau costa cat costa, e lesne de inteles de ce totul trebuie tinut departe de ochii lumii. Ca sa iti dau o veste buna, DA se poate pescui la canalul 5 si acum, dar in "anumite" conditii. Daca vrei sa le afli, da-mi un PM.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Grindul Lupilor - Canalul 5

Mesaj de iulian petre » 14 Sep 2008, 14:28

:shock:

Avatar utilizator
dobrin marius
membru activ
membru activ
Mesaje: 108
Membru din: 14 Feb 2009, 10:05

Re: Grindul Lupilor - Canalul 5

Mesaj de dobrin marius » 31 Dec 2009, 11:01

salut la toata lumea.onyx m-am logat si eu de curand si am citit ce ai scris tu despre canalul 5 mentionez k sunt din c-ta si foarte aproape de canal dak imi dai voie parca te-asi contrazice eu cunoscandul pe admin cabanei de acolo nu se pescuieste decat cu acele relatii care suntem noi romanii invatati eu am pescuit la canalu 2 mai mult cd am avut musai nevoie de peste am apelat la un prieten dar ce vreau sa spun e ca nu se pescuieste si nu sa pescuit in ultimi 8 ani deloc pe acolo. mie imi e greu sa dau acolo desi cum ziceam mai sus am cunostinte cat de cat asadar te-asi intreba ce metoda aplici tu ptr a pescui acolo multumesc anticipat

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: Grindul Lupilor - Canalul 5

Mesaj de Paun Ion » 19 Ian 2010, 00:37

dobrin marius scrie:salut la toata lumea.onyx m-am logat si eu de curand si am citit ce ai scris tu despre canalul 5 mentionez k sunt din c-ta si foarte aproape de canal dak imi dai voie parca te-asi contrazice eu cunoscandul pe admin cabanei de acolo nu se pescuieste decat cu acele relatii care suntem noi romanii invatati eu am pescuit la canalu 2 mai mult cd am avut musai nevoie de peste am apelat la un prieten dar ce vreau sa spun e ca nu se pescuieste si nu sa pescuit in ultimi 8 ani deloc pe acolo. mie imi e greu sa dau acolo desi cum ziceam mai sus am cunostinte cat de cat asadar te-asi intreba ce metoda aplici tu ptr a pescui acolo multumesc anticipat
Sanatate Cred ca e mai mult de 8 ani de cind nu se mai pescuieste pe 5 .Acum vreo 10,12 ani in urma alergam sa prind captura vieti si am fost de 3 ori intr-un an.Era interzis.Am cerut voie ecologistilor si am promis ca o sa il arunc in apa dupa ce il prind(doar poze) dar i-am si cinstit.Nu am prins nicio data nimic, nu ca nu e peste ,ca acolo e singurul loc din Romania unde cred ca sint cei mai mari crapi si somni ,batea vintul,acolo nu conteaza din ce parte bate vintul caci se tulbura apa pe canal si nu mai trage nimic.Acolo bate vintul aproape tot timpul.

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: Grindul Lupilor - Canalul 5

Mesaj de Amos » 05 Apr 2010, 15:54

Adevărat ai grăit. Pescuitul la Canalul 5 este interzis.

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: Grindul Lupilor - Canalul 5

Mesaj de Amos » 11 Aug 2010, 16:39

Grindul Lupilor - Canalul 5 este istorie. Văd că nu-și mai dă nimeni cu părerea.

Avatar utilizator
vezeteum
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 14 Mai 2009, 21:42

Re: Grindul Lupilor - Canalul 5

Mesaj de vezeteum » 14 Aug 2010, 22:30

Salutare.
Eu am fost anu trecut la Canalu 5. La recomandarea unui bun prieten si pescar batran ca se prindea peste acolo si la acu gol, salau mult somn si caras din abundenta. Cand am ajuns la Canalu 2 cum treci ecluza multe pancarde cu accesul interzis amenda pescuitul interzis, dar am zis ce naiba se vedea in departare o masina galbena pe camp care mergea si am zis hai si noi, incet incet i-am ajuns din urma era o masinuta cu o barca pe ea, dupa ceva km ajunseram si la canalu 5, oamenii au pus barca pe apa si dai drumu, noi am ramas pe mal ca sa vedem cum e treaba se pescuieste nu se pescuieste, am vorbit cu oamenii aia de pe vaporas care au zis ca nu se pescuieste ca e zona protejata dar sa vorbim totusi cu ecologistii care trebuieau sa apara pe la ra 10:00-11:00, am stat noi acolo in asteptarea lor si am luato usor spre canalu 2 cand am vazut ca nu vine nimeni unde am bagat si noi cate o lanseta. Pe la 13:00 apar doi indivizi cu un papuc care cica era ecologistii, am incercat sa ne intelegem cu ei dar au zis ca nu se poate sub nici o forma in canalu 5 si ca putem sa pescuim in canalu 2 dar numai daca plateam vezi doamen o mica amenda nu stiu de ce. Asa ca am strans si pa pa.
Ideea e ca unii pot pescui linistiti daca au cunostinte ca doar suntem in Romania. **==

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: Grindul Lupilor - Canalul 5

Mesaj de Amos » 15 Aug 2010, 12:16

Din păcate așa este. În România dacă ai relații, ai acces oriunde.

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”