Salvati grindul Chituc

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
rosu
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 15 Ian 2008, 13:56

Salvati grindul Chituc

Mesaj de rosu » 29 Mar 2008, 17:54

Contribuiti cu o semnatura la salvarea unui colt de rai:
http://www.petitieonline.ro/petitie/sto ... 30044.html

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Salvati grindul Chituc

Mesaj de Qnyx » 29 Mar 2008, 21:08

In primul rand vreau sa spun ca personal cunosc zona Chituc mai bine ca pe buzunarele mele si de departe pot sa spun ca este locul meu "de suflet" si asa cum spunea si rosu chiar ca este un colt de rai. Vreau sa spun ca incepand din luna mai pana in septembrie merg in fiecare week-end acolo la pescuit, deci este inutil sa spun ca stiu fiecare bucatica din locul respectiv. Pur si simplu sunt indragostit de locul acesta si prefer acest loc caci mi-a adus cele mai frumoase partide de pescuit la salau din viata mea. Revenind la subiect, am citit cu atentie acea petitie si la prima vedere pare un lucru rau ceea ce vor sa faca respectivii cu lucrarile de consolidare. Ei bine, nu sunt de acord cu aceasta petitie. Am sa motivez acest lucru in randurile urmatoare.
Nu stiu daca stiti cam cum arata locul respectiv, dar am sa caut sa descriu un pic relieful. Incepand din zona comunei Vadu, mai precis de la zona fostei uzine de metale rare aflata acum in paragina de pe vremea comunismului, pana in zona Gura Portitei se intinde o fasie de pamant amestecata cu nisip care desparte lacurile aflate in componenta complexului lagunar Razelm-Sinoe cu Marea Neagra. Aceasta fasie de pamant era cand eram eu copil (acum 20 de ani) de aproximativ 200 de metri. Ei vreau sa spun ca datorita eroziunii acum este de maxim 30 de metri si de multe ori pe drumul care desparte marea de lacuri treci efectiv prin apa. Daca cumva ai ajuns la unitatea militara de graniceri aflata undeva la vreo 10 km de Gura Portitei tot pe acel drum si din greseala a plouat, pai acolo ramai cu masina. Facand referire la drum vreau sa spun ca este dezastru. Este un amestec de pamant cu mai mult nisip care vara este atat de afanat incat daca stai cu masina pe loc, o vezi pur si simplu cum se afunda in nisip. In anumite portiuni de drum exista un fel de striuri (zimti) ramasi de la senilele buldozerelor care mai trec pe acolo (astea raman in zonele cu pamant). Vreau sa spun ca daca aveti cumva piatra la rinichi si treceti pe acolo, cand va intoarceti inapoi sigur a-ti scapat de ele, caci pur si simplu va clantane dintii in gura.
O caracteristica importanta a acelei zone o reprezinta plaja Marii Negre care nu stiu daca ma credeti sau nu, dar numai plaja nu este. Adica la 1 metru de mal apa are in unele locuri chiar 2 metri; concluzia ca este ca plaja s-a transformat in estuar si efectul de eroziune este atat de evident incat nu lasa loc de dubii. Oricum in anumite locuri deja apa marii s-a amestecat cu apa lacului Sinoe si asta este mult mai nelalocul lui pentru ecosistem decat eventualul zgomot produs de masinile care ar urma sa efectueze reparatiile. Apa complexului lagunar Razelm-Sinoe este deja salmastra datorita influentei Marii Negre care intra in lac prin Gura Portitei, dar intr-o cantitate limitata. Ganditi-va ce ar insemna daca fasia care desparte lacul de mare sa dispara. Pur si simplu nu ar mai exista decat o fasie intinsa de care ar deveni parte din Marea Neagra. Aici cred ca cei care au fondat petitia respectiva habar nu au de aspectul asta si mai mult decat atat in afara de faptul ca au citit in carti chestiile astea si sunt niste impatimiti ai naturii, nu au avut macar curiozitatea sa se deplaseze pana acolo sa vada cu ochii lor cum sta treaba de fapt. In concluzie nu numai ca sunt impotriva petitiei respective, dar cred ca fara lucrarile acelea ecosistemul Razelm-Sinoe ar disparea complet. Pentru cei care au un GPS aruncati o privire sa vedeti cum arata zona respectiva in momentul de fata si cred ca si Google Earth este bun.
In alta ordine de iei, chiar credeti ca cei care fac asta nu au angajat jdemii de persoane cu pregatire profesionala adecvata care sa calculeze impactul asupra mediului precum si ceilalti factori pozitivi sau negativi ? Sunt constient ca exista coruptie si totul se poate "rezolva" in Romania, dar in cazul asta este din punctul meu de vedere un lucru care trebuia facut de pe vremea lui Ceausescu. Tot ce pot sa spun este ca daca nu se va face ceva, ar fi bine sa stergem de pe harta cuvantul Grindul Chituc.

O zi buna !
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
Pescar Brailean
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 24 Noi 2007, 11:01

Re: Salvati grindul Chituc

Mesaj de Pescar Brailean » 29 Mar 2008, 22:19

Salut Qnyx!Eu vreau sa ma duc la vara la Gura Portitei cam 1 saptamana shi vroiam sa te intreb daca merita shi daca eshte peshte :?: Nu as vrea sa fac o alegere greshita shi de aceea itzi cer sfatul daca tu cunoshti zona :!: Multumesc!

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Salvati grindul Chituc

Mesaj de Qnyx » 29 Mar 2008, 23:13

Deci daca este vreo zona salbatica in Romania care sa merite intr-adevar, atunci Grindul Chituc - Gura Portitei - Grindul Lupilor este acela. Este inutil sa spun ca complexul lagunar Razelm -Sinoe datorita specificului salmastru este cel mai prolific loc din Europa vizavi de cresterea salaului. La Grindul Lupilor sunt niste somni in apele alea care va depasesc imaginatia; crapii de acolo sunt recunoscuti pentru vigoarea lor, fiind un curent care aduce apa din lacul Golovita in Sinoe. Si daca adaug si peisajul mirific, vei avea parte de o experienta de neuitat. Daca pleci la drum nu uita ca cea mai apropiata localitate este la 30 km de mers pe drum de nisip (cu masina mergi cu 20-30 km/h) asa ca apa, medicamentele, mancarea si lotiunile anti-tantari nu trebuie sa lipseasca. In luna iunie daca ai cum sa ajungi acolo, ai sa ramai socat de cantitatile aproape industriale de salau care se prind la o simpla undita cu un singur carlig. Ca sa iti faci o idee (am mai spus-o pe un alt website candva) anul trecut in luna mai, in zona Canalul 5, grindul Lupilor sa nu exagerez dar cred ca erau aproape 500 de masini; mai ceva ca intr-un obor de masini. Vreau sa spun ca cel mai prost pescar posibil a prins intr-o zi cu o undita cam 200 de kilograme de salau (da exact doua sute de kilograme) si au fost unii pescari care au prins aproape 800 de kilograme cu 2 lansete. Daca ma crezi, in pachetul de tigari exista un staniol; se lua acel staniol, se punea pe un carlig Mustad Crystal cu tija lunga no.1 sau 2 si il trageai prin apa aiurea. Numai salai intre 1-3 kilograme bucata la momeala asta improvizata. In restul anului prinzi cam 3-30 kg pe zi de salau la gingirica, dar cu scule foarte fine. Daca ai norocul (foarte des) sa traga vreun somn, sa fii sigur ca mai mic de 7 kilograme nu are. In orice caz, acolo la salau trebuie sa ai scule fine si foarte de calitate, in nici un caz porcarii de 2 lei. Recomandarea mea de-a lungul timpului: 2 carlige Mustad Crystal cu tija lunga no.1, plumb 40 gr, fir maxim 0.28. Carligele sa fie la distanta de 40 de cm intre ele si forfacul sa fie de 10 cm fix. Montura sa fie cat mai fina, fara noduri excesive, agrafe si alte tampenii pe ea. Firul sa fie de preferat brun la culoare. Exclus firele multifilare sau fusionate. La crap montura cea mai prinzatoare in zona respectiva este feeder plimbator (momitor) cu 2 carlige sub el no.2. Momeala patratica de mamaliga cu scopex (obligatoriu scopex - fara el mergi acolo degeaba). In momitor strot de floarea soarelui, scopex, faina de peste si mamaliga (se face o pasta). La somn se pare ca exista o particularitate in zona respectiva. Daca pe Dunare de ex. este innebunit dupa coropisnita, aici se pare ca are o problema cu momeala asta. Cea mai buna momeala aici este rama neagra. Asta o gasesti direct la fata locului numai ca ai nevoie de o lopatica (eu am una de infanterie de cand faceam armata). Pentru alte detalii da-mi PM si iti las numarul de telefon.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
Pescar Brailean
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 24 Noi 2007, 11:01

Re: Salvati grindul Chituc

Mesaj de Pescar Brailean » 29 Mar 2008, 23:42

Iti multumesc mult pentru informatii shi sper sa am succes in aceasta zona :!:Am ramas profund incantat de trairile tale si o sa iti ascult sfaturile cu sfintenie :!: Sper sa imi dobor recordurile personale cu ocazia acestor partide :) O sa fac o ieshire in Iunie shi una in August.Doamne ajuta si FIR INTINS!!!

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Salvati grindul Chituc

Mesaj de timer » 24 Ian 2009, 10:58

"La doar o săptămână după ce Jurnalul Naţional a prezentat rezultatele tragice ale unei partide de vânătoare desfăşurate pe braţul Sf. Gheorghe din Delta Dunării (pelicani creţi - specie protejată - plini de sânge), o nouă partidă de împuşcături are loc astăzi în Rezervaţia Biosferei.

Organizată de Asociaţia Judeţeană pentru Vânătoare şi Pescuit Sportiv Constanţa, partida va avea loc în partea de sud a Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării, care teritorial este situată în judeţul condus de Nicuşor Constantinescu şi Radu Mazăre. Vor fi vânaţi mistreţi. Locuitorii celor câtorva localităţi aflate în zonă, Corbu, Săcele, Vadu, Sinoie, Mihai Viteazu, au fost avertizaţi joi şi vineri de agenţii ecologi ai Administraţiei Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării să nu iasă în această dimineaţă la pescuit sau la recoltat stuf, recomandându-li-se să rămână în case. Totul va fi legal, întrucât AJVPS Constanţa are documentele de mediu necesare organizării vânătorii pe o suprafaţă de 200 de hectare în sudul lacului Sinoie, avizele fiind valabile până în mai 2009. Guvernatorul Rezervaţiei Liviu Mihaiu a declarat că nu ştie nimic despre partida de vânătoare din zona de sud a Rezervaţiei, dar că aceasta este legală.

În urmă cu o săptămână, organizaţia ecologistă Una e Natura publica fotografii cu urmările unei partide de vânătoare desfăşurate în apropiere de Uzlina, pe braţul Sf. Gheorghe. Imaginile înfăţişau lebede moarte şi pelicani creţi plini de sânge. Autorităţile nu au dat nici până acum de urma autorilor masacrului, rezumându-se la a da vina pe sistemul politic de la vârf care se chinuie de mulţi ani să adopte o prevedere la Legea vânătorii, care să interzică împuşcăturile în Rezervaţia Biosferei Delta Dunării." Sursa :Jurnalul National(24.01.2009)
ps/Ce mai poti spune? Poate...cainii(enotzii) latra...caravana trece... [-x [-x [-x

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”